środa, 15 marca 2017 10:50

Kolejne kamienice zostaną odnowione

 
Kolejne kamienice zostaną odnowione źródło: UM w Gnieźnie

W najbliższych miesiącach rozpoczną się remonty elewacji kilku budynków znajdujących się w centrum, które od lat czekają na odnowienie i przywrócenie świetności.

Kilka dni temu informowaliśmy o remoncie, jaki czeka dwa budynki na rogu ul. Farnej i Rynku, gdzie częściowo zostanie wykonana nowa elewacja, a miejscami będzie ona wyczyszczona. Teraz Urząd Miejski poinformował o pracach, jakie czeka kilka kolejnych budynków w centrum miasta. 

- W zeszłym roku udało się odnowić trzy takie kamienice, a w tym roku jest kolejnych kilka - trzy obejmują remont elewacji, a dwie samo czyszczenie. W sumie będzie to pięć budynków - przekazał prezydent Tomasz Budasz. W tym roku remonty czekają kamienice: 

 • ul. Sienkiewicza 23 - wymiana stolarki okiennej, naprawa murów, wymiana tynków na elewacji frontowej i bocznej, odtworzenie sztukaterii i podłączenie do sieci PEC (sierpień 2017)
 • ul. Warszawska 16 - wymiana stolarki okiennej, naprawa murów, wymiana tynków na elewacji frontowej i bocznej, odtworzenie sztukaterii i wykonanie nowych drzwi (sierpień 2017)
 • ul. Farna 2 - wymiana stolarki okiennej, naprawa murów, wymiana tynków na elewacji frontowej i bocznej, odtworzenie brakującej sztukaterii i konserwacja stolarki (sierpień 2017)

Odświeżenie elewacji czeka (poza budynkami przy ul. Farnej i Rynku) blok mieszkalny na rogu ul. Chrobrego 15 i Sienkiewicza 1, który zostanie zrealizowany w czerwcu 2017 roku. Remont obejmować będzie także uzupełnienie tynków, wymiana płytek klinkierowych w parterowej części elewacji, generalny remont balkonów oraz odmalowanie wieżyczki. 

Ponadto w 2017 i 2018 roku remont czeka także elewacja Urzędu Miejskiego przy ul. Lecha. To przedsięwzięcie będzie realizowane dwuetapowo i zakończy się w czerwcu 2018 roku. W ramach inwestycji, elewacja będzie czyszczona i uzupełnione będą ubytki. Brakujące detale architektoniczne mają zostać odtworzone. Remont obejmie także ogrodzenie, znajdujące się od strony parku. Jak przekazał Tomasz Budasz, rozważana jest możliwość wykonania podświetlenia budynku Magistratu. 

W tym roku ponadto remontów klatek schodowych doczeka się jeszcze kilka budynków, w których najpierw zostanie zrealizowane podłączenie do sieci PEC (związane jest to z pracami wewnątrz): Chrobrego 8, Czysta 2, Czysta 2c, Sienkiewicza 23, Dąbrówki 9, Rzeźnicka 7 i św. Wawrzyńca 11.

Co z elewacjami kamienic nienależących do Miasta? - Pracujemy w tej chwili nad projektem, który pozwoli nam zwolnić z części podatku od nieruchomości właścicieli szeroko rozumianych, czyli osoby prywatne, jak i wspólnoty, jeżeli dokonają remontu swoich elewacji. Uchwała jeszcze nie jest sporządzona, gdyż musi się z nią zapoznać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, ale myślę iż w pierwszym półroczu taka uchwała się pojawi - mówił prezydent. Jak dodał, urzędnicy mają świadomość iż remonty elewacji sporo kosztują i ci, którzy planują podjąć się takich inwestycji w tym roku, mogą poczekać na przyjęcie tego dokumentu przez Radę Miasta.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Adam piątek, 17 marca 2017 21:25 napisane przez Adam

  Żeby czasem te różne ulgi i upusty dla tych majętnych nie skończyły się tak jak w Krakowie

  https://stooq.pl/n/?f=1168193

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 17 marca 2017 14:27 napisane przez gnieźnianin

  Wszystko tylko dla bogatych . Działki pod budowę z dużym upustem , piece gazowe za pół darmo, teraz jeszcze ulgi dla kamieniczników co maja kamienice za miliony.

 • Link do komentarza Marcin piątek, 17 marca 2017 12:14 napisane przez Marcin

  Do właściciela domu jednorodzinnego - pytanie - ile człowieku płacisz rocznie podatku za tę swoją chudobę? 200 złotych ? 300 złotych? I z czego chcesz tego zwolnienia? jak Cię nie stać na zamieszkiwanie w chacie jednorodzinnej, to pryskaj do spółdzielni. Tam Ciebie lepiej zgolą!

 • Link do komentarza lokator piątek, 17 marca 2017 09:07 napisane przez lokator

  Do "?" - jak taka sierota, jak pan, może zadawać takie głupkowate pytania? Niby na jakiej podstawie chce pan być zwolniony z podatku? Pański dom jest zabytkowy? Stoi w ścisłym rejonie zabytkowej części miasta? Zamieszkują w Pańskim domu lokatorzy z najmu komunalnego czy socjalnego? Niech pan się stuknie w ten swój pusty łeb i nie zadaje takich idiotycznych pytań, bo ośmiesza pan nie tylko siebie, ale także mieszkańców naszego miasta.

 • Link do komentarza ? piątek, 17 marca 2017 06:50 napisane przez ?

  Jestem osobą prywatną. Jestem szeroko rozumianym właścicielem domu jednorodzinnego wymagając odnowienia elewacji. Płacę podatki. Czy również będę zwolniony z podatku na rzecz odnowienia elewacji ?

 • Link do komentarza cccccccc piątek, 17 marca 2017 06:46 napisane przez cccccccc

  Dobra sprawa , tylko żeby miasto załatwiło sprzątanie chodników przy tych kamienicach bo te co zostały pomalowane to od dołu już mają brudne zacieki . Jak deszcz pada na brudne chodniki to pryska brud na kamienice.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 16 marca 2017 11:06 napisane przez mieszkaniec

  Odnowiona kamienica na rogu Dabrówki i Krzywe Koło jest nie dokończona, jak to zwykle w Gnieźnie bywa. Okna od magazynu sklepu kartonikowego aż na odległość biją brudem i zachlapaną farbą. Naprawdę Miastu i jego władzom to nie przeszkadza? Jak oni śmią wystawić ten sklep na przetarg z takimi brudnymi oknami?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 16 marca 2017 08:42 napisane przez mieszkaniec

  Pięknie tylko aby Urbis jeszcze o te kamienice później dbał. Zarządcy to tam chyba śpią.

 • Link do komentarza zapytanie środa, 15 marca 2017 13:14 napisane przez zapytanie

  A z czyich środków będzie wykonywany remonr Farna 9 róg Rynku?

 • Link do komentarza EagleEye środa, 15 marca 2017 12:24 napisane przez EagleEye

  Się chwali ażeby nie było ;-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane