Wydrukuj tę stronę
piątek, 01 września 2017 07:20

Dwa wiadukty zburzone - droga już otwarta

 
Dwa wiadukty zburzone - droga już otwarta fot. Rafał Wichniewicz

Zakończyły się główne prace, związane z rozbiórką dwóch nieczynnych przepraw torowych nad ul. Pod Trzema Mostami. Obecnie trwają jeszcze prace porządkowe, a wkrótce także droga zostanie wyprostowana.

Inwestycja trwała dokładnie 10 dni - tyle, ile wykonawca otrzymał od inwestora, którym są Polskie Koleje Państwowe oraz Miasto Gniezno. Jest to pierwszy etap w kierunku udrożnienia układu komunikacyjnego w tej części miasta, który zakłada w przyszłym roku poszerzenie i pogłębienie trzeciej przeprawy pod czynnym wiaduktem kolejowym. 

W trakcie 10 dni trwających prac, wykonawca dokonał rozbiórki istniejącej konstrukcji nośnej wiaduktów, poprzez burzenie oraz demontaż ciężkich elementów stalowych. W trakcie wykonywania zadania okazało się iż betonowe podstawy przyczółków były trzykrotnie grubsze od tych, jakie przypuszczano i konieczne było przyspieszenie prac oraz wydłużenie czasu ich wykonywania. To m.in. dlatego w ostatnich dniach inwestycja trwała do późnych godzin nocnych. Ruch został otwarty w nocy z 31 sierpnia na 1 września i póki co odbywać się będzie jeszcze według starego systemu, regulowany przez sygnalizację świetlną. 

W  chwili obecnej nastąpi jeszcze zabezpieczenie powstałych zboczy, a w następnych tygodniach Miasto Gniezno przystąpi do prostowania drogi - wymaga ona stworzenia nowej podbudowy, a także przeinstalowania sygnalizacji świetlnej. Te prace mają się jednak odbywać bez większych uciążliwości dla kierowców. Docelowo po ukończeniu prac sygnalizacja regulować będzie ruch jedynie pod trzecim wiaduktem - do czasu rozpoczęcia przebudowy tej przeprawy (co nastąpi w 2018 roku).

 

Galeria

17 komentarzy