wtorek, 12 września 2017 17:01

Inwestycje drogowe w przededniu jesieni

 
Inwestycje drogowe w przededniu jesieni fot. Rafał Wichniewicz

Mimo iż tegoroczne lato mamy już za sobą, w pełni postępują prace drogowe na terenie całego miasta. Niektóre z nich dopiero się rozpoczęły.

W chwili obecnej zmotoryzowani mieszkańcy miasta odczuwają niektóre utrudnienia, które spowodowały prowadzone inwestycje. O ile rozbiórka dwóch z trzech wiaduktów na ul. Pod Trzema Mostami jest już za nami, o tyle wciąż występują problemy w centrum miasta oraz wschodniej części Gniezna. W przypadku tej ostatniej mowa jest o budowie instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej wzdłuż ul. Roosevelta. Jest to trzeci etap tej inwestycji, a na ostatni, czwarty, kierujący muszą się nastawić w 2018 roku.

Obecnie sporo przetargów organizowanych w różnych miastach, napotyka na trudności w postaci przekroczenia zaplanowanej sumy przez oferentów Jak twierdzą inwestorzy, przyczyną jest m.in. brak rąk do pracy i jednocześnie wzrost płac, mający zachęcić potencjalnych pracowników. Taki problem napotkała przebudowa chodników na ul. Chrobrego, która planowo powinna być już w fazie realizacji, ale niestety będzie opóźniona o kilka tygodni i zamiast do końca października, zrealizowana będzie do połowy grudnia br. 

Wracając w rejon ul. Roosevelta - trwa też przebudowa chodnika wzdłuż tej ulicy na odcinku od przejazdu kolejowego w kierunku stacji benzynowej. W miejsce starych betonowych płyt pojawia się chodnik z kostki brukowej. Należy też wspomnieć iż przed niespełna miesiącem wykonano nową nakładkę bitumiczną na fragmentach ul. Wierzbiczany - drodze, przez którą prowadzony jest objazd dla ul. Roosevelta.

W ostatnich tygodniach wykonane zostały prace drogowe w rejonie ul. Pocztowej, Dworcowej i Lecha. Na całym tym odcinku przygotowano drogę do prowadzenia ruchu dwukierunkowego, co ma nastąpić w najbliższym czasie. W ramach tego zadania poszerzono i ułożono nową jezdnię ul. Pocztowej, pobudowano nowy chodnik po wschodniej stronie jezdni i wykonano nowe oświetlenie typu LED. Na dalszym odcinku, w rejonie ul. Dworcowej i zjazdu w ul. Lecha, wykonano prace regulacyjne - utworzono zatokę dla taksówek oraz zatokę parkingową. Powiększono też nieznacznie obszar Parku im. R. Kaczorowskiego - otrzymał on także nowy głaz z napisem informującym o nazwie zieleńca. Ostatnim etapem tej inwestycji będzie wykonanie malowania poziomego, co pozwoli na wprowadzenie także ruchu przeciwnego od strony ul. Dworcowej w kierunku ul. Pocztowej.

W ostatnim czasie ukończono już prace nad przebudową ul. Wierzbowej, która zyskała nowe chodniki i jezdnię z kostki brukowej. Postępują też prace przy przebudowie ul. Orzeszkowej, gdzie wykonana została większość instalacji podziemnej i trwają już pierwsze prace związane z ułożeniem podbudowy pod drogę.

Prace postępują także przy parkingach dla cmentarzy, które znajdować się będą przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz Żuławy. Ruszyły także prace związane z budową ścieżek i chodników na terenie parkowym pomiędzy Jeziorem Winiary a os. Ustronie, o których pisaliśmy w czerwcu - obecnie prace trwają w okolicach ul. Spokojnej (zobacz projekt)

W zestawieniu pominięte zostały prace, związane z układaniem sieci ciepłowniczej w rejonie ul. św. Wawrzyńca oraz ul. Krzywe Koło i ul. Grzybowo, gdzie obecnie trwają prace mające na celu ułożenie nowej nawierzchni na rozebranej jezdni oraz chodnikach.

zdjęcia wykonane w dniach 10-11 września

35 komentarzy

 • Link do komentarza greg wtorek, 26 września 2017 13:23 napisane przez greg

  Hans, skąd to info? Jeśli to prawda to jest jakaś totalna porażka w wykonaniu Powiatu

 • Link do komentarza Hans wtorek, 26 września 2017 08:38 napisane przez Hans

  Tymczasem wojewoda wielkopolski Hoffmann (PiS) podpisał wczoraj 12 umów na ponad 13,5 mln złotych... ile z tych pieniędzy pozyskały władze Powiatu Gnieźnieńskiego (PiS)? Podpowiem wam, 0,00 zł polskich
  A Budasz z ekipą z UMWW pozyskali łącznie kilkadziesiąt milionów dofinansowań na drogi. Widać kto się zajmuje politykowaniem, a kto dobrym zarządzaniem

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 14 września 2017 12:02 napisane przez EagleEye

  @rak z calym szacunkiem wobec Twojego zachwytu ale czekam jak ul.Dworcowa z obecnych dwuch pasow ruchu zamieni sie w trzy pasy ruchu (o ile dobrze pamietam ) bez poszerzania ulicy a jedynie poprzez wymalowanie nowego oznakowania poziomego .Wiem ze obie wymienione ulice nie sa w gestii zarzadzania przez U.M gdyz jedna zarzadza W.Z.D.W a drugą P.Z.D. ale jezeli juz sie planuje takie zmiany to wydaje mi sie iz W.Z.D.W i P.Z.D. po wczesniejszych ustaleniach mogly by partycybować w kosztach remontu tych drog bo nie sztuka jest wymalowac oznakowanie poziome i postawic pionowe ale trzeba zaraz pomyslec o remoncie nawierzchni.Co z tego ze sie zmieni organizacje ruch jak niecaly rok temu tez tam zmieniono organizacje ruch tylko po co zeby po roku ja zmieniac.Trzeba bylo ten rok poczekać.A tak to z Dworca PKS uciekl przewoznik miedzynarodowy ktory jakies pieniadze placił właścicielowi

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 14 września 2017 12:00 napisane przez gonzo

  ad. rak - Przecież to, o czym Pan pisze, to nie sa zmiany układu komunikacyjnego miasta. Nie znając się na problemie nie należy pisać komentarzy. Poprawa przejezdności to nie nowy układ komunikacyjny. Radzę poczytać w necie, zanim pan coś znowu światu ogłosi.

 • Link do komentarza rak czwartek, 14 września 2017 10:51 napisane przez rak

  Przecież zmiany komunikacyjne następują - rozbierane i poszerzane są wiadukty, na co nikt przez 70 lat się nie zdobył. Wkrótce nieco odblokuje się ul. Lecha, bo będzie można przejechać Pocztową w dwóch kierunkach. Poszerzona zostanie Konikowo, a w ostatnich 3 latach powstało około 300 - 400 miejsc parkingowych przy ul. św. Wawrzyńca, Żuławy, Powstańców WLkp, Chrobrego. Wybudowana została droga do terenów inwestycyjnych, a wkrótce zostanie powiązana z al, Reymonta. To są projekty, które zrealizowano za tej kadencji i projekty wykonano także za tej kadencji. Za Kowalskiego było "nie da się", "nie nasze" "nie ma zainteresowania", "brakuje środków". Oczekujecie śródmiejskiej autostrady wokół miasta czy co?

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 14 września 2017 10:21 napisane przez urzędas

  Przestancie prowadzić jałowe dyskusje, kto skąd i gdzie pracuje. Każdy jest kowalem własnego losu i układa swoje życie wg własnego planu. Tutaj toczy się dyskusja o niemocy władzy i o nie spełnionych obietnicach wyborczych. Miał być opracowany nowy układ komunikacyjny miasta, na który mieszkancy czekają od lat, miało byc przebicie ulicy Kasprowicza do Roosevelta, miały być liczne parkingi buforowe,a wszystko stoi w miejscu. Z zarządcami ulic nie miejskich w mieście prezydent musi mieć poprawne relacje i stosunki partnerskie, bo to po z tych ulic korzystają w większości jego mieszkańcy i jego wyborcy. Kto tego nie rozumie, to sprawia wrażenie, że naprawdę nie wie, co to służba społeczeństwu.

 • Link do komentarza joe czwartek, 14 września 2017 09:01 napisane przez joe

  gg - ale jakie miasto w okolicy STWARZA miejsca pracy? Bo to określenie jest całkiem zabawne :D Sprawdź jaka jest sytuacja w takim Koninie i dopiero potem się wypowiadaj. W Gnieźnie nie ma już rąk do pracy, a ci, co pozostali, to darmozjady żyjące na socjalu. Wystarczy popytać.

 • Link do komentarza gg czwartek, 14 września 2017 07:57 napisane przez gg

  Teodor popatrz że okoliczne miasta stwarzają warunki do pracy i jakoś nie wygląda to na PRL i ludziom tam się dobrze żyje , nie dojeżdżają do Gniezna do pracy

 • Link do komentarza Hans czwartek, 14 września 2017 07:47 napisane przez Hans

  No jak grochem o ścianę... piszą wam, że prezydent NIE MOŻE robić nie swoich ulic jeśli nie ma woli ze strony ich zarządcy - a wy dalej w tym widzicie winę prezydenta, że nie jego ulica jest w kiepskim stanie xD

  Mieszkaniec, i co z tego że jeżdżą? To normalne, że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów miasto wojewódzkie jest miejscem pracy ludzi z okolicznych mniejszych i średnich miast! Taki wybór niektórych, którzy wolą pracować w "dużym mieście". A poziom bezrobocia mówi sam za siebie - nie wiem jaki jest dokładnie, ale jeśli taki jak napisał Teodor to znaczy że nie pracują tylko ci, co naprawdę nie chcą

 • Link do komentarza 4ertygyhu czwartek, 14 września 2017 07:44 napisane przez 4ertygyhu

  tarkan - na dobrą sprawę to w Gnieźnie jeszcze nie ma zakazu jeżdżenia samochodami. Taki tarkan to by najchętniej wprowadził zwyczaje północnokoreańskie żeby ludzie poruszali się w określonym porządku

  greg - i co z tego że to podlega innym zarządcom. Budasz ma odpowiednie służby które mogą interweniować. Skoro właściciela nieruchomości można ukarać za naruszenie przepisów porządkowych to i na zarządcę drogi coś by się znalazło

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 13 września 2017 23:43 napisane przez mieszkaniec

  "powiat na tarczy" i "greg" to jakby jeden i ten sam człowiek. No cóż, można i tak , byle bronic szefa. Tylko przed czym? Że nie potrafi opanować miasta i dogadać się z zarządcami kilku ulic wojewódzkich i powiatowych? Przecież nikt mu nie każe inwestować w te ulice, tylko dokonać pewnych uzgodnień dla dobra mieszkańców, którym z własnej i nieprzymuszonej woli służy!

 • Link do komentarza Ewelina środa, 13 września 2017 22:35 napisane przez Ewelina

  @tarkan - z takimi radami to zasuwaj do swojej zony albo matki, która musi pracować i robić zakupy dźwigając ciężkie siaty. No i często dowozić dzieciaki do żłobka i przedszkola. po to istnieją samochody, by ułatwiać ludziom życie i mieszkańcy maja prawo domagać się ułatwień także w zakresie parkingów o sprawnych dróg komunikacyjnych w mieście, w którym mieszkają.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 13 września 2017 21:18 napisane przez Mieszkaniec

  Tarkan, weź proszę dwójkę dzieci, jedno odprowadź do szkoły drugie do żłobka i biegnij na 7:00 na pociąg do Poznania, w końcu Gniezno jest tak małe że na pewno nie sprawi Ci to problemu. Powodzenia życzę.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 13 września 2017 21:13 napisane przez Mieszkaniec

  Teodor, jakie miasto stwarza warunki to szczególnie widać po ludziach dojeżdżających pociągami do Poznania. Zapraszam na dworzec w dni robocze między 4:20 a 8:30, zobacz ile ludzi dojeżdża do pracy do Poznania a ile do Gniezna a wtedy będziesz wiedział jakie są warunki w Gnieźnie.

 • Link do komentarza tarkan środa, 13 września 2017 20:00 napisane przez tarkan

  Mieszkaniec - na dobrą sprawę po Gnieźnie nie trzeba autem jeździć. Jest komunikacja i po drugie miasto jest na tyle małe że nawet można na piechotę iść... no chyba że zachciało się Tobie domu na obrzeżach, ale to powinieneś wiedzieć z jakimi niedogodnościami i jakimi pozytywami się to wiąże.

 • Link do komentarza greg środa, 13 września 2017 19:39 napisane przez greg

  X, Piechur, wyborca i inne mądrale: wbijcie sobie do głowy, że kilka ważnych ulic w mieście jest wojewodzkich (Sobieskiego, Lecha, Witkowska, Kłeckoska), a kilka powiatowych (3Maja, Dalkoska, Wrzesińska). I taki Budasz se może dostrzegać, może dzwonić i pisma pisać o chodniki czy nawierzchnię - ale jeśli nie ma woli zarzadcy, to nie ma prawa sam nic tam zrobic.
  Moze deklarowac dolożenie sie z kasa miejską do inwestycji - i to robi np na Konikowiu, gdzie najpierw miasto wyburzylo wadzące budynki, a teraz dokłada sie powiatowi do przebudowy ulicy. Ale tam powiat sie zgodzil na zrobienie inwestycji.
  A jak taki powiat czy WZDW nie wyraza zgody na dany remont swojej ulicy, to miasto ma rece zwiazane.
  Dlatego od lat powtarzan, ze tanie miasta jak Gniezno czy Inowroclaw zostaly pokarane nie zrobieniem tutaj miasta na prawach powiatu - inne miasta podobnej wielkosci je mają (Piła, Ostrów Wlkp, Konin)

 • Link do komentarza powiat na tarczy środa, 13 września 2017 19:33 napisane przez powiat na tarczy

  Prezydent nawet jakby chciał nie może porządkować dróg i chodników należących do powiatu. Po pierwsze byłoby to nieeleganckie w stosunku do starościny nawet tak słabej. A po drugie niezgodne z prawem. Ale mogą o to zadbać radni PIS wybrani z terenu miasta mobilizując starostę np w formie uchwały wzywającej do pracy. Więc apeluj wyborco do Pana Pietrzaka!!! Pani Twardowskiej Pana Makohońskiego ( o przepraszam ten mandat radnego wolał zamienić na dyrektorski stołek ) Pana Kujawskiego, Pani Szalaty. Wszyscy zdobyli mandaty z miasta i jakby zapomnieli jakie są zadania powiatu

 • Link do komentarza z peryferiów środa, 13 września 2017 19:30 napisane przez z peryferiów

  Z tym parkingiem w dawnej jednostce wojskowej to prawda. Miejsca nie ma. natomiast od lat mówi się o parkingach buforowych, miał być taki jeden naprzeciw starej rzeźni, to jest tam nadal jakaś składnica budowlana, która dawno zdaniem mieszkańców powinna się wynieść poza centrum. Także parking przy Maxie jest cały zapełniony pojazdami urzędników starostwa, policji i innych instytucji, a klient nie ma często gdzie zaparkować. No to omija ten market.

 • Link do komentarza Teodor środa, 13 września 2017 19:24 napisane przez Teodor

  Mieszkaniec, miasto po pierwsze nie jest od zapewniania mieszkańcom pracy, to nie PRL. Miasto ma tylko w miarę swoich możliwości (bo na prawo nie ma wpływu i go nie tworzy) stwarzać dla biznesu dobre warunki do rozwoju. No i nasze jak widać sprawia, bo w tej chwili bezrobocie w gminie Miasto Gniezno oscyluje w granicach 4-5%, a to poziom poniżej którego bezrobocie byłoby już tylko "niezdrowe" (za niskie by wywoływać konkurencję na rynku pracy).

 • Link do komentarza Gniezno środa, 13 września 2017 18:28 napisane przez Gniezno

  Ładnie to wygląda tylko szkoda, że po paru miesiącach od oddania nikt nie pamięta o zielsku, pozapadanych kostkach i o tym aby o to dbać.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane