Jesteś tutaj:Gospodarka Ruszyło napowietrzanie Jeziora Winiary
wtorek, 04 kwietnia 2017 09:31

Ruszyło napowietrzanie Jeziora Winiary

 
Ruszyło napowietrzanie Jeziora Winiary archiwum redakcji

Na gnieźnieńskim kąpielisku ruszył proces aeracji dna, co pozwoli na uwolnienie szkodliwych związków, odpowiedzialnych za powstawanie sinic.

W miniony poniedziałek 3 kwietnia odbył się pierwszy z dziesięciu zaplanowanych w tym roku zabiegów mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu. Technologia ta polega na "uprawianiu" całej powierzchni jeziora aeratorem mobilnym, co jednocześnie pozwala na dotlenienie strefy przydennej i precyzyjną inaktywacje fosforu. To właśnie obecność tego ostatniego czynnika powoduje to, że jezioro "przekwita", zwłaszcza w okresie letnim i przy wysokich temperaturach.

Zabiegi mają zapobiegać powstawaniu sinic, a zakładana eliminacja fosforu silnie ogranicza ich zakwity. Każdy zbieg poprzedzony jest wykonaniem badań, dzięki którym oblicza się dawki koagulantu. Koszt planowanych zabiegów to 100 000 zł. Środki na ten cel pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

źródło: UM w Gnieźnie

2 komentarzy

  • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com czwartek, 18 maja 2017 10:54 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

    Jest pani pierwszą, która skomentowała w tym temacie (sprzed ponad miesiąca), więc?

  • Link do komentarza Małgorzata czwartek, 18 maja 2017 10:15 napisane przez Małgorzata

    w związku z dbałością o poziom komentarzy takowych komentarzy nie ma i prawdopodobnie nie bedzie cóż dziękujemy za mozliwosc skomentowania

    komentatorka

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane