piątek, 05 czerwca 2015 19:42

„Nie chcemy obwodnicy na osiedlu!”

 

Kilkudziesięciu mieszkańców Pławnika spotkało się, by zaprotestować przeciwko budowie obwodnicy przez ich osiedle. Czują się pominięci przez urzędników i władze miasta.

Sprawa wyszła na jaw na marcowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Wówczas to urzędnicy zaprezentowali koncepcyjny przebieg drogi, którą mają zostać pokierowane samochody dojeżdżające do powstającej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zobacz także: Obwodnica przez środek osiedla?). Sprawa wówczas zbulwersowała opinię publiczną, zwłaszcza mieszkańców Pławnika. Zgodnie z przedstawionym pomysłem, droga ma przeciąć osiedle na pół.

W tej sprawie zaczęło się robić coraz głośniej już od jakiegoś czasu. Dziś, tj. w piątek 5 czerwca, mieszkańcy osiedla spotkali się przy ul. Leśnej, by zamanifestować swój protest przeciwko takiemu pomysłowi: - Kolega znalazł na waszym portalu informacje na temat budowy obwodnicy i to było taką iskrą zapalną. To spowodowało, że zaczęliśmy temat drążyć i szukać informacji kto za tym stoi i na jakim etapie to się znajduje - przyznaje Ryszard Szeszycki, mieszkaniec osiedla Pławnik. Jak dodaje, poszukując innych wiadomości w tej sprawie, dotarli do protokołu z marcowej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Jej treść ich zaskoczyła: - To jest bardzo niepokojące, kiedy żyjemy w państwie demokratycznym, kiedy najważniejszą informacją jest to, by rozmawiać z ludźmi i to się ucina. To mówi wiceprezydent Gniezna, który mówi: nie rozmawiajmy o tym, zostawmy to. To jest nieporozumienie - mówi Ryszard Szeszycki.

Co takiego podburzyło mieszkańców Pławnika? Są to słowa odnotowane w protokole, należące m.in. do wiceprezydenta Jarosława Grobelnego:

J. Grobelny powiedział, że miasto może przechwycić inwestora, który chce dzisiaj zainwestować ileś milionów euro i zapewni mu warunki do inwestycji, albo miasto zostanie z niczym. Podkreślił, że w dzisiejszych czasach nie ma czasu na analizowanie i zastanawianie się. Nikt nie pozwoli na bliską lokalizację drogi w stosunku do domków jednorodzinnych. Trzeba stwarzać warunki do inwestycji. Obecnie na terenie przy strefie działają dwa duże podmioty, które się rozwijają i muszą korzystać z istniejącego szlaku komunikacyjnego. Miasto nie jest w stanie dobrze zrobić wszystkim. Należy szukać najlepszych warunków rozwojowych. Dzisiaj nie wiadomo, jaki będzie przebieg dokładny tej drogi. Projektanci będą odpowiedzialni za dokładne ustalenie przebiegu drogi. Dodał, że wobec niektórych głosów radnych jest bezsilny. Stwierdził, że na nieszczęście p. Dyrektor pokazała dokumenty koncepcyjne, które zostały przedstawione inwestorom. Obecne dyskusje są zupełnie niepotrzebne.

- Kiedy dowiedzieliśmy się o całej sprawie, zwyczajnie się zdenerwowaliśmy. Postanowiliśmy coś w tej sprawie zrobić, gdyż nie chcemy żeby to miało miejsce ponad naszymi głowami, że zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym - przekazał  Ryszard Szeszycki. Wieczorem przy ul. Leśnej pojawiło się kilkudziesięciu mieszkańców Pławnika. Wszyscy opowiadają się nie przeciwko obwodnicy jako takiej, ale poprowadzeniu jej przez ich osiedle: - Niech poprowadzą ją za lasem - mówili.

- Mieszkam tu od 1980 roku, kiedy to się sprowadziłem do Gniezna. Wówczas był tu spokój, blisko lasu, zdrowe powietrze. Kto by wtedy pomyślał, że powstanie tu takie duże osiedle, ale teraz ta obwodnica to komu ma służyć, to zaszkodzi temu osiedlu - przyznaje Franciszek Idzikowski, mieszkaniec osiedla. Gnieźnianie z Pławnika jasno tłumaczą, że są świadomi tego, jak ważna jest droga przez ich osiedle. Tłumaczą jednak, że nikt i nigdy nie im przedstawił informacji o tym, że ma stać się ona obwodnicą: - Jeśli sobie przeczytamy definicję terminu „obwodnica” to jest to forma odciążenia ruchu dla poprawienia warunków życia mieszkańców. Tutaj zupełnie zostało to zaniechane i całość ma zostać przerzucone na nasze osiedle - twierdzi Ryszard Szeszycki.

W tej sprawie prezydent Tomasz Budasz zdążył wydać już oświadczenie: - Chcę podkreślić, że rozmawiamy o koncepcji ewentualnej drogi, która połączy ulice Witkowską z Wrzesińską, poprzez przedłużenie ul. Leśnej. Po raz pierwszy przebieg ulicy zbiorczej łączącej ul. Witkowską i Wrzesińską uwidoczniony był w 1993 roku w ówcześnie obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego miasta (uchwała XXXV/195/1993 z dnia 16.04.1993r) - i dalej - W pasie tej drogi  planuje się wykonać jezdnię o szerokości 7 m, ścieżki rowerowe, szerokie chodniki i pasy zieleni. Przykładem takiej drogi jest ul. Orzeszkowej na odcinku od Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego do ulicy Swarzędzkiej.  W celu możliwości występowania o środki zewnętrzne przyjęto roboczo ją nazywać obwodnicą południową miasta. Droga ta stanowiłaby kolejne, obok ul. Wolności, połączenie komunikacyjne ulic Wrzesińskiej i Witkowskiej - czytamy w odpowiedzi prezydenta. Właśnie określenie tej drogi (nawet roboczo) obwodnicą, wywołało konsternację i obawy. - Proszę zobaczyć, jak tu jest wąsko. Jestem ciekawy kto ten plan robił, że tu obwodnica ma przechodzić - mówił Czesław Płatek, mieszkaniec Pławnika.

Dzisiaj, tj. 5 czerwca przedstawiciel osiedla, w trakcie telefonicznej rozmowy z rzecznikiem Urzędu Miejskiego, miał okazję porozmawiać także z prezydentem Tomaszem Budaszem. Jak przyznał, rozmowa była spokojna, jednak na pytanie o to, czy tą drogą po jej wybudowaniu będą jeździć tiry, nie padła żadna odpowiedź. Taka reakcja mieszkańców niepokoi, ale liczą na spotkanie z włodarzami miasta, które odbędzie się w połowie czerwca. Zebrano już podpisy od części mieszkańców Pławnika i mają one zostać przekazane odpowiednim osobom: - Nie odpuścimy. Nie chcemy aby to zostało odczytane w sposób polityczny, ale jeśli rozmowy nie będą szły tak, jak byśmy tego oczekiwali, to nie zostawimy tego tak spokojnie - przyznają mieszkańcy. Pojawia się też żal o lata zaniechań: - Nie jest tak, że nie chcemy rozwoju Gniezna, ale nie w ten sposób, że urzędnicy, radni i prezydenci, którzy byli i rządzili tym miastem, nie zrobili nic żeby tę obwodnicę poprowadzić i żeby rozwiązać ten impas komunikacyjny, jaki jest w tym rejonie - mówi Ryszard Szeszycki.

Sprawa oburzyła mieszkańców osiedla, a na jego terenie rozwiesili kilka banerów. Powstaje nawet stowarzyszenie "Zielony Pławnik", którego członkowie chcą działać na rzecz tej cześci miasta. - To dobrze, że mieszkańcy się solidaryzują i wspólnie występują w jakiejś sprawie. To buduje społeczeństwo obywatelskie - stwierdził Robert Gaweł, także mieszkaniec osiedla. Wszyscy liczą na spotkanie z władzami i do tego czasu będą czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

30 komentarzy

 • Link do komentarza koleś wtorek, 09 czerwca 2015 13:29 napisane przez koleś

  patrząc jak platforma budowała szpital na miejscu tych mieszkańców Pławnika byłbym spokojny że tam obwodnicy nie zbudują

 • Link do komentarza retw wtorek, 09 czerwca 2015 06:50 napisane przez retw

  Nie dajcie się zrobić z tą obwodnicą bo będziecie mieli to samo co na ul. Wolności ciągły ruch i ulica całkowicie zniszczona a nikt o nią nie dba co widać od początku a teraz to już kompletnie ruina. Obwodnica powinna być poza miastem a nie przy domkach.

 • Link do komentarza ula poniedziałek, 08 czerwca 2015 11:40 napisane przez ula

  łyn - ale przynudzasz, wiadomo że 300ha we Wrześni jest niemożliwe, chodzi o to że w okresie przedwyborczym wmawiając na forach że niby fabryka powstaje we Wrześni oraz wmawiając że Kowalski nie chciał czytać listu od VW , sukcesywnie ktoś mieszał że mieliśmy na VW szansę ale ówczesne władze niby nie chciały. Teraz wciskasz że niby mamy mieć 400 miejsc pracy, uwierzymy jak zobaczymy i za ile będzie ta praca. No i co tam 400 jak mniejsza Września zyska 2600 miejsc. czy ty aby nie jesteś z tych co teraz robią kolejną propagandę przed jesienią ?

 • Link do komentarza miejsko-gminny niedziela, 07 czerwca 2015 22:39 napisane przez miejsko-gminny

  Wrzesnia mając tereny inwestycyjne w promieniu 2-3 km od miasta jest nadal dysponentem swoich terenów i podatki bedą wpływały na rzecz miasta Wrześni, bo jest to urząd miasta i gminy. A Gniezno ma naokoło swojego "ochroniarza" w postaci gminy Gniezno i jeśeli jakiś zakład ulokuje się tuż za granicami miasta, to podatki przysługują tej najdziwniejszej gminie w Polsce!

 • Link do komentarza łyn niedziela, 07 czerwca 2015 21:57 napisane przez łyn

  WS- to tylko 20 km od Gniezna- nic nie stoi na przeszkodzie żebyś pojechał i sam sprawdził a nie tylko brał wszystko na " słuch"... Fabryka VW budowana jest jakieś 2-3 kilometry od granic wrześni przy drodze na Środę Wlkp... Dziwię się że w ogóle ktoś mógł pomyśleć że w takiej małej miejscowości jak Września znalazło się 300 hektarów pola pod fabrykę- Września musiałaby chyba być wielkości Poznania... Co do tajemniczego inwestora w naszej strefie to ma tam powstać ok 300-400 miejsc pracy, kolejne na terenach przy ulicy Pałuckiej ( planuje sie tam kolejną fabrykę)... Moim zdaniem to dużo szczególnie jeśli mamy w pamięci beznadzieję czasów Kowalskiego wiec może czas przestać narzekać... Mieszkańcy Pławnika- ruszcie tyłki na ulicę Artyleryjską pod dom pana radnego i żądajcie obwodnicy zgodnie z planami które są gotowe od ponad 30 lat!!!

 • Link do komentarza gnieżnianin niedziela, 07 czerwca 2015 20:10 napisane przez gnieżnianin

  Kiedy władze miasta postanowiły zrobić z ul .Wolności obwodnicę jakoś nikt nie mógł się sprzeciwić ,istnieje już jakieś 20 lat .Podejrzewam że domy które tam stoją mają po kilkadziesiąt lat i jakoś nikomu nie przyszło do głowy że corocznie pogłębiają się uszkodzenia w wyniku drgań i wstrząsów .Kilka wypadków na przejściach dla pieszych,na szczęście nie śmiertelnych ,to tylko kropla w morzu problemów związanych z obwodnicą .Dlatego trzeba się zastanowić żeby nie został popełniony kolejny błąd jak przed laty .Myślę że ten poprzedni można też trochę złagodzić wykonując remonty studzienek i nawierzchni bardziej dokładnie .A może wzorem działaczy samoobrony zróbmy blokadę przejść dla pieszych ,przejazdu ciężarówek itp.Może ktoś się wtedy zainteresuje tą sprawą .

 • Link do komentarza Qbuś niedziela, 07 czerwca 2015 12:30 napisane przez Qbuś

  o tym mitycznym inwestorze już rok temu jakiś urzędnik opowiadał zasłaniając się tajemnicą handlową czy jakoś tak

 • Link do komentarza carpaccio z żubra niedziela, 07 czerwca 2015 12:24 napisane przez carpaccio z żubra

  Jak pokazują ostatnie wydarzenia krajowe u platformy dopiero istnieje potrzeba rozmawiania , dyskutowania, referendum itp. w sytuacji zagrożenia dla utrzymania stołków

 • Link do komentarza WS niedziela, 07 czerwca 2015 12:02 napisane przez WS

  Drogi łyn - pierwsze słyszę by owe 300 ha terenów inwestycyjnych nie znajdowało się we Wrześni. Przed wyborami prezydenta komentowano na portalach że we Wrześni są tereny z VW a Gniezno mimo próśb VW miało odmówić, o Białężycach pierwsze słyszę.

 • Link do komentarza łyn niedziela, 07 czerwca 2015 11:37 napisane przez łyn

  Drogi Marku- owe 300 ha o których piszesz nie leży we Wrześni a w gminie Września w miejscowości Białężyce! Gnieźnieńska strefa ma powstać w granicach miasta- i to jest ta różnica... Większy teren ok 200 ha jest przygotowywany przy S5 obok zjazdu na Fałkowo

 • Link do komentarza szczaw i mirabelki niedziela, 07 czerwca 2015 11:13 napisane przez szczaw i mirabelki

  Przypadkiem nie jest to próba odwrócenia uwagi od czegoś innego , ja osobiście nie wierzę w tą lub podobną obwodnicę bo tak jak budowali szpital to i tak zbudują drogi. Pamiętajmy że mamy niedługo wybory parlamentarne a komu to tak słupki spadają ?

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 07 czerwca 2015 10:24 napisane przez wyborca

  a co na to radny Szarzyński ?

 • Link do komentarza Marek niedziela, 07 czerwca 2015 09:29 napisane przez Marek

  Czy ktoś może mi wyjaśnić jedną sprawę . Mianowicie jak za Kowalskiego wyznaczono te działki pod strefę czy tam inwestorów to czytałem różne wypowiedzi że to bagna , że mała powierzchnia , że słabe położenie , że tam nikt nie przyjdzie itd. Teraz czytam że niby pchają się inwestorzy z milionami , że trzeba niemal pół miasta przebudować z ulicami itd. Z tego co pamiętam to przedstawiano że miasto dysponuje tylko 50 ha wolnych gruntów pod inwestycje a 12 ha gruntów przeznaczonych pod inwestycje ma czy też miało wejść w skład Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W takiej Wrześni pod inwestycje VW przeznaczono niemal 300 ha . Dlatego proszę by ktoś wyjaśnił o co w tym wszystkim chodzi, dla 12 ha gdzie nic nie wiemy czy i kto i dla ilu miejsc pracy , niby ma powstać jakaś obwodnica przez domki jednorodzinne a dla przykładu w takim centrum miasto nie może sobie poradzić z rozwiązaniem korków ulicznych ?

 • Link do komentarza zxxzz sobota, 06 czerwca 2015 21:01 napisane przez zxxzz

  jak to miasto zrobi wam tą obwodnicę to bedziecie mieli tak jak na ul. Wolności , wiecznie pozarywane studzienki a teraz żeby było śmiesznie od kilku dni wycięli asfalt wokół pokryw i zrobiły się takie dziury i wyrwy że auta slalomem jadą , to jest ta promocja dla przyciągania turystów a jadący od Poznania do Skorzęcina klną na tej ulicy nasze władze i my z Gniezna też się przyłączamy

 • Link do komentarza ubawiony sobota, 06 czerwca 2015 20:55 napisane przez ubawiony

  co za dyrektorkę zatrudnił sobie ten Budasz że wsypała jego z tajnymi planami obwodnicy ?

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 06 czerwca 2015 17:43 napisane przez Gnieźnianin

  Za " komuny " w latach 60 i 70 istniały możliwości terenowe dla przeprowadzenia obwodnicy pierwszego i drugiego pierścienia ale w imię walki Kościoła z Partią i Partii z Kościołem możliwości zabudowywano i złośliwie projektowano a dzisiaj mamy wielki problem .

 • Link do komentarza wyborca nr 2 sobota, 06 czerwca 2015 12:17 napisane przez wyborca nr 2

  Czy właścicielem ulicy Artleryjskiej jes ten radny SLD, który od lat blokuje wszystkie inwestycje na tej ulicy?

 • Link do komentarza Przemysław Gronek sobota, 06 czerwca 2015 11:55 napisane przez Przemysław Gronek

  edwin - droga łącząca Witkowską z Wrzesińską już jest i nazywa się ul. Wolności więc po co kolejna ? i nie mówcie, że jakieś wielkie obłożenie ruchu tam jest. Taką drogą można porównać do ulicy Rycerskiej , która bardzo uprzykrza życie ludziom i ograniczenie do 30km/h nie daje nic. Przede wszystkim najważniejsze jest poprzez zbudowanie obwodnicy ułatwienie dojazdu do strefy przemysłowej co ma bardzo duży wpływ na miasto:
  -odciążenie ruchu ciężkich samochodów, które w 90% przyczyniają się do niszczenia dróg lokalnych, zwiększenie bezpieczeństwa
  -zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych
  Co do ul.Słonecznej to znaczna większość kierowców tirów woli jechać obwodnicą niż pchać się wąskimi uliczkami i stawać co chwilę na światłach.
  Wystarczy popatrzeć na S5 , która "de facto" będzie obwodnicą Gniezna i z daleka omija Gniezno tak jak powinno być i podobnie ta trasa na odcinku Kostrzyn-Poznań A2 jest obwodnicą. Ale to już , ktoś troszeczkę mądrzejszy od naszego prezydenta nad tym pracował. Może jakiś rozgarnięty gimnazjalista.

 • Link do komentarza Jacek99 sobota, 06 czerwca 2015 11:03 napisane przez Jacek99

  decyzja podobno już zapadła, ten prezydent nie liczy się głosem społeczeństwa. Współczuję mieszkańcom Pławnika. Tylko chore władze chcą przeprowadzić taki koszmarny projekt jak obwodnica dla Tir-ów przez ciche, spokojne osiedle.....

 • Link do komentarza edwin piątek, 05 czerwca 2015 23:46 napisane przez edwin

  Przez Wolności I Słoneczną mogą jeździć ludziom pod domami i nikt nie protestuje... Poza tym to nie ma być żadna obwodnica tylko droga łącząca z Wrzesińską i Witkowską o parametrach identycznych jak Orzeszkowej- a wy tu aferę robicie jakby mieli przez posesję autostradę puścić... Fakt, że droga od lat 70tych była planowana inaczej (Artyleryjska 2 pasy ruchu i dalej przez Tajwan) ale takiego bezradnego sobie wybraliście i on blokuje wszystkie inicjatywy w swoim sąsiedztwie (podobnie jak osiedle 3 piętrowych bloków na terenie starej winiarni)...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022