czwartek, 13 kwietnia 2017 08:20

Rusza budowa S5 w kierunku Bydgoszczy

 
Rusza budowa S5 w kierunku Bydgoszczy archiwum redakcji

 

Rozpoczął się proces przejmowania nieruchomości pod kolejne odcinki drogi ekspresowej, prowadzącej w kierunku północy. Wykonawca odcinka od Mielna w kierunku Szubina, będzie mógł wkrótce rozpocząć prace budowlane.

W miniony wtorek Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej dla dwóch odcinków drogi ekspresowej S5: Szubin-Jaroszewo w powiecie żnińskim oraz Jaroszewo - granica województwa wielkopolskiego, gdzie trasa zetknie się z wykańczanym aktualnie odcinkiem S5 Gniezno Południe - Mielno. Oznacza to, że wykonawca będzie mógł rozpocząć prace natychmiast po przekazaniu placu budowy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Wydana 11 kwietnia decyzja wskazuje nie tylko teren, na którym będą realizowane roboty związane z budową drogi ekspresowej, ale stwierdza również przejęcie na mocy prawa (na rzecz Skarbu Państwa) nieruchomości przeznaczonych na pas drogowy oraz zatwierdza ich podział. Swoim zakresem decyzja ta obejmuje zarówno teren pod samą drogę, jak również skrzyżowania, rowy drogowe, skarpy, drogi gospodarcze, zbiorniki retencyjne oraz tzw. czasowe zajęcia pod przebudowę kolidujących instalacji. Uzyskanie decyzji ZRID umożliwia rozpoczęcie procesu szacowania wartości nieruchomości przejętych pod budowę drogi i wypłaty odszkodowań od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. Wysokość odszkodowania ustala wojewoda w postępowaniu administracyjnym, które kończy się wydaniem decyzji o ustaleniu odszkodowania. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie wypłacać należne kwoty.


  

Odcinek S5 od Mielna w kierunku Bydgoszczy przebiegać będzie w znacznej części na obecnie istniejącej drodze krajowej nr 5. Oznacza to też, że mieszkańców miejscowości na jej trasie oraz podróżnych czekają znaczne utrudnienia w ruchu przez najbliższe dwa lata.

Wydanie powyższej decyzji pokazuje, że postępowanie w sprawie wykonania drogi odbywa się bez zakłóceń i zgodnie z przyjętym harmonogramem. Oznacza to, że jeśli nie pojawią się inne przeszkody, droga ekspresowa powstanie zgodnie z planem i pierwsze samochody będą mogły pojechać nią w 2019 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza bzyk niedziela, 16 kwietnia 2017 13:57 napisane przez bzyk

  dfs - z tego węzła drogi prowadzą w każdą stronę. Na poludnie Gniezna i tak musisz jechać przez miasto. Na A-2 przy zjeździe na S-11 masz Poznań Zachód, przy zjeździe na S-5 masz Poznań Wschód. Dla mnie to jest po prostu błąd.

 • Link do komentarza dfs niedziela, 16 kwietnia 2017 13:44 napisane przez dfs

  bzyk bo z tego wezla droga prowadzi takze na poludnie Gniezna

 • Link do komentarza bzyk niedziela, 16 kwietnia 2017 13:28 napisane przez bzyk

  Nazwa ,,Gniezno Południe" jest super. Leży w zachodniej części miasta a nazwa sugeruje jak by to był przynajmniej rejon Pustachowy, która keży w południowej części Gniezna.

 • Link do komentarza Kłecko niedziela, 16 kwietnia 2017 12:39 napisane przez Kłecko

  Co do nazw..
  No niestety takich mamy Einsteinów w generalnej. Na A2 -
  Poznań (Konorniki,Krzesiny) dalej Konin (Modła, Żdżary) też to trochę trwało.

  Dla mnie symbolem debilizmu i tak zostanie "kierunek na Bytom" (de facto stacja końcowa) A @#$% wie gdzie ten Bytom ?!

 • Link do komentarza szofer czwartek, 13 kwietnia 2017 22:53 napisane przez szofer

  Avalon, jeżeli napiszą rzeczywiście Kłecko, to zamalujemy i napiszemy Gniezno. Tak było z napisem w Kostrzymie, że zjazd zrobili na Bydgoszcz bodajże i po wielu interwencjach pojawiła się tablica z napisem Gniezno.

 • Link do komentarza Rom czwartek, 13 kwietnia 2017 20:01 napisane przez Rom

  Mam nadzieje, że samochody jadące od strony Torunia będą ( w okolicy tartaku) kierowane na węzeł Gniezno Północ, istniejącą obwodnicą bydgoską, koło Galerii i dalej pojadą sobie S5 do Poznania i dalej omijając Gniezno. Kierowcy nadłożą niewiele kilometrów, a zaoszczędzą wiele czasu, nie mówiąc już, że miasto odetchnie.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 13 kwietnia 2017 17:42 napisane przez avalon

  Wystarczy że droga na Toruń zaczynałaby się w Goślinowie i kierowała się na Trzemeszno, Mogilno i Strzelno gdzie planują już obwodnicę i połączenie z budowanym odcinkiem pod Inowrocławiem.

  Ciekawostką jest natomiast nazewnictwo węzłów na kończonym właśnie odcinku. Po kolei...
  1. Gniezno Południe
  2. Kłecko
  3. Gniezno Północ

  Węzeł nazwany "Kłecko" leży około 3,5 km od centrum 70 tysięcznego Gniezna, praktycznie na granicy tego miasta, oraz 12 km od 2 tysięcznego Kłecka. O co tu chodzi??? Węzły miały nosić nazwy najbliższych ważnych miejscowości. Dlaczego nazwa "Kłecko" będzie wprowadzać w błąd kierowców??? Dlaczego nie Gniezno Centrum? Gdzie są władze Gniezna że jeszcze nie interweniowały w GDDKiA?

 • Link do komentarza turysta czwartek, 13 kwietnia 2017 11:11 napisane przez turysta

  A może by w pewnym miejscu na S5 zrobili odnogę na Toruń i przez to odblokowano by ruch przez Gniezno? Np. od Szubina?

 • Link do komentarza szofer czwartek, 13 kwietnia 2017 09:57 napisane przez szofer

  Ta droga jest niezwykle ważna i potrzebna, ale istotna jest także droga na Toruń. Tam to dopiero jest Meksyk!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022