Jesteś tutaj:Gospodarka Parowozownia Gniezno zostanie Narodowym Muzeum Kolejnictwa?
wtorek, 04 kwietnia 2017 12:03

Parowozownia Gniezno zostanie Narodowym Muzeum Kolejnictwa?

 
Parowozownia Gniezno zostanie Narodowym Muzeum Kolejnictwa? archiwum redakcji

Parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk naukowych wyrazili aprobatę dla pomysłu wykorzystania gnieźnieńskiej lokomotywowni na cele muzealne. Teraz apel trafił do premier rządu.

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez zespół senackiej Komisji Infrastruktury, który został powołany w ubiegłym roku w jednym celu - stworzenia spójnej polityki ochrony dziedzictwa kolejowego na terenie całego kraju. Wchodząca w jego skład grupa parlamentarzystów działała pod kierownictwem senatora Roberta Gawła i efektem dotychczasowych prac było m.in. wspomniane spotkanie, na którym poruszono temat Parowozowni Gniezno.

- Konferencja była dużym sukcesem, gdyż przybyło 117 osób z całej Polski, które to interesują się tematami związanymi z ochroną technicznego dziedzictwa kulturowego. Oprócz przedstawicieli stowarzyszeń i pasjonatów kolejnictwa, byli także przedstawiciele największych spółek kolejowych, nowy prezes PKP S.A., a także osoby wpływowe, jeśli chodzi o tematy kolejnictwa - mówi Robert Gaweł i dodał iż w trakcie spotkania poruszono wiele spraw, dotyczących istniejącej zabytkowej infrastruktury kolejowej, przejmowania majątku i zabezpieczania tego, co pozostało. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele X City, który przygotowywać będzie plany dla zagospodarowania terenów pokolejowych w Gnieźnie - w tym także parowozowni.

- Z konferencji wyniesiono dwa wnioski. Pierwszy mówił o kompleksowej zmianie przepisów, dlatego postanowiliśmy sobie zawnioskować do pani premier o powołanie międzyresortowego zespołu, który zajmie się ochroną dziedzictwa technicznego, kolejowego. Druga dotyczy sprawy związanej z powołaniem Narodowego Muzeum Kolejnictwa. W moim wystąpieniu zaproponowałem, aby przyjąć petycję do pani premier - mówi senator. 

Petycja do Prezes Rady Ministrów:

Stulecie Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej będzie niepowtarzalną okazją do pokazania dorobku pokoleń naszych rodaków w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest historia kolei i techniki z nią związanej na naszych ziemiach. Polska, jak do tej pory, nie doczekała się obiektu na miarę tych, które istnieją w Anglii i Niemczech.

Zaangażowanie państwa w utworzenie instytucji muzealnej, w której zbiory będą gromadzone, opracowywane naukowo, ale przede wszystkim restaurowane i udostępniane w realnym, naturalnym otoczeniu, byłoby odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie społeczeństwa na obcowanie z żywą historią.

Jesteśmy przekonani, że najlepszym miejscem na stworzenie Narodowego Muzeum Kolejnictwa jest kompleks parowozowni w Gnieźnie - pierwszej stolicy Polski oraz placówki w Katowicach, Chabówce i Lublinie.

Szanowna Pani Premier,
wychodząc naprzeciw dalekosiężnym planom rządu w dziedzinie polityki historycznej i zachowania dziedzictwa narodowego, a także zrównoważonego rozwoju naszej Ojczyzny, wnosimy o zainicjowanie powstania Narodowego Muzeum Kolejnictwa jako instytucji, która będzie hołdem dla wszystkich kolejarzy polskich poprzez krzewienie wiedzy o czasach pary i dróg żelaznych wśród następnych pokoleń.

- Ta petycja zostanie skierowana do premier rządu i prawdopodobnie wróci do ministerstwa, a ministerstwo zapyta o wskazanie konkretnego miejsca, które byłoby najlepsze - tłumaczy Robert Gaweł i dodaje, że wiele osób będących na konferencji wskazało na Gniezno. Za opcją powstania NMK w Gnieźnie opowiedział się m.in. dr hab. Zbigniew Tucholski z Polskiej Akademii Nauk, a także profesor Uniwersytetu Wrocławskiego z Zakładu Historii Kultury Materialnej Miron Urbaniak, który jest autorem monografii o tutejszej parowozowni. Na konferencji Gniezno reprezentował wiceprezydent Jarosław Grobelny czy przedstawiciel Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Jak dodał Robert Gaweł, tak duże zainteresowanie tym tematem nie byłoby możliwe, gdyby nie liczne wizyty u ministrów kultury i infrastruktury.

- W tej chwili jest wypracowana koncepcja zbudowania na warszawskich Odolanach czegoś, co muzeum być nie może, ale niestety zagarnie nam największy zasób historyczny, a więc to wszystko co było poustawiane przy ul. Towarowej w Warszawie. Kilkanaście miesięcy temu podpisano umowę o zagospodarowaniu terenów na Odolanach, gdzie mają pobudować obiekt, który chcą nazwać "Stacja Muzeum". My, wbrew temu co się pisze w internecie, nie chcemy obalać tej koncepcji, ale uważamy, że 120 milionów złotych, które mają zostać na to przeznaczone, to jest za wielka kwota, żeby stworzyć coś, co nie jest Narodowym Muzeum Kolei. Dlatego będziemy z całych sił walczyć o Gniezno i by uratować tę niepowtarzalną infrastrukturę i obiekty - twierdzi parlamentarzysta i jak dodaje, działania w tym kierunku zaczęły się za późno: - Jeśli się przekonuje innych do takich inicjatyw, to jest duża szansa na to, że to będzie zrealizowane. Trzeba jednak powiedzieć, że trochę za późno zaczęto działać w tym kierunku na forum ogólnopolskim, gdyż trzeba było to ruszyć 10 lat temu, jak spółki PKP wynosiły się z Gniezna. Te działania zostały zaniechane, ponieważ wszystko, co stało w krzakach, to dla nikogo nie stanowiło wartości. Teraz, mówiąc o tym, wpływamy na świadomość obywateli i ludzie zaczynają coraz bardziej doceniać coś, co jeśli zostanie zamienione na komercyjny charakter, to zatraci swój historyczny. Trzeba nagłaśniać tę sprawę, bo to jest nasze dziedzictwo.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 06 kwietnia 2017 23:54 napisane przez Vegatermik

  Czesi też potrafią ...
  https://www.youtube.com/watch?v=CFBrJGdmMcg
  https://www.youtube.com/watch?v=nGHZldNPyJQ

  Ongiś hangar lotniczy z Gniezna trafił do Leszna - kolebki sportu szybowcowego... żal.
  Ratujmy zabytki techniki póki jeszcze są w naszym mieście.
  Chwała miłośnikom.

 • Link do komentarza Ja_Jestem czwartek, 06 kwietnia 2017 09:43 napisane przez Ja_Jestem

  ...już widzę te przyjeżdżające do Gniezna tłumy zwiedzających. Tak, teraz Gniezno będzie się liczyć, mamy się czym pochwalić — mnóstwo marketów, mnóstwo kościołów, mnóstwo stojących pustostanów, a co najważniejsze, to mnóstwo młodych ludzi opuszczających Gniezno.

 • Link do komentarza Mieszkanka środa, 05 kwietnia 2017 23:49 napisane przez Mieszkanka

  O tej Warszawie już kiedyś pisałam że to paranoja.Marzeniem moim jako mieszkanki Gniezna,jest przekroczenie bram tego muzeum. Oby się spełniło ☺

 • Link do komentarza maniek środa, 05 kwietnia 2017 15:05 napisane przez maniek

  Witam . Popieram powstanie Narodowego muzeum kolejnictwa w Gnieźnie . Miejsce jaki element społeczny ludności Wielkopolski gwarantuje klimat i jakość. Śmiesz i przeraża zarazem fakt wydani 120 mln złotych na park rozrywki pt stacja muzeum

 • Link do komentarza zw37 wtorek, 04 kwietnia 2017 22:10 napisane przez zw37

  Fajna inicjatywa. Jest szansa, może w końcu będzie tu jakaś atrakcja Gniezna poza Katerdą

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 04 kwietnia 2017 21:29 napisane przez Paweł

  Trzymam kciuki. Może by tak zebrać się w Dni Pary i pokazać całej Polsce co Tu mamy ?

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 04 kwietnia 2017 20:42 napisane przez rowerzysta

  Na pewno Gniezno byłoby turystycznie bardziej atrakcyjne. Może lokalni wszechmogący coś pomogą. Inwestycji w Gnieźnie co niemiara za grube miliony więc nie spodziewam się dofinansowania, lobbowanie i dobre chęci też są w cenie przed wyborami.

 • Link do komentarza lut wtorek, 04 kwietnia 2017 18:28 napisane przez lut

  Misiek Ty jesteś mądry! A może tak budasz pojawiłby się w parowozowni ?

 • Link do komentarza Vegatermik wtorek, 04 kwietnia 2017 17:04 napisane przez Vegatermik

  Parowozownia Gniezno jest sposobem na rozwiązanie braku miejsca w Wolsztynie. Utworzenie Wielkopolskiego Parku Historii Kolejnictwa w Gnieźnie w oparciu o istniejącą infrastrukturę, pozwoli powiększyć przestrzeń kolekcji zbiorów i taboru kolejowego. Liczne zabytki np. jedyny zachowany w Polsce portalowy żuraw węglowy, elektromechaniczna sygnalizacja kształtowa, nastawnice, tokarka kołowa do kół parowozów, 2 obrotnice, 2 hale wachlarzowe na 54 miejsca dla lokomotyw, własna remiza strażacka, elektrownia, wagonownia ze schronem przeciwlotniczym, przesuwnica wagonowa na trzy stanowiska, wieża ciśnień, zabytkowa nastawnia, tarcze zaporowe, wiadukt (spotter view), historyczny budynek dróżnika, osada kolejarska, hala napraw lokomotyw z warsztatami, odejście do stacji istniejącej wąskotorówki, magazyny, kanały oczystkowe, zasieki węglowe, piaskownia … wszystko w realizacji retro.

  Są plany, aby wybudować nowe muzeum w Warszawie poświęcone w/w kwestiom za 120 mln złotych!

  W Gnieźnie czuć jeszcze zapach dawnych podkładów kolejowych i jest dużo miejsca do ekspozycji. Jest pusta noclegownia (w przyszłości hotel+administracja), sale stołówki (po remoncie jako sale konferencyjne), dyspozytornia (jako przyszły ośrodek badań & dziedzictwa kolejowego)… to wszystko w oryginalnej i unikalnej architekturze.
  Realizacja idei utworzenia trakcji parowej relacji Wolsztyn-Poznań-Gniezno pozwoli ożywić nasze miasto w kwestii technicznej.
  W sumie jest to projekt skazany na sukces i tylko patrzeć, kiedy do Gniezna ściągać będą właściciele lokomotyw z całej Europy.

 • Link do komentarza konduktor wtorek, 04 kwietnia 2017 15:53 napisane przez konduktor

  Misiek, włącz myślenie, to może zrozumiesz, że takich wniosków i projektów są setki, więc apel jest jak najbardziej trafiony.

 • Link do komentarza tadeuszwajchęprzełóż wtorek, 04 kwietnia 2017 14:55 napisane przez tadeuszwajchęprzełóż

  oj miśku, miśku, przekonując premier do pomysłu, zdobywa się poparcie, którym łatwiej przeforsować inicjatywę w ministerstwie. Premier to rząd, a ministerstwo to urzędnicy. Parlamentarzyści muszą zebrać poparcie, a ci drudzy zrealizować, jednak bez pełnego przekonania do sprawy nie zawsze się to może udać. Był taki jeden w tym mieście, co to muzeum polonii tworzył, aż w końcu muzeum wyleciało do Gdyni, a jegomość z senatu. łot, istoria. Tutaj wierzę, że jeśli nawet nie uda się z muzeum w parowozowni ,to jednak temat na tyle się utrwali, że nie zrobią w tym budynku żadnego hipermarketu. cała nadzieja w warsztatach

 • Link do komentarza Misiek wtorek, 04 kwietnia 2017 13:32 napisane przez Misiek

  Apel parlamentarzystow z PIS do premier z PIS? Ale o co chodzi? Myslalem, ze jesli ma sie wlasny rzad, to po prostu przekonuje sie do fajnego projektu, a nie wysyla apele. Nie uwazacie, ze to wyglada troche komicznie? Przeciez to ci parlematarzysci podejmuja potem ustawy. Premier to wladza WYKONAWCZA. Wladza ustawodawcza jest parlament.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane