poniedziałek, 05 października 2015 12:03

Zdewastowano tablicę upamiętniającą wkroczenie Armii Czerwonej

 

Na dniach nieznani sprawcy uszkodzili tablicę, która upamiętniała wkroczenie wojsk sowieckich do Gniezna 21 stycznia 1945 roku.

Wandale, którzy dokonali zniszczenia, wyrwali z mocowania metalowy element pomnika, przedstawiający rok 1945. Fragment został kilkukrotnie wygięty w celu wykradzenia, o czym świadczy jego podstawa, wciąż przymocowana do konstrukcji tablicy. Pierwsze oznaki próby wyłamania elementu, pojawiły się już kilka tygodni temu.

Jak dowiedzieliśmy się oficjalnie, gnieźnieńska Policja do tej pory nie otrzymała informacji w tej sprawie: - Na obecną chwilę nikt nie zgłosił takiego zdarzenia i nie jest prowadzone w tej sprawie żadne postępowanie - przekazała st. asp. Anna Osińska, rzecznik prasowy KPP w Gnieźnie.

To nie pierwszy akt dewastacji tego pomnika w ostatnich latach. W styczniu 2014 roku nieznani sprawcy zdemolowali tablicę, zamalowując farbą w aerozolu napis upamiętniający wkroczenie Armii Czerwonej. Stało się to na kilkanaście dni przed kolejnymi obchodami, wspominającymi wydarzenie ze stycznia 1945 roku.

O usunięcie tablicy od lat czynią starania gnieźnieńskie środowiska patriotyczne. Ich zdaniem pomnik ten przypomina o dniu kolejnego zniewolenia Polski i zmianie okupanta z niemieckiego na sowieckiego. Do tej pory jednak działania, zmierzające do zlikwidowania miejsca pamięci nie przyniosły skutku. Jak się okazało, obiekt został pierwotnie postawiony na gruncie dawnego Zakładu Stolarki Budowlanej, który obecnie jest w prywatnych rękach. Właściciel jednak do tej pory nie wykazał jednak zainteresowania w sprawie usunięcia tablicy.

15 komentarzy

 • Link do komentarza senior środa, 14 października 2015 18:19 napisane przez senior

  Panie bobhaus - gnieźnieński dworzec z czasów pruskich zniszczono nie dlatego, ze był pruski tylko dlatego, ze pana przyjaciele komuniści potrzebowali na swoje wille tej znakomitej klinkierowej cegły, ktorej w tamtych czasach nie można było za żadne pieniądze kupić. A tu była i to za darmo dla tych zdrajców, ktorzy byli wówczas panami naszej ojczyzny.

 • Link do komentarza chrobry środa, 07 października 2015 14:12 napisane przez chrobry

  Nareszcie pierwszy konstruktywny wpis. Brawo Bobhaus.

 • Link do komentarza bobhaus środa, 07 października 2015 10:28 napisane przez bobhaus

  Za czasów Władysława Gomułki , w ramach przygotowań 1000 lecia Państwa Polskiego .zaczęto w imie prawdy historycznej walczyć ze śladami niemieckimi na tych terenach .. zaczęto od Dworca Kolejowego w Gnieźnie..
  Został zdewastowany i przebudowany..Padło na dworzec bo widoczny.. Jak wyglądał przed ostatnim remontem wszyscy pamietaja..Jak wygladał przed przebudową z połowy lat 60 możemy zobaczyć na nostalgicznych fotografiach i kartach pocztowych..szczczęściem zabrakło pieniędzy i zapału na dewastacje , budynk byłego BsB i całej infrastruktury kolejowej w Gnieźnie, poczty , koszar , szkół , budynku obecnego Urzędu Miasta kiedyś tam było starostwo, parowozowni , sądu , wieży ciśnień , kościoła ewangielickiego przy ulicy B.Chrobrego , i wielu innych w tym prywatnych które powstały za czasów zaborów wybudowane przez Niemców ..Stoją i zawsze można wskazać te bydynki jako budowle historyczne , wszka są z tamtej epoki... Nie ocalały niestety cmentarze które zlikwidowano profanujac... Co do pomników niech beda jako namacalna czasów które mineły.. a dewastacja ich podyktowana ideologicznie przypomina mi działania dewastatorów z czasów Władysława Gomułki.. jesteście tacy sami panowie.. tacy sami.. tylko czytacie inna literaturę wówczas była to Trybuna Ludu a teraz Nasz dziennik... od kadzideł żeście totalnie oczadzieli...

 • Link do komentarza Qmaty wtorek, 06 października 2015 23:53 napisane przez Qmaty

  chrobry widzi nienawiść tam, gdzie jej nie ma. Chodzi o prawdę historyczną i tyle.

 • Link do komentarza chrobry wtorek, 06 października 2015 19:14 napisane przez chrobry

  Skąd tyle nienawiści do bliznich w tym pseudokatolickim narodzie. Zostawcie pomniki historii w spokoju.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 06 października 2015 12:55 napisane przez wilk

  Jeszcze takie relikty są w Pierwszej Stolicy,myślałem,że już tablica paszła won !!!!!Równie dobrze można upamiętniać wkroczenie armii hitlerowskiej do Gniezna 11 września 1939 r., jedno i to samo,sojusznicy !!!! Czas wreszcie uporządkować w mieście wszystkie komusze nazwy razem z placem 21 stycznia.....

 • Link do komentarza tomasz wtorek, 06 października 2015 07:28 napisane przez tomasz

  To jeszcze w ogóle stoi? Myślałem, że jak zaczynają rozwalać stare hale polokien to zaczną od tego.....

 • Link do komentarza bzyk poniedziałek, 05 października 2015 20:29 napisane przez bzyk

  historii nie zmienisz. Przypuszczam, że większość piszących jest w przedziałe wiekowym 15-25 lat i o 1945 wie tyle co się nasłuchała. Nie można wszystkich mierzyć jedną miarką.

 • Link do komentarza zw37 poniedziałek, 05 października 2015 18:38 napisane przez zw37

  Niech wyburzą to dziadostwo. Szpeci Gniezno wizerunkiem i i treścią. Coś za często się ten pomnik psuje, a skoro mieszkańcom się nie podoba to tylko kolejny powód do wyburzenia tego

 • Link do komentarza Towarzysz poniedziałek, 05 października 2015 18:19 napisane przez Towarzysz

  Mam takie samo zdanie o krasnoarmiejcach jak kibolo.

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 05 października 2015 17:57 napisane przez kibolo

  To nie czerwoni to bydło w ludzkiej skórze.

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 05 października 2015 17:56 napisane przez urzędas

  Warto zapytać, kto wcześniej wyczyścił tablicę, która nie znajduje się w gestii miasta w ogóle...

 • Link do komentarza etrat poniedziałek, 05 października 2015 13:39 napisane przez etrat

  To pewnie Czerwoni w ramach odcinania się od korzeni...

 • Link do komentarza krypa poniedziałek, 05 października 2015 13:14 napisane przez krypa

  Patrioci spod kebaba (?) zaatakowali tablicę. Tablica poddała się.

 • Link do komentarza ramol70 poniedziałek, 05 października 2015 12:26 napisane przez ramol70

  nie pierwszy to raz, ale swoją drogą tej tablicy już nie powinno tam być!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane