czwartek, 06 kwietnia 2017 18:20

Ulica Orzeszkowej do przebudowy - ruszył przetarg

 
Ulica Orzeszkowej do przebudowy - ruszył przetarg źródło: dokumentacja projektowa

Wiemy już, jak zostanie wykonana jedna z ważniejszych dróg w zachodniej części Gniezna. Nowa jezdnia, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe - wszystko będzie gotowe do listopada 2017 roku.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na przebudowę ostatniego odcinka ul. Orzeszkowej, liczącego w sumie prawie pół kilometra. Jest to inwestycja, na którą mieszkańcy tej części miasta czekają od kilkudziesięciu lat. Dawniej droga kończyła się w rejonie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i zwykłą żwirówką prowadziła w kierunku wsi Skiereszewo. Od prawie dwóch dekad ta część Gniezna nieustannie się rozbudowuje i dlatego systematycznie, etapami wykonywano nową drogę od ul. Swarzędzkiej, aż do ZOL-u. Ostatnim fragmentem, na który właśnie przyszedł czas, jest odcinek do ul. Cienistej.

W sumie inwestycja odbywać się będzie na długości 475 metrów. Nowy odcinek ulicy o charakterze zbiorczym, posiadać będzie jezdnię o szerokości 7 metrów: - Wzdłuż projektowanej drogi zaplanowano po prawej jej stronie chodniki o szerokości od 2,16m z lokalnymi poszerzeniami do 3,23 m, po lewej stronie drogi zaprojektowano wykonanie chodników o szerokości 3,66 m z lokalnymi przewężeniami do 2,83m i poszerzeniami do 5,5m. W związku z inwestycją projektuje się również zjazdy do posesji znajdujących się w obrębie inwestycji. Zaprojektowano również zatoki postojowe dla samochodów osobowych oraz zatoki przystankowe dla autobusów. Przewidziano również wykonanie zieleni drogowej (krzewy niskie) oddzielającej chodniki od jezdni - czytamy w opisie inwestycji. Chodnik po północnej stronie jezdni będzie miał funkcję ciągu pieszo-rowerowego.

W związku z realizacją przedsięwzięcia, wyburzone zostaną także dwa budynki - jeden gospodarczy i garaż, a także wyciętych zostanie kilkadziesiąt drzew oraz krzewów - wszystkie one znajdują się one na działkach, o które mieszkańcy powiększyli swoje posesje bez pytania o zgodę właściciela terenu, którym było Miasto Gniezno. To pozwoli na stworzenie m.in. miejsca na zatokę dla przystanku MPK. Wykupiony ma zostać także pas ziemi wzdłuż południowej części ulicy (na wysokości Dziekanki), co umożliwi powstanie chodnika. W przypadku trzeciego z burzonych garaży, konieczne jest zlikwidowanie go z uwagi na fakt, że sąsiadująca z nim dotychczasowa napowietrzna instalacja rur ciepłowniczych sieci PEC, zostanie przełożona pod ziemię.

W ramach inwestycji powstaną też skrzyżowania z zaprojektowaną drogą prowadzącą na przyszłe osiedle pomiędzy ul. Orzeszkowej a Rzepichy. Ponadto, przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Cienistą - zostanie ono wyprofilowane w celu ułatwienia widoczności wyjeżdżającym z ul. Orzeszkowej. Na całej długości drogi wykonane zostanie nowe oświetlenie, w tym trzy przejścia dla pieszych będą miały od razu dodatkowe instalacje doświetlające - przy ul. Cienistej, ul. Ziemowita i na wysokości szkoły. W ramach inwestycji przebudowane zostaną istniejące lub powstaną nowe systemy odwadniające, prowadzące wody opadowe do istniejącego rowu melioracyjnego. Przechodzący pod drogą przepust o długości 25 metrów zostanie także przebudowany.

Przetarg zostanie rozstrzygnięty 20 kwietnia, co oznacza iż prace mogą się rozpocząć na przełomie maja i czerwca. Wykonawca będzie miał czas na ukończenie drogi do końca listopada 2017 roku. O ewentualnych utrudnieniach w ruchu będziemy informować.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Arek piątek, 07 kwietnia 2017 22:54 napisane przez Arek

  Komar, do rzeczy, bo nie kumam twojego postu.

 • Link do komentarza komar piątek, 07 kwietnia 2017 16:45 napisane przez komar

  areczku, a na Roosevelta to co budują od dwóch lat, jak nie kanalizację? Trochę ogłady przy krytyce

 • Link do komentarza Arek piątek, 07 kwietnia 2017 15:58 napisane przez Arek

  do"oli" - poprzednik nie był z mojej bajki, ale robił wiele np,. w zakresie kanalizacji, ale to jest mało efektowne. Wykopie się dziury, położą rury i zasypią. I tyle widać, a jeszcze utrudnienia w ruchu. A kwiatki sadzone przez obecnego włodarza bardziej podobają się elegantom, niż myślącym po gospodarsku gnieźnianom.

 • Link do komentarza Oli piątek, 07 kwietnia 2017 14:31 napisane przez Oli

  Kupszcza i wyborca.co Wy za prawde odkrywacie.To ciekawe jakie obowiazki mial poprzedni nasz prezydent.G.... albo nie wiele sie dzialo w miescie. POdejrzewam,ze niektorzy w zakres obowiazkow maja wpisane "pierdziec w stolek".Poprzednik dzielnie sie spisywal w tym zakresie

 • Link do komentarza pacjent piątek, 07 kwietnia 2017 13:35 napisane przez pacjent

  Andrzej, nie jestem fanem władz powiatu, ale robią one znacznie więcej niż gnieźnienski magistrat. Jest jednak pewna różnica - nie trąbią o swoich zadaniach, jak to robi Miasto. A powiesz sprawa szpitala? Spokojnie, będzie i szpital, a nie pomyślałeś o 4 zmarnowanych latach przez koalicję PO+SLD? Może trzeba pomyśleć o zmianie szefa placówki, by sprawa ruszyła z kopyta?

 • Link do komentarza Andrzej piątek, 07 kwietnia 2017 11:55 napisane przez Andrzej

  Prezydent działa, czego nie można powiedzieć o władzach powiatu, które podejrzewam, że obudzą się w przyszłym roku ( z wiadomych powodów)

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 07 kwietnia 2017 11:50 napisane przez Kupszcza

  Ludzie!! Obowiązkiem Prezydenta miasta jest remontować infrastrukturę drogową. To leży w jego o obowiązkach ustawowych. Nie robi czegoś ekstra. Dobrze, że wykonuje swoje podstawowe obowiązki. Tylko tyle.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 07 kwietnia 2017 11:39 napisane przez wyborca

  @ gazza - Obiecał wiele innych spraw, a ulica? Już dawno powinna być, to wynika z toku normalnych zadań szefa magistratu, więc nad czym tak się rozczulasz? A gdzie szkoła, gdzie przedszkole w tym miejscu, w którym pozwolono na budowę tak ogromnego osiedla dla mieszkańców? Problemy zaczną się za 2-3 lata, ale pewnie obecnego prezydenta już nie będzie w ratuszu, więc jak zawsze brak będzie odpowiedzialnych. O tym trzeba myśleć perspektywicznie, a nie o tym, by lukrować bieżącą kadencję i skoczyć w następne wybory.

 • Link do komentarza gazza piątek, 07 kwietnia 2017 10:55 napisane przez gazza

  Nareszcie. Kurde obiecal i robi. Nowosc hehe

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gniezna czwartek, 06 kwietnia 2017 18:55 napisane przez Mieszkaniec Gniezna

  No i teraz będzie porządnie.
  Jedynie przydał by się tu jakiś szybszy internet no ale to może przyjdzie z czasem, mam taką nadzieję ;(

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane