wtorek, 26 maja 2015 18:45

Poradnia onkologiczna - jest szansa?

 

Możliwe, że jedna z najważniejszych poradni na mapie zdrowotnej Gniezna, powróci jeszcze w tym roku. Wszystko zależy jednak od NFZ.

Sprawa braku poradni onkologicznej w powiecie gnieźnieńskim, powraca co jakiś czas w opinii publicznej i wypowiedziach lokalnych działaczy. Do sprawy wróciliśmy kilka tygodni temu, kiedy okazało się, że projekt przygotowany w ramach budżetu obywatelskiego, zakładający powrót placówki do Gniezna, stanął pod znakiem zapytania (zobacz: Budżetowa poradnia nie do zrealizowania?).

W sprawie poradni kilka tygodni temu zapytanie do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia skierował senator Piotr Gruszczyński. W odpowiedzi ze strony zastępcy dyrektora ds. medycznych WOW NFZ Barbary Murawskiej, czytamy m.in. - Wielkopolski Oddział Funduszu pragnie wskazać, iż uwzględniając priorytetowy charakter świadczeń onkologicznych oraz identyfikowane potrzeby zdrowotne w tym zakresie, Oddział planuje w najbliższym okresie przeprowadzić uzupełniające postępowania konkursowe na obszarach subregionów o najniższym poziomie zabezpieczenia ww. świadczeń, tj. na obszarze subregionu kaliskiego oraz pilskiego. Ponadto Oddział planuje również uruchomienie kolejnych postępowań konkursowych na świadczenia onkologiczne, w szczególności na obszarach (w tym na obszarze powiatu gnieźnieńskiego), w których realizowane są świadczenia w ramach tzw. „szybkiej ścieżki onkologicznej” jako działanie zmierzające do zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej - czytamy w piśmie.

Informację tę potwierdził nam p.o. dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej Krzysztof Bestwina: - To konkurs uzupełniający i dotyczy on skali całego kraju. Z informacji, które uzyskałem kilka tygodni temu z Narodowego Funduszu Zdrowia, ministerstwo analizuje tzw. białe plamy, jeśli chodzi o zabezpieczenie specjalistyki onkologicznej. Taką „plamą” jest też Gniezno, dlatego minister zdrowia podjął decyzję o przyznaniu odpowiednich środków dla takich miejsc i konkursy mają być ogłaszane dla całej Polski, także dla nas - przyznał.

Pojawia się jednak pytanie, czy gnieźnieńska służba zdrowia jest w ogóle przygotowana na utworzenie poradni onkologicznej. Przypomnijmy bowiem, że w latach ubiegłych szpital gnieźnieński trzykrotnie podchodził do konkursów. W dwóch pierwszych, które miały miejsce trzy lata temu, ZOZ przegrał z powodu niespełniania warunków wymaganych w ofercie. W ostatnim konkursie, który miał miejsce w ostatnim kwartale 2014 roku, Gniezno przegrało z powodu złożenia oferty zawierającej nieprawdziwe informacje.

Jak twierdzi Krzysztof Bestwina, obecnie ZOZ jest przygotowane na ogłoszenie konkursu uzupełniającego: - W zasadzie jesteśmy przygotowani, mamy lokalizację i lekarza i teraz będziemy czekać na ogłoszenie. Wolę jednak poinformować o tym, że na pewno coś powstanie niż mówić przed faktem ogłoszenia, bo tak naprawdę nie wiemy kiedy to nastąpi. Z naszych informacji wynika, że najszybciej jakiekolwiek decyzje w tej sprawie mogą zapaść w NFZ dopiero po II kwartale 2015 roku.

4 komentarzy

 • Link do komentarza salowa środa, 27 maja 2015 12:08 napisane przez salowa

  Ciekawe, jak tam idzie Spachaczowi w tym Wągrowcu? Że też oni dali sie na to .......

 • Link do komentarza gość środa, 27 maja 2015 11:20 napisane przez gość

  Obietnice Spachacza i spółki bezcenne. Zero wiedzy merytorycznej i prawnej...obiecanki cacanki a głupi wyborca to łyka!!!

 • Link do komentarza pacjent środa, 27 maja 2015 11:06 napisane przez pacjent

  Za te wszystkie niedociągnięcia i lekceważenie gnieźnieńskich chorych, w tym takze najciężej, co wynika z powyższej wypowiedzi odpowiada były starosta ze swoim mentorem senatorem i przyjacielem byłym dyrektorem szpitala. A takze zastępcą, którym był lekarz i to oni są odpowiedzialni za podawamie do NFOZ nieprawdziwych danych.I mówi się, że b. zastępca chce być dyrektorem szpitala, bo złozył papiery!

 • Link do komentarza Elwira środa, 27 maja 2015 07:55 napisane przez Elwira

  no i kto też rządził w starostwie w latach 2011-2014 ? komu szpital podlegał ? kto tak dopilnował składania tych ofert że nie spełniały warunków i były nieprawdziwe dane ? kto tak dbał o zdrowie gnieźnian ? komu zapewniono kolejne stołki po przegranych wyborach samorządowych ? czy na te pytania mogą odpowiedzieć fascynaci BK i PO tak dzielnie głosujący 24 maja ? Ja o tym i o innych sprawach będę pamiętała jesienią

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane