poniedziałek, 21 listopada 2016 13:07

Oszust okradał metodą na... „grupę rekonstrukcji historycznych”

 

Zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa gnieźnieńscy śledczy przedstawili 23-letniemu mężczyźnie, który wyłudził pieniądze od uczniów szkół średnich na nieistniejące stowarzyszenie – grupę rekonstrukcji historycznej. 

W środę, 16 listopada br. gnieźnieńscy policjanci przyjęli zawiadomienie od jednego z zaniepokojonych rodziców uczniów szkół średnich z Gniezna o oszustwie i usiłowaniu oszustwa. Jak wynikało z relacji opiekuna, 23-letni gnieźnianin wyłudził pieniądze od interesującej się historią młodzieży pod pretekstem składek członkowskich na nieistniejące stowarzyszenie rekonstrukcyjne. Pieniądze, które już otrzymał wydał na własne potrzeby. Jak udało się nam dowiedzieć, zatrzymany związany był wcześniej z innymi lokalnymi grupami zajmującymi się rekonstrukcją historyczną, jednak jakiś czas temu został z nich wydalony.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze kryminalni, którzy ustalili, że organizacja przedsięwzięcia i nabór członków rozpoczęły się we wrześniu tego roku. Mężczyzna zebrał pieniądze na rzekome stroje dla członków stowarzyszenia, które nigdy nie zostało zarejestrowane, a następnie wydał je na własne potrzeby.

W czwartek, 17 listopada br. śledczy przedstawili 23-latkowi zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. W chwili obecnej prowadzone są dalsze czynności dochodzeniowe.

źródło: www.gniezno.policja.gov.pl

34 komentarzy

 • Link do komentarza Łobuz sobota, 10 grudnia 2016 16:24 napisane przez Łobuz

  Również miałem do czynienia z tym człiwiekiem, podpisałem z nim umowę o wykonanie repliki karabinu, wpłaciłem 1000zł potem domówiłem u niego mundury, dostałem tanie gówna najpewniej z Chin. Kasę oddał po pół roku od upływu terminu na wykonanie repliki. (Po zgłoszeniu sprawy na policję , nie było zgłoszone przestępstwo bo oddał całą kwotę. Jednak musiała eównież ingerować w to osoba z prokuratury okręgowej) .

 • Link do komentarza swert wtorek, 06 grudnia 2016 18:11 napisane przez swert

  No to by było bardzo dziwne

 • Link do komentarza Camelo poniedziałek, 05 grudnia 2016 20:41 napisane przez Camelo

  Czy to prawda, że "oszukani" dostali pieniądze z powrotem i zaczęli ponownie współpracować z tym panem, który jest bohaterem artykułu?

 • Link do komentarza kamasz piątek, 25 listopada 2016 23:55 napisane przez kamasz

  Szoku, to przecież nie o senatora chodzi!

 • Link do komentarza szok piątek, 25 listopada 2016 18:57 napisane przez szok

  Tak, jednakże kategorycznie nie doszukiwał bym się powiązań z Panem Senatorem, którego wielu miało na myśli. Może stał po prostu na czele większej grupy z "branży"? Szkoda, że w porę nie zawrócił z tej złej drogi bo teraz ma przez to kłopoty.

 • Link do komentarza Robuch piątek, 25 listopada 2016 15:33 napisane przez Robuch

  Do "szok" - to już na tym forum napisał podejrzliwy i tez mi się wydaje, że on tak sam od siebie chyba tego nie robił|?

 • Link do komentarza szok piątek, 25 listopada 2016 14:17 napisane przez szok

  Kto by przypuszczał. Był lekko oderwany od rzeczywistości ale żeby zaraz oszustwo? Trzeba dokładnie zbadać jego powiązani bo być może działał z kimś w porozumieniu.

 • Link do komentarza montoliwo środa, 23 listopada 2016 22:08 napisane przez montoliwo

  To jasne, że nikt nie ma praw autorskich do żadnego okresu historycznego, ale jeśli koleś stoi z wami, był wcześniej w waszych szeregach i wygląda tak jak wy, to skojarzenia nasuwają się same i trudno się temu dziwić.

  http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/9134-dlaczego-to-tak-dlugo-trwalo

  Ten artykuł również wskazuje na uprzednie zamiecenie sprawy pod dywan, więc wyszło jak wyszło. Szkoda dzieciaków bo mięli zapał a teraz będą zrażeni do różnych form działalności.

 • Link do komentarza montoliwo środa, 23 listopada 2016 21:59 napisane przez montoliwo

  To jasne, że nikt nie ma praw autorskich do żadnego okresu historycznego, ale jeśli koleś stoi z wami, był wcześniej w waszych szeregach i wygląda tak jak wy, to skojarzenia nasuwają się same i trudno się temu dziwić.

 • Link do komentarza gość środa, 23 listopada 2016 21:55 napisane przez gość

  Ale skoro wygląda tak jak wy to proste, że jest i będzie z wami kojarzony. Na waszym miejscu poprosił bym go o nie używanie wizerunku silnie powiązanego z wizerunkiem GRH Dragoner.

  "Częściowo" oddał dług, to wygląda na to, że nie dość, że nie poniósł kary, to bądź co bądź jeszcze się dorobił na was. Myślę, że mój przedmówca nie chciał na nikogo przerzucać odpowiedzialności tylko wskazać, że można było podjąć kroki radykalniejsze, które mogły uchronić przed zaistniałą sytuacją.

 • Link do komentarza Dragoner środa, 23 listopada 2016 16:54 napisane przez Dragoner

  Do "montoliwo" - jeżeli napisane zostało, że pieniądze częściowo udało się odzyskać, to znaczy że działania były skuteczne. Nie można przerzucić odpowiedzialności za oszustwa tego człowieka na legalnie działające Stowarzyszenie. Nikt z Dragonera nie miał świadomości, że Damian wcześniej miał podobne przygody, ani że takie postępowanie kontynuuje. Został wydalony za oszukiwanie członków grupy, którzy potem zajmowali się dochodzeniem swych praw na własną rękę. Poza tym, na zdjęciu nie jest "w mundurze GRH". Taki mundur może kupić sobie każdy, nawet szanowny komentujący. Żadna Grupa Rekonstrukcji Historycznej nie ma jakichś "praw autorskich" do określonego umundurowania historycznego. Jak widać tego typu oskarżenia padają pod adresem Stowarzyszenia Dragoner tylko i wyłącznie w związku z niewiedzą komentujących...

 • Link do komentarza montoliwo środa, 23 listopada 2016 11:41 napisane przez montoliwo

  Dragoner, co nie oznacza, że wasze działania były skuteczne, a jak widać nie skoro ponownie posunął się do oszustwa. Sprawę można było załatwić skuteczniej jak widać. Jest tu też pewna niekonsekwencja, skoro reprezentował siebie dlaczego był w mundurze GRH? Może to drobnostka ale przypadkowy człowiek po zdjęciu w tym artykule od razu połączy Damiana z wami, a przecież nie o to wam chodzi. Oby nie był to kolejny przejaw waszej niekonsekwencji, która w przyszłości da o sobie znać.

 • Link do komentarza senior wtorek, 22 listopada 2016 22:48 napisane przez senior

  @ do szperacz z 15;54 - cytuję:" I jesli pis zachowuje sie butnie, nie liczy sie ze zdaniem milionow Polakow (aborcja, trybunal - najwieksze marszy w europie, gimnazja itp), to nie wolno juz krytykowac?" Konkrety jaśnie panie, konkrety. Pan jak widać ma wiadomości z GW i TVN. Proszę samemu włączyć myślenie. Fundamentalnych spraw nie załatwia się demonstracjami ( trybunał, aborcja,gimnazja). Wg pańskiej filozofii to nawet ucinanie głowy np. półgłówkom można by wprowadzić poprzez demonstracje? Naprawdę, pan ma takie problemy z myśleniem?

 • Link do komentarza Dragoner wtorek, 22 listopada 2016 18:18 napisane przez Dragoner

  Do "wnikliwego obserwatora" - 9 osób we współpracy oznacza 9 osób we współpracy. Jeden Damian jako "główny inicjator" niczego by nie zdziałał, a jak wdać bez niego stowarzyszenie działa prężnie. Dragoner sprawę załatwił we własnym zakresie, bez ingerencji Policji własnie dlatego, że także po części dysponowaliśmy dowodami dokonanych wpłat i części z nas także udało się odzyskać pieniądze pod groźbą zgłoszenia sprawy - zupełnie jak w przypadku kolegi z Pomeranii. Zarzucanie kłamstwa bez absolutnie żadnej wiedzy o wewnętrznych stosunkach jakiejś grupy sprzed paru lat jest wręcz głupie i pokazuje poziom rozmówcy. Damian we wspomnianym czasie nie był już członkiem Dragonera od lipca - matematykę proszę zrobić samemu... Towarzyszył przedstawicielom naszej grupy w czasie odbierania odznaczenia tylko i wyłącznie ze względu na uznanie przez organizatorów jego wkładu w działalność historyczną w wielkopolsce i nie reprezentował tam nikogo poza sobą. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem wszechwiedzącemu sytuację.

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 22 listopada 2016 18:07 napisane przez czytelnik

  Ad. "Przez do szperacz" oj prawda jak widać boli. No cóż, w kłamstwach i złodziejstwie jak narazie PO nie ma sobie równych.

 • Link do komentarza wnikliwy obserwator wtorek, 22 listopada 2016 15:57 napisane przez wnikliwy obserwator

  Do Dragonera, może i "9 osób we współpracy" ale kto jak nie on był głównym inicjatorem powstania tej grupy i jej pierwszym kierownikiem/prezesem/szefem/dowódcą? Kto organizował zamówienia? Kto przeprowadzał szkolenia? Podobno przestał być wypłacalny już dawno temu, więc gdyby Dragoner załatwił sprawę jak się należy (na policji) to dziś nie było by całej sprawy. Więc pozwolę sobie na stwierdzenie, że jednak ma coś wspólnego zarówno z tą sprawą jak i z Damianem. Kłamstwem jest także fakt, że został wydalony ponad dwa lata temu skoro 28.12.2014 roku odbierał w imieniu grupy medal. Mam 22.11.2016 - do ponad dwóch lat trochę brakuje. Nawet jeśli nie bezpośrednio to jednak tamto puszczenie sprawy płazem dziś się na niewinnych zemściło. Swoją drogą pomijając już to całe wyłudzanie to trochę naiwnie było dawać komuś pieniądze bez pokrycia, dowodów wpłaty itd. Co innego tych tzw wspólnych zakupów w Pomeranii, powiedzmy, że koledze z grupy jeszcze jakoś można zaufać ale obcemu człowiekowi, co przychodzi do szkoły? W tym miejscu należą się też "gratulację" dla dyrekcji i nauczycieli ze szkół w, których oszukano młodzież. Może będzie to nauczką na przyszłość dla wszystkich.

 • Link do komentarza do szperacz wtorek, 22 listopada 2016 15:54 napisane przez do szperacz

  Czy naprawde jedyny argument pisowca to straszenie platforma? Naprawde nie interesuje mnie platforma. 5 mln Polakow wybralo pis, wiec teraz obchodzi mnie tylko pis. I jesli pis zachowuje sie butnie, nie liczy sie ze zdaniem milionow Polakow (aborcja, trybunal - najwieksze marszy w europie, gimnazja itp), to nie wolno juz krytykowac?

 • Link do komentarza szperacz wtorek, 22 listopada 2016 08:50 napisane przez szperacz

  Wy się podniecacie jakimś Damazym. oczywiście, ze przestępstwo, to przestępstwo, ale zobaczcie, jak okradała nas poprzednia ekipa, z dzisiejszej prasy. Tego fani Platformy jakoś niedowidzą i dziwne, że nie przyklejają do takich łobuzerskich zdarzeń byłego premiera i prezydenta z tej samej ekipy. A ta dzisiejsza informacja to zaledwie kropla w oceanie złodziejstwa, hochsztaplerstwa, grabieży wręcz bandytyzmu na szkodę biednych Polaków.
  http://niezalezna.pl/89536-byly-premier-z-upustem-apartamenty-z-pgnig-pod-lupa-prokuratury

 • Link do komentarza podejrzliwy wtorek, 22 listopada 2016 08:32 napisane przez podejrzliwy

  A może ktoś go namawiał do zbierania pieniędzy? Bo nie wierzę, że on tak sam z siebie. . . . .

 • Link do komentarza eks-kolega wtorek, 22 listopada 2016 02:51 napisane przez eks-kolega

  Portal nie może zamieścić wizerunku i personali z uwagi na domniemania niewinności. To bardzo dobrze, że w tym kraju jeszcze ktoś stara się trzymać tej starej szlachetnej zasady. Portal nie może ale ja osobiście mam to gdzieś w tym wyjątkowym przypadku ....

  http://www.****************.pl/images/news/historia/00_00_zdziech_2.jpg

  ... DAMIANA W***** - TANIEGO CWANIAKA, KŁAMCY, ZŁODZIEJA I OSZUSTA trudno mówić o domniemaniu niewinności, gdy opisane powyżej praktyki stosuje od lat na co jest wielu świadków.

  To właśnie wyłudzanie pieniędzy na rzekome wspólne zakupy było powodem dyscyplinarnego wyrzucenia go z GRH Pomerania 1945. Po tym jak otrzymał z naszej strony kancelaryjne nakazy natychmiastowego zwrotu przywłaszczonego majątku z jednoczesnym zagrożeniem skierowania sprawy na drogę prawno-sądową wymiękł i zwrócił części kolegom wyłudzenie pieniądze. Był to dokładnie taki sam mechanizm - rzekome repliki butów w wyjątkowo przystępnych cenach, szytych przez jakiegoś emerytowanego gnieźnieńskiego szewca itd. Po wyrzuceniu z naszej grupy zajął się własną "działalność" pt. Dragoner ale tu więcej mogą powiedzieć koledzy z ww. grupy.

  Przykre jest to, że sprawa zapewne zakończy się ew. wyrokiem w zawieszeniu lub kilkoma godzinami prac społecznych, a poszkodowani nie odzyskają straconych pieniędzy dlatego ważne jest aby wszyscy okradzeni przez DAMIANA W******, zgłosili się do prokuratury lub na policje w celu złożenia zeznań aby ta sprawa nie uszła płazem. Mieszkając po Gnieznem zawsze można załatwić sprawę telefonicznie i umówić złożenie zeznań w lokalnym komisariacie / posterunku policji lub prokuraturze.

  Gdyby ktoś bardzo chciał podziękować Damianowi osobiście może pisać na w*****@wp.pl lub https://www.facebook.com/d***************. Gdyby nie odpisywał zawsze można jeszcze zadzwonić na 606-***-***.

  Wczoraj okradł was, jutro okradnie kogoś innego, nie odpuszczajcie ZŁODZIEJOWI I PIĘTNUJCIE TEN PODŁY PROCEDER!

  P.S. Damian, Pomerania pozdrawia serdecznie. Gdzie są nasze buty? Czekamy i czekamy...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane