wtorek, 07 marca 2017 17:52

Przebudowa placu przy teatrze - rusza przetarg

 
Przebudowa placu przy teatrze - rusza przetarg źródło: Demiurg

Najpewniej na przełomie maja i czerwca rozpoczną się prace, związane z planowaną przebudową placu przed Teatrem im. Aleksandra Fredry. Instytucja ogłosiła przetarg na wykonanie zadania.

Zaledwie przed kilkoma tygodniami zaprezentowaliśmy wizualizację przebudowy placu oraz frontonu, znajdującego się u zbiegu ul. Mickiewicza i Chrobrego. Teraz projekt wchodzi powoli w fazę realizacji - instytucja zarządzająca terenem uzyskała już wszelkie pozwolenia i ogłosiła przetarg na przebudowę tego miejsca, wraz z remontem frontonu budynku. 

Wykonawcę zadania poznamy w drugiej połowie marca br., a firma lub konsorcjum, które zdecyduje się go podjąć, będzie mogło rozpocząć prace w ciągu 60 dni od terminu składania ofert - najpóźniej na początku czerwca. Od tej pory wykonawca będzie miał 7 miesięcy na ukończenie wszelkich prac. Teraz, po ogłoszeniu przetargu, można podać więcej szczegółów dotyczących tej inwestycji, zaprojektowanej przez poznańską firmę Demiurg (autora m.in. gmachu gnieźnieńskiej Prokuratury Rejonowej). 

Plac

Zaprezentowane wizualizacje spotkały się z różnymi opiniami, dlatego przytoczymy opinię konserwatora, załączoną do dokumentacji projektowej: - Po przeanalizowaniu tejże dokumentacji stwierdzono, że uszczegółowiony tamże zakres prac, przy spełnieniu dodatkowych warunków konserwatorskich, jest możliwy do zaakceptowania ze stanowiska konserwatorskiego, bowiem tak zrealizowane prace nie wpłyną negatywnie na zachowane historyczne wartości architektoniczne budynków dawnego kinoteatru "Apollo" przy ul. Mickiewicza 9 i dawnego hotelu Francuskiego przy ul. Chrobrego 32, a także nie wpłyną negatywnie na zachowane historyczne wartości przestrzenno-architektoniczne zabytkowego obszaru. Tym samym zachodzą przesłanki merytoryczne do wydania pozwolenia na zgodnie z wnioskiem wnioskodawcy - czytamy w decyzji konserwatora z 22 grudnia 2016 roku.

Zgodnie z projektem, przebudową objęty zostanie obszar od chodnika przy ul. Chrobrego aż do muru posesji sąsiadującej z teatrem przy zakręcie ul. Mickiewicza. Obszar ten został przekazany wspomnianej instytucji decyzją Rady Miasta na 20 lat. W planach teatru jest, aby obszar przed budynkiem mógł być w przyszłości wykorzystywany do prowadzenia działań teatralnych w otwartej przestrzeni publicznej - stąd też decyzja o powiększeniu obszaru dostępnego przechodniom i stworzeniu wydzielonych enklaw zieleni. Projekt nie uwzględnia zatoczki dla autobusów, jaką wykonano w ubiegłym roku ze środków miejskich.

W związku z planowaną inwestycją wyciętych zostanie istniejących tu 10 drzew, zlikwidowane zostaną mury oporowe okalające trawniki, które zostaną zrównane z powierzchnią placu. Mimo niwelacji, teren będzie nieznacznie pochylony na całej szerokości - różnica poziomów od chodnika do ściany frontonu wyniesie około 1 metr. To pozwoli na zlikwidowanie schodów, prowadzących obecnie do teatru. 

Zielonym akcentem na placu pozostanie obszar wjazdu na zaplecze techniczne teatru, gdzie pojawią się nowe nasadzenia drzew oraz dwie wyspy zieleni, umiejscowione po północnej stronie. Głównymi elementami placu będą dwie skarpy w kształcie piramid, wysokich na niecałe 3 metry, przy czym znajdująca się po lewej stronie (patrząc w kierunku frontonu) będzie od strony ulicy ozdobiona logiem teatru, a od placu posiadać będzie na jednej ze ścian fontannę w formie spływającej po ścianie wody. Tuż pod tą piramidą zostanie także stworzona komora technologiczna dla urządzeń naprowadzających wodę. Druga z piramid znajdzie się kilka metrów bliżej skrzyżowania, jednak nie będzie miała żadnych dodatkowych elementów. Obie będą wykonane z ozdobnego szarego betonu.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z płyt betonowych o szerokości 20 cm i długości 120 cm, a także grubości 10 cm w kolorze popielatym, ułożonych pod kątem do linii ul. Mickiewicza. Ponadto cały teren zostanie przecięty w nawierzchni pięcioma liniami, zawierającymi instalację oświetlenia liniowego LED. Narożniki wspomnianych skarp będzie wyznaczało oświetlenie punktowe. Ławki umiejscowione zostaną w rejonie fontanny oraz charakterystycznej kolumnady frontonu. Co istotne - powstają także instalacje odwadniające plac, a włazy kanalizacyjne mają posiadać logo teatru.

Fronton teatru

W ramach inwestycji przeniesiony z placu zostanie pomnik Aleksandra Fredry - docelowo ma się on znaleźć na dziedzińcu teatralnym, tuż za frontonem. Ten ostatni od strony placu zostanie odnowiony. 

Ponadto planuje się także pobudowanie "kubatury" - obiektu przylegającego bezpośrednio do wschodniej ściany dawnego Hotelu Francuskiego przy ul. Chrobrego. Będzie to stalowa konstrukcja nowego, dwukondygnacyjnego budynku: - Obiekt w założeniu będzie posiadał jedną kondygnację użytkową (parter) użytkowaną czasowo 4 godziny dziennie, sezonowo w okresie letnim, która będzie pełniła funkcję kiosku. Druga kondygnacja poziom +6,03m będzie nieużytkowa, będzie stanowiła miejsce dla instalacji wyposażenia obiektu - czytamy w dokumentacji. Konstrukcja będzie stalowa, przy czym parter będzie posiadał szklaną fasadę, a górna część panele elewacyjne z siatki cięto-ciągnionej. Całość ma zakryć obecną "ślepą" ścianę kamienicy przy ul. Chrobrego.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Hans piątek, 10 marca 2017 13:05 napisane przez Hans

  Czy ktos tu w ogóle umie jeszcze czytać ze zrozumieniem i widzi, że ten projekt i tę inwestycję robi TEATR, a nie władze miasta?

 • Link do komentarza Aneta piątek, 10 marca 2017 12:21 napisane przez Aneta

  Mam nadzieję, że krytyczne uwagi dotrą do uszu włodarzy, bo inaczej rozliczenie nastąpi przy wyborach.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 08 marca 2017 12:02 napisane przez Gnieźnianin

  Władze naczelne mające organizować życie społeczne w dalszym ciągu przy okazji wykonywania inwestycji ignorują uwagi krytyczne mieszkańców, tworząc buble inwestycyjne infrastruktury miejskiej.

 • Link do komentarza all środa, 08 marca 2017 09:10 napisane przez all

  sposób myślenia w tym mieście jest powalający - zimą stare rury od wody coraz częściej pękają a poczekajcie na lato jak przyjdą burze i ulewy to dopiero zrozumiecie co to znaczy betonować miasto przy tej starej niewydolnej instalacji do odprowadzania wód opadowych

 • Link do komentarza Ada środa, 08 marca 2017 08:32 napisane przez Ada

  Zieleń to życie. My jakoś nie rozumiemy tego...

 • Link do komentarza Oburzony mieszkaniec ul. A. Mickiewicza wtorek, 07 marca 2017 21:29 napisane przez Oburzony mieszkaniec ul. A. Mickiewicza

  Kolejna betonowa pustynia zamiast placu zieleni. Smutne to, że tak łatwo i szybko pozbywamy się tego typu miejsc z centrum miasta. Ciekawe gdzie będą rosły drzewa za kilka lat...chyba tylko na starych fotografiach. Panie Prezydencie rewitalizacja dwóch małych parków przy dworcu to zdecydowanie za mało. Może warto pomyśleć o nasadzeniu drzew tak jak kiedyś rosły one przy kilku ulicach?

 • Link do komentarza avalon wtorek, 07 marca 2017 19:55 napisane przez avalon

  Zniknie jeden z nielicznych skwerów. Zastąpi go komunistyczny beton. Będzie to martwe i nieprzyjazne ludziom miejsce, podobnie jak tzw. Rynek. Rynek to pusty plac o zerowej funkcjonalności z koślawą kostką. Latem zmienia się w zakurzony piekarnik a jak świeci słońce to razi w oczy - wybitnie nieprzyjemne miejsce. Tu będzie to samo tylko dla jaj ktoś to wykrzywi, że niby "nowoczesne". Koślawy plac z betonu zastąpi trawniki i drzewa które mają swój urok. Zachowam sobie na pamiątkę zdjęcia które robiłem kilka lat temu...

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 07 marca 2017 19:27 napisane przez rezigiusz

  Najbardziej na tej wizualizacji rozwalaja mnie "piekne drzewa" ☺ Ciekawe czy ten co wygra przetarg to takie drzewa posadzi ,bo zeby byly takie drzewa z takimi konarami to minimum 10-15 lat jak nie wiecej aby urosly choc na wybudowanym Targowisku na ul.Warszawskiej tez na wizualizacji byly "och ach drzewostany" a co jest to wszyscy widza codziennie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane