czwartek, 11 czerwca 2015 16:55

Krzyż Wolności i Solidarności dla gnieźnianina

 

W miniony wtorek 9 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń dla zasłużonych na rzecz niepodległości Polski.

Na spotkanie przybyło blisko trzydziestu twórców i działaczy, którzy w okresie PRL aktywnie uczestniczyli w strukturach „Solidarności” na terenie Wielkopolski. Otrzymali oni wyróżnienia w postaci Krzyża Wolności i Solidarności z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego oraz wojewody wielkopolskiego Piotra Florka. Wśród odznaczonych znalazł się także gnieźnianin Bonifacy Kabaciński.

W okresie PRL Bonifacy Kabaciński pracował w gnieźnieńskim „Zrembie”, współtworząc tutejszą strukturę Solidarności, a w latach 1982 – 1983 publikował także w podziemnym piśmie „Piast”, wydawanym przez „S”. Jest on drugim gnieźnianinem, wyróżnionym Krzyżem Wolności i Solidarności. Jako pierwszy otrzymał go w ubiegłym roku były działacz podziemny Marek Kosmala.

Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem ustanowionym w 2010 roku. Nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN osobom, które w okresie PRL były aktywnymi członkami nielegalnych organizacji lub prowadzili zagrożoną represjami działalność na rzecz odzyskania niepodległości, suwerenności lub respektowania praw człowieka.

W trakcie wtorkowej uroczystości odznaczenia odebrali także Janusz Pałubicki, minister w rządzie premiera Jerzego Buzka, przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Lech Dymarski oraz senator Witold Sitarz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane