wtorek, 02 maja 2017 13:07

S5 ma zostać otwarta już w czwartek

 
S5 ma zostać otwarta już w czwartek fot. Rafał Wichniewicz

Pojazdy firmy zajmującej się budową drogi ekspresowej w większości już zjechały z inwestycji. Trwa jeszcze montaż tablic informacyjnych, które za dwa dni pokierują samochody z Poznania na Bydgoszcz i Toruń nową trasą. 

Jak poinformowała TVN24Bis, powołując się na oficjalny komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, droga ekspresowa S5 na 18-kilometrowym odcinku od węzła Gniezno Południe do granicy województwa (na wysokości węzła Mieleszyn) ma zostać planowo otwarta już w czwartek 4 maja. Według naszych nieoficjalnych informacji ma to nastąpić w godzinach okołopołudniowych. Wszystko na to skazuje, że tak się stanie - obecnie trwa odbiór techniczny całej inwestycji, co pozwoli na dopuszczenie jej do użytkowania. Stanie się to na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem.

W ostatnich dniach na teren budowanej drogi przyjechały jeszcze drogowskazy i tablice informacyjne, które były montowane dla obu kierunków jazdy. Przez jakiś czas trwać będą jeszcze prace wykończeniowe poza samym obszarem jezdni, dotyczące rowów odwadniających, dróg serwisowych czy nasadzeń drzew i krzewów, które będą na bieżąco prowadzone.

 

Poniżej zdjęcia z inwestycji, wykonane w rejonie węzła Mieleszyn, a także w Goślinowie i Pyszczynku.

11 komentarzy

 • Link do komentarza kierowca środa, 03 maja 2017 23:02 napisane przez kierowca

  Max - nie masz racji. Wystarczy otwarcie drogi i znaki. Kierowcy nie gęsi, swój rozum mają!

 • Link do komentarza avalon środa, 03 maja 2017 22:02 napisane przez avalon

  1. Ciekawe, jaki procent samochodów jadących ulicami Poznańska i Zjazdu Gnieźnieńskiego, to typowy krajowy tranzyt z kierunku Poznania w kierunku Bydgoszczy a jaka cześć ruchu to tranzyt lokalny i miejski. Być może tylko 15-20% (albo i mniej) przejeżdża dalekim tranzytem a reszta to ruch lokalny. W Poznaniu też sądzili, że znikną korki na Bałtyckiej, Lechickiej, Lutyckiej, Hetmańskiej czy JPII po wybudowaniu A2, S5 i S11. Stało się odwrotnie - korki są jeszcze większe. Obwodnica będzie zbawieniem dla kilkutysięcznego Żnina ale Gniezno jest za duże żeby to znacznie odczuło. W zasadzie trzeba liczyć, że z dróg w Gnieźnie korzysta 145 tysięcy mieszkańców powiatu oraz kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców okolicznych obszarów. To razem około 200 tysięcy ludzi, więcej niż dzielnica w której mieszkam (około 150 tysięcy).

  2. Jeżeli GDDKiA skieruje DK15 lub chociażby tranzyt Poznań - Toruń na S5 to powstanie bardzo poważny problem. Tzw. węzeł Róża (albo bardziej pseudo-węzeł) nie jest przystosowany do obsługi zwiększonego ruchu w relacji Jankowo-Goślinowo. Łącznice są bardzo ciasne i posiadają bardzo wąskie promienie. Dodatkowo pasy włączania praktycznie tam nie istnieją a samochody musza włączać się do ruchu na łukach drogi przez co kierowcy nic nie widzą w lusterkach. Będzie ciekawie i niebezpiecznie...

  3. Ciekawe, w jaki sposób i w jakiej kolejności GDDKiA będzie zmieniać przebieg dróg krajowych w rejonie Gniezna. Bo w przypadku budowy drogi ekspresowej stara droga krajowa przechodzi na utrzymanie gminy. Będzie powtórka z chaosu jak był po oddaniu odcinka do S5 Kostrzyna i A2?

  4. Nazwy węzłów... Zastanawiałem się nad tym i sądzę, że dwa węzły powinny mieć zmienione nazwy. Dotychczasowy "Gniezno-Południe" nie leży na południe od Gniezna, to po pierwsze. Powinien nazywać się "Gniezno-Centrum" bo jest to najważniejsza trasa, spośród trzech dróg powiązanych z S5, którą wjeżdża się do Gniezna. Węzeł Kłecko powinien mieć nazwę "Gniezno-Zachód" - lepiej żeby Kłeckoską nie wjeżdżało do Gniezna zbyt dużo aut bo to jest bardziej wiejska szosa a nie ulica. "Gniezno-Północ" jest OK.

 • Link do komentarza Wazer środa, 03 maja 2017 21:47 napisane przez Wazer

  W Google Maps drogi brak - za to w również darmowym Waze od Google gotowa na otwarcie :) Polecam!

 • Link do komentarza ToJa środa, 03 maja 2017 21:11 napisane przez ToJa

  Ruch tranzytowy to glownie samochodu ciezarowe. Do komunikacji uzywaja Cb radia i w momencie w ktorym droga zostanie otwarta tiry nia pojada bez patrzenia co pokazuje google maps. Nikt nie bedzie sie pchal przez Gniezno:)
  Zmniejszenie ruchu na Poznanskiej bedzie odczuwalne.

 • Link do komentarza Max środa, 03 maja 2017 15:22 napisane przez Max

  Tak, ale pytanie za 100 pkt kiedy Google Maps będzie ją widział. Bo jeśli ktoś liczy, że już w czwartek Poznańska to odczuje to jest w ogromnym błędzie

 • Link do komentarza EagleEye środa, 03 maja 2017 10:29 napisane przez EagleEye

  Zobaczymy w praniu czy ruch tranzytowy przez Gniezno od strony Torunia zmniejszy tym samym

 • Link do komentarza ads wtorek, 02 maja 2017 21:59 napisane przez ads

  @senny po znakach wnioskuję, że na Toruń po staremu. Szkoda, bo gdyby puścili tranzyt nową drogą aż do Łabiszynka, to ruch ciężarowy pozostałby tylko w kierunku do i z Wrześni.

 • Link do komentarza znawca wtorek, 02 maja 2017 20:19 napisane przez znawca

  Na Toruń znaki będą kierować wszystkich na Goślinowo żeby miasto ominąć

 • Link do komentarza www wtorek, 02 maja 2017 19:45 napisane przez www

  senny*

  Na Toruń też ;)

 • Link do komentarza Błażej wtorek, 02 maja 2017 16:52 napisane przez Błażej

  Szkoda ze nareszcie. Część i chwała budowniczym

 • Link do komentarza senny wtorek, 02 maja 2017 15:37 napisane przez senny

  Pokierują na Toruń też? Czy tylko na Bydgoszcz?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane