piątek, 01 września 2017 07:20

Dwa wiadukty zburzone - droga już otwarta

 
Dwa wiadukty zburzone - droga już otwarta fot. Rafał Wichniewicz

Zakończyły się główne prace, związane z rozbiórką dwóch nieczynnych przepraw torowych nad ul. Pod Trzema Mostami. Obecnie trwają jeszcze prace porządkowe, a wkrótce także droga zostanie wyprostowana.

Inwestycja trwała dokładnie 10 dni - tyle, ile wykonawca otrzymał od inwestora, którym są Polskie Koleje Państwowe oraz Miasto Gniezno. Jest to pierwszy etap w kierunku udrożnienia układu komunikacyjnego w tej części miasta, który zakłada w przyszłym roku poszerzenie i pogłębienie trzeciej przeprawy pod czynnym wiaduktem kolejowym. 

W trakcie 10 dni trwających prac, wykonawca dokonał rozbiórki istniejącej konstrukcji nośnej wiaduktów, poprzez burzenie oraz demontaż ciężkich elementów stalowych. W trakcie wykonywania zadania okazało się iż betonowe podstawy przyczółków były trzykrotnie grubsze od tych, jakie przypuszczano i konieczne było przyspieszenie prac oraz wydłużenie czasu ich wykonywania. To m.in. dlatego w ostatnich dniach inwestycja trwała do późnych godzin nocnych. Ruch został otwarty w nocy z 31 sierpnia na 1 września i póki co odbywać się będzie jeszcze według starego systemu, regulowany przez sygnalizację świetlną. 

W  chwili obecnej nastąpi jeszcze zabezpieczenie powstałych zboczy, a w następnych tygodniach Miasto Gniezno przystąpi do prostowania drogi - wymaga ona stworzenia nowej podbudowy, a także przeinstalowania sygnalizacji świetlnej. Te prace mają się jednak odbywać bez większych uciążliwości dla kierowców. Docelowo po ukończeniu prac sygnalizacja regulować będzie ruch jedynie pod trzecim wiaduktem - do czasu rozpoczęcia przebudowy tej przeprawy (co nastąpi w 2018 roku).

 

17 komentarzy

 • Link do komentarza avalon sobota, 02 września 2017 20:05 napisane przez avalon

  Ile razy można pisać, że nie ma czegoś takiego jak likwidacja "Gminy Gniezno"...
  Jak do takiego czegoś dojdzie, zlikwidowana zostanie gmina "Miasto Gniezno" której w takim procesie odbiorą prawa miejskie.
  Samo Gniezno stałoby się natomiast MIEJSCOWOŚCIĄ z nowo nadanymi prawami miejskimi ale już w gminie wiejsko-miejskiej. Degradacja do poziomu Czerniejewa czy Kłecka...

 • Link do komentarza urzędas sobota, 02 września 2017 09:18 napisane przez urzędas

  Kolejny dowód na likwidację gminy Gniezno jes t fakt, że gmina nie chce poprowadzić kawałka drogi dojazdowej z Jankówka do granic miasta w celu dojazdu dużych pojazdów do terenów przemysłowych w okolicy ul. Cegielskiego. Gminie to niepotrzebne, a Miasto choćby chciało to nie ma prawa finansować nawet centymetra drogi na nie swoim gruncie. Więc miasto jest blokowane z każdej strony.

 • Link do komentarza avalon sobota, 02 września 2017 02:29 napisane przez avalon

  Widoczny na zdjęciach wysoki nasyp po bokach uliczki to składowa dwóch sztucznych poziomów komunikacyjnych:
  - tory kolejowe prowadziły na górkę rozrządową, która tak naprawdę była zwykłym nasypem. Tereny dawnych torowisk na wschód od rozebranych wiaduktów są od przynajmniej dwóch lat wystawione przez PKP na sprzedaż ale nie ma do nich żadnego logicznego dojazdu. Tereny na zachód od wiaduktów także trafią do sprzedaży - nigdy nie było do nich ŻADNEGO dojazdu. Najpierw te tereny muszą znaleźć inwestorów, następnie zostaną zniwelowane do poziomu i nasypy się zmniejszą.
  - uliczka pod dawnymi wiaduktami została poprowadzona w wykopie który teraz nie będzie potrzebny. Podczas budowy nowej ulicy w 2018 na pewno zlikwidują część tego wykopu i ulica będzie nieco wyżej.

  Sądzę, ze docelowo różnica wysokości terenu pomiędzy jezdnią a poziomem terenów pokolejowych na sprzedaż będzie wynosić max 2 metry..

 • Link do komentarza Endrju piątek, 01 września 2017 22:56 napisane przez Endrju

  Mój typ na nazwę ulicy to MOSTOWA.

 • Link do komentarza Spacerowicz piątek, 01 września 2017 20:22 napisane przez Spacerowicz

  Trza będzie zmienić nazwę ulicy; Pod jednym mostem

 • Link do komentarza Miras piątek, 01 września 2017 18:46 napisane przez Miras

  Witam w niedzielę nie pracowali ,ale bez obaw napewno nie dołożyli do interesu.

 • Link do komentarza Stefan piątek, 01 września 2017 16:46 napisane przez Stefan

  Tego ruchu tranzytowego na tereny przemysłowe nie trzeba puszczać dookoła całego miasta, bo on już jest tak puszczony. I to jest prawidłowe rozwiązanie. Skoro strefa przemysłowa jest, powiedzmy, na obrzeżu miasta to nieważne z jakiej jego strony leży trzeba ten ruch do niej poprowadzić tak aby omijał konieczność wjazdu ciężkich pojazdów w strefę gęstej zabudowy mieszkaniowej i docierał bezpośrednio do niej. I zawsze będzie się to wiązało z objeżdżaniem miasta dookoła. Stąd też rozumiem ruchy Prezydenta o budowie najpierw ul. Osiniec (choć to nie do końca udany projekt) jak i dalsze plany rozbudowy sieci dróg tranzytowych. TIRy na ul. Pod Trzema Mostami nie wiem dokąd niby miałyby jeździć (na Toruń przez Jankowo?) a jednak będą wkraczać w strefę zabudowy mieszkaniowej.

 • Link do komentarza taktak piątek, 01 września 2017 14:07 napisane przez taktak

  To jest oczywiste Stefanie. Droga ta powstaje w celu udrożnienia komunikacji z terenem przemysłowym i tak czy siak TIRy będą mogły śmigać pod wiaduktem od jesieni 2018 roku. Innej możliwości działania tego terenu nie ma, bo inaczej cały ruch tranzytowy trzeba byłoby puszczać dookoła miasta.

  Kierowca II ul. Słoneczna będzie odciążona poprzez budowę drogi pomiędzy ul. Osiniec a ul. Słoneczną i trzema mostami.

 • Link do komentarza wilk piątek, 01 września 2017 13:42 napisane przez wilk

  Jestem ciekawy czy nie znaleźli tam podczas prac jakiś ludzkich kości,albo po prostu nie chcieli znaleźć ,aby wywiązać się z terminu.........może dlatego wybrano firmę dolnośląską.?

 • Link do komentarza Kilo piątek, 01 września 2017 13:05 napisane przez Kilo

  Brawo.

 • Link do komentarza kierowca II piątek, 01 września 2017 11:33 napisane przez kierowca II

  Samo usunięcie wiaduktów owszem, jest w pewnym sensie usunięciem przeszkód tzw. wąskich gardeł, ale, żeby ulica Witkowska z Alejami Reymonta ( jakie to tam aleje, są jakieś drzewa?) była płynna, należałoby poszerzyć ulicę Słoneczną, co jest niewykonalne. No i te trzy zakręty pod kątem ostrym!

 • Link do komentarza Stefan piątek, 01 września 2017 11:15 napisane przez Stefan

  A ja tam uważam, że likwidacja tych wiaduktów to błąd. A już na pewno tego od strony ul. Słonecznej, który w dwukierunkowym ruchu nie przeszkadzał nikomu. Jeżeli jeż je likwidować to tylko ze względu na ich stan i geometrię, ale wg mnie powinno się tam zrobić jeden długi tunel łączący te wiadukty ze sobą tak aby na górze pozostał cały, spójny obszar, który można lepiej zagospodarować. A tak co mamy? Powstała w tym miejscu duża przeszkoda w terenie (wykop), który blokuje liniowo jakiekolwiek inwestycje w tym obszarze. Może i PKP już tego nie potrzebuje dla linii kolejowych, ale ja przewiduję, że jeszcze tutaj tunel lub wiadukt będzie kiedyś odbudowywany. Wygląda na to, że dąży się do wpuszczenia TIR-ów przez Al. Reymonta na Słoneczną i Osiniec.

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 01 września 2017 10:41 napisane przez rowerzysta

  Ciesze się, że się udało. Może w przyszłym roku uda się także przebudowa trzeciego a aktualnie jedynego wiaduktu. Brawo za odwagę dla urzędu miasta oraz dla firmy, która tego dokonała.

 • Link do komentarza kierowca piątek, 01 września 2017 09:32 napisane przez kierowca

  Ul. Pocztowa i Konikowo niestety są za wąskie i nieprzystosowane do bardzo wzmożonego ruchu. Dwa ostre zakręty pod kątem 90 stopni stwarzają duże niebezpieczeństwo mimo świateł na jednym z nich. Zauważyłem, że kierowcy jadący od strony ulicy Konikowa widząc zielone światło przyspieszają chcąc przedostać się szybciej przed zmianą świateł. Zderzenie z autem nadjeżdźajacym z przeciwka jest tylko kwestią czasu!

 • Link do komentarza pisanka piątek, 01 września 2017 09:25 napisane przez pisanka

  lukasz - lokalesi przeginają ostatnio z cenami, wykorzystują ile wlezie - ostatnio jak usłyszałam cenę wycięcia drzew powalonych to mi ręce opadły i co jeszcze mogło, na szczęście nie muszę dać zarobić "swoim" - firma spoza powiatu zarobi, a ja zaoszczędzę..... chytry dwa razy traci....

 • Link do komentarza DOCIEKLIWY piątek, 01 września 2017 09:12 napisane przez DOCIEKLIWY

  ale przetarg był UCZCIWY !!

  Brawo Urząd Miasta !~!

 • Link do komentarza lukasz piątek, 01 września 2017 09:06 napisane przez lukasz

  Kawał historii tego miasta po prostu legł w gruzach. Jak oni mogli. A tak na serio, to oglądałem na stronie PKP wyniki przetargu. PKP z miastem Gniezno zarezerwowały na tę inwestycję 1,2 mln złotych i termin 10 dni. Do przetargu stanęły dwie lokalne firmy i jedna z woj. dolnośląskiego. Lokalsi rzucili kwotami jeden ok1,5 mln pln, drugi ok 0,95 mln i terminy po 20 dni. Dolnoślązacy podjęli się tego za ok 420 tys. złotych i określili termin na 5 dni. Przetarg oczywiście wygrali. Jak widać w 5 dniach się nie zmieścili. Pracując do późnych godzin nawet w sobotę(o niedzieli nie wiem, nie było mnie w Gnieźnie), ledwo dali radę w 10 dni. Biorąc pod uwagę jeszcze konieczność uprzątnięcia placu, transportu maszyn oraz ilość potrzebnego sprzętu do tej roboty, to chyba nie był to interes życia tej firmy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane