piątek, 24 marca 2017 16:21

Likwidacja TBS zaopiniowana pozytywnie

 
Likwidacja TBS zaopiniowana pozytywnie fot. Rafał Wichniewicz

Uchwała dotycząca likwidacji spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego została przyjęta przez radnych, ale pojawiły się pytania o likwidatora i koniec pracy prezesa Jacka Kowalskiego.

Wokół spółki, którą od dwóch lat zarządza były prezydent Gniezna (nominowany na to stanowisko przez obecnie pełniącego tę funkcję Tomasza Budasza), w ostatnim czasie pojawiło się nowe kontrowersje. Poza wysoką stawką wynagrodzenia za nieporównywalnie niewielki zakres pracy, a także wynajęcie zewnętrznej firmy do administracji jednym bloku przy ul. Liliowej (co pociągnęło za sobą kolejne koszty), doszły także niewielkie straty, jakie poniósł TBS w 2015 roku. Decyzją władz miasta, o czym zresztą informowaliśmy kilka tygodni temu, jest likwidacja spółki i włączenie jej majątku do zasobu komunalnego.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, radnym została przedłożona wspomniana uchwała do zaopiniowania. Jej treść przedstawiła sekretarz Miasta Gniezna Joanna Śmigielska, po czym radni skierowali kilka pytań do tej sprawy: - Czy mieszkania, które przejdą na własność Miasta, będą od razu możliwe do zakupu czy nie? - zapytał radny Marek Zygmunt. Sekretarz odpowiedziała, że nie ma możliwości, aby były one od razu do wykupu, gdyż najpierw trzeba to uregulować uchwałą. Radny Ryszard Niemann zapytał: - Jaki jest stan finansów spółki? Paweł Seweryn z Urzędu Miejskiego odpowiedział: - W chwili obecnej spółka ma założoną lokatę na dwieście kilkadziesiąt złotych i plus do tego są środki na rachunku bieżącym. Joanna Śmigielska dodała iż do końca obecnego kwartału spółka musi przedstawić rozliczenie za 2016 rok i likwidator będzie musiał uregulować bieżące zobowiązania spółki. Wówczas Ryszard Niemann zapytał się, kto nim będzie, na co sekretarz odpowiedziała: - Likwidatorem spółki będzie radca prawny pan Rafał Tomczak.


Temat likwidacji TBS na tym posiedzeniu zakończył się pozytywnym zaopiniowaniem tej uchwały. Niemniej w miniony czwartek odbyło się spotkanie Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, na której to padły kolejne pytania - tym razem do obecnego wiceprezydenta Jarosława Grobelnego, który również przedstawił powody przedłożenia uchwały: - Plany TBS w latach 90. były dalekie i myślę, że nasi poprzednicy mieli je dosyć mocno sprecyzowane, dlatego też teren został w sposób docelowy uzbrojony i dzięki temu tam miała powstać większa ilość budynków, niż to się stało. W międzyczasie formuła TBS ewoluowała, pierwszy okres był czasem dużego rozkwitu, a potem był zastój i te rozwiązania i możliwości finansowania się zmieniały, ale nie było pójścia za ciosem, jeśli chodzi o budowanie kolejnych budynków. Przedstawiliśmy już formułę funkcjonowania budowy mieszkań komunalnych i socjalnych i myślę, że ona będzie atrakcyjniejsza dla mieszkańców naszego miasta niż ta, która funkcjonowała w zakresie TBS - mówił zastępca prezydenta. 

- Jak długo prezes spółki będzie pełnił swoją funkcję? Czy urlop pana Jacka Kowalskiego został wykorzystany? Jakie będą koszty związane z odprawą prezesa w związku z likwidacją spółki? - zapytał Ryszard Niemann. Wiceprezydent odparł: - Termin zatrudnienia kończy się 31 marca 2017 roku, tak jak czas funkcjonowania spółki, bo od 1 kwietnia będzie pracował likwidator, a w kwestii urlopów to trudno powiedzieć, czy całość została wykorzystana czy coś jeszcze zostało. Zgodnie z kodeksem pracy, każdemu pracownikowi najemnemu za niewykorzystany urlop będzie wypłacenie ekwiwalentu. Ryszard Niemann wyraził opinię, że taka odpowiedź nie za bardzo go zadowala i stwierdził iż nie rozumie stwierdzenia, że formuła TBS się wyczerpała: - W innych miejscowościach TBS rozwijał się dosyć dobrze. Co się stało, że nastała taka niemoc? Jarosław Grobelny odparł: - Nic innego nie potrafię powiedzieć, gdyż macie państwo przedstawioną inną propozycję budowania mieszkań komunalnych i socjalnych. Natomiast gdyby nasi poprzednicy podjęli wyzwanie, że jednak będziemy budowali w formie TBS, to zadecydowały o zaniechaniu zapewne kwestie czynszu, który w budynkach TBS jest, jak na warunki gnieźnieńskie, dość wysoki.

Ryszard Niemann stwierdził, że i tak taka decyzja o likwidacji w tej chwili jest dość nieoczekiwana, a do tego zbiegła się z ujawnieniem przez radnego Krzysztofa Modrzejewskiego kwestii strat ponoszonych przez spółkę, na co wiceprezydent odparł: - Do tego dojrzewaliśmy przez ostatni ponad rok czasu, więc rola pana Modrzejewskiego, choć bardzo znacząca w inne kwestie, to jednak w tej sprawie nic to nie przesądziło, jeśli chodzi o likwidację. Na to Ryszard Niemann stwierdził: - To może przesądziło to, że pan prezydent Jacek Kowalski po prostu przechodzi na emeryturę, ma świadczenie emerytalne i ta formuła się wyczerpała. Tym samym furtkę się zamyka, mam prawo tak to rozumieć. Wiceprezydent odparł z przekąsem: - Mam nadzieję panie radny, że nam też przyjdzie przejść na emeryturę. 

Po dłuższej dyskusji do sali zaproszony został likwidator Rafał Tomczak, który przez cały czas przebywał poza salą mimo iż trwała dyskusja w sprawie TBS. Radny Ryszard Niemann zadał liczne pytania do gościa o procedury likwidacyjne: - Minimum trwać to będzie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wezwania w Monitorze Sądowym. Zakładamy, że jeśli będzie zgoda radnych i Miasto przystąpi do czynności likwidacyjnych i będzie przeprowadzone zgromadzenie wspólników na końcu tego miesiąca lub na początku kolejnego, to powołany likwidator przystąpi do czynności - tłumaczył prawnik dodając, że likwidacja, jak z obecnych informacji wynika, nie powinna nastręczać trudności. Dodał iż cały proces nastąpi ze środków spółki i powinna szacunkowo zakończyć się przynajmniej w październiku, ale o całkowitych kosztach będzie można mówić po zapoznaniu się ze wszystkimi finansami.

Ostatecznie radni zagłosowali za uchwałą o likwidacji TBS jednogłośnie.

 

27 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 30 marca 2017 17:50 napisane przez Gnieźnianin

  Ta sprawą powinni zając się Prokurator, RIO i NIK !!!
  Tylko co robią radni ??? Śpią ???

 • Link do komentarza :-( poniedziałek, 27 marca 2017 15:54 napisane przez :-(

  Nie spieszcie się z tą likwidacją . W Gnieźnie jeszcze sporo się znajdzie takich co im brakuje rok -dwa do emerytury. Miasto mogłoby stworzyć taki program "Prezes Plus"

 • Link do komentarza Kupszcza poniedziałek, 27 marca 2017 14:51 napisane przez Kupszcza

  Tego jeszcze nie grali, aby miasto ciągnęło spółkę tylko pod prezesa, żeby był to jeden budynek , jeszcze obsługiwany przez firmę zewnętrzna. Skandal. Inne miasta mogą budować w formie TBS , inne miasta korzystają z rządowego programu mieszkaniowego. Ale widać niechęć wlodarzy.

 • Link do komentarza szperacz poniedziałek, 27 marca 2017 10:45 napisane przez szperacz

  Rozwój TBSów możliwy? oczywiście. poczytajcie: Zrealizowana przez Szczecińskie TBS inwestycja – osiedle „Pod Klonami” przy ul. Kusocińskiego zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Towarzystwo Budownictwa Społecznego Partnerem Mieszkańca”. Czytaj dalej -
  http://tbs24.pl/najlepsza-inwestycja-tbs/
  Inny przykład: Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego znalazło się w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiego Ranking Najlepszych TBS-ów za rok 2014. Ocenie poddano ponad 400 tego typu towarzystw
  czytaj: http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/samorzad/kaliskie-tbs-wsrod-najlepszych-w-polsce,51.html
  I mozna mnożyc i mnożyć. Tylko nie Gniezno

 • Link do komentarza krzyk rozpaczy poniedziałek, 27 marca 2017 07:21 napisane przez krzyk rozpaczy

  Rada Miasta jest naszym reprezentantem we wszystkich sprawach dotyczących naszego miasta. Jednak z nielicznymi wyjątkami zauważalny jest brak reakcji ze strony radnych na sprawy związane z TBS. Po ostatnich wyborach prezydent odwołuje dotychczasowego prezesa TBS który chociaż nie budował więcej mieszkań to dostawał niższe uposażenie i nie powodował strat. Powołany zostaje nowy prezes któremu podwyższone zostaje uposażenie i zatrudnia się zewnętrzną firmę do obsługi administracyjnej jednego bloku TBS. Za czasów nowego prezesa powstają straty. TBS zostaje zlikwidowany co zbiega się z osiągnięciem wieku emerytalnego obecnego prezesa. Ciekawostką jest również to że ci z radnych którzy interesują się sprawami TBS mają problemy z uzyskiwaniem od magistratu informacji na temat wyników finansowych TBS oraz wykorzystywania urlopów przez prezesa TBS . Wyciągnięcie wniosków z tej historii jest bardzo proste i łatwe. Ręce opadają !!!!!!!!!!!!!! Jak długo jeszcze arogancja będzie w żywe oczy śmiała się mieszkańcom tego miasta ??????????????????????????? Kiedy nareszcie interes społeczny stanie się naprawdę ważnym ??????????????????

 • Link do komentarza avalon niedziela, 26 marca 2017 19:38 napisane przez avalon

  Tak dla porównania, bo zapomniałem dodać w poprzedniej wiadomości...
  1500 mieszkań które chce wybudować inowrocławski ITBS to 1/3 gnieźnieńskich Winiar, na których jest około 4,5 tysiąca mieszkań.

 • Link do komentarza elemeledudki niedziela, 26 marca 2017 18:38 napisane przez elemeledudki

  @wyborca aź tak sie w to nigdy nie zagłembiałem kto gdzie i z kim ale wszystko powoli wychodzi i wkurza mnie to .... Ale coź choc wiem co gdzie z kim i dlaczego tak ciagle to samo w kołko macieju ....
  Ale bardziej na temat to TBS widac ze byl po jedno i tak jak zacytowal @avalon widac ze mozna a w Pierwszej Stolicy Polski nie bo wiadomo developerka ma wieksze przebicie niz miasto

 • Link do komentarza aab niedziela, 26 marca 2017 18:28 napisane przez aab

  @avalon - jaki TBS takie miasto albo jakie miasto taki TBS, zresztą czy tylko o TBS tu chodzi ?

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 26 marca 2017 17:34 napisane przez wyborca

  elemsledudki - przecież starościna to kadra obecnej PO, to czego się jeszcze dziwicie?

 • Link do komentarza avalon niedziela, 26 marca 2017 14:35 napisane przez avalon

  "Inowrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. powstało na mocy ustawy o wspieraniu budownictwa mieszkaniowego i od 11 lat swojej działalności tworzy budynki mieszkaniowe. Dziś ITBS jest firmą o silnej pozycji na rynku i stabilnej sytuacji finansowej. Jedenaście lat działalności to okres dynamicznego jak i zrównoważonego rozwoju którego owocem jest oddanie do użytku 334 mieszkania. W najbliższej przyszłości planowane są kolejne ambitne realizacje w tym oddanie do użytki około 1500 mieszkań."
  http://itbs-inowroclaw.pl/o-nas

  Poniżej link do TBS w Koninie:
  http://www.konin.pl/mtbs/index.php?page=firma

  TBS w Pile:
  "Pilskie TBS posiada 19 budynków mieszkalnych, z łączną ilością 881 mieszkań, zlokalizowanych na terenie Piły przy ulicach:"
  "Realizujemy nową inwestycję - Zespół zabudowy mieszkaniowej Nr 2 III etap - obejmujący 1 budynek z 49 lokalami mieszkalnymi z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu w rejonie ul. gen. Wł. Andersa z terminem zakończenia budowy - 30 czerwiec 2018 roku. "
  http://www.pilskietbs.pl/index_2.php?chapter=id1002

  TBS w Głogowie:
  http://www.tbsglogow.pl/o-spolce/realizacje/#

  Szukać dalej? W Gnieźnie ukończyli tylko jedno małe bloczydełko na fundamentach porzuconej w latach 80-tych budowy. Można więc powiedzieć, że w Gnieźnie TBS nawet nie istniał ale kolesie partyjni z PO, LSD i innych PISów kasę brały cały czas.

 • Link do komentarza elemeledudki niedziela, 26 marca 2017 12:05 napisane przez elemeledudki

  @maryha ja tez twierdze iz w Starostwie jest tzw. marazm i trwanie starego ukladu i przykro mi to pisac , bo to tak wyglada jakby w Starostwie byla kadra nie do zastapienia z poprzedniego rozdania. To mnie boli baaarrrddddzzzooo

 • Link do komentarza ahtram niedziela, 26 marca 2017 11:08 napisane przez ahtram

  gdybym należał do grona nowo zatrudnionych za niezłą kasę to też bym wolał to co robi mój dobrodziej

 • Link do komentarza martha niedziela, 26 marca 2017 09:45 napisane przez martha

  wolę to, co robi Budasz, niż to co robi albo nie robi starościna.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 25 marca 2017 23:41 napisane przez urzędas

  Budasz Kowalskiemu podziękował TeBeeSem za przerzucenie głosów po I turze wyborczej. Kto tego nie widzi, ten kiep. Bo Kowalski wcale nie musiał pracować jeszcze prawie dwa lata, bo miał, jak się mówi, uprawnienia rentowe! A nawet gdyby nie miał, to jest coś takiego, jak pomostówka, świadczenie przedemerytalne, emerytura częściowa itp. Czyli, ze z powodzeniem mógł iść na zasłużony odpoczynek. No, ale nowy prezydent musiał wykazać się gestem, oczywiście nie ze swojej kieszeni. I naprawdę, czy jest jeszcze ktoś, kto chce go poprzeć na drugą kadencję? Ten jeden jedyny przykład dyskwalifikuje każdego kandydata na prezydenta, czy burmistrza, a Wy się jeszcze niektórzy zachwycacie , że sadzi kwiatki i robi rabatki.

 • Link do komentarza podatnik sobota, 25 marca 2017 17:56 napisane przez podatnik

  Za to wszystko My zapłacimy z naszych podatków

 • Link do komentarza werty sobota, 25 marca 2017 17:36 napisane przez werty

  No przecież Niemann wyraźnie stwierdził to o czym wszyscy mówią . TBS był na potrzeby dojechania Kowalskiego do emerytury. Jeżeli jest inaczej to dlaczego Budasz po wyborach zwolnił poprzedniego prezesa i zrobił miejsce dla Kowalskiego , dlaczego wówczas zwalniając prezesa który prowadził TBS z zyskami nie zlikwidowano TBS . Tej odpowiedzi Grobelnego to nawet nie ma sensu komentować. Co w tym mieście się wyprawia. Jak nie szpital i lekarze to TBS.

 • Link do komentarza Rupert sobota, 25 marca 2017 17:03 napisane przez Rupert

  Powoli , to co , Kowalski kończąc prezydenturę dostał odprawę i ekwiwalent za urlop ? Teraz po dwóch latach znowu ma dostać odprawę i ekwiwalent za urlop ? To zatrudnili zewnętrzną firmę i on nie brał urlopu ? Grobelnemu trudno powiedzieć czy urlop został wykorzystany ? Wydziału Kadr w tym urzędzie nie mają żeby dopilnowali planów urlopów ? Panie Grobelny , urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego.

 • Link do komentarza Kupszcza sobota, 25 marca 2017 16:56 napisane przez Kupszcza

  No przecież wiadomo że TBS ciagneli dwa lata tylko dla Kowalskiego. Kowalski na emeryturę i likwiduja spółkę. A ilu wybitnych urzędników Prezydent obecny zatrudnił za potężne pieniądze. Owszem są plusy tej kadencji, ale minusów zdecydowanie więcej. Ehh... i te ubezpieczenia......

 • Link do komentarza Całe miasto huczy sobota, 25 marca 2017 15:21 napisane przez Całe miasto huczy

  Kowalski ma dobrze. Ekwiwalent za urlop, podwyżka, odprawa emerytalna plus emerytura. Urząd udaje że nie wie a wszystko WIE!!! Kiedy ta kadencja się zakończy? Skandal panie Budasz!!!

 • Link do komentarza LS sobota, 25 marca 2017 14:45 napisane przez LS

  .... tu nie chodziło o żadne budownictwo tylko o stołek dla JK , całą karierę się ślizgał i niejedną firmę wykończył . Teraz pójdzie na emeryturę i bujania ciąg dalszy a za straty zapłacimy my .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane