środa, 10 czerwca 2015 17:46

„Kto to będzie podlewał?”

 

Pierwszy odświeżony ogródek znajdujący się przy ulicy Wrzesińskiej 5 biorący udział w akcji „zielone podwórko” został oficjalnie otwarty.

Za projekt odpowiadają uczniowie z trzeciej klasy Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie. W ramach praktyk ich zadaniem było zaprojektowanie ogródka, a potem realizacja tego projektu, na które otrzymali wsparcie z Urzędu Miasta. Szerzej o akcji pisaliśmy już w artykule: Przywracają podwórko przy ul. Wrzesińskiej.

Uczniowie na terenie miejskiej posesji przy ul. Wrzesińskiej 5 najpierw zabrali się za ogólne uporządkowanie terenu przed budynkiem i na podwórku, a przy okazji odnowiono także ogrodzenie. W ostatnich dniach nasadzili rośliny takie jak: jodła kaukaska, tawuła japońska o żółto-zielonych liściach, berberys, oraz iłga. Był to ostatni etap ich pracy. - Uczniowie wykonali jedenaście projektów tego ogródka. Do realizacji został wybrany jeden, autorstwa Bogny Grzybowskiej - mówiła opiekunka uczniów architekt krajobrazu mgr inż. Małgorzata Kania.

10 czerwca podwórko zostało otwarte w obecności prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza, który potwierdza, że to nie ostatnia taka realizacja. - To jest początek rewitalizacji. Zielone podwórka mają ożywić nasze miasto, ale też mają włączyć mieszkańców jako współodpowiedzialnych za miasto. W tym roku zmianie ulegnie jeszcze jedno podwórko przy ulicy Warszawskiej 16. W przyszłym roku planujemy pięć takich rewitalizacji - mówił Tomasz Budasz.

Pomysł jest dobry, a sami uczniowie włożyli wiele pracy, by podwórko przy ul. Wrzesińskiej 5 przykuwało uwagę przechodniów. Sami mieszkańcy są zadowoleni z finału tej akcji, choć dla nich to dodatkowe zajęcie: - Ogródek przepiękny, ale kto go będzie podlewał? - pytają - Ja jestem po operacjach, kto tu będzie znosił wodę? Będzie z tym problem. Do podlania potrzeba wiele kubików wody, kto za to zapłaci? Myślałam, że prezydent coś w tej sprawie zadecyduje. Autorka projektu - Bogna - podkreślała, że rośliny powinny wytrzymać nawadnianie nawet tylko wodą deszczową. Niemniej jednak smutne jest, że praca uczniów może pójść na marne. Sam prezydent w ten sposób komentował sytuację - Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Jeżeli chce się spędzać miło i przyjemnie czas, to trzeba się temu poświęcić. Akcją „Zielone podwórko” chcemy dać naszym mieszkańcom szansę przebywania w pięknych ogródkach, ale muszą włączyć się we współodpowiedzialność. Chcemy, żeby czuli się gospodarzami tych miejsc, ale i części miasta. Mieszkańcy sami muszą zadbać o ten teren. Jeśli chcą mieć porządek i czystość to muszą zacząć od siebie. Mam nadzieję, że będzie im na tym zależało i zaczną dbać o swoje ogródki.

W przyszłym roku na rewitalizację podwórek zostanie przeznaczone 30 tysięcy złotych, która powinna wystarczyć na rewitalizację pięciu podwórek. Jak przyznali uczniowie, taka akcja była im potrzebna, bo mogli swoje umiejętności teoretyczne wykorzystać w praktyce. Zobaczyli jak faktycznie wygląda praca architekta krajobrazu, bo to nie tylko projektowanie, ale nieraz ciężka, fizyczna praca przy wdrażaniu projektu w życie. Klasa włożyła w „zielone podwórko” wiele zaangażowania i teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, że zostanie ono docenione.

13 komentarzy

 • Link do komentarza jacob czwartek, 11 czerwca 2015 11:02 napisane przez jacob

  Takie podwórka powinny być robione tylko dla tych mieszkańców , którzy będą o to dbali. Nic na siłę - jak nie chcą o to dbać to prezent zrobić tym co chcą a nie stać ich na odnowę. Jeżeli ludzie coś za darmo dostają tego nie doceniają.

 • Link do komentarza Julia czwartek, 11 czerwca 2015 10:30 napisane przez Julia

  Wszystkie mieszkania w mieście powinny mieć takie czynsze, by pokrywały takze takie podlewanie. A biedni mają przecież dodatki, natomiast ci, co nie płacą niech mają tylko jako tako dach nad głową, a nie piekne salony o pgródki z naszych podatków. Ja znam takich lokatorów, co gwiżdżą sobie na właściciela, nie płacą i jeszcze mają wymagania.Komuna rozpuściła ludzi i nadla chodzą po tej ziemi uważająć, ze wszystko powinni mieć za friko. Ci z Wrzesińskiej niech się zamienią na tanie mieszkania bez ogródków, to nie będą musieli podlewać!

 • Link do komentarza poniżej 6000zł czwartek, 11 czerwca 2015 08:59 napisane przez poniżej 6000zł

  ramol70 - w pewnym sensie mają rację z pytaniem kto bedzie podlewał. Skoro to jest budynek miasta to ludzie płacą czynsze i inne opłaty a za chwilę bedą jeszcze podwyżki wody. Jak tam mieszka ktoś schorowany i ma niski dochód jak prawie 99% gnieźnian to skąd brać kasę na podlewanie? Równie dobrze można by się doczepić do wszystkich mieszkańców Gniezna że mają podlewać zieleń w mieście i robić nasadzenia w parkach tylko jedno pytanie na co my płacimy podatki i opłaty lokalne ? Czy mamy rozumieć że płacimy tylko na te pensje prezesów dyrektorów i innych i żużel itp ?

 • Link do komentarza ramol70 czwartek, 11 czerwca 2015 08:21 napisane przez ramol70

  mieszkańcy i oczywiście miasto!! malkontenci - dać wam, zrobić coś za was a teraz tylko problem!! podlewac powinni wszyscy, którym zależy na pięknym mieście!!

 • Link do komentarza sąsiad czwartek, 11 czerwca 2015 01:47 napisane przez sąsiad

  Jak wybieraliście, tak macie. Trzęsienie ziemi w rządzie PO, teraz czeka nas trzęsienie ziemi w mieście Gnieźnie. Tak być po prostu dalej nie moze!

 • Link do komentarza fiuuuuuuuuuu środa, 10 czerwca 2015 22:04 napisane przez fiuuuuuuuuuu

  jedni przy placku z truskawek , drugi przy choince, tego nawet Kowalski nie wymyślił

 • Link do komentarza kukizowiec środa, 10 czerwca 2015 21:42 napisane przez kukizowiec

  Brawo za pomyśl. Młodzi dają przykład, a niestety starsi tylko brać,brać i za darmo. Może ten minimalny wkład zrobicie i będziecie dbać o to male dzieło. Dzięki temu będziecie mieli gdzie wypoczywać. Dobry pierwszy krok, za parę lat może będzie piękniej. Do Edek trafiasz w sedno!!!

 • Link do komentarza Olo środa, 10 czerwca 2015 21:32 napisane przez Olo

  choinka mała, a za 10 lat wycinka, bo zasłania okna i w budynku ciemno. Potem pójdzie koło fontanny i jest git

 • Link do komentarza zdziwiony środa, 10 czerwca 2015 21:16 napisane przez zdziwiony

  Panie Budasz z tą kwotą na te ogródki to nie przesada, 30000zł na 5 takich ogródków to wychodzi na jedno 6000zl a te krzaczki kosztują max 15zł sztuka

 • Link do komentarza tryk środa, 10 czerwca 2015 20:53 napisane przez tryk

  Nie tylko trzeba podlewać ale i nawozić żeby igły nie brązowiały no i pamiętać o opryskach stosownymi preparatami zwalczającymi ochojnika świerkowego. Po opryskach zaprosić prezydenta na sesję zdjęciową.

 • Link do komentarza właściciel środa, 10 czerwca 2015 20:42 napisane przez właściciel

  Śmiali się z Kowalskiego ale budasz , to nawet wstęgę do piwnicy przetnie. byle lans, klapa, rąsia.... .hi hi .
  A młodzieży gratuluję z szacunkiem, byle mieszkańcy o to dbali. Podjadę tam za rok i sprawdzę.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 10 czerwca 2015 20:11 napisane przez Gnieźnianin

  Z uznaniem dla umiejętności i trudu uczniów , ale z pesymizmem o dalszy los ich dzieła skoro w innych miejscach w mieście zieleń jest zaniedbywana a wręcz niszczona dla dobra interesu .

 • Link do komentarza edek środa, 10 czerwca 2015 19:37 napisane przez edek

  Hahahah " kto będzie podlewał?"... Dramat, dno i brodzik intelektualno-umysłowy ludzi nie przestaje mnie zadziwiać... Wszystko za darmo i ręką wyciągniętą po więcej to ich sposób na życie. Dla takich osób nie powinno być żadnej pomocy, ŻADNEJ! To rak który zjada ten kraj i wysysa energię tych którzy ciężko pracują by mieć w zyciu lepiej!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane