piątek, 30 czerwca 2017 13:20

Będą badać opinie mieszkańców, by stworzyć strategię rozwoju miasta

  mn
Będą badać opinie mieszkańców, by stworzyć strategię rozwoju miasta archiwum redakcji

Przez najbliższe cztery miesiące Pracownia Miejska z Konina będzie prowadzić szereg badań, konsultacji społecznych, diagnoz i analiz trendów, które pozwolą na wypracowanie strategii rozwoju Gniezna do 2023 r.

Strategia rozwoju miasta jest dokumentem tworzonym nie tylko dla władz samorządowych, ale przede wszystkim dla mieszkańców Gniezna. Od tego, jak Miasto inwestuje w swój rozwój, dba o jakość przestrzeni i relacje z mieszkańcami w ogromnej mierze zależy jakość życia w nim. Miasto, które wspiera rozwój osobisty i zawodowy swoich mieszkańców samo szybciej się rozwija. Żeby jednak robić to w zrównoważony i efektywny sposób, miasto potrzebuje jasnej wizji i przypisanych do niej celów. Po to właśnie tworzone są strategie. Budowanie strategii opiera się głównie na głębokiej analizie wszystkich czynników wpływających na rozwój miasta, na podstawie których można ustalić kolejność i charakter działań.

Gniezno, jako pierwsze miasto w Polsce, do procesu budowania strategii włącza elementy tak zwanego foresightu miejskiego. Jest to metoda badawcza dostarczająca informacji o trendach lokalnych i globalnych w długiej perspektywie, np. do 2050. Dlaczego tak daleko? Bardzo często, gdy patrzymy na najbliższą przyszłość nie widzimy procesów, które dzieją się wolniej, ale które będą bardzo istotne dla rozwoju miasta. Możemy tu mówić np. o zmianach klimatu, starzeniu społeczeństwa, migracjach międzynarodowych i tym podobnych.

Kluczowym elementem foresightu jest zaangażowanie szerokiego grona mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i przedstawicieli administracji publicznej w konsultacje społeczne. Liczne spotkania, warsztaty i rozmowy dają szansę wspólnego wypracowania wizji rozwoju miasta w kontekście nadchodzących zmian i zaangażowania mieszkańców w jej realizację.

Pierwsze tego typu konsultacje zostały już przeprowadzone w gnieźnieńskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Wzięło w nich udział ok. 630 uczniów i uczennic. Dzieci pozytywnie postrzegają swoje miasto (im młodsze, tym przywiązanie do Gniezna większe). Młodsi uczniowie zostali poproszeni o narysowanie, a starsi o wypisanie miejsc w Gnieźnie, które są dla nich atrakcyjne, które chcieliby pokazać swoim rówieśnikom z innych miast. Szczegółowe wyniki już wkrótce będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. 
Zespół Pracowni Miejskiej odpowiedzialny za realizację strategii zachęca mieszkańców do włączania się w ten proces. Wszyscy, którzy chcą aktywnie przyłączyć się do działań mogą wysyłać swoje zgłoszenia przez formularz www.bit.ly/Gniezno2023.

Najbliższe konsultacje odbędą się w połowie lipca w formie “Stolików Przyszłości” - w wielu miejscach Gniezna jednocześnie staną punkty, w których będzie można przedyskutować przyszłość miasta. Bieżące informacje na temat projektu można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego Gniezno oraz na:
www.facebook.com/pracowniamiejska
www.twitter.com/urbanwrkshp

źródło: UM w Gnieźnie

19 komentarzy

 • Link do komentarza tomek poniedziałek, 03 lipca 2017 09:42 napisane przez tomek

  a co z wynikami ubiegłorocznej ankiety???

 • Link do komentarza Pomyślmy niedziela, 02 lipca 2017 21:12 napisane przez Pomyślmy

  @Ja-jestem współczuję braku argumentacji w dyskusji, kiepsko uprawiać politykierstwo. To zwykła taniocha, podobnie jak pijar magistratu, na który, jak widać, złapało się już wielu naiwnych. I zgadzam się z większością opinii, te badania są pod publiczkę, aby ludowi marzyło się lepiej.

 • Link do komentarza apolityczny niedziela, 02 lipca 2017 21:09 napisane przez apolityczny

  Ja_Jestem vel Gnieźnianin i inne nicki jest jasnowidzem opętanym
  nienawiścią do PiSu. Niech tam sobie, ale skąd on wie, kto na tym forum jest zwolennikiem jakiejkolwiek partii, to naprawdę trzeba mu pogratulować. Facet daje się prowadzic demonom.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 02 lipca 2017 20:12 napisane przez Gnieźnianin

  Do avalon A czyż antynomia Demokracji, Monarchizm nie jest utopią ze swoją podstawą ideową pomazaństwem bożym ?

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 02 lipca 2017 19:25 napisane przez Ja_Jestem

  @:Pomyślmy sobie oczka wzajem:
  ************************************
  Jeżeli nic z tego, co napisałem nie zrozumiałeś, czy też nie zrozumiałaś , to tylko może świadczyć o jednym - jesteś z "lepszego sortu"

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 02 lipca 2017 19:07 napisane przez EagleEye

  A czy rok temu też nie było jakiejś ankiety w czerwcu 2016 przeprowadzonej gdzie wyniki nie zostały podane do publicznej wiadomości a przynajmniej sobie ich nie przypominam

 • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 02 lipca 2017 18:22 napisane przez Mieszkaniec

  do z Gniezna. Ludzie są biedni bo nie chce im się pracować. Jak sam napisałeś, liczą tylko na darmową kasę. A co do mieszkańców Gniezna to raczej biedy nie widzę. Wystarczy zaobserwować powstające domy i samochody jakie poruszają się po mieście.

 • Link do komentarza Pomyślmy sobie oczka wzajem niedziela, 02 lipca 2017 13:45 napisane przez Pomyślmy sobie oczka wzajem

  @Ja-jestem, a co wspólnego z Budaszem ma PiS, przecież to nie prezes zatrudniał Kwiatkowskiego i innych geniuszy za setki tysięcy zł w skali roku. Prawda jest taka, że strategia rozwoju miasta powinna być niczym więcej jak zrealizowanym programem wyborczym obecnego prezydenta. Bez rozwoju gospodarki i zapewnienia inwestorom długoterminowych planów współpracy, Gniezno przez kolejne lata tkwić będzie w stagnacji, a jedynym gwarantem zatrudnienia i godziwej pensji stanie się magistrat.

 • Link do komentarza avalon niedziela, 02 lipca 2017 12:19 napisane przez avalon

  Solidarność to kontrolowana opozycja PZPRu, stalinowska metoda na władzę absolutną i polaryzację ludzi przeciwnych władzy wokół opozycji pozornej.
  Dzisiejszy PO-PiS to AWS po przebudowie struktur. Względem siebie są kontrolowaną opozycją i uzupełniają się. Nie są jednak żadną władzą. To wynajęte słupy, przelewy dostają z tego samego źródła.
  Demokracja to utopia a wybór wskazanych przez PKW słupów ma na celu legitymizację władzy i zrzucenie odpowiedzialności na społeczeństwo.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 02 lipca 2017 11:13 napisane przez Gnieźnianin

  Solidarnościowcy zagryźli komune a teraz kiedy jej nie ma zagryzają się nawzajem, i jak widać podstawa idei "solidarnościowej" jest zagryzanie przeciwników.

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 02 lipca 2017 10:33 napisane przez Ja_Jestem

  .ile opinii, tyle zdań. Dla zwolenników pis-u....... wszystko, co pan Budasz by nie zrobił, będzie postrzegane w złym świetle, natomiast, jak by był to prezydent z t/z "lepszej zmian" wszystko byłoby cacy . Faktycznie..... jesteśmy podzieleni na lepszych i gorszych, dlatego ci gorsi doceniają to, co robi obecny prezydent, a ci "lepsi" wszystko negują. Mały dyktatorek nadal udowadnia, że polska jest jedna, tylko ludzie są w dwóch kategoriach.

  Mam nadzieję, że kiedyś zapłaci za to wszystko i powróci normalny spokój w tym kraju...

 • Link do komentarza Hirek sobota, 01 lipca 2017 19:57 napisane przez Hirek

  do "gnieźnianin" cyt. "Przez lata było ospałe, dzięki prezydentury poprzednika, który mało robił. " - tu mam pytanie do szanownego , dlaczego w takim razie następca wyróżnił poprzednika zapewniając jemu wysokie stanowisko z wysokim uposażeniem i wypłaceniem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ?

 • Link do komentarza z Gniezna sobota, 01 lipca 2017 19:51 napisane przez z Gniezna

  Moim skromnym zdaniem do podstawowych czynników niezbędnych dla rozwoju miasta należy poprawa warunków i jakości życia w mieście oraz poprawa sytuacji społecznej ludności miejskiej szczególnie w zakresie wykluczenia społecznego i ubóstwa. Mieszkańcom Gniezna potrzeba między innymi bardzo dobrej infrastruktury transportowej, infrastruktury mieszkaniowej, potencjału inwestycyjnego, zmian w strukturze gospodarczej itp. Gnieznu potrzeba konkretnych firm dających godne miejsca pracy z przyzwoitymi zarobkami. Jak ludzie dobrze zarobią to te pieniądze przez nich wydane nakręcą rozwój miasta. Wystarczy zobaczyć jak się zmieniają okoliczne miasta gdzie konkretne firmy dają tysiące miejsc pracy. Z tego co słychać to w Gnieźnie najwięcej pracowników zatrudnił magistrat w tej kadencji. Większość mieszkańców Gniezna żyje po prostu dość biednie, można zaryzykować stwierdzenie że gdyby nie program 500+ to byłoby całkiem źle. Pytaniem pozostaje dlaczego dopiero teraz mamy się zastanawiać nad rozwojem miasta, rozwojem na który również wpływ ma turystyka a przecież gdy temat ten był poruszany przez radnego to nie spotkał się z zainteresowaniem.

  Również dla przypomnienia :

  Program wyborczy Tomasza Budasza – kandydata na Prezydenta Miasta Gniezna
  1. Gniezno miastem nowych możliwości.
  • rozwój terenów przemysłowych w oparciu o współprace z gminami ościennymi – porozumienie w celu utworzenia Gnieźnieńskiej Strefy Gospodarczej;
  • nowe możliwości rozwojowe: porozumienie z gminą Gniezno, a w dłuższej perspektywie zgodne połączenie miasta i gminy, w celu pozyskania terenów inwestycyjnych;
  • podniesienie rangi Gniezna; utworzenie Sądu Gospodarczego i przywrócenie Ośrodka Egzaminacyjnego Kierowców;
  • wykorzystanie potencjału drogowego drogi S-5 w celu utworzenia nowoczesnych centrów logistycznych;
  • porozumienie z władzami Wrześni w celu przygotowania kadr, szkolenia zawodowego, organizacji transportu i lokalizacji kooperantów pod inwestycje Volkswagena;
  • współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, inwestorami i przedstawicielami szkół wyższych; powołanie Gnieźnieńskiej Rady Biznesu i Nauki;

  Nr 1, Listopad 2014 „Czas na Zmiany” Prawo i Sprawiedliwość
  Program Prawa i Sprawiedliwości dla Powiatu Gnieźnieńskiego

  II. Rozwój Gospodarczy – Tworzenie Nowych Miejsc Pracy
  1. Wykorzystanie potencjału gospodarczego powiatu dla tworzenia nowych miejsc pracy – pomoc samorządom gminnym w utworzeniu podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej w celu pozyskiwania inwestorów.
  2. Aktywizacja osób bezrobotnych w oparciu o środki unijne.
  3. Przekształcenie Powiatowego Urzędu Pracy w instytucję rzeczywiście pomagającą bezrobotnym w znalezieniu pracy.
  4. Powstrzymanie szkodliwej prywatyzacji mienia powiatu.


  Podsumowując, jak ludzie będą biedni to i miasto będzie biedne.

 • Link do komentarza Pomydlmy sobie oczka wzajem sobota, 01 lipca 2017 17:45 napisane przez Pomydlmy sobie oczka wzajem

  To, że Gniezno się zmienia - ok. Ale dla większości Gnieźnian ważniejsze jest tempo zmian, obecne są zbyt wolne i robione pod publiczkę. Prezydent B. ostro wtopił obsadzając stanowiska kolesiostwem, o czym również rozpisywano się wielokrotnie na tym forum. Poza tym, gorszego pijarowca Gniezno już mieć nie może, to zdaje się ten sam pan, który przekonywał publicznie, że strategia turystyczna Gnieznu nie jest potrzebna... Więc co się stało, że teraz jest potrzebna jakakolwiek strategia? Dwa razy obiecać, to jak dać? Wrażliwych przepraszam za cytat z klasyka.

 • Link do komentarza Shrek sobota, 01 lipca 2017 17:45 napisane przez Shrek

  Ad. gnieźnianin - Za kowalskiego było znacznie więcej inwestycji, ale nie były one takie cukierkowo - kwiatkowe. Kowalski inwestował w media, w kanalizację, a wodociągi, w ulice. Naprawdę robił znacznie więcej, niż obecnie. Był bardzo dobrym prezydentem,czego dowodem było powierzenie mu prezesury TBSu za ciężkie pieniądze. Z Kowalskim nie wygrała ani mądrość ani doświadczenie tylko młodość, lepsza gadka i obietnice, których w życiu nie spełni obecny włodarz miasta.

 • Link do komentarza gnieźnianin sobota, 01 lipca 2017 14:22 napisane przez gnieźnianin

  A ja chcę, żeby został wybrany na następną kadencję, dlaczego?
  Bo widzę, że Gniezno się zmienia. Przez lata było ospałe, dzięki prezydentury poprzednika, który mało robił. Niestety to były przespane lata inwestycji, możliwości uzyskania dofinansowań.
  Teraz miasto łapie drugi oddech. Wielu kwestii już nie da się zrobić, ale zauważam starania obecnego prezydenta. Oczywiście, zawsze będą sporne inwestycje, bo jednym będzie coś pasowało, a innym nie. Ale najważniejsze jest to, że się dzieje. Są mniejsze i większe inwestycje. Jest co raz więcej małych imprez i tych dużych (chociażby strefa kibica na Euro, której nawet w Poznaniu nie było.

 • Link do komentarza wizjoner sobota, 01 lipca 2017 08:54 napisane przez wizjoner

  Ta pewność prezydenta "Judasza", że zostanie NA PEWNO wybrany na drugą kadencję jest przerażająca !!!!!
  Żeby, aby się nie przeliczył !!!

 • Link do komentarza wsdf piątek, 30 czerwca 2017 20:56 napisane przez wsdf

  Dopiero teraz strategia jak już koniec kadencji blisko ? To może lepiej skopiować strategie innych miast żeby było taniej. Takich strategii pełno w internecie, wszystkie podobne, niemal w myśl hasła "aby Polska rosła w siłę , a ludzie żyli dostatniej".

 • Link do komentarza Gnieźnianie piątek, 30 czerwca 2017 18:54 napisane przez Gnieźnianie

  I czy nie czasem na konsultacje, badania, projekty zostaną wydane pieniądze, ktoś zarobi a efekt dla Gniezna będzie jak z oczyszczania jeziora Jelonek, czyli dużo bajerowania mieszkańców i zero korzyści dla nich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane