poniedziałek, 27 lutego 2017 09:33

Pieniądze na zabytki przyznane

 
Pieniądze na zabytki przyznane archiwum redakcji

Do Gniezna trafi prawie milion złotych, przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę zabytków. Pieniędzy doczekały się też obiekty, które na to czekały od lat.

Do MKiDN w ramach programu, którego celem jest wspieranie remontów lub renowacji zabytków znajdujących się na terenie kraju, wystartowało kilkaset instytucji z całej Polski. Wśród złożonych wniosków znalazło się siedem z Gniezna - niektóre z nich w programie uczestniczą od lat, skutecznie pozyskując środki i odnawiając kolejne części zarządzanych obiektów.  

Z siedmiu projektów udało się pozyskać środki czterem z wnioskodawców, którzy pomyślnie przeszli weryfikację dokumentów. Tym samym:

 • 120 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na remont więźb dachowych kościoła pw. św. Trójcy, a także wymianę pokrycia dachu zakrystii i kaplicy św. Antoniego.
 • 350 tysięcy złotych wykorzystanych zostanie na renowację kaplicy Dzierzgowskiego: II etap konserwacji ołtarza i zabezpieczenie arkady portalu gotyckiego.
 • 100 tysięcy złotych trafi do prywatnego przedsiębiorcy, który chce za pozyskane środki wyremontować dach i ganek, a także otworzyć kominy i murowane ściany działowe w drewnianym XVIII-wiecznym dworku Walewskich i Kochanowskich z Miłonic, znajdującym się przy ul. Zamiejskiej.
 • 400 tysięcy złotych pozyskał prywatny przedsiębiorca na remont więźby dachowej drewnianych XVII-wiecznych stropów oraz wymiany dachówki na XIV-wiecznym dawnym budynku klasztornym przy kościele św. Jana.

  Ponadto z obszaru powiatu gnieźnieńskiego środki w kwocie 120 tys. złotych udało się zdobyć parafii pw. WNMP w Trzemesznie na remont elewacji do wysokości pierwszego gzymsu - od południowej strony transeptu do końca, wschodnia i północna strona od zakrystii do plebanii.

  Na liście znalazło się też kilka obiektów, którym nie udało się pozyskać środków, ale odpowiednia pula punktowa pozwala niektórym na składanie odwołań, dzięki czemu po rozpatrzeniu przez ministerstwo, istnieje jeszcze szansa na zdobycie środków. Odwołania zostaną rozpatrzone w najbliższych tygodniach.

Na listę beneficjentów nie udało się dostać klasztorowi OO. Franciszkanów, który planował pozyskać środki na końcowy remont elewacji z wymianą tynków i konserwacją detali architektonicznych. Również środków nie otrzymał kościół rektorski pw. św. Jana Chrzciciela, który od lat stara się o pozyskanie funduszy na remont XIV-wiecznego muru oporowego. Podobnie nie udało się zdobyć pieniędzy także parafii pw. Matki Zbawiciela, która od dłuższego czasu stara się o ich pozyskanie w celu wyremontowania dachu i okien w budynku dawnego dworku Uniwersytetu Ludowego z końca XIX wieku.

Środków nie udało również ponownie pozyskać Gminie Kiszkowo na remont dachu budynku pałacowego w zespole dworsko-parkowym w Łagiewnikach Kościelnych oraz parafii pw. św. Jana Chrzciciela z Czerniejewa, która chciała pozyskać środki na prace konserwatorskie i restauratorskie przy remoncie dwóch wież.

10 komentarzy

 • Link do komentarza stary chłop środa, 01 marca 2017 08:11 napisane przez stary chłop

  @joe - jasnowidzem jesteś, czy co? A skąd wiesz, że nie składałem?

 • Link do komentarza joe wtorek, 28 lutego 2017 22:50 napisane przez joe

  chłopie, jeśli nie wyślesz wniosku o dofinansowanie, to się nie przekonasz. Grunt to pieprzyć i nic nie robić, albo tylko pieprzyć na innych z czystej zazdrości:)

 • Link do komentarza stary chłop wtorek, 28 lutego 2017 21:26 napisane przez stary chłop

  Ja też mam zabytkowa chatę i nikt mi nie da złamanego grosza na remont!

 • Link do komentarza z boku wtorek, 28 lutego 2017 09:14 napisane przez z boku

  Oczywiście, że kasiora pochodzi ze stolicy. A w chwili tej transakcji już mówiło się, że kupującemu dotację w ministerstwie załatwi ówczesny znany parlamentarzysta. Miasto mówiło, a miasto wie, co mówi. No i proszę, ziściło się. Trochę to trwało, ale stare układy jak widać działają.

 • Link do komentarza rojber wtorek, 28 lutego 2017 08:04 napisane przez rojber

  pieniądze przyznało ministerstwo, a nie żaden urząd miejski, czytajcie hejterzy ze zrozumieniem

 • Link do komentarza renia wtorek, 28 lutego 2017 00:37 napisane przez renia

  Ten potrafi spadać na cztery łapy po alkoholu. 400000!

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 28 lutego 2017 00:34 napisane przez Gnieźnianin

  To się w głowie nie mieści (((((((( gościu kupił obiekt za 320000 a teraz w prezencie od UM dostaje 400000 to chyba ostatnie podrygi platformy obywatelskiej w tym mieście

 • Link do komentarza szara mysz poniedziałek, 27 lutego 2017 23:04 napisane przez szara mysz

  To się nazywa interes życia. Z tych czterech dotacji ta jest najwyższa. Ale niestety, nie każdy mógł w owym czasie za rządów PO w starostwie nabyć tak tanio tę nieruchomość. Mówi się, że ta dotacja jest dzięki wstawiennictwu pewnej wówczas ustosunkowanej osoby. Czy to prawda? nie wiadomo, ale faktem jest,że bo zwykłemu śmiertelnikowi odmówiono pomocy w rozwoju firmy, choć spełniał wszystkie warunki.

 • Link do komentarza as poniedziałek, 27 lutego 2017 19:43 napisane przez as

  Najpierw chirurg kupił od Starostwa obiekt za 320000, a teraz dostaje dotację na remont 400000. Bajer.

 • Link do komentarza lukasz poniedziałek, 27 lutego 2017 11:30 napisane przez lukasz

  A te 400 tysięcy dotacji na budynek klasztorny dla prywatnego przedsiębiorcy to nie czasem dla pewnego chirurga, który wyleciał z pracy i ma zarzuty za wystawianie lewych zwolnień.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane