niedziela, 19 czerwca 2016 10:07

Odkrywali truskawkę z Robertem Makłowiczem

 
Odkrywali truskawkę z Robertem Makłowiczem fot. Rafał Wichniewicz

Na terenie czerniejewskiego pałacu odbyła się kolejna edycja Truskawiska, które w tym roku zaszczyciła swoją obecnością postać znanego kucharza. Odbył się także rajd pojazdów zabytkowych.

Wydarzenie, które w założeniu organizatorów ma integrować lokalną społeczność, ale także przyczyniać się do promocji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz - zgodnie z tematem - potraw wykonanych z truskawek, tym razem odbyła się w Gminie Czerniejewo. Czwarta edycja imprezy przyciągnęła wielu zainteresowanych nie tylko z tej miejscowości, ale także z całego regionu.

- W tym roku myślą przewodnią Truskawiska jest zbieranie środków na fundusz stypendialny "Młody - Wielki" i muszę powiedzieć, że już otrzymaliśmy dotację w wysokości 6800 złotych na ten cel z Agrafki Agory i nie ukrywam, że chcielibyśmy teraz podwoić tę kwotę. Jednym ze źródeł finansowania będzie także aukcja charytatywna, zaplanowana w programie Truskawiska - mówiła Katarzyna Jórga prezes Stowarzyszenia Światowid, które tegoroczną edycję imprezy przygotowało wraz z Automobilklubem Wielkopolskim. Jak dodała, jest zachwycona współpracą, jaką nawiązały przy organizacji całego wydarzenia lokalne samorządy: - Oczywiście naszym gospodarzem jest Miasto i Gmina Czerniejewo, ale w tej współpracy uczestniczyły także Gmina Niechanowo, Gmina Trzemeszno, Gmina Orchowo, Gmina Witkowo i Gmina Powidz. Nie ukrywam, że każda z tych gmin stanęła na wysokości swojego zadania i nie mieliśmy żadnych problemów organizacyjnych - dodała.

Gościem specjalnym wydarzenia był Robert Makłowicz, znany kucharz i prowadzący swój autorski program w telewizji. Jak przyznał w Czerniejewie był po raz pierwszy i pałac oraz otoczenie wraz z organizacją wydarzenia, bardzo mu się spodobało. Jednocześnie nie ukrywał, że truskawka jako taka, wcale nie musi być wykorzystywana do dań deserowych, jak większości się to kojarzy: - Jest wiele krajów, które rodzą truskawki i my także jesteśmy w truskawce mocni, ale nie jedyni. Truskawka jednak powszechnie kojarzy się wyłącznie z deserem, ale używana jest także do celów wytrawnych. Miałem przyjemność być dziś w jury konkursu i zjadłem kilkadziesiąt potraw na bazie truskawek i były to nie tylko desery, zatem myślenie o truskawkach idzie w dobrym kierunku, bo wystarczy spróbować truskawki skropionej octem balsamicznym ze świeżo zmielonym pieprzem. Fenomenalny był czatnej, a więc rodzaj konfitury łączącej różne smaki i były tu truskawki z papryczkami habanero, która jest bardzo ostra a to smakowało bardzo dobrze, jako dodatek do mięs pieczonych. Z klasycznych słodyczy był fantastyczny tort bezowy z truskawkami pavlova, ale był też sos do mięs z pieczoną polędwiczką - przyznał Robert Makłowicz. Po zakończeniu pokazu aut, kucharz na schodach pałacu przygotował tego wieczoru dwa dania w obecności zgromadzonej publiki - risotto ze szparagami i truskawkami oraz klasyczne francuskie grzanki z truskawkami jako deser.

W trakcie całego Truskawiska odbył się rajd starych pojazdów po drogach całego regionu, a także wycieczki rowerowe. W międzyczasie na terenie przypałacowym odbywał się targ produktów lokalnych Stowarzyszenia Światowid, babska szafa czy była okazja by spróbować trochę tematycznej truskawki w formie placka czy samego owocu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane