środa, 09 grudnia 2015 21:00

Zdjęcia dla prezydenta w trakcie pracy, a jednak "poza nią"

 
Zdjęcia dla prezydenta w trakcie pracy, a jednak "poza nią" fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie środowej Komisji Promocji, Kultury i Turystyki, padły także pytania o prowadzenie prywatnej strony prezydenta przez urzędników miejskich.

Spotkanie rajców było podyktowane debatą nad projektem budżetu na 2016 roku, przez co cały czas dyskutowano nad poszczególnymi punktami, zwłaszcza dotyczącymi kwestii promocji miasta. W tym roku, po raz pierwszy środki na "Promocję miasta poprzez sport", za czym to kryła się dotacja na Start Gniezno, zostały przesunięte do działu sportu. Co więcej, w trakcie posiedzenia przekazano, że do planowanej sumy 250 tysięcy złotych, kolejne 150 tysięcy złotych obiecane przez prezydenta, zostanie odebrane środkom z planowanego remontu budynku ratusza przy ul. Chrobrego (koszt w 2016 roku - 1 mln zł). Skarbnik miasta zapewniła jednak, że jest już niemal pewne iż miasto otrzyma środki zewnętrzne na tę inwestycję.

W trakcie posiedzenia radny Ryszard Niemann zapytał o to, jaka ilość środków przeznaczana jest na wykupywanie miejsca w prasie lokalnej na materiały nadsyłane z Urzędu Miejskiego: - Na ten cel przeznaczone jest wstępnie 70 tysięcy złotych - odpowiedziała Ewa Gawrych, skarbnik miasta i dodała: - Miasto co roku podpisuje umowę na prowadzenie kroniki miasta plus ogłoszenia reklamujące gnieźnieńskie działania kulturalne, promujące miasto w prasie lokalnej, ogólnopolskiej i regionalnej. Na to wszystko jest te 70 tysięcy złotych.

Radny dopytywał jednak dalej: - Interesuje mnie to z jednego względu, bowiem często widuję artykuły nadane czy informacje prasowe. Często to dotyczy działań prezydenta. Jak to jest zorganizowane, czy to nie musi być jakieś zapytanie o ofertę? Zauważyłem, że takich materiałów jest w tym roku więcej, niż w latach poprzednich czy to papierowych czy elektronicznych. Chodzi mi o transparentność, czy jednak nie powinno być oficjalnych zapytań o cenę do mediów? Ewa Gawrych poprosiła o uściślenie pytania: - Chodzi panu radnemu o artykuły, w których miasto ma zamawiać artykuły w lokalnych mediach, promujące prezydenta? Radny odpowiedział: - Nie chcę tego tak kategorycznie nazywać, ale często się widzi podpis "informacja prasowa" czy "nadesłana". Jak to jest? Odpowiedział mu Damazy Gandurski z Wydziału Promocji i Kultury: - Informacje prasowe często są publikowane dzięki uprzejmościom mediów, które obejmują patronat medialny nad imprezą. Ryszard Niemann, kontynuując wątek zapytał: - A ile kosztował wywiad prezydenta z trzema redakcjami? Ewa Gawrych odpowiedziała: - Nie wiem, takiego zlecenia nie miałam u siebie. Damazy Gandurski dodał: - Prezydent był zaproszony przez te redakcje.

W tym momencie radny powrócił do kwestii prowadzenia prywatnej strony społecznościowej prezydenta przez pracowników urzędu: - Mam takie informacje, że pracownicy urzędu wykonują zdjęcia prezydentowi, także na tym wywiadzie i umieszczają na jego własnego Facebooka. Jak to jest rozliczane? Jeśli udziela on go jako prezydent, a nie osoba prywatna, ktoś z urzędników robi mu zdjęcia, to dlaczego tak się dzieje? To w ramach pracy urzędniczej czy wolnego czasu? - pytał wciąż radny - Każdy ma prawo mieć konto, ale jeśli mam takie informacje iż pracownicy urzędu robią zdjęcia i to umieszczają, to w ramach jakich obowiązków i nie narusza to etyki urzędniczej? Damazy Gandurski odpowiedział: - Może być tak, że ta minuta na umieszczenie tego zdjęcia jest z czasu wolnego, czyli nadgodzin odbierana. Ryszard Niemann, słysząc słowa urzędnika dopytał: - Pan robi te zdjęcia? Damazy Gandurski odparł: - Ja między innymi, ale to generalnie jest różnie. Jeśli pan chce zobaczyć moją listę nadgodzin niewykorzystanych, to mogę ją przedstawić. Odbieramy sobie ten czas w taki sposób.  Radny jednak do tematu już nie powrócił i uznał te wyjaśnienia za wystarczające.

24 komentarzy

 • Link do komentarza zenek poniedziałek, 14 grudnia 2015 10:14 napisane przez zenek

  Niebywałe, urzędnik Gandurski sam od siebie przyznał że w czasie wolnym od pracy obsługuje prywatny profil prezydenta. To może skutkować poważnymi konsekwencjami, co na to prezydent ?

 • Link do komentarza Igor piątek, 11 grudnia 2015 11:43 napisane przez Igor

  Do fanów profilu FB , tańców na Rynku i czarnego sportu. O pracę już nie musicie się martwić bo w gminie Łubowo powstają 4 (słownie: cztery) duże firmy

 • Link do komentarza wyborcy piątek, 11 grudnia 2015 07:01 napisane przez wyborcy

  Nikt się nie czepia tylko wytyka się sprawy które są nieetyczne . To jest samorząd który wydaje nasze pieniądze i tego Mirasa pieniądze też. Trzeba pilnować żeby wszystko było transparentne jak mawiała Julia Pitera z PO. Ludzie których wybraliśmy i im płacimy nie mogą sobie pozwolić na nietransparentne działania. Władza jest przez nas opłacana i my jesteśmy ich pracodawcami a taki Miras chyba gdzieś pracuje i powinien wiedzieć że jak pracodawca jest niezadowolony z pracownika to nie daje premii. Dobrze że wśród radnych jest Niemann bo inni coś głos stracili. Musimy wiedzieć o wszystkich nieprawidłowościach żeby mieć pogląd na przyszłe wybory. Nie damy się ogłupić pustymi hasłami przedwyborczymi. A z tym ożywianiem to nie przesadzajmy z wychwalaniem budzika , bo wiele jest inicjatyw społeczeństwa i gdyby np nie motocykliści, stare samochody , grupy rekonstrukcyjne czy te czołgi to pies z kulawą nogą by się nie interesował tą pustynią zwaną Rynek

 • Link do komentarza medyk piątek, 11 grudnia 2015 01:39 napisane przez medyk

  Miras, zażyj walerianę, bo Ci nerwy odmawiaja posłuszeństwa i masz zwidy!

 • Link do komentarza Miras czwartek, 10 grudnia 2015 21:49 napisane przez Miras

  Wszyscy się czepiają ale tak naprawdę miasto ożyło.A p.Nieman Kolejarze więcej szkodzą niż pomagają miastu.

 • Link do komentarza plotropppp czwartek, 10 grudnia 2015 19:10 napisane przez plotropppp

  2013-05-06 Damazy Gandurski - rzecznikiem prasowym Towarzystwa Żużlowego Start Gniezno ...... z tamtąd nauczył sie przy Zdzichach, Rychach... itp.. rzemiosła propagandy.
  Damazy Gandurski jest asystentem pana Prezydenta. Został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, która obowiązuje na czas tej kadencji. D. Gandurski podobnie jak Ł. Scheffs pracuje w zadaniowym czasie pracy, a jego łączny miesięczny dochód brutto wynosi 5 300 zł. No proszę! Bez wykształcenia i bez doświadczenia(bo jakie można mieć w wieku 21 lat). Pełowcka młodzieżówka.
  Teraz widomo po co jest ten mały kacyk, nasiąknięty od małego układami widział nie jeden dil, po co jest w urzędzie. ?Bo czego mały pajac nauczy się za młodu na stare lata pajac trąca. Po budziku ten chłopczyk pójdzie w niebyt i i na taśmę do Kirchoffa. Cel jeden kasa, kasa ludu głupi i drogi.

 • Link do komentarza Iga czwartek, 10 grudnia 2015 17:29 napisane przez Iga

  Pamiętam że w jakimś cywilizowanym kraju za jakiś drobiazg coś tak w stylu wykorzystania czegoś do prywaty to jakiś minister z miejsca wyleciał z roboty, a taka Mona Sahlin - wicepremier Szwecji - straciła stołek, bo służbową kartą kredytową zapłaciła za batonik, pieluchy i papierosy

 • Link do komentarza z miasta czwartek, 10 grudnia 2015 11:39 napisane przez z miasta

  i jak to wszystko się ma do kodeksu etycznego ?

 • Link do komentarza z Gniezna czwartek, 10 grudnia 2015 09:05 napisane przez z Gniezna

  taki Szandor się cieszy że ma drogę dojścia do prezia przez FB, to może do niego dojdzie teraz że to nie prezio tylko Gandurski umieszcza tam materiały a może jeszcze się okaże że ten profil jest prowadzony przez kogoś innego i myśli w nim zawarte też pochodzą od takiej osoby? Panie prezydencie jeżeli to pana prawdziwy profil i nie jest prowadzony przez pana tylko przez inne osoby, to wielki wstyd bo to zwykłe wykorzystywanie ludzi mających naiwne przekonanie że tam mogą mieć kontakt z prezydentem autentycznie i osobiście komunikującym się przy pomocy tego profilu , czego przykładem jest niejaki Szandor. Teraz niestety budzą się wątpliwości co do szczerych intencji tego rodzaju komunikowania się.

 • Link do komentarza ?????????????????????????????????? czwartek, 10 grudnia 2015 08:40 napisane przez ??????????????????????????????????

  Czy to znaczy że z kasą na Start SA już nie będzie tych ceregieli z przetargami tylko wprost pójdzie kasa na START GNIEZNO SPÓŁKA AKCYJNA w upadłości układowej , KRS: 0000445759, NIP: 784-24-89-318 , NIP międzynarodowy: PL 784-24-89-318 , Regon: 302278813 ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  Czy i jakie inne firmy z Gniezna mogą dostać takie dotacje ????????????

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 10 grudnia 2015 08:33 napisane przez wyborca

  W następnych wyborach wymienić radnych i prezydenta. Ryszard Niemann na prezydenta Gniezna.

 • Link do komentarza tuptuś czwartek, 10 grudnia 2015 08:28 napisane przez tuptuś

  facet dostaje pensje wprost niewyobrażalną dla zwykłego gnieźnianina i jeszcze ma nadgodziny, czy też płacą tam za nadgodziny ?

 • Link do komentarza ukłony od etyki czwartek, 10 grudnia 2015 08:22 napisane przez ukłony od etyki

  KODEKS ETYCZNY
  PRACOWNIKÓW URZĘDU MIEJSKIEGO W GNIEŹNIE
  Artykuł 2
  3. Pamięta, że swoim postępowaniem daje świadectwo Urzędu oraz współtworzy
  wizerunek pracownika samorządowego.
  Artykuł 6
  1. Pracownik dokłada wszelkich starań, aby jego postępowanie było jawne,
  zrozumiałe
  i wolne od podejrzeń o jakąkolwiek formę interesowności czy też korupcji.
  2. Pracownik w szczególności:
  b) nie dopuszcza do podejrzeń o związek między interesem publicznym
  i prywatnym;
  c) nie demonstruje zażyłości z osobami publicznie znanymi ze swej działalności
  politycznej, gospodarczej, społecznej lub religijnej, wystrzega się promowania
  jakichkolwiek grup interesu;
  d) nie podejmuje żadnych prac ani zajęć, które kolidują z obowiązkami
  służbowymi;
  Artykuł 7
  1. Pracownik samorządowy wykonując zadania i obowiązki przestrzega zasady
  neutralności politycznej oraz światopoglądowej.
  2. Pracownik w szczególności:
  c) dystansuje się od wszelkich wpływów i nacisków politycznych, które mogą
  prowadzić do działań stronniczych;
  d) nie angażuje się w działania administracji samorządowej, które mogłyby
  służyć ugrupowaniom politycznym;
  e) zapewnia jasność i przejrzystość własnych relacji z osobami pełniącymi
  funkcje polityczne;
  f) nie wykorzystuje wpływów politycznych na rekrutację i możliwość awansu
  w Urzędzie;
  Artykuł 8
  Pracownicy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie zobowiązują się przestrzegać przepisów
  niniejszego Kodeksu i kierować się jego zasadami.
  Gniezno, dnia 12 lipca 2005 r.

 • Link do komentarza zocha czwartek, 10 grudnia 2015 08:12 napisane przez zocha

  Już samo zatrudnianie kogoś kto angażował się w kampanię wyborczą jest żenujące. Równie dobrze każdy kto głosował na wybraną władzę mógłby domagać się zatrudnienia na urzędzie z racji oddanego głosu. Urzędnik w godzinach pracy i po pracy nie powinien angażować się w usługi dla swojego przełożonego bo to razi w jego godność zawodową i nie tylko.

 • Link do komentarza zxzsasasa czwartek, 10 grudnia 2015 07:55 napisane przez zxzsasasa

  Nie bawmy się w takie drobiazgi jak jakieś profile. Od razu zróbcie wirtualne Gniezno i wykorzystując nadgodziny przy użyciu programów komputerowych zmienicie miasto na piękne , śliczne, czyste, ze świetną infrastrukturą drogową, autobusy miejskie zamienicie na metro, itd.

 • Link do komentarza człowiek czwartek, 10 grudnia 2015 07:06 napisane przez człowiek

  No właśnie że mamy problemy bo to nie profil jakiegoś Nowaka który nic a nic by nas nie obchodził tylko profil prezydenta którego wybraliśmy i któremu płacimy z naszych podatków po to żeby zabrał się do pracy a nie zatrudniał za naszą kasę niewyobrażalne ilości urzędników do niewyobrażalnych spraw. Prezydent może sobie mieć i 100 profili , może sobie je zakładać gdzie tylko chce ale to do czego został wybrany ma robić w realu , niech lepiej wyjdzie z tego wirtualnego urzędowania bo chyba już zatracił przez to rzeczywistość i jak ostatnio widać to do rozwiązywania problemów wysyła swoich zastępców . Czyżby bał się spotkania z żywymi ludźmi ? Ta sytuacja jako żywo przypomina poprzednią kadencję gdzie jeden był do uśmiechów a drugi do głaskania niepopularnych spraw. Prezydent niech wróci na ziemię i zabierze się do konkretnej roboty bo to miasto ma wiele problemów których przez te 12 miesięcy nawet nie tknięto. Wyprawianie igrzysk na powierzchni 6000m2 dla kilkuset mieszkańców uważacie za sukces ? Gniezno ma 49km2 powierzchni i 70 000 żywych mieszkańców których dotykają przeróżne problemy codzienne także te związane z otaczającą ich rzeczywistością miejską których nie rozwiąże się w matrixie.

 • Link do komentarza Szandor środa, 09 grudnia 2015 23:53 napisane przez Szandor

  Boże, ludzie nie mają problemów.
  Przecież to jest profil nie jakiegoś Nowaka, tylko Prezydenta Miasta. Ja tam się cieszę, że mam kolejną drogę dojścia do prezia przez FB.

 • Link do komentarza gnieźnianin środa, 09 grudnia 2015 23:43 napisane przez gnieźnianin

  A inni radni siedzą, jak takie przepraszam - ciołki i nie potrafia zająć stanowiska. Bo albo powinni stanąć po stronie władzy, albo przyłączyć się do krytyki i żądać wyjasnień. Z takimi radnymi to nie ma się co dziwić, że każdy na stołku prezydenta sobie by poradził. Szkoda Gniezna.

 • Link do komentarza arogancja środa, 09 grudnia 2015 23:03 napisane przez arogancja

  Cyrki z nas usiłują robić. Mamy uwierzyć że akurat ta fotka i ten wpis jest z nadgodzin a tamta fotka i coś tam jeszcze jest w godzinach urzędowania ? Może jeszcze nam powie że w pracy trzyma aparat prawą ręką a gdy przekłada do lewej ręki to gdy odświętowuje nadgodziny ?

 • Link do komentarza tawariszcz środa, 09 grudnia 2015 22:51 napisane przez tawariszcz

  Niemann jaki jest, taki jest, ale w sumie dobrze, że cisnął pytaniami. Odpowiedź Gandurskiego to jakieś kuriozum. Teraz już nawet Budasz się odniósł do sprawy na swojej stronie (ciekawe, czy on sam czy ktoś inny z urzędu). Pyta mieszkańców, którzy nie potrafią sobie nawet wyrazić zdania przy prostej kwestii. To nie jest kuriozum. To człowiek-kuriozum.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane