czwartek, 30 marca 2017 07:55

Radni likwidują TBS, ale niedosyt po spółce pozostaje

 
Radni likwidują TBS, ale niedosyt po spółce pozostaje fot. Rafał Wichniewicz

Radni zdecydowali o likwidacji spółki, która istniała przez ćwierć wieku. Za tym była większość, ale nie wszystkim podobało się, w jakiej atmosferze znika z mapy miasta.

Od kilku tygodni znana jest informacja o zamiarze likwidacji TBS, a obecnie - po pozytywnym zaopiniowaniu uchwały na komisjach - radni zasiedli na wspólnym posiedzeniu, by zadecydować ostatecznie o losie spółki. 

- Jako klub Ziemia Gnieźnieńska - Gniezno XXI zagłosujemy za tą uchwałą i cieszymy się, że taka decyzja została podjęta. Żałujemy, że ten okres analiz tyle trwał, może za długo, a może trzeba było ją podjąć wcześniej. Cieszymy się, dlatego zagłosujemy za tą uchwałą - mówił Krzysztof Modrzejewski. Radny Jerzy Lubbe zapytał: - Jakie będą koszty likwidacji tej spółki? Jarosław Grobelny odparł: - Trudno jest tu jednoznacznie wskazać koszty, natomiast z przekazanych informacji mecenasa Rafała Tomczaka, jest to kwota między 60 a 100 tysięcy złotych i wynika ona wprost z kosztów związanych z likwidacją spółki. Radna Bogusława Młodzikowska zapytała, czy spółka jest likwidowana będąc na plusie czy minusie w swoich finansach, na co wiceprezydent odparł iż spółka ma 300 tys. złotych kapitału zapasowego z kapitałem podstawowym na poziomie ok. 2 mln złotych, a więc w jego mniemaniu można mówić o dobrej kondycji: - Zarówno majątek, jak i środki, które są w spółce, zostaną przekazane na konto Miasta Gniezna. Zwróciłbym uwagę, że w okresie likwidacji zostaną dokonane wszelkie przeglądy i działania naprawcze, modernizacyjne, które są potrzebne dla mieszkańców tego budynku, aby po likwidacji nie obciążało to kosztów mieszkańcom tego budynku - dodał wiceprezydent.

- Tu może warto wspomnieć o historii, gdyż TBS powstał bodajże w 1992 roku i trzeba wspomnieć o tym jednozdaniowym uzasadnieniu, że "dotychczasowa formuła działalności spółki uległa wyczerpaniu". Pan prezydent udostępnił, że nie było zainteresowania, a w innych miastach Polski, chociażby w Inowrocławiu wybudowano przez 14 lat 334 mieszkania, w Koninie tak samo się rozwija, w Pile 19 budynków i 881 mieszkań i to są fakty. Co robili poprzednicy to pewnie wiedzą ci, którzy byli i rządzili w mieście, chociażby ówczesny wiceprezydent Budzyński, który był od lat 90. a dzisiaj za rządów w spółce Jacka Kowalskiego wiemy iż przynosiła ona straty - mówił radny Ryszard Niemann i stwierdził, że zatrudnienie byłego prezydenta na stanowisku prezesa spółki było mu potrzebne wyłącznie do emerytury i że jest to utrzymywanie starych układów. Zapytał, czy ktoś z władz potrafi odpowiedzieć, czy prezes TBS otrzyma ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Na to przewodniczący Michał Glejzer stwierdził: - Dziś rozmawiamy na temat konkretnej uchwały, która nijak się ma do tego, co pan przewodniczący tutaj mówi, otwierając nowe wątki. Od tego są komisje i i proszę wątki poboczne tam omówić. Pytanie nie może wyglądać tak, że 5 minut pan o czymś opowiada, a na końcu przypomina sobie pytanie, po czym go nie zadaje, bo kolejny wątek zaczyna rozwijać. Naprawdę nie ma co rozwijać, to nie jest pisanie historii TBS-u, tylko konkretna uchwała i proszę się tego trzymać. Wiceprzewodniczący Jan Budzyński zwrócił się do Ryszarda Niemanna: - Towarzystwo, zanim zaczęło inwestować, zrobiło rozeznanie ilu było chętnych i pierwszy budynek został wykonany. Były kolejne projekty w 2000 roku, później za prezydenta Kowalskiego, ale ponieważ nie było chętnych na te mieszkania, które przecież nie są tanie, to wówczas zaniechano tego i ten TBS nie rozwijał się bo nie było tych chętnych. 

Prezydent Tomasz Budasz uderzył od razu w patetyczny ton: - Ileż to trzeba mieć nienawiści w sercu, by tak łatwo krytykować osoby i wyrzucać je na śmietnik historii. Nie wiem, czy taka jest chrześcijańska nauka społeczna, na którą pan radny się zawsze powołuje, ale do pana prezydenta Kowalskiego i do każdego z prezydentów miałem taki sam szacunek. Jest to człowiek, który spędził mnóstwo czasu na stanowiskach kierowniczych i wykorzystałem jego umiejętności i doświadczenie. To, że pan Kowalski odchodzi na emeryturę, to należu uszanować. Jeśli chodzi o urlop, to będę wiedział w piątek, kiedy jest zgromadzenie wspólników i strony umówią się na przekazanie dokumentów i wówczas będę wiedział od mecenasa, który będzie pełnił funkcję likwidatora. Następnie głos zabrał radny Arkadiusz Masłowski, stwierdzając iż tym, co powiedział Ryszard Niemann widocznie tak zaczyna się kampania wyborcza, która polegać ma na "krytyce, krytyce i tylko krytyce". Przewodniczący przerwał w końcu dyskusję i radni przeszli do głosowania

12 komentarzy

 • Link do komentarza Marek czwartek, 30 marca 2017 21:27 napisane przez Marek

  Wyborcy powinni pamiętać o "dorobku" Prezydenta Tomasza Budasza i jego ustawkach i kolegach z PO podczas następnych wyborów. Nie rozumiem tylko tego, że mieszkańcy są tak naiwni i głosują na ludzi z tej "partii".

 • Link do komentarza mieszkniec czwartek, 30 marca 2017 20:28 napisane przez mieszkniec

  czy pan budasz jak zwalniał ludzi i wyrzucał na tzw. śmietnik historii to kierował się zasadami chrześcijańskimi???? i niech pan sloganami chrześcijańskimi sobie gęby nie podpiera.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 30 marca 2017 18:25 napisane przez wyborca

  Ton budasza to zwykłe wyuczone scenki młodzieżówki pełowskiej typu:. Parówkowym skrytożercom, mówimy zdecydowane NIE.

 • Link do komentarza Wojciech czwartek, 30 marca 2017 17:52 napisane przez Wojciech

  Ad. Olek - po co zadajesz zagadki? Wal po prostu i pisz jasno :Tomasz Budasz, jak mówi chciałby się przyczynić, między innymi, do likwidacji bezrobocia.
  .............Jak dodaje, mieszkańcy mieli dość rządów Jacka Kowalskiego i po ośmiu latach pokazali mu "czerwoną kartkę".
  No to od siebie dodam, że ładna jest ta czerwona kartka. I bardzo wartościowa! Też bym taką chciał!

 • Link do komentarza nieładnie czwartek, 30 marca 2017 17:28 napisane przez nieładnie

  Bo zwykli śmiertelnicy jak są w wieku przedemerytalnym to nie maja takich mozliwości jakie pan Budasz stworzył panu Kowalskiemu. Mógł Kowalski też skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych , biedny nie jest jak dostał tyle odprawy i ekwiwalentu, wystarczyło żeby zarejestrowal się jako bezrobotny na 180 dni jak to robią wszyscy pospolici uprawnieni do takich świadczeń.

 • Link do komentarza tomek czwartek, 30 marca 2017 14:44 napisane przez tomek

  Brawa dla Niemanna . Dobrze że pyta o tą sprawę , to nie są pieniądze prywatne tylko publiczne - nasze

 • Link do komentarza Marek czwartek, 30 marca 2017 14:17 napisane przez Marek

  Pan Kowalski odchodząc ze stanowiska Prezydenta Miasta Gniezna otrzymał 'odprawę' w sumie 70,000zł (od kogo i za co?) Stołek w TBS, aby się nie nudził, załatwił mu nikt inny jak Tomasz Budasz. Wszystko na ten temat. Koledzy z PO.. W MOK-u Tomasz Budasz też wstawił swojego kolegę na stanowisko Dyrektora (byłego Starostę, który stracił stołek). Koledzy z Po..
  Więc, jak przyjdzie na odejście Tomasza Budasza ze stołka Prezydenta Miasta Gniezna, ile on otrzyma na 'odprawkę'. 100,000?

 • Link do komentarza Olek czwartek, 30 marca 2017 09:28 napisane przez Olek

  Panie prezydencie Budasz ! Ja też niedługo osiągnę wiek emerytalny ale pracy już nie mam , spędziłem mnóstwo czasu w pracy a teraz żyję z zasiłków również na skutek likwidacji jednego z zakładów w Gnieźnie, dlatego zwracam się do pana z prośbą , w imię chrześcijańskiej nauki społecznej niech pan mnie też uszanuje , nie musi to zaraz być stołek prezesa i pensja 8000zł, wystarczy mi 4000zł

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 30 marca 2017 09:22 napisane przez Kupszcza

  Cale miasto wie, że TBS Gnieźnieński był utrzymywany do momentu przejścia Pana Prezesa na emeryturę.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 30 marca 2017 09:22 napisane przez Gnieźnianin

  Pan Budasz tylko potwierdza, że najważniejsze dla niego jest kolesiostwo a jakiekolwiek słowa krytyki go nie dotyczą. Mam nadzieję, że prezydentem będzie tylko jedną kadencję.

 • Link do komentarza och czwartek, 30 marca 2017 08:59 napisane przez och

  Znalezione w internecie :
  Przed II turą wyborów , 2014-11-17 , cyt. „Jak dodaje, mieszkańcy mieli dość rządów Jacka Kowalskiego i po ośmiu latach pokazali mu "czerwoną kartkę".”
  Kto to powiedział ?
  Odpowiedź można łatwo znaleźć w internecie , wystarczy wrzucić ten cytat

 • Link do komentarza Obłuda czwartek, 30 marca 2017 08:46 napisane przez Obłuda

  Ale obłudna wypowiedź panie Budasz. My mieszkańcy wiemy swoje i pan tego nie zmieni!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane