czwartek, 11 maja 2017 19:37

Poprawiony wariant południowej obwodnicy bez większych dyskusji

 
Poprawiony wariant południowej obwodnicy bez większych dyskusji fot. Rafał Wichniewicz

Nieco skorygowany przebieg drogi na ostatnim odcinku pomiędzy ul. Sosnową a ul. Witkowską nie wzbudził większych zastrzeżeń. Pojawiły się za to pytania o ekrany i przejścia dla pieszych.

Po miesiącu od ostatniego spotkania, na którym dyskutowano o trzech zaproponowanych wariantach przebiegu drogi, odbyły się kolejne konsultacje z wykonawcą koncepcji przebiegu obwodnicy. Przypomnijmy iż na kwietniowym zebraniu, po burzliwej dyskusji i wymianie licznych argumentów (zobacz także: Obwodnica miasta czy Pławnika? Opinie wobec wariantów są podzielone), zainteresowani w większości wyrazili zainteresowanie "kompromisowe", a więc wariant nr 2 - oddalony od osiedla Pławnik (w przeciwieństwie do wariantu nr 1), ale jednocześnie nie ingerujący tak mocno w drzewostan Lasu Miejskiego (jak to miało miejsce w przypadku wariantu nr 3). Wobec wyboru środkowej wersji, kilku mieszkańców wyraziło jednak niezadowolenie z przebiegu ostatnich kilkuset metrów przed ul. Witkowską. Jak się okazało, koncepcję drogi poprowadzono bardzo blisko budowanego obecnie domu, którego nie było na planie, a ponadto przecinała pole, sprawiając iż jego właściciel musiałby nadkładać drogi do uprawy niewielkiego skrawka ziemi, jaki by mu pozostał. Wobec tego zadecydowano o korekcie przebiegu na tym odcinku i organizacji kolejnego spotkania.

W czwartek 11 maja mieszkańcy ponownie spotkali się z władzami miasta i projektantami, którzy przedstawili skorygowany przebieg wariantu nr 2 - czerwonego: - Spotkaliśmy się z osobami, które bezpośrednio sąsiadują z przebiegiem tej drogi. Wytłumaczyliśmy na czym to wszystko polega, pewne rzeczy ustaliliśmy i zostawiliśmy sobie sprawy dotyczące ewentualnych ekranów, czy będą one miałyby być z tworzywa czy metalu, czy raczej zieleni. Ponadto mieliśmy wyjaśnić kwestie dotyczące ewentualnego wykupu gruntów, na ile państwo byście mieli swoje propozycje w tej kwestii. Pas drogowy zostanie wykupiony, a te działki, które staną się bezużyteczne w wyniku pobudowania drogi, także są w standardzie przewidziane do wykupu. Ze strony jednego z państwa była propozycja pozbycia się fragmentu terenu, ale to jest kwestia nie na dzisiaj do wyjaśnienia, ale dalszych rozmów - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny.

- Zmiana dotyczy fragmentu wariantu 2 na odcinku pomiędzy ul. Sosnową a drogą wojewódzką. Generalnie plan został uzupełniony o budynek, który został niedawno wybudowany. W związku z tym skorygowano trasę nieznacznie w taki sposób, aby w jednakowej odległości drogę poprowadzić od budynków mieszkalnych. Wypada to też korzystniej, jeśli chodzi o granice działek - mówił Dariusz Rusnak z pracowni projektowej Archidrog. Przedstawił także szczegółowy plan wspomnianego odcinka drogi, do którego mieszkańcy mogli zadawać pytania. Nie było ich jednak zbyt wiele, podobnie jak o wiele mniej zainteresowanych zagościło na samym spotkaniu (w porównaniu do kwietniowych konsultacji). 

W kwestii drogi padło pytanie o budowę ewentualnego przejścia dla pieszych w ciągu ul. Nowaszki. Zgodnie z koncepcją, zostanie ona przecięta i nie będzie połączona bezpośrednio z nowa drogą, ale w obliczu możliwej rozbudowy tej części miasta, ruch pieszy może być w przyszłości większy. Tę kwestię pozostawiono jako możliwą do rozważenia przy projektowaniu drogi.

Zainteresowanie budziły także ekrany chroniące przed hałasem z planowanej drogi, ale jak zapewniono, ten temat w chwili obecnej jest jeszcze zbyt wczesny - zostanie przedstawiony po sporządzeniu samego projektu. Na pewno jednak będą one musiały powstać tam, gdzie stwierdzone zostanie według prognoz iż hałas może być uciążliwy dla mieszkańców domów położonych blisko projektowanej drogi. 

Poza samą koncepcją mieszkańcy pytali też o kwestie budowy chodnika wzdłuż ul. Sosnowej, gdzie często odbywają spacery w kierunku Lasu Miejskiego, a gdzie też niestety kierowcy jeżdżą z nadmierną prędkością. Także i tę sprawę potwierdzono jako możliwą do realizacji w przyszłości, ale dopiero w momencie wykonania odwodnienia jezdni.

Projekt budowy drogi ma - zgodnie z umową - powstać do końca 2017 roku. Sama inwestycja miałaby zostać wykonana do 2021 roku.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Zuza czwartek, 18 maja 2017 07:04 napisane przez Zuza

  Może wreszcie ktoś z tego magistratu pomyśli żeby zrobić porządną drogę rowerową przez las do Cielimowa. Tam sporo ludzi spaceruje, biega, jeździ na rowerach. Przydałoby się ten teren uporządkować i wykorzystać do celów rekreacyjnych ku zadowoleniu mieszkańców Gniezna.

 • Link do komentarza EagleEye sobota, 13 maja 2017 16:52 napisane przez EagleEye

  @Ciekawski_George jak znam życie to dużo wiecej niż powinni bo Magistratu radnym będzie sprzedawał kita iż jest to droga strategiczna i trzeba zapłacić tyle ile będzie chcial właściciel czytaj nerwowy pan. Pisałem na samym początku że z proponowanych trzech wariantów i tak wygra ten przez była strzelnice to byłem wysmiewany a tu pacz jednak ten wariant wygrywa ☺

 • Link do komentarza miastowy sobota, 13 maja 2017 11:27 napisane przez miastowy

  Niestety, taka jest cena urbanizacji.

 • Link do komentarza Zenek sobota, 13 maja 2017 10:55 napisane przez Zenek

  @shredder - miałem odpisać, ale doszedłem do wniosku, że na tak "inteligentny" wpis jak Twój szkoda przycisków w klawiaturze.

 • Link do komentarza shredder sobota, 13 maja 2017 08:48 napisane przez shredder

  Przez półgłówków z Pławnika pop*****ą cały las...

 • Link do komentarza Ciekawski_George piątek, 12 maja 2017 09:08 napisane przez Ciekawski_George

  Jedno pytanie: Ile miasto zapłaci nerwowemu panu "Wąsatemu" za dawną strzelnicę, przez której środek ma przebiegać planowana droga?

 • Link do komentarza Dociekliwy czwartek, 11 maja 2017 22:28 napisane przez Dociekliwy

  Do kogo ta droga

 • Link do komentarza kwinto czwartek, 11 maja 2017 22:00 napisane przez kwinto

  Droga nie ma swojej kontynuacji i raczej nie będzie mieć - ergo: droga znikąd donikąd. Lepiej było robić drogę przez Pławnik i nie przejmować się tymi, którzy budowali się przy zaplanowanej drodze, a potem podnieśli larum, że "łoborzetymój, skandal!". Zresztą, ona i tak powstanie - prędzej czy później bo w planach jest od dobrych 20 lat.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane