środa, 14 czerwca 2017 10:55

Późną jesienią pojedziemy szerszą ulicą Konikowo

 
Późną jesienią pojedziemy szerszą ulicą Konikowo źródło: dokumentacja projektowa

W najbliższych miesiącach mieszkańcy osiedla Konikowo i Arkuszewo będą musieli przygotować się na utrudnienia w ruchu w rejonie jednej z ważniejszych ulic w tej części miasta - jeszcze jednokierunkowej.

Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił przetarg na przebudowę ul. Konikowo na odcinku od ul. Libelta aż do al. Reymonta. To krok w kierunku zmiany układu komunikacyjnego, który na realizację czeka od kilku dekad i dopiero teraz zostanie wykonany. Można powiedzieć, że nareszcie dopięto wszystkiego, gdyż procedury administracyjne przeciągały się dość długo, ale trudności piętrzyły się także z powodów niezależnych od zarządcy drogi. Przypomnijmy iż w ubiegłym roku wyburzono budynki gospodarcze dawnego folwarku, bez czego nie udałoby się wykonać tej inwestycji. Najdalej późną jesienią ul. Konikowo będzie już dwukierunkowa.

Przetarg ogłoszony przez PZD zakłada kompleksową przebudowę dróg na odcinku o długości około 250 metrów. W skład inwestycji wchodzi przebudowa oraz budowa (nieistniejących na pewnym odcinku) różnych instalacji podziemnych, a także przebudowa podbudowy jezdni oraz ułożenie nowej nawierzchni, chodników, zjazdów na posesje, niewielkiego parkingu i urządzenie azylów z zielenią.

Ogółem droga zostanie przebudowana i dostosowana do obowiązujących przepisów na odcinku od ul. Libelta do skrzyżowania z al. Reymonta i Słowackiego, gdzie powstanie rondo. Sam odcinek jezdni pomiędzy ul. Słowackiego a al. Lelewela zostanie odsunięty od budynku dawnego dworku, który obecnie stoi około metr od ulicy, a docelowo zostanie ona oddalona o 8 metrów. Obok, na powstałym dzięki temu fragmencie, wykonane zostaną zjazdy do dwóch posesji, miejsca parkingowe i teren pod zieleń. Samo rondo, które zlokalizowane będzie na obecnym skrzyżowaniu ul. Konikowo, Słowackiego i al. Reymonta, wykonane zostanie w podobnym standardzie, jak Rondo Winiary na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej, Lednickiej i Biskupińskiej. 

Przetarg, ogłoszony w ostatnich dniach, ma wyłonić wykonawcę pod koniec czerwca. Oznacza to iż przebudowa będzie mogła rozpocząć się najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia. Zakończenie prac przewidziano do 30 listopada br.

Inwestycja realizowana będzie przez Powiat Gnieźnieński przy wsparciu finansowym Miasta Gniezna - szacuje się iż koszt wyniesie do 1 mln złotych. Dodajmy iż jeszcze w tym roku w tej samej części osiedla pojawią się kolejne utrudnienia, związane z rozbiórką dwóch z trzech istniejących wiaduktów w ciągu ul. Pod Trzema Mostami. Póki co jednak jeszcze nie ogłoszono przetargu na wykonanie tych prac i nie jest znany termin ich realizacji.

13 komentarzy

 • Link do komentarza umoi piątek, 16 czerwca 2017 09:16 napisane przez umoi

  Mieszkaniec jak masz problem wyjechać Składową to polecam wyjazd Klonową lub Słoneczną.

 • Link do komentarza Stefan piątek, 16 czerwca 2017 07:36 napisane przez Stefan

  Drogi "rak"-u: ja się nie odnosiłem do ronda Witkowska-Wrzesińska tylko do tego, które jest przedmiotem artykułu.
  Drogi "użytkowniku dróg" : mój komentarz nie jest pracą naukową, a jedynie prostą analizą, która ma rozszerzyć horyzont patrzenia na sprawę z pozoru oczywistą. To po pierwsze. A po drugie to jednak wolę w dyskusji używać argumentów "twardych", jak liczby, które w tej akurat materii są wg mnie najlepszym miernikiem w odróżnieniu od "miękkich", które opierają się tylko na emocjach i życzeniowym podejściu do tematu. A po trzecie: dziękuję za troskę o polszczyznę, zwrócę uwagę na swoje błędy, ale jednak proponuję najpierw zacząć od siebie.

 • Link do komentarza szofer czwartek, 15 czerwca 2017 21:01 napisane przez szofer

  do Mieszkaniec - żaden problem. Wyjeżdżam tak samo, jak z każdej innej drogi podporządkowanej w godzinach wzmożonego ruchu. No, ale jak gapa siada za kierownicą, to potem wypisuje też takie farmazony. Nie daj Boże spotkać się z tobą na drodze.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 15 czerwca 2017 18:25 napisane przez Mieszkaniec

  Kierowca z 12.15 Skoro jesteś taki bystry to ciekawe jak wyjedziesz z ul. Składowej w godzinach szczytu ?

 • Link do komentarza rak czwartek, 15 czerwca 2017 16:40 napisane przez rak

  cichoniu i stefanie, na tym rondzie zbiegają się trzy kategorie dróg - miejskie, powiatowe i wojewódzkie i zgodnie z przepisami to WOJEWÓDZTWO decyduje, kiedy chce zrobić przebudowę tego ronda. Zresztą, w ogóle widać nie wiecie, jak miała wyglądać jego przebudowa kilka lat temu i czemu nie doszło do jej wykonania ;)

 • Link do komentarza cichoń czwartek, 15 czerwca 2017 14:07 napisane przez cichoń

  Brawo Stefan. Tak trzeba punktowar tych powiatowych kacyków. Dla nich się liczą tylko konferencje prasowe. Niedługo będą robić konferencję o tym, że remontują WC w Starostwie. A rondo Witkowska Wrzesińska to śmiech na sali. I jego pomysłodawcy mogą sobie pisać setki komentarzy lecz rzecziwistości nie zakrzyczą. A užytkownik dróg poucza innych a sam używa potworków językowych w stylu ścisłości poprawności naszej polszczyzny. Zrobić tyle błędów granatycznych i logicznych w tak krótkim zdaniu. Mistrzostwo świata. Gratulacje szczere i zapraszam do podstawówki z powrotem.

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 15 czerwca 2017 12:15 napisane przez kierowca

  Mieszkaniec z 22:47 - Rondo na Wrzesińska/Witkowska jest przejrzyste i dobrze oraz bezpiecznie się po nim jeździ. A jak ktoś jest mułem, to niech włóczy się polnymi drogami.

 • Link do komentarza użytkownik dróg czwartek, 15 czerwca 2017 11:23 napisane przez użytkownik dróg

  Panie Stefanie, Pańska praca naukowa jest psu na budę warta, poniewaź Pan opiera sie wylącznie na statystyce, ktora nie jest wyłącznym czynnikiem miarodajnym w dokonywaniu analizy porównawczej jakichkolwiek badań w tym także właśnie takich, jakie Pan przytoczył. Takie badania muszą opierać się na sprawdzonych metodach badawczych i na pewno nie liczba kilometrow drog w poszczegolnych powiatach i kwoty przeznaczane na ich budowę czy modernizacje świadczą o ich jakości . Widocznie w przytaczanych powiatach latami zaniedbano infrastrukturę drogową na rzecz innych potrzeb, wiec dzisiaj stosunek wydatkow na to uległ zmianie. A przy okazji panie Stefanie- w języku polskim nie ma wyrazu "rozmienić" . To tak dla ścisłości poprawności naszej polszczyzny.

 • Link do komentarza knowhow czwartek, 15 czerwca 2017 09:42 napisane przez knowhow

  Stefan, podziwiam twój wysiłek umysłowy. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Dobranoc.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 14 czerwca 2017 22:47 napisane przez Mieszkaniec

  Może powiat zajmie się rondem na ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej

 • Link do komentarza Stefan środa, 14 czerwca 2017 22:35 napisane przez Stefan

  Dobrze, że to w końcu robią. Ciekawe czy odejście w Reymonta, jak i cały układ tego skrzyżowania są logicznie powiązane z planowaną przebudową trzech mostów. Co by nie było, że jak już Ci wybudują to potem tamci będą coś przerabiać.
  Ale... Panie "knowhow" - jak już tak reklamujesz ten Powiat jako takiego wspaniałego inwestora to może napisz tak konkretniej jakie to wspaniałe inwestycje za takie wielkie pieniądze ten oto Powiat robi. Z pobieżnej analizy danych dostępnych na BIP widać tylko, że jak zwykle rozmieniają się na drobne i robią na tych blisko 630 km (a nie 600) na ilość a nie na jakość. Listę inwestycji otwiera...kara za naruszenie prawa zamówień publicznych za inwestycję na drodze 2161P na Powidz - no ciekawe czemu nic się o tym nie mówi - 82 tyś zł?! Proponuje popatrzeć na to co dzieje się w innych powiatach województwa wielkopolskiego, gdzie dróg w zarządach jest mniej (tylko powiat poznański ma więcej) a budżet na drogi jest znacznie większy. Tak ot np.
  - Powiat Żnin: 486 km dróg, budżet na drogi 7,8 mln zł co stanowi 11,6% wszystkich wydatków powiatu, a z tego wynika, że na 1km drogi idzie 16 tyś. zł,
  - Powiat Mogileński: odpowiednio 394 km, 6,7 mln zł, 11,2%, 17,0 tyś zł/1km,
  - Powiat Słupecki: 338km, 5,2 mln zł, 5,9%, 15,4 tyś zł/1 km,
  - Powiat Wągrowiec: 393km, 10,1 mln zł, 10,8%, 25,7 tyś zł/1 km,
  - Powiat Gniezno: 630km, 8,6 mln zł, 5,9%, 13,6 tyś zł/1 km.
  Tak czy owak jasno widać, że nie ma się tu z czego cieszyć, bo udział środków na drogi jest mały i samo pokrycie na 1 km jest małe.
  Tak więc dla wszystkich myślących i Pana "knowhow" też - nie róbcie ludziom wody z mózgu takimi ogólnymi frazesami bo łatwo to można w liczbach pokazać co się dzieje. W/w analiza zajęła mi 30 minut poszperania po BIPach poszczególnych powiatów także nie jest to wiedza tajemna. Trzeba tylko trochę wysiłku umysłowego. Zarządzanie drogami powiatowymi w Gnieźnie to raczej podtrzymywanie pacjenta na OIOMie niż długotrwała rehabilitacja.Można by jeszcze zagłębić się w szczegóły tj. stosunek środków inwestycyjnych/bieżących do całości budżetu czy ilość środków pozyskanych na inwestycje z zewnątrz, ale nie ma co już dobijać leżącego. Jeżeli w czymś się pomyliłem to proszę mnie poprawić. Dziękuję za uwagę. Dobranoc.

 • Link do komentarza knowhow środa, 14 czerwca 2017 17:05 napisane przez knowhow

  Po pierwsze Hans, to teren był prywatny i dotychczasowy właściciel strasznie się ociągał ze wszystkim, poczynając od wykwaterowania a kończąc na rozmowach o sprzedaży. I nie Budasz dopłaca Starostwu tylko Miasto. Powiat w tym roku wydaje największą od kilkunastu lat kwotę na przebudowę dróg, które realizowane są na bardziej potrzebnych odcinkach na terenie całego regionu - jest ich 600 kilometrów. To tyle, bo wystarczy poszukać, by się dowiedzieć o czym się mówi.

 • Link do komentarza Hans środa, 14 czerwca 2017 14:15 napisane przez Hans

  No wreszcie się Powiat wziął do roboty, bo miasto inicjatywę, i swoją część robót (wyeksmitowanie i wyburzenie zawadzających budynków) wykonało już dawno... z tego co wiem Budasz też dopłaca Starostwu, bo inaczej by w ogóle się za to nie zabrali

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022