Jesteś tutaj:Blogi Po co chodzić do kościoła?
środa, 02 czerwca 2021 08:14

Po co chodzić do kościoła?

  Antoni Kamiński

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zrozumieć, że Bóg stworzył cały świat materialny, wliczając w to ludzi. Nie ma bowiem innej możliwości od tej, że to Duch wieczny, który nie jest zależny od miejsca i czasu stworzył te dwie rzeczy. Świat nie mógł istnieć od zawsze. Bóg jest wieczny i wszystko przenika, jednocześnie jest On w największym stopniu doskonały i dobry. On jest w pełni prawdą.

Bóg jest Miłością i miłuje każde stworzenie, dlatego wskazał człowiekowi drogę do zbawienia, dał mu narzędzia, którymi ten ma się posługiwać w drodze do celu. W Starym Testamencie Bóg dawał człowiekowi prawo. Zmieniało się ono według możliwości człowieka, i tak np. mężczyzna na początku mógł posiadać kilka żon, lecz dziś prawo Boże jasno mówi, że może on mieć tylko jedną, że mąż i żona są jednym ciałem i jedna duszą. Bóg ciągle daje człowiekowi środki za pomocą których ten może dojść do Dobra Wiecznego.

Wracając do naszego pytania, trzeba również zrozumieć, że Bóg daje człowiekowi łaskę, która połączona z odpowiednią pracą może przynieść wielkie owoce. Bóg ustanowił Kościół święty, który jest Szafarzem łask. Kościół poprzez sakramenty ustanowione przez samego Boga udziela łask potrzebnych do zbawienia, i tak odpowiednio chrzest święty oczyszcza duszę z grzechu pierworodnego, pokuta z grzechów ciężkich, bierzmowanie czyni młodzieńca żołnierzem Chrystusa, Eucharystia jest Ofiarą samego Pana Jezusa, małżeństwo udziela łask potrzebnych do świętego życia w rodzinie, kapłaństwo umożliwia sprawowanie sakramentów, a sakrament namaszczenia chorych przygotowuje człowieka na dobrą śmierć.

Tego wszystkiego Bóg udziela za pośrednictwem Kościoła. Po to Pan Jezus ustanowił tę Instytucję, aby wskazywała człowiekowi jak ten powinien żyć aby być zbawiony. „Ty jesteś Piotr opoką, a na tej opoce zbuduję mój Kościół”. Jak czytamy w Piśmie świętym Pan Jezus mówi do apostołów: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha św.”.

Bez Kościoła jesteśmy jak wędrowiec bez mapy, odpowiednich butów, kompasu, jedzenia itd. Nie jest możliwe aby dojść do wzgórza zbawienia bez niezbędnego ekwipunku, jakimi są sakramenty. Bóg całe swe istnienie ukrywa w cichości i z dala od ludzkich oczu. Dopiero ci, którzy pragną Go poznać i umiłować dostrzegają czym tak naprawdę jest życie. Sakramenty są widzialnym znakiem niewidzialnej łaski. Nikt z nas nie widzi jak dusza dziecka staje się czysta w momencie chrztu, albo jak podczas zawarcia małżeństwa pojawia się nierozerwalna więź pomiędzy małżonkami. Wiemy jednak, że tak jest, bo Kościół wypełnia misję nadaną Mu przez Boga.

To, że Bóg wyciąga do nas pomocną dłoń w postaci sakramentów i swojej świętej nauki, to jedna sprawa. Jednakże sukces będzie wtedy, kiedy to człowiek będzie współpracował z łaską Bożą. Na nic się zda plecak, buty, kompas i mapa jeśli człowiek nie będzie tego odpowiednio używał.

Na koniec pochylmy się na chwilę nad zbliżającym się świętem Bożego Ciała. Jak uczy nas katechizm katolicki: w sakramencie Eucharystii pod postaciami chleba i wina jest w nim prawdziwie, rzeczywiście i istotnie obecny sam Jezus Chrystus, dawca łaski, pokarmu duchowego dla dusz naszych. Należy pamiętać o tym, że Bóg rzeczywiście jest obecny w każdej cząstce konsekrowanej Hostii. Nie jest to żaden symbol, ani wyobrażenie. Dlatego Kościół święty postanawia obchodzić to święto w szczególny sposób. Otóż druga Osoba Trójcy Świętej wychodzi do ludzi, aby przypomnieć im, że On, Stwórca Nieba i Ziemi jest obecny w każdej chwili w kościele. Św. o. Pio mawiał, że gdyby tylko ludzie wiedzieli, co się dzieje w Kościele podczas Mszy św., to trzeba by było ustawić straże przed drzwiami, aby ludzie nie pchali się usilnie do wnętrza świątyni.

W niedzielę, 06. czerwca 2021r. o godz.16.00 przy Pomniku Opatrzności Bożej odmówimy różaniec publiczny w intencji mieszkańców Gniezna prosząc Matkę Bożą, aby chroniła nasze rodziny przed zagrożeniami duchowymi i moralnymi.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Helena środa, 27 kwietnia 2022 11:09 napisane przez Helena

  Bóg nie wymyślił zła, całe zło jest tam gdzie nie ma Boga. Przestrzegajcie przykazania Najwyższego a będzie Raj na ziemi.

 • Link do komentarza Nemo poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:47 napisane przez Nemo

  Radek, czyja "opatrzność"? Może przybliżysz sens swojego komentarza?

 • Link do komentarza Radek piątek, 11 czerwca 2021 18:30 napisane przez Radek

  Słabo działa ta wasza opatrzność...

 • Link do komentarza emerytowany nauczyciel czwartek, 10 czerwca 2021 00:28 napisane przez emerytowany nauczyciel

  Hołownia to przykład najwyższej klasy hipokryzji. I niestety ma nawet w takim mieście, jak Gniezno swoich wielbicieli.

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 08 czerwca 2021 22:53 napisane przez urzędas

  Czy katolicki polityk, nawet taki niższego szczebla może utożsamiać się z Polską 2050, którego przykładem jest lider satanistycznej grupy Behemoth Adam „Nergal” Darski uważający, że jest tylko jeden polityk w Polsce, który może „oderwać Kościół od państwa”. Jego zdaniem jest nim Szymon Hołownia. Lider Polska 2050 Szymona Hołowni pozytywnie zareagował na te słowa. Hołownia twierdzi, ze jest katolikiem i sprzymierza się z satanistą? Co na to gnieźnieńscy fani Hołowni, których widujemy na uroczystościach kościelnych? Hipokryzja? Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.