piątek, 17 czerwca 2016 17:41

Rodzinny zjazd zainaugurowany

 
Rodzinny zjazd zainaugurowany fot. Rafał Wichniewicz

W Gnieźnie odbywa się czwarta edycja ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin. Około 1200 jego uczestników przybyło do Pierwszej Stolicy Polski, by wspólnie świętować ten wyjątkowy czas razem.

W ciągu trzech dni pobytu rodzin, odbędzie się ponad 60 warsztatów i zajęć dla dorosłych oraz dzieci, odbędą się wykłady, a także wspólne zabawy. Oficjalnie wydarzenie, które przebiega pod hasłem "Chrzest. Rodzina. Polskę zaczyna" zostało zainaugurowane w piątkowe popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury: - W ubiegłym roku zostałem zaproszony na zlot do Łowicza, na trzeci tego typu zjazd. Tam mając własne przeżycie dotyczące rodziny, choć nie jest rodziną wielodzietną, widząc ten festyn radości i manifestacji rodziny, tak jak my to rozumiemy kobiety i mężczyzny, czyli jak mówi konstytucja, postanowiłem zgłosić propozycję organizacji takiego zjazdu w Gnieźnie. Pomysł został podchwycony i dzisiaj możemy świętować - mówił prezydent Tomasz Budasz.

- Rodzina, jak mówi papież Franciszek, jest komórką społeczeństwa, a rodzina wielodzietna jest bogatszą komórką społeczeństwa, bardziej żywotną. Inwestowanie w nią jest w pełni korzystne dla społeczeństwa i państwa. Sam wychowywałem się w rodzinie trzy plus w towarzystwie rodzeństwa wraz z ojcem i mamą i dziękuję Bogu za moją rodzinę, za to też iż mam rodzeństwo. To, co Kościół przypomina i co mówi na temat rodziny wielodzietnej, mogę dzięki temu łączyć z moimi doświadczeniami - mówił abp Wojciech Polak Prymas Polski. W niedzielę 19 czerwca o godzinie 12:00 w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji rodzin.

- Nasz związek powstał 9 lat temu i jest to stowarzyszenie, które wyrosło z poczucia wartości życia w dużej rodzinie. Sprzeciwialiśmy się takiemu patrzeniu na rodzinę, jako na środowisko patologiczne czy margines społeczny. Nas to dotykało, że wiele osób tak postrzegało rodziny wielodzietne. Widzieliśmy także ogromną potrzebę organizacji polityki rodzinnej w Polsce, która nie traktowałaby rodzin podmiotowo i rozumiała ich potrzeby - mówiła o organizacji Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". Podziękowała przy tym władzom miasta i przedstawicielom Kościoła za wspólne zaangażowanie się w wydarzenie i pomoc w jego organizacji.

Wydarzenie odbywać się będzie od piątku 17 czerwca do niedzieli 19 czerwca na terenie Gniezna. Cały program zjazdu, które jest otwarte poprzez koncerty i spotkania także dla gnieźnian, dostępny jest tutaj. Wydarzenie otrzymało honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

1 komentarz

  • Link do komentarza kajko i kokosz piątek, 17 czerwca 2016 18:35 napisane przez kajko i kokosz

    i znowu cos sie dzieje... :) fajnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane