piątek, 22 września 2017 10:27

Miasto rusza z budową bloków. Dla kogo będą mieszkania?

 
Miasto rusza z budową bloków. Dla kogo będą mieszkania? fot. Rafał Wichniewicz

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie bloków mieszkalnych z lokalami komunalnymi, socjalnymi oraz dla seniorów, które powstaną przy ul. Cymsa. Nowi lokatorzy wprowadzą się jesienią 2018 roku.

Założeniem inwestycji jest generowanie wolnych mieszkań w istniejącym już zasobie komunalnym na terenie miasta. W tym celu w pierwszym etapie powstaną dwa bloki z różnym przeznaczeniem - pierwszy z nich, powstały bliżej przychodni, przeznaczony będzie dla seniorów: - Społeczeństwo się starzeje. W zasobie komunalnym Miasta Gniezna zamieszkuje wiele starszych osób, także samotnych. Często zajmują oni lokale o bardzo dużym metrażu, a w budynku senioralnym będą lokale mniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Sam budynek będzie wyposażony w windę, a mieszkania w stosowne urządzenia dla seniorów, np. w łazienkach - mówił prezydent Tomasz Budasz. 

W drugim bloku znajdzie się 46 mieszkań - 20 socjalnych, 24 komunalnych i 2 chronionych. Lokale będą miały powierzchnię od 30 do 50 metrów kwadratowych, a na parterze znajdzie się także miejsce na sklep. Oba bloki będą miały podziemne garaże, a także strefy aktywności - pierwszy z bloków dla seniorów, a przy drugim powstanie plac zabaw. 

Kto dostanie mieszkania w nowych blokach? - Lokale te mają generować mieszkania w naszym zasobie. Chcielibyśmy, aby w nich zamieszkały osoby, które już są naszymi mieszkańcami i które są dobrymi płatnikami, godnymi zaufania. Chodzi o to, by ta inwestycja i wysiłek, jaki jest w nią włożony, nie została zniweczona. Mamy przykłady z innych samorządów, gdzie pobudowano nowe bloki i nieodpowiedzialność mieszkańców spowodowała, że po roku czy dwóch trzeba było remontować - mówi wiceprezydent Michał Powałowski. Kto będzie decydować o tym, kto otrzyma mieszkanie w nowych budynkach? - Będzie powołana komisja, składająca się nie tylko z urzędników, bo nie chcemy by nam tutaj coś zarzucano. Prezydent powoła komisję, która będzie decydowała o przydziale mieszkań, w skład której powołani będą przedstawiciele społeczeństwa, a więc radni - dodaje wiceprezydent.

Wartość inwestycji wyniesie 15,5 miliona złotych brutto, przy czym udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 2 mln 200 tys. złotych. Jak zapewnili przedstawiciele wykonawcy, którym jest firma Wegner, będą starali się aby zadanie zostało wykonane zgodnie z terminem. Nowi lokatorzy powinni wprowadzić się do nowych bloków przy ul. Cymsa na jesień 2018 roku.

Po zachodniej stronie działki znajduje się jeszcze miejsce, na którym - jak zapowiedziano - będą mogły powstać jeszcze dwa budynki wielorodzinne. Ich wykonanie będzie możliwe dopiero po ukończeniu obecnej inwestycji, a także przy możliwości uzyskania dofinansowania na to zadanie.

14 komentarzy

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 25 września 2017 16:07 napisane przez mjj

  Eksmitowana sądownie lokatorka za niepłacenie latami czynszu odmówiła socjalnego mieszkania od Miasta, bo jest ...........za daleko od centrum i kto jej będzie płacił za bilety autobusowe? i co z taką właściciel nieruchomości ma zrobić? Miasto umywa ręce, a ona nadal siedzi w pięknym lokalu, nie płaci i śmieje się ze wszystkich naokoło.

 • Link do komentarza kupon niedziela, 24 września 2017 10:29 napisane przez kupon

  wawrzyńca - masz rację. Takich co robią burdy, syf i nie płacą powinni deportować do budynków poza miejscem zamieszkania innych, normalnych ludzi - gdzieś na wygnajewo za miasto. Niech tam sobie żyją i się męczą sami ze sobą.

 • Link do komentarza wawrzyńca niedziela, 24 września 2017 10:23 napisane przez wawrzyńca

  jeśli tam wyniosą tych lepszych mieszkańców, to na ich miejsce w domach w centrum sprowadzą takich, którzy nie płacą i robią bałagan? to ja dziękuję za takie gospodarowanie. już i tak dosyć takiej "elity" mieszka przy głównych ulicach miasta

 • Link do komentarza asx sobota, 23 września 2017 10:36 napisane przez asx

  hahahahaha - Żeby posiadać auto nie trzeba być zamożnym? Kupić auto to może nie problem... ale je utrzymać to dopiero wyzwanie. Posiadanie auta wiąże się przecież ze stałymi, wysokimi opłatami jak przeglądy i ubezpieczenie.

 • Link do komentarza hahahahaha sobota, 23 września 2017 07:14 napisane przez hahahahaha

  do mieszkaniec - bo jak wynika z definicji, lokal socjalny to lokal przeznaczony dla osób bezdomnych lub niemogących utrzymać mieszkania samodzielnie z powodu ubóstwa, a w obecnych czasach żeby posiadać auto to nie potrzeba być zamożnym, a gdzie auto ma stać jak nie w garażu

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 22 września 2017 18:28 napisane przez mieszkaniec

  Mieszkania socjalne, mieszkania senioralne i hale garażowe? Komus chyba coś nie styka!

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach piątek, 22 września 2017 18:01 napisane przez urzednikpogodzinach

  "miło", że pan prezydent nie wspomniał, dzięki komu może cokolwiek w tym miejscu stawiać. Musiałby bowiem podziękować Kowalskiemu i Landowskiej, którzy zawzięli się i zlikwidowali dawne baraki z azbestu, jakie stały w tym rejonie. Obecnie panujący sami by tego nie zrobili.

 • Link do komentarza kwejk piątek, 22 września 2017 17:21 napisane przez kwejk

  Budynek na Łąkowej to pewnie chodzi o kamienicę po prawej, niedaleko Dalkoskiej. Dom się sypie coraz bardziej i w planie jest jego wykwaterowanie. Tamci mieszkańcy jednak mają małe szanse na lokale na Cymsa i to z wielu powodów:)

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 22 września 2017 16:55 napisane przez Mieszkaniec

  Ładne. Mam nadzieję, że to ludzie uszanują. Hale garażowe, place zabaw i dodatki mieszkaniowe od uczciwe pracujących. No ale przyjemniej krajobraz się zmieni tej części miasta.

 • Link do komentarza gość piątek, 22 września 2017 15:41 napisane przez gość

  Łąkowa to chyba prywatne budynki, więc niby co, lokatorom za frico dawać bloki? Inni muszą kupować za swoje. A zresztą kto doprowadził do ruiny stare budynki? Lokatorzy, którzy mieli latami tylko wymagania, nawet nie kupili za grosze wiadra wapna, żeby wybielić klatke schodową.

 • Link do komentarza a1rh- piątek, 22 września 2017 14:03 napisane przez a1rh-

  Gdyby w planie była budowa 10 budynków senioralnych i takiej samej ilości komunalno-socjalnych (takie są potrzeby) w perspektywie jednej/max. dwóch kadencji, a rozpoczęcie inwestycji nastąpiło by w drugim roku kadencji, to wówczas można by uwierzyć, że to jest działanie świadczące o wielkości prezydenta. Obecna propozycja, to tylko działanie pod wybory, a oddanie pierwszego budynku na jesieni 2018 r., a więc przed samymi wyborami samorządowymi tylko tę tezę potwierdza.

 • Link do komentarza Brożek piątek, 22 września 2017 13:04 napisane przez Brożek

  Podobno niektóre budynki z zasobów najadaja się jedynie do rozbiórki i zapewne trzeba lokatorów tam mieszkających przemieścić, Stąd sa potrzebne wolne lokale w innych budynkach zasobów. Więc bedą przesunięcia. Zasób na Łąkowej ponoć ma iść do rozbiórki.

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 22 września 2017 12:09 napisane przez EagleEye

  Pozyjemy zobaczym choc wypowiedzi wlodarzy miasta nie pozostawiaja złudzeń a @wyborca trafnie to ujoł w swoim wpisie

 • Link do komentarza wyborca piątek, 22 września 2017 11:44 napisane przez wyborca

  Kolejny kabaret mieszkaniowy. Żadna sprawiedliwość, tylko "po uważaniu" - proszę nie mylić "po znajomości". Nie ma takich ludzi, którzy solidnie płacą i będą się chcieli przenieść do klitek z socjalnymi ( wiadomo dla kogo socjalne). Ile będzie wynosił czynsz? Bo wartość odtworzeniowa jednego metra kwadratowego w takim mieszkaniu senioralnym z windą nie będzie niższa niż 10 zł od metra (zgodnie z obwieszczeniem wojewody wielkopolskiego na 2017 rok) , to jaki przeciętny senior na to sobie pozwoli mając na ogół 1200-1500 zł emerytury? A do tego media, leki, czasem opieka itd. ,no i trzeba żyć. A skoro na to będzie stać tylko zamożnych, to jaki cel jest wydawania na taką budowę środków z budżetu? Rozumiem i popieram tworzenie mieszkań socjalnych, tymczasowych, ale żeby Miasto budowało mieszkania dla kilku seniorów, to zwykła propaganda przedwyborcza.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane