niedziela, 08 stycznia 2017 10:08

Kronika miejscowa - 8 stycznia 1926 roku

 
Kronika miejscowa - 8 stycznia 1926 roku archiwum redakcji

Od wydarzeń wspomnianych poniżej minęło już 91 lat, a żywo pokazują one, że życie gnieźnian z lat 20. XX wieku niewiele się różniło od naszej rzeczywistości...

91 lat temu 8 stycznia przypadł w piątek, a tego dnia Lech. Gazeta Gnieźnieńska donosił:

W niedzielę, dnia 10. bm. o godzinie 1/2 8 odbędzie się na sali Hotelu Europejskiego przedstawienie na Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Odegrana zostanie przez Z. T. A. wspaniała ciesząca się wszędzie olbrzymim powodzeniem 5-cio aktowa komedja Moliere'a pt. "Skąpiec". Żywimy niepłomną nadzieję, że Szanowne Obywatelstwo po zrozumieniu celu, na jaki się przedstawienie to urządza, wypełni salę Hotelu Europejskiego po brzegi.

(Kronika policyjna) Niejaki Domżalski z Gniezna został w noc sylwestrową na ulicy przez 3 osobników napadnięty i mocno poturbowany, przyczem skradziono mu kapelusz. O zajściu tem doniósł policji dopiero dnia wczorajszego.

Ubiegłej nocy skradziono na dworcu 3 worki żyta.

Niejaką Antoninę Frąszczak ujęła policja za wykonywanie zawodu domokrążnego z patentu.

Dnia ubiegłego uczeń piekarski 14-letni Edmund Kierzkowski, jadąc wozem silnym tempem ulicą, przejechał 11-letnią Teresę Wengerównę, zam. przy ul. Mieczysława, wskutek czego doznała lekkiego uszkodzenia cielesnego.

Ubiegłej nocy policja ujęła Tadeusza Lewickiego za opilstwo i awantury uliczne.

Szanownemu Korespondentowi, który nam nadesłał anonimową korespondencję w sprawie sprzedaży ryb wigilijnych w składzie p. Wojciechowskiego. W uprzejmej odpowiedzi, że według oświadczenia p. W. gatunek ryb zakupionych w Działyniu po 1,60 zł za funt sprzedano po (...) zł (liny i szczupaki). Pozatem miał p. W. na składzie wyższy gatunek (karpie), które sprzedawał po 2,75 zł. Jeżeli Szan. Korespondent ma inne dane w tej sprawie, to prosimy się udać do Urzędu walki z lichwą, gdyż śledztwa w takich przypadkach prowadzić nie możemy. Tem nie mniej będziemy Panu wdzięczni za poinformowanie nas o rezultacie Jego interwencji w Urzędzie, abyśmy sprawę mogli przedstawić w należytem świetle. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza niekapek niedziela, 08 stycznia 2017 20:16 napisane przez niekapek

    Ciekawe, jakie będą miny czytających sprawozdania z naszych czasów, a szczególnie sesji za 90 lat! Szkoda, że wyczyszczone zostaną komentarze, bo to dopiero byłaby niezła radocha!

  • Link do komentarza Zenas niedziela, 08 stycznia 2017 10:36 napisane przez Zenas

    Podoba mi się to, że popełniających wykroczenia podaje sìę z imienia i nazwiska. Gorzej z poszkodowanymi, bo po co komu dane tych ostatnich?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane