Jesteś tutaj:Gospodarka W powiecie gnieźnieńskim potrzeba fachowców
poniedziałek, 03 kwietnia 2017 17:38

W powiecie gnieźnieńskim potrzeba fachowców

 
W powiecie gnieźnieńskim potrzeba fachowców fot. Magdalena Wardęcka

W Starostwie podsumowano konferencję „Dialog na rzecz gospodarki powiatu gnieźnieńskiego. Szkolnictwo zawodowe a rynek pracy”, która odbyła się 2 marca.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się na niej około 300 uczestników – samorządowców, przedsiębiorców, dyrektorów szkół, ale i samych zainteresowanych swym dalszym rozwojem w szkołach zawodowych. Starosta Beata Tarczyńska wraz z zaproszonymi gośćmi dokonali podsumowania konferencji i przedstawili dalsze plany dotyczące szkolnictwa zawodowego w Gnieźnie. – Na pewno będziemy kontynuowali tego typu konferencje zwłaszcza, że cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Celem takich spotkań jest dyskutowanie różnych środowisk, które mają wpływ na rozwój szkolnictwa zawodowego. Tutaj musi być taki rozwinięty dialog między przedsiębiorcami, a tymi organami prowadzącymi szkoły. Chodzi o to, by dostosowywać to kształcenie do potrzeb przedsiębiorców, a okazuje się, że są one ogromne, gdyż pracodawcy odczuwają brak fachowców. Jest potrzeba utworzenia klas patronackich, w których uczniowie będą mogli się szkolić. W tej chwili mamy już podpisaną umowę Centrum Kształcenia Praktycznego z firmą Clavey, również Velux jest firmą, która zdecydowała się na klasę patronacką. Także firmy stolarskie zbiorą się w takie konsorcjum i będą zapewniali uczniom dostęp do nowoczesnych technologii. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 podpisał porozumienie z MPK, co także da szanse rozwoju uczniom – mówiła Beata Tarczyńska.
 

Międzynarodowa konferencja pokazała, że sami uczniowie wykazują znaczący wzrost zainteresowania szkołami zawodowymi. Notuje się, że w roku 2017 42,54% młodzieży chce rozpocząć naukę w technikum. – Konferencja była kolejnym elementem z szeregu działań, które od lat prowadzimy na rzecz szkolnictwa zawodowego. Tym najważniejszym jej elementem był panel dyskusyjny. Cieszę się, że udało nam się zebrać przedstawicieli różnych środowisk, porozmawiać o istotnych problemach szkolnictwa zawodowego, a przede wszystkim pokazać kierunki w jakich możemy iść, aby ten rozwój nabrał istotnych rozmiarów. Urzeczywistnieniem naszych działań stały się projekty, które pozyskujemy oraz klasy branżowe. Będą to działania idące naprzeciw problemom, które pomogą pokazać inny wizerunek szkolnictwa zawodowego – mówiła Maria Suplicka, członek zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Obecność przedsiębiorców podczas marcowej konferencji „Dialog na rzecz gospodarki powiatu gnieźnieńskiego. Szkolnictwo zawodowe a rynek pracy”, była bardzo ważna. To przede wszystkim oni podkreślali nisze zawodowe i potrzebę kształcenia młodych osób w tym zakresie. Organizatorami wydarzenia oprócz Starostwa Powiatowego był Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Partnerem generalnym był Bank Zachodni WBK – grupa Santander. Przedstawiciele wyrazili na konferencji podsumowującej swoje refleksje dotyczące przyszłości szkolnictwa zawodowego w Gnieźnie. – Rzemiosło było od zawsze, a dziś stwarza ono ogromne możliwości dla wszystkich, którzy chcą osiągnąć osobiste sukcesy. Powstają jednak pewne zakłócenia i trendy, które powodują, że nauka w rzemiośle nie idzie tak, jakbyśmy sobie tego zażyczyli. Można zauważyć, że w ostatnim czasie modne jest wyższe wykształcenie, a wykształcenie zawodowe już mniej. Rodzice myślą, że ich dzieci będą bezpieczne, jeśli będą mieć wyższe wykształcenie i to im zagwarantuje dobrą pracę. Życie pokazuje, że nie musi tak do końca być. Przedsiębiorcy poszukują fachowców i rzemieślników, a takim osobom są w stanie więcej zapłacić niż takim z wykształceniem wyższym. Cech Rzemiosła jest bardzo zadowolony z tej konferencji, bo pokazała ona, że wykształcenie zawodowe jest ważne i nie jest już uważane za wybór negatywny. Doświadczenie pokazuje, że trudno jest o dobrego fachowca. Mam nadzieję, że teraz uda się to zmienić – mówił Stefan Pokładecki, Starszy Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie.

Podczas konferencji zauważono, że szkolnictwo zawodowe ostatecznie mocno wpłynie na stymulację gospodarki w powiecie gnieźnieńskim. Stąd też chociażby stała współpraca partnera generalnego konferencji Banku Zachodniego WBK z Centrum Kształcenia Praktycznego. – Wspólnie z dyrektorem Sipem jesteśmy na etapie podpisania listu intencyjnego dotyczącego ścisłej współpracy. Myślę, że niebawem poinformujemy oficjalnie o prowadzonych przez nas działaniach, które miałyby dotyczyć wsparcia projektów edukacyjnych oraz rozwoju kreatywności, pomysłowości i przedsiębiorczości młodego pokolenia – mówił Stanisław Stróżyk, dyrektor Banku Zachodniego WBK w Gnieźnie.

Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie podkreślał, iż trzeba przywrócić rangę szkolnictwu zawodowemu. – Jest niezwykle potrzebne, bo z tego co obserwuje się w rynku pracy jest w tym temacie luka pokoleniowa. Po tej konferencji zależy nam, aby uruchomić kampanię promującą pod nazwą „Era zawodowców”. Chcemy też zwrócić uwagę na doszkalania nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz doposażenia szkół. Pracujemy także nad tworzeniem klas patronackich. Widać, że pracodawcy są otwarci na współpracę, by przygotować tych młodych ludzi do stanowisk pracy. Rozmawiamy w tym temacie z firmą Velux, ma także powstać konsorcjum, w którym będziemy kształcić stolarzy, tapicerów i krawców – mówił.

Oprócz kampanii promującej szkolnictwo zawodowe, czy tworzenie klas patronackich, do działań wspierających szkolnictwo zawodowe należą także tzw. Mobilne centra nauki, które miałyby pojawić się już w szkołach podstawowych. Tym sposobem już najmłodszym dzieciom da się możliwość doświadczania i eksperymentowania. Istotnym aspektem w zakresie promocji są cykliczne spotkania doradców zawodowych z przedsiębiorcami oraz z uczniami, zagraniczne praktyki dla młodzieży, a także tworzenie pracowni zajęć technicznych. - Po tych wszystkich słowach przychodzą czyny, a konferencja przynosi skutki. Takie spotkania trzeba kontynuować, dlatego planujemy kolejną zorganizować w przyszłym roku, ale w nieco innej formie. Chcielibyśmy, aby adresatem byli przedsiębiorcy, którzy reprezentują na terenie powiatu gnieźnieńskiego wiodące branże gospodarki – podsumował wicestarosta gnieźnieński Jerzy Berlik.

21 komentarzy

 • Link do komentarza Letycja wtorek, 04 kwietnia 2017 20:33 napisane przez Letycja

  Potrzebowski z choinki się urwał. Wcale nie potrzeba zapewnienia wielu nowych placówek. Niech tylko te, co są pracują, jak należy, niech kształcą młodzieź zgodnie z wymogami współczesnego świata, a nie trelemorele, przez co wychodzą ze szkół analfabeci życiowi typu komentatorka Zuzanna i Wrona.

 • Link do komentarza potrzebowski wtorek, 04 kwietnia 2017 19:26 napisane przez potrzebowski

  potrzeba żłobków, potrzeba przedszkoli, potrzeba klas lekcyjnych, potrzeba równych dróg i chodników, potrzeba godnej pracy i płacy , potrzeba sprawnej i bezkolejkowej służby zdrowia

 • Link do komentarza harpagon wtorek, 04 kwietnia 2017 17:09 napisane przez harpagon

  Ewa tylko że radnych to my wybieramy i Tarczyńska też została przez nas wybrana jako radna. Po prostu przy wyborach powszechnych ludzie w większości wybierają bezmyślnie , patrzą na fotkę , na hasełko. Trzeba ich pytać o wszystko i sprawdzać , do bólu ! Przecież ciągle są ci sami i oni mają ciepełko a dla nas co robią ? Zobacz że na pierwsze u nich to idzie zatrudnianie swoich i nawet się nie kryją że ktoś coś tam , bo przy wyborach , bo to lub tamto. To dotyczy jednych i drugich . Podobno nawet są takie numery w naborach (na razie nie napiszę w którym z urzędów) że ktoś kogoś gdzieś tam a oni niby łaskawość okazują a później klient został wezwany na rozmowy w cztery oczy i się jemu tłumaczy po co został zatrudniony i że ma uszy i oczy mieć szeroko otwarte

 • Link do komentarza gonzo wtorek, 04 kwietnia 2017 15:51 napisane przez gonzo

  Ad. Ewa - ale radni powiatu są wybierani przez wyborców, więc jak wybierają, tak mają.

 • Link do komentarza Ewa wtorek, 04 kwietnia 2017 13:14 napisane przez Ewa

  Starostę wybiera Rada Powiatu mieszkańcy nie mają prawa qlosu a szkoda.Ta kobieta nie ma predyspozycji,ani przygotowania do bycia starostą. Pretensje możemy mieć tylko do radnych.

 • Link do komentarza www wtorek, 04 kwietnia 2017 11:31 napisane przez www

  ad. mjj - Dlatego teraz się dopytujemy o starościnę żebyśmy nie popełniali więcej takich błędów jak z Wałęsą czy Komorowskim. A dopytywanie się o kwalifikacje osoby publicznej to żadna krytyka. Właśnie znajomość istotnych faktów z życia osoby publicznej jest niezbędne dla wyborców żeby mieli świadomość dobrego wyboru.

 • Link do komentarza mjj wtorek, 04 kwietnia 2017 10:15 napisane przez mjj

  Ad. Wrona, a ja mam koleżeństwo ze szkoły, co pokończyli studia, a są tak nie kumaci, że nie nadają się do żadnej odpowiedzialnej pracy. A o samodzielności nie ma nawet co wspominać. Nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera i to jest święta prawda. A tym, co tak zawzięcie krytykują starościnę przypominam, że ma wyźsze studia, a na to stanowisko jest się wybieranym, a nie w drodze np. konkursu. Elektryk Wałęsa to wam nie przeszkadzał,a Komorowski robiący potworne błędy ortograficzne i zachowujący się czasem, jak pajac, też był waszym idolem?

 • Link do komentarza wyborcy wtorek, 04 kwietnia 2017 09:57 napisane przez wyborcy

  Dlaczego "Dosyć Zuzanny" ? Co w tym złego że chcemy wiedzieć jakie wykształcenie i doświadczenie zawodowe posiada pani starosta ? Tu się nie ma o co obrażać i dyskryminować pytających. Pani starosta jest osobą publiczną , jako radna jest wybierana w wyborach powszechnych , mamy prawo wiedzieć jakie posiada kwalifikacje . Jeżeli jest to temat niewygodny czy drażliwy dla pani starosty to my wyborcy to zrozumiemy tylko trzeba nam wprost powiedzieć że nie mamy się takimi sprawami interesować !

 • Link do komentarza aa wtorek, 04 kwietnia 2017 08:59 napisane przez aa

  @alfa - ale my to wiemy bo też dojeżdżamy , ty lepiej o tych swoich rewelacjach to powiedz tym naszym włodarzom i ich przybocznym

 • Link do komentarza do Dosyć Zuzanny wtorek, 04 kwietnia 2017 08:55 napisane przez do Dosyć Zuzanny

  jakiś ty niekumaty, jak ona się pyta w taki sposób to chyba wiadomo że chce dorównać starościnie , no to czym ma się pochwalić jak nic nie wie o tej starościnie ? Niech starościna się nam pochwali jaka jest mistrzyni

 • Link do komentarza wrona wtorek, 04 kwietnia 2017 08:37 napisane przez wrona

  W starostwie spotkałam znajomą, która chodziła ze mną do szkoły i ledwo zdała maturę. W urzędzie miejskim napotkałam kolegę, który również ledwo wyciągnął dopuszczające i trójki na świadectwie. Jak im się udało dostać pracę? Ta pierwsza po znajomości, a ten drugi należy do jednego z ugrupowań politycznych. O czym my tu w ogóle mówimy? To nikt znany, są szeregowymi pracownikami. Widać, że patologie są w obu urzędach.

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 04 kwietnia 2017 07:20 napisane przez Ja_Jestem

  ....fachowców potrzebują, a czy jeszcze jacyś pozostali w tym mieście?

 • Link do komentarza rolnik wtorek, 04 kwietnia 2017 07:02 napisane przez rolnik

  Gdzie obiecywana giełda rolna

 • Link do komentarza Dosyć Zuzanny poniedziałek, 03 kwietnia 2017 23:06 napisane przez Dosyć Zuzanny

  Zuzanna taka mądra na każdym forum ! Sama się pochwal co z Ciebie za mistrzyni !

 • Link do komentarza Ewa poniedziałek, 03 kwietnia 2017 22:45 napisane przez Ewa

  Do Zuzanna..Staroscina miała kiedyś sklep wędkarski to chyba szału z wykształceniem niema?

 • Link do komentarza alfa poniedziałek, 03 kwietnia 2017 21:40 napisane przez alfa

  Jacy Wy wszyscy zacofani. W innych krajach ludzie latami dojeżdżają i rzadko kto pracuje blisko domu. I nie narzekają i żyją, a Polakom wszystko źle.

 • Link do komentarza ?????????????? poniedziałek, 03 kwietnia 2017 21:02 napisane przez ??????????????

  Co trzeba zrobić żeby dostać pracę w starostwie albo co trzeba zrobić żeby zostać asystentem żeby później wygrać konkurs na dyrektora

 • Link do komentarza obatel poniedziałek, 03 kwietnia 2017 20:19 napisane przez obatel

  a PANY PISIWECZE pracuja w CKP w Gnieźnie...gorszy sort jeździ...

 • Link do komentarza Zuzanna poniedziałek, 03 kwietnia 2017 19:57 napisane przez Zuzanna

  Jakie wykształcenie ma starościna ? Proszę o odpowiedź bo też chcę zostać starościną i dużo zarabiać tylko nie wiem jakie mam zrobić wykształcenie

 • Link do komentarza Eryk poniedziałek, 03 kwietnia 2017 19:15 napisane przez Eryk

  dobrzy fachowcy pojechali tam gdzie im lepiej płacą

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane