wtorek, 09 maja 2017 12:46

25 hektarów do zagospodarowania - mieszkańcy będą decydować

 
25 hektarów do zagospodarowania - mieszkańcy będą decydować fot. Rafał Wichniewicz

Już na początku czerwca wszyscy gnieźnianie, których interesuje przyszłość parowozowni i sąsiadujących z nią terenów kolejowych, mogą przyjść na konsultacje społeczne i powiedzieć czego by oczekiwali w tym miejscu w przyszłości.

To pierwsze tak rozbudowane konsultacje społeczne dotyczące planistyki w historii Gniezna. Mowa jest bowiem nie tylko o dużym obszarze, jaki ma zostać zagospodarowany w ciągu najbliższych lat (wynoszącym około 25 hektarów), ale także o kilku dniach spotkań, warsztatów i dyskusji, które odbędą się w tym temacie. Efektem finalnym ma być koncepcja dla całego terenu pokolejowego w południowej części kompleksu - pomiędzy wiaduktem, ul. Składową a tzw. trzema mostami. Pod uwagę jest brany podział - 8 hektarów zajętych przez parowozownię oraz pozostałe 17 hektarów dawnego torowiska. Muzeum, sklepy, zakłady pracy, budynki wielorodzinne, nowe drogi? O tym będzie można zdecydować już za niespełna miesiąc.

- Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców, wszystkie osoby zainteresowane losem tej przestrzeni miejskiej, nad którą będziemy dyskutowali pomiędzy 5 a 9 czerwca. Warsztaty Charrette będą realizowane w trakcie tych spotkań i my ze swojej strony możemy powiedzieć, że Gniezno będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym tego typu warsztaty będą wykonywane. Nie chcemy sami decydować o tym, w jaki sposób ten teren zostanie zagospodarowany. Chcemy, by on był zagospodarowany w sposób jak najbardziej przyjazny miastu i by była to przestrzeń wykorzystywaną z korzyścią dla mieszkańców, turystów i wszystkich, którzy się w naszym mieście pojawią - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny podkreślając iż warsztaty są efektem porozumienia podpisanego kilka miesięcy temu pomiędzy władzami miasta, a przedstawicielami PKP S.A. oraz Xcity.

Warsztaty odbędą się od poniedziałku 5 czerwca i potrwają do piątku 9 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Ich organizacja ma kilka celów: odkrycie potencjałów inwestycyjnych, uwzględnienie głosu społeczeństwa, określenie właściwych funkcji dla tego obszaru - mieszkaniowych, komercyjnych, kulturalnych, a także określenie spójnej strategii dalszego rozwoju. To pozwoli na przygotowanie wniosku do zmiany w studium - taka uchwała została już podjęta przed kilkoma dniami przez Radę Miasta.

- Jesteśmy inwestorem i stanowimy firmę, która proponuje rozwiązania dla tego typu terenów i obszarów kolejowych. Preferujemy takie rozbudowane warsztaty nie tylko ze względu na pewne rozwiązania planistyczne, ale jest to też nowe podejście spółki PKP S.A., która dla zrewitalizowania własnych terenów podejmuje takie kroki tam, gdzie nie ma uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego. To pozwala na skrócenie okresu przygotowawczego inwestycji, bo wiemy w jakim kierunku my i Miasto możemy poszukiwać inwestorów, ale również pozwala inwestorom mieć nadzieję, że z tymi rozwiązaniami, z którymi przyjdziemy o pozwolenie na budowę, to wówczas takowe otrzymamy - mówił Marek Chibowski, prezes zarządu Xcity Investment.

Warszaty podzielone na pięć dni wypełni zwiedzanie parowozowni, wykłady i dyskusje wraz z pracami praktycznymi nad planem. Do Gniezna na ten czas sprowadzi się pracownia projektowa: - Jako firma od 20 lat zajmujemy się tą dziedziną i przeprowadziliśmy 40 tego typu warsztatów, w tym 12 w Polsce, a to będzie pierwsze tak duże w Wielkopolsce. Temat parowozowni w Gnieźnie jest dobrze znany mieszkańcom, odbywają się tu różne wydarzenia, a pojawia się duże pytanie o to, jaka jest możliwość adaptacji tych budynków i chcemy do tego odpowiednio podejść w trakcie warsztatów. Już trwają odpowiednie analizy, aby być przygotowanym z konkretną wiedzą potrzebną do dyskusji z władzami miasta i mieszkańcami - mówił Maciej Mycielski z pracowni Mycielski Architecture & Urbanism (MAU) w Warszawie. 

 

Harmonogram warsztatów charrette (czas pomiędzy punktami programu poświęcony będzie na pracę zespołu projektowego):

Dzień I - poniedziałek 5 czerwca

 • 10:00 - 12:00 - Spacer studyjny po terenie parowozowni oraz terenach inwestycyjnych. Obowiązuje mailowa rejestracja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 31 maja. Liczba miejsc ograniczona.
 • 17:00 - 19:00 - Konferencja otwarcia: Jak zagospodarować tereny inwestycyjne PKP w Gnieźnie? Celem spotkania jest publiczne przybliżenie mieszkańcom i uczestnikom warsztatu tematyki oraz problematyki projektu. W programie przewidziano prezentację oraz dyskusję oczekiwań społecznych, a także wprowadzenie do procesu warsztatowego. 


Dzień II - wtorek 6 czerwca

 • 9:00 - 10:45 Sesja 1: Zagadnienia budynków parowozowni - jakie uwarunkowania konserwatorskie i techniczne determinują możliwe przekształcenia budynków parowozowni na nowe funkcje?
 • 11:00 - 13:00 Sesja 2: Potencjalne scenariusze programowe i rynkowe - w jakim kierunku i na jakich terenach powinien nastąpić rynkowo uzasadniony rozwój projektu?
 • 14:00 - 15:30 Sesja 3: Zagadnienia komunikacyjne i planistyczne - jakie powinny być główne założenia obsługi komunikacyjnej terenu? Jakie są oczekiwania i możliwości powiązań pieszych, komunikacji publicznej, parkowania, założeń komunikacyjno-funkcjonalnych węzła przesiadkowego?


Dzień III - środa 7 czerwca

 • 17:00 - 19:00 Publiczna prezentacja wstępnych koncepcji - będzie to podsumowanie wniosków z sesji eksperckich. Zostaną też przedstawione pierwsze ukierunkowane koncepcje dla parowozowni i terenów inwestycyjnych do dyskusji i ewaluacji z decydentami i mieszkańcami.


Dzień IV - czwartek 8 czerwca

 • 10:00 - 13:00 Punkt konsultacyjny dla zainteresowanych w sali warsztatowej w MOK-u.


Dzień V - piątek 9 czerwca

 • 15:00 - 17:00 Prezentacja końcowa - finalna koncepcja. Podczas prezentacji omówione zostaną wyniki warsztatów połączona z wystawą rysunków.

17 komentarzy

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 10 maja 2017 14:00 napisane przez Vegatermik

  Parowozownia Gniezno jest sposobem na rozwiązanie braku miejsca w Wolsztynie. Daje to też możliwości rozwoju linii z Jarocina.
  Dobrą praktyką jest organizowanie muzeum z dala od centrów aby potencjalny klient (turysta) mógł dojechać np. pociągiem do ulubionego miejsca... patrz w Lužné u Rakovníka
  https://www.youtube.com/watch?v=CFBrJGdmMcg

  Zamiast budować osiedle w bliskości torów kolejowych. lepiej będzie przeznaczyć ów teren na jedyny w Europie - praktycznie już istniejący
  i czekający na otwarcie parking parowozów dla właścicieli prywatnych lokomotyw i składów.

  Utworzenie Wielkopolskiego Parku Historii Kolejnictwa w Gnieźnie w oparciu o istniejącą infrastrukturę, pozwoli powiększyć przestrzeń kolekcji zbiorów i taboru kolejowego. Liczne zabytki np. jedyny zachowany w Polsce portalowy żuraw węglowy, elektromechaniczna sygnalizacja kształtowa, nastawnice, tokarka kołowa do kół parowozów, 2 obrotnice, 2 hale wachlarzowe na 54 miejsca dla lokomotyw, własna remiza strażacka, elektrownia, wagonownia ze schronem przeciwlotniczym, przesuwnica wagonowa na trzy stanowiska, wieża ciśnień, zabytkowa nastawnia, tarcze zaporowe, wiadukt (spotter view), historyczny budynek dróżnika, osada kolejarska, hala napraw lokomotyw z warsztatami, odejście do stacji istniejącej wąskotorówki, magazyny, kanały oczystkowe, zasieki węglowe, piaskownia … wszystko w realizacji retro.

  Są plany, aby wybudować ... nowe muzeum w Warszawie poświęcone w/w kwestiom za 120 mln złotych!

  W Gnieźnie czuć jeszcze zapach dawnych podkładów kolejowych i jest dużo miejsca do ekspozycji. Jest pusta noclegownia (w przyszłości hotel+administracja), sale stołówki (po remoncie jako sale konferencyjne), dyspozytornia (jako przyszły ośrodek badań & dziedzictwa kolejowego)… to wszystko w oryginalnej i unikalnej architekturze.
  Realizacja idei utworzenia trakcji parowej relacji Wolsztyn-Poznań-Gniezno pozwoli ożywić nasze miasto w kwestii technicznej.
  W sumie jest to projekt skazany na sukces i tylko patrzeć, kiedy do Gniezna ściągać będą właściciele lokomotyw z całej Europy.

  Dodam, że Anglicy kupują polski węgiel do swoich lokomotyw parowych, bo sami mają zbyt zasiarczony.
  My mamy węgla pod dostatkiem, a nasze kolejowe kotły stoją zimne i podobno nie ma już wagonów grzanych parą...
  Przed II wojną światową budowano np. 15 km wąskich torów dziennie itp.

 • Link do komentarza Patryk środa, 10 maja 2017 10:51 napisane przez Patryk

  Jakiś dojazd do 3 mostów by się przydał odkorkowalo by się miasto w godzinach szczytu, miasto się rozrasta w szerz a zauważcie, ze jakas obwodnica miasta w środku musi być

 • Link do komentarza zatroskany środa, 10 maja 2017 10:31 napisane przez zatroskany

  Popieram tych, którzy w uruchomieniu kolejowej placówki muzealnej widzą rozwoj naszego miasta. Właśnie wróciłem z majowego weekendu za zachodną granicą Polski. Tam każda nawet dziura rozwija się na skutek turystyki. Jak nie ma pamiątek historycznych w jakimś mieście, to sie je po prostu tworzy. Wielka szkoda, że tak bezmyślnie Kowalski sprzedał stary domek przy szpitalu św. Jana, bo tam można by było urządzić tzw. Domek Napoleona. Przecież on ze swoimi wojskami tędy przechodził, dowodem na to jest pobliska wioska o nazwie Napoleonow. Można było stworzyć mini muzeum z jakimiś pamiątkami, do ktorego turyści waliliby drzwiami i oknami po zwiedzeniu katedry, gdyby obok była jakaś kawiarenka, może restauracyjka i już interes kwitnie. I tak się tworzy tradycję, ale kto ma w tym mieście mysleć, jak jednemu bardziej odpowiadały pierogi, a drugi wydaje miliony na skwery, które choć potrzebne, to jednak turystów nie przyciagną.

 • Link do komentarza snjgsl środa, 10 maja 2017 09:45 napisane przez snjgsl

  Nie wiem czy dobrze kminię, ale może przydałoby się jednak przedłużenie tunelu podziemnego w kierunku ul. Składowej. Ułatwiłoby to życie wielu gnieźnianom...

 • Link do komentarza dojeżdżający środa, 10 maja 2017 07:06 napisane przez dojeżdżający

  avalon to oczywiste że z dworca w Gnieźnie korzysta coraz więcej pasażerów bo ludzie czymś do pracy muszą dojeżdżać jak tu nie ma lepszych widoków

 • Link do komentarza mjj wtorek, 09 maja 2017 23:23 napisane przez mjj

  Tylko Muzeum związane z kolejnictwem pchnie nasze miasto w kierunku przemysłu turystycznego. Na Zachodzie każdy taki produkt jest znakomicie sprzedawany, Zjeżdżają się setki tysiące turystów, miasto przy takim rodzynku rozwija się lepiej niż przy fabryce samochodów. Przemysł turystyczny jest obecnie najprężniej rozwijającym się przemysłem na świecie. Ludzie pragną wrażeń, za możliwość zwiedzania zapłacą każdą cenę. Hotele, motele, dom turysty, restauracje, kawiarnie, tysiące pamiątek i nieograniczona ilość sklepów z drobiazgami, parkingi, może nawet jakieś ciekawe SPA przy tym muzeum itd.. To napędza gospodarkę a nie jakieś tak badziewiaste kolejne galerie handlowe.

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 09 maja 2017 22:18 napisane przez Paweł

  W zabytkowej części powinno powstać muzeum kolejnictwa. Już dzisiaj Parowozownia zajmuje wysokie miejsce jeżeli chodzi o liczbę zwiedzających, a mamy tylko budynki i żuraw jedyny taki w Polsce. Wystarczy przyjść na Dni Pary organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei i zobaczyć. Teren na budynki mieszkalne tak blisko dworca, kto chciałby zapłacić ponad 200 tyś aby codziennie słyszeć taki hałas ? Warto zadbać o ten teren gdyż za rok dachy mogą się już zapaść, a szabrownicy pokradną wszystko.

 • Link do komentarza Anka wtorek, 09 maja 2017 21:27 napisane przez Anka

  galerię handlową zróbcie jak przy dworcu w Poznaniu to nie będziemy musieli tam jeździć na zakupy

 • Link do komentarza Telewidz wtorek, 09 maja 2017 21:13 napisane przez Telewidz

  Do Wolsztyna przylatują z Chin i ze Stanów by zwiedzić i zobaczyć prawdziwe jeżdżące parowozy.Ta parowozownia ściągnie tu więcej turystów niż Katedra i dziesiątki kościołów. Ja mam elastyczny grafik pracy, więc dopasuje się i pójdę "walczyc"by te piękne, potężne parowozy wkoncu zagościły na naszych torach.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 09 maja 2017 20:57 napisane przez avalon

  Jest okazja, aby pozbyć się parterowej wiaty przystanku PKP i kurnika PKS z dzikim placem manewrowym przy Pocztowej. Nie będę na żadnym z tych spotkań bo mieszkam daleko, ale mam swoją propozycję...

  Gnieźnieński dworzec PKP, zdegradowany do roli podrzędnego przystanku kolejowego obsłużył w 2014 roku... 1 071 000 pasażerów i liczba ta ma wzrastać.
  TO NIE JEST PRZYTSTANEK!!! To jeden z większych dworców w Polsce!
  Skąd mam tą informację? PKP nawet nie skategoryzowało gnieźnieńskiej stacji jako dworca i nie informuje nikogo o statystykach, bo samo zdegradowało ten obiekt.
  Znalazłem to przypadkiem na stronie z ogłoszeniami:

  http://pkpsa.gratka.pl/tresc/421-13466430-wielkopolskie-gniezno.html

  Przystanek Gniezno powinien być w tej samej kategorii dworców co Łódź Fabryczna, Toruń Główny lub Inowrocław.

  1,1 mln pasażerów rocznie to 3 tysiące na dobę (wszystkie dni) i 4,5 tysiąca na dobę w dniach roboczych. Stacja nawet pozbawiona połączeń w kierunku Wrześni i Nakła ma bardzo duże znaczenie.
  Gniezno jutro obsłuży 71 pociągów.
  Dla porównania Inowrocław jutro opuści 70 pociągów a stacja ma kategorię "B", czyli wyższą niż Gdańsk Główny czy Warszawa Zachodnia (oba są "C").
  Gdy pojawią się połączenia w kierunku Wrześni, będzie to już 75 pociągów.
  Stacja Gniezno wypadła poza kategoryzacje PKP i zdegradowano ją do jednego śmiesznego pokoju z czterema ławkami w parterowej wiacie przy MOPS-ie.
  Inowrocław po remoncie ma niezmienionej wielkości hol kasowy i przynajmniej dwie poczekalnie. Sam korytarz prowadzący na perony jest większy niż cały gnieźnieński "dworzec"...

  Dodatkowo w sąsiedztwie gnieźnieńskiego "przystanku" kolejowego znajduje się zespół 9 przystanków PKS-u, który nie ma żadnego dworca.
  W pobliżu tego bałaganu jest także węzeł MPK, skupiający 14 linii komunikacyjnych.

  Tylko z PKP i PKS w Gnieźnie korzysta kilka milionów pasażerów rocznie - są oni zmuszeni do oczekiwania na pociąg czy autobus na ulicy, w parku, na otwartym peronie, w przejściu pod peronami, na schodach wyjściowych z tego przejścia itd... W godzinach porannego szczytu musi tam być horror, szczególnie jak pociągi się spóźniają, jest mróz albo ulewa lub silny wiatr.
  GNIEZNO NIE MA DWORCA!

  ************
  Spotkanie i pogadanka z PKP na temat bałaganu za stacją to okazja, żeby poruszyć ten temat.

  Gniezno potrzebuje inwestora, który zbuduje co tylko chce na obszarze dawnych torów postojowych i dowolnie wykorzysta zabytkowe budynki ale jednocześnie wybuduje Gnieźnieńskie Centrum Komunikacyjne - zintegrowany zespół dworcowy, w miejscu zlikwidowanego Zakładu Taboru.
  Hale wachlarzowe lokomotywowni mogą być muzeum przy GCK.

  Obecny pawilon MOPS, kurnik PKS i chaos przy Pocztowej należy zburzyć i sprzedać na prywatne inwestycje. Od strony Lecha powinno być tylko zejście do NOWEGO tunelu pod torami prowadzące do GCK i terenów inwestora oraz na Kawiary. Najlepiej żeby pierwsze zejście do tunelu było już na ulicy Lecha, w samym tunelu może być handel.

  A tereny dla inwestora? Na pewno nie mieszkania bo okolica się do tego nie nadaje. Biura? Byłoby fajnie ale to teren zbyt duży jak na Gniezno - nikt tego nie kupi w takim celu w takiej wielkości.

  Pozostaje duże centrum handlowe (40-50 tysięcy m2) z jakimś biurowcem, hotelem, może basenem i innymi rozrywkami. Cześć lokomotywowni także można przeznaczyć na biura i sklepy. Jak będzie zagraniczny deweloper to szybko to skomercjalizuje i ściągnie do Gniezna firmy zainteresowane wynajmem powierzchni biurowych (np centra usług wspólnych, biura badawczo-rozwojowe itp.). Ulica Składowa powinna być fragmentem zupełnie nowego połączenia wzdłuż południowej strony torów na terenie całego miasta (Dalki-Arkuszewo).

 • Link do komentarza Ekipa MAU wtorek, 09 maja 2017 16:57 napisane przez Ekipa MAU

  Ze względów bezpieczeństwa rejestracja na poniedziałkowy spacer jest obowiązkowa, wszystkie inne wydarzenia a zwłaszcza prezentacje publiczne i punkt konsultacyjny skierowane są do wszystkich bez konieczności rejestracji :)

  Ekipa projektowa będzie dostępna w godzinach 9-20, ponadto wnioski można przesłać na adres mailowy: warsztaty.gniezno@mau.com.pl

  Pozdrawiamy!
  Ekipa MAU

 • Link do komentarza Zakupoholik wtorek, 09 maja 2017 16:51 napisane przez Zakupoholik

  Market jakiś by się przydał....

 • Link do komentarza lukasz wtorek, 09 maja 2017 16:21 napisane przez lukasz

  Ja uważam, że powinno tam powstać centrum handlowe z elementami starej architektury na wzór poznańskiego browaru. Inwestorzy gotowi wyłożyć pieniądze na pewno by się znaleźli, a i zwykli ludzie by coś z tego mieli, bo nie trzeba by było jeździć na zakupy do Poznania.

 • Link do komentarza ZB wtorek, 09 maja 2017 15:02 napisane przez ZB

  Panowie ! Na coś trzeba się zdecydować . Albo wszyscy zainteresowani mieszkańcy - których w 70-tysięcznym może być sporo , albo wybrani wobec ograniczonej liczby miejsc ?

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 09 maja 2017 14:35 napisane przez mieszkaniec

  Jak to możliwe że mieszkańcy będą decydować jak to są godziny kiedy jesteśmy w pracy z czego sporo nas jest w pracy w Poznaniu , do tego liczba miejsc ograniczona - do ilu miejsc , ilu "mieszkańców" dostanie się na te konsultacje ? Poza tym ograniczona liczba miejsc chyba stanowi zaprzeczenie rozbudowanym konsultacjom społecznym

 • Link do komentarza Marek Dener wtorek, 09 maja 2017 13:12 napisane przez Marek Dener

  Konsultacje, warsztaty dla mieszkańców??? To dlaczego w godzinach, w których mieszkańcy są w pracy lub w drodze z pracy do domu???

 • Link do komentarza asd wtorek, 09 maja 2017 13:11 napisane przez asd

  Tylko teraz proszę o głos GNIEŹNIAKI-CEUBLAKI a nie budzić się z jęczeniem jak będzie po sprawie czyli tak, jak to było z fontanną na rynku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane