wtorek, 02 stycznia 2018 15:02

Mieszkanie Plus - radny pyta, ale Miasto stawia na swój program

 
Mieszkanie Plus - radny pyta, ale Miasto stawia na swój program archiwum redakcji

Miasto obecnie stawia swoje budynki z nowymi mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, a do tego sprzedaje działki pod domy jednorodzinne - to odpowiedź na pytanie radnego, który poruszył kwestię udziału Gniezna w rządowym projekcie.

W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta, korzystając z punktu wolne głosy i wnioski, padły pytania o kwestię skorzystania z programu rządowego. Ostatnie miesiące to okres likwidacji Gnieźnieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka w ciągu dwóch dekad swojego istnienia wybudowała tylko jeden blok przy ul. Cymsa, a od kilkudziesięciu lat jedynie funkcjonowała jako instytucja, która nie realizowała żadnych kolejnych zadań inwestycyjnych (choć w tym celu została powołana).

Na posiedzeniu 28 grudnia radny Marek Bartkowicz, zaznaczając iż skoro TBS ulega likwidacji, to chciałby wiedzieć, jak na kwestię Mieszkanie Plus zapatrują się władze miasta:  Otrzymaliśmy taką ulotkę - pismo z Ministerstwa Infrastruktury, które ma zachęcać do tego, by przystąpić do programu Mieszkanie Plus. Czy władze miasta ustosunkują się do tego programu - chcą przystąpić lub czy są zainteresowane, tak jak sąsiednie miasta? - pytał radny dodając iż zasięgnął informacji o tym, jak ten projekt jest realizowany w nieodległej Wrześni  w jego opinii pomaga on zdobyć własny kąt tym, którzy tego potrzebują: - Ten program jest skierowany do osób, które z jednej strony nie mają środków na kredyt ze względu na brak zdolności, a z drugiej strony dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, aby uzyskać mieszkanie komunalne. Wydaje mi się, że każdy sposób budowania mieszkań jest taką dużą szansą, aby zatrzymać ludzi w Gnieźnie, albo ich przyciągnąć - stwierdził radny.

​Na pytanie odpowiedział prezydent Tomasz Budasz: - Śledzimy ten program od momentu jego powstania, ale uważam iż w pewien sposób go wyprzedziliśmy, bo zastanawialiśmy się nad nim w kontekście budowy domów przy ul. Cymsa. Wyprzedziliśmy, bo mamy zupełnie inne spojrzenie na rozwój mieszkalnictwa - stwierdził włodarz miasta i jako kolejny argument wymienił sprzedaż działek z bonifikatą: - Sprzedaliśmy ich około 20, a w marcu będzie kolejna sprzedaż i na jesień kolejna. Tam faktycznie pojawiły się trzy osoby, które są spoza Gniezna i chcą tu przyjechać i zamieszkać. W chwili obecnej program Mieszkanie Plus w mojej ocenie, po naszych analizach, nie jest do końca atrakcyjny dla mieszkańców. Dojście do wykupu to 15 zł, a więc dość dużo. W TBS koszt wynosił 8 zł, a więc połowę tego. Trzeba więc ostrożnie postępować, aby w przyszłości nie narazić ludzi na pewne niedogodności lub utrudnienie - mówił Tomasz Budasz. Dodał iż wiceprezydent Michał Powałowski rozmawiał na ten temat z wiceburmistrzem Wrześni: - Patrzymy na to, jak to będzie funkcjonowało. Jeżeli będzie praktyczne, dobre podejście do tego, to będziemy rozważali możliwość wejścia w ten program. Na dziś koncentrujemy się na naszych programach, a przede wszystkim sprzedaży działek dla mieszkańców. Uważamy, że to będzie bardziej uczciwe dojście do opcji własności. Prezydent dodał iż obecnie Miasto nie przydziela mieszkań komunalnych, gdyż nie posiada ich w swoich zasobach, a będzie je miało po ukończeniu budowy bloków przy ul. Cymsa: - Obecnie dysponujemy tylko lokalami socjalnymi.

Marek Bartkowicz stwierdził jednak: - Oczywiście program sprzedaży działek należy pozytywnie ocenić, natomiast chcę zwrócić uwagę iż jest on skierowany do osób, dysponujących pewnymi zasobami finansowymi, których stać na budowę domu. Mi chodzi o osoby, które pracując ciężko, posiadając dzieci, nie są w stanie ani kupić, ani zbudować domu. Wydaje mi się iż warto dać szansę, by stwierdzić czy chcemy z tego programu skorzystać czy nie. Uważam, że Miasto powinno szukać rozwiązań nie tylko z własnych środków budżetowych, ale również zewnętrznych, jeśli jest ku temu okazja. 

Michał Powałowski odpowiedział radnemu: - W tej chwili realizujemy przy ul. Cymsa dwa bloki - socjalno-komunalny i tzw. senioralny. Działka ta ma jeszcze wpisane dwa kolejne budynki. Opracowując pomysł na bloki przy ul. Cymsa, nie było jeszcze programu Mieszkanie Plus, tylko tzw. Fundusz Municypalny, który był proponowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozmawiałem z dyrektorem BGK w sprawie dopisania Gniezna do Mieszkania Plus i wówczas bank nie był zainteresowany z uwagi na ilość zgłoszeń i padła propozycja, aby rozważyć Fundusz Municypialny. To jest bliźniaczy program, który był protoplastą programu Mieszkanie Plus - stwierdził wiceprezydent i dodał iż średni czynsz z obu programów wynosi około 15 zł, co w jego opinii nie musi być tak do końca atrakcyjną ofertą: - Do tego trzeba doliczyć koszty rozłożenia na 25 lat wykupu, co może oznaczać koszt 20 zł za metr kwadratowy. Tym samym temat w trakcie tej krótkiej wymiany zdań został wyjaśniony. Nowe bloki, stawiane przy ul. Cymsa, pobudowane zostaną przez Miasto za kwotę 15,5 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 2 mln 200 tys. zł, a oddanie do użytku ma nastąpić jesienią 2018 roku.

Wartość inwestycji wyniesie 15,5 miliona złotych brutto, przy czym udało się uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 2 mln 200 tys. złotych. Jak zapewnili przedstawiciele wykonawcy, którym jest firma Wegner, będą starali się aby zadanie zostało wykonane zgodnie z terminem. Nowi lokatorzy powinni wprowadzić się do nowych bloków przy ul. Cymsa na jesień 2018 roku

 

34 komentarzy

 • Link do komentarza jerry piątek, 19 stycznia 2018 19:19 napisane przez jerry

  wystarczy zaglądać na http://mieszkanieplus.org.pl/ i wiadomo czy coś w okolicy nie powstaje

 • Link do komentarza Ewka czwartek, 04 stycznia 2018 12:53 napisane przez Ewka

  Najpierw należałoby się wziąć za ceny w Gnieźnie. Zarobki poniżej godności a ceny wyższe jak w Poznaniu. Nie dziwie się że ludzie stąd uciekają. Sama buduję dom daleko poza miastem, a pracę mam od dawna w Poznaniu. Nie mogę się doczekać kiedy opuszczę to miasto na dobre...

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 04 stycznia 2018 10:43 napisane przez Mieszkaniec

  do z Gniezna, Utex wskazuje ludzi, którzy nie pracują, a domagają się luksusów za darmo. Każdy chce godnie zarabiać, a myślący człowiek sięga po wiedzę aby się rozwijać i być konkurencyjnym na rynku pracy. Niestety w coraz większym stopniu mamy do czynienia z ludźmi, którzy od siebie nie wymagają, ale od innych to już tak.

 • Link do komentarza hehehehehehe czwartek, 04 stycznia 2018 10:19 napisane przez hehehehehehe

  przy okazji taka ciekawostka dla urzędników z Gniezna , szczególnie dla tych starych co mają swoją wiedzę na temat ile zarabiają ci z "krótszym stażem" i niektórzy "inni" , z tego co poniżej napisano nie macie co liczyć na podwyżki w 2018 roku, najlepsze jest wyjaśnienie tego eksperta - żeby nie wyglądało przed wyborami na finansowe rozpasanie :-))))))))))))))))
  http://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/kadry-i-place/wynagrodzenia/769034,Podwyzki-dla-pracownikow-samorzadowych-w-2018-r.html

 • Link do komentarza tutejszy czwartek, 04 stycznia 2018 10:17 napisane przez tutejszy

  Gdzie wy widzicie w Gnieźnie tę olbrzymią biedę? Bo ja jej nie widzę, natomiast widzę czasem różnych leserów, nierobów i pijaków, którym takie życie odpowiada w każdym ustroju i w każdym społeczeństwie.Dla ludzi porządnych jest praca na miarę ich możliwości i wyksztalcenia, jak nie w Gnieźnie, to w okolicy. A prawdą jest, że nie wszyscy muszą siedzieć za biurkiem, choć i tej pracy jak wiadomo nie brakuje.

 • Link do komentarza Hans czwartek, 04 stycznia 2018 09:21 napisane przez Hans

  Nawet jeśli tych miejsc pracy w nowych fabrykach jest tylko 150 czy 200, to i tak o 200 więcej nowych miejsc pracy tego typu niż za Kowalskiego

  A wszyscy zapominają o mniejszych firmach, które w branżach około turystycznych mają się dużo lepiej. Zobaczcie na południową pierzeję Rynku - wcześniej była tam opuszczona księgarnia, "sklep" meblowy i sklep z dżinsami. Dzisiaj trzy knajpy, w tym dwie non-stop obłożone. Na rogu był bank - jest cukiernio-kawiarnia Niemannów.
  Na Chrobrego podobnie - był sklep z butami czy tam ciuchami średniej (chyba) jakości - teraz obłożona na full knajpa. Naprzeciwko, w miejscu sklepu chyba z AGD czy czymś takim - klimatyczna lodziarnia.
  W prawdziwie turystycznych miejscówkach, rynkach czy deptakach, zachodzą właśnie takie przemiany - czyli akurat ten papierek lakmusowy w ostatnich latach bardzo dobrze świadczy o kierunku w którym zmierza miasto

 • Link do komentarza z Gniezna czwartek, 04 stycznia 2018 08:13 napisane przez z Gniezna

  @Utex, a co to , czy gnieźnianie to jacyś parobkowie co mają skromnie żyć i zarobić tylko tyle żeby starczyło zanieść opłaty do banku ? Gniezno to pierwsza stolica, chcemy żyć dostatnio i godnie jak sąsiedzi w okolicznych miastach. A gdzie te nowe fabryki ? Czy szanowny ma na myśli ten zakład produkujący części do samochodów ? Ile tam powstało miejsc pracy , ze 100 ? Jak to się ma do Wrześni, Wągrowca, gdzie powstały tysiące miejsc pracy z dobrymi warunkami ? To że Gniezno jest miastem historycznym nie znaczy że chcemy być traktowani jak chłopi pańszczyźniani !

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 04 stycznia 2018 07:55 napisane przez wyborca

  Panie Wiesiek , od czasów przed Budaszem już ludzie dojeżdżają do pracy poza Gniezno, to dla nas nic nowego, ale głosowaliśmy na Budasza bo w programie było że będzie powiększenie terenów inwestycyjnych i rozwój gospodarczy , były konferencje prasowe na których ci z tego PO mówili nam że będzie boom , że powstanie 300 miejsc pracy na Pałuckiej , nikt nam nie mówił na wybory i przy konferencjach że mamy ruszyć d..ą i szukać pracy za Gnieznem, my i tak szukamy pracy za Gnieznem ale myśleliśmy że jak oni nam tak mówili o tym boomie to chociaż trochę się zmieni dla nas zwykłych ludzi a tu widzimy że się polepszyło dla zatrudnianych w urzędach, spółkach , straży miejskiej gdzie i tak nikt z nas nie ma szans w tych naborach

 • Link do komentarza Zenas czwartek, 04 stycznia 2018 00:16 napisane przez Zenas

  Zadłużenie wobec miasta, powiadasz? A zadłużenie tych jeszcze z dawnego przymusowego przydziału wobec prywatnego własciciela sięgające często kilkunastu tysięcy od lokatora i niemozność pozbycia się intruza mimo eksmisji, bo nie odpowiada mu wskazany lokal. Prawo nadal nie chroni uczciwych ludzi tylko złodziei, oszustów i miernoty.

 • Link do komentarza Proste środa, 03 stycznia 2018 21:10 napisane przez Proste

  Prezydent wie co mówi. Zna sytuację ze stanem mieszkań, wie jakie jest zadłużenie ludzi wobec miasta. Taki projekt doprowadziłby tylko do zadłużenia miasta. Ludzie chętnie sięgają po darmowe, a jak trzeba płacić to chodzą po urzędach i tv.

 • Link do komentarza Utex środa, 03 stycznia 2018 18:10 napisane przez Utex

  @Podatnik, no właśnie w Gnieźnie pracy jest dosyć. Jak ktoś chce uczciwie pracować i jest zaradny, to ją znajdzie. Może nie dla każdego są jakieś kokosy dostępne, ale prace pozwalające skromnie, ale godnie żyć i na własny rachunek pracować (np. na spłacanie kredytu za własne mieszkanie) - czyli dające jakieś 2200-2500 na rękę, na rynku pracy są.
  Tylko co z tego, jak łatwiej wyciągać rękę po miejską i państwową kasę

  @xxxxxx te 'igrzyska' są bardzo miłym dodatkiem, i na pewno stwarzają dużo przyjaźniejsze warunki na przyciąganie turystów (a to też stwarzanie kolejnych miejsc w pracy w gastronomii czy hotelarstwie).
  Ale ja widze nie tylko igrzyska; po raz pierwszy od lat powstają nowe fabryki, po raz pierwszy od lat kompleksowo myśli się o zmianach w układzie komunikacyjnym. To jest dla mnie duży plus

 • Link do komentarza Wiesiek środa, 03 stycznia 2018 16:10 napisane przez Wiesiek

  Panie xxxxxxx na całym swiecie ludzie dojeżdżają do pracy i nie narzekają, że nie mają pracy pod domem, więc może ruszyć d**ą i ponieść troche trudu, by zarabiać na utrzymanie swojej rodziny.

 • Link do komentarza Andrzej środa, 03 stycznia 2018 12:46 napisane przez Andrzej

  Do xxxxxxxx - gdzie ta bieda? Może w tym hotelu na Strumykowej, gdzie mieszkają nieroby. A pracy dla wszystkich jest akurat w Polsce pod dostatkiem, tylko zakasać ręce i do roboty. Pod centrami handlowymi ciągle pełno aut, ludzie wywożą kosze pełne zakupow, alkohol sprzedaje sie hektolitrami, kto chce pracować pracę i pieniądze ma, a biednym rodzicom, którzy maja niewysokie emerytury niech pomagają dzieci.

 • Link do komentarza poznaniak środa, 03 stycznia 2018 12:14 napisane przez poznaniak

  Ciekawie macie w tym Gnieźnie. Tak sobie przeglądam te różne info i komentarze i co znajduję, a to że ileś lat szpitala nie można było wybudować bo coś tam, a to że kolejki wąskotorowej nie można bo coś tam, a to że ścieżek rowerowych nie można bo coś tam, a to że konkretnych inwestycji pod miejsca pracy nie można bo coś tam, a to że połączenia z gminami nie można bo coś tam, a to że imprezy sylwestrowej nie można bo butelki latają, a to że mieszkań nie można bo coś tam...................
  Co tam u Was można ? Bo nie wiem czy wiecie ale na zewnątrz istnieje taki świat gdzie wiele można , niech Wam o tym świecie opowiedzą ci co do roboty jeżdżą poza Gniezno i ci co zwiedzają Polskę w wakacje.

 • Link do komentarza Wkurrr środa, 03 stycznia 2018 11:51 napisane przez Wkurrr

  Ciągle mówią o mieszkaniach dla młodych, ale to są mieszkania dla par. Zrobiliby chociaż pożądek z wynajmowaniem pokoi dla singlii, którzy chcieliby mieszkać w mieście blisko pracy. To jest jakaś kpina proszę regularnie sprawdzać oferty do wynajęcia - prawie wogóle nie ma pokoi na wynajem, a jak są to ceny z kosmosu. Ja wypadam, planuje przeprowadzkę do Poznania bo tam dla singli tańszy wynajem i płaca nawet nieco wyższa. W Gnieźnie singiel musi zapłacić min 600-700 zł czynszu (i nawet ciężko o takie oferty bo głównie króluje cena 800-900zł) i uwaga koszty za zużyte media to prawie we wszystkich ofertach 380zł! WHAT? Dla porównania wynajem pokoju w Poznaniu: Czynsz. Już od 300zł - 600zł, a za opłaty max 150zł na 2 miesiące i to w okresie zimowym! I co można? Już nie wspomnę o standardzie mieszkań w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Podatnik środa, 03 stycznia 2018 10:42 napisane przez Podatnik

  Utex nic dodać nic ująć, cała prawda. Pozostaje jeszcze sprawa pseudo separacji i rozwodów dla 500 +. Podobno sądy rozdają takie jak cukierki na targu. Takie mamy społeczeństwo, które tylko chce za darmo...

 • Link do komentarza xxxxxx środa, 03 stycznia 2018 10:11 napisane przez xxxxxx

  @Utex- sporo prawdy w twoim komentarzu. W Gnieźnie jest bieda, ludzie nie mają dobrze płatnej pracy. Tu wszystko kręci się wokół zasiłków i innych pomocy. W takim mieście nie przejdzie mieszkanie plus, tu pozostaje budować bloki socjalne na co tylko to miasto stać jak widać. Cóż tam , ważne że są igrzyska dla gawiedzi. Za poprzednich kadencji słyszeliśmy że tu coś na wzór VW nie przyjdzie bo nie ma gdzie inwestować , teraz słyszymy że nie mogą być mieszkania z programu rzadowego bo to nie atrakcyjne ?

 • Link do komentarza wlaściciel środa, 03 stycznia 2018 09:31 napisane przez wlaściciel

  Nie porownujcie oplat w spóldzielniach, gdyż tam prawie wszystkie mieszkania są wlasnoscią lokatorów. No i sa jeszcze na rynku te mieszkania, które są wlasnoscią prywatnych właścicieli, a do ktorych wcisnjęto prawem zlodziejskim lokatorów z tzw. kwaterunku. Wielu z nich nie płaci czynszu okradając bezczelnie w majestacie prawa swoich wlascicieli, eksmisja jest niezwykle trudna, czasem prawie niemożliwa. Nie ma nadal prawa w Polsce, bo gdy jakis delikwent nie placi za prąd lub gaz, to mu dostawca bez pardonu odcina te media, a wlasciciel buja sie z takim zlodziejem latami i nikt nie bierze go w obronę.

 • Link do komentarza aa środa, 03 stycznia 2018 09:00 napisane przez aa

  Zenon zapomniał dopisać że w tej opłacie eksploatacyjnej są : opłaty administracyjne na rzecz zarządcy budynku, koszt sprzątania i konserwacji wspólnej przestrzeni (strzyżenie trawy, pielęgnacja skwerków, konserwacja i sprzątanie parkingów, piwnic, korytarzy, naprawa wind), fundusz remontowy oraz opłaty za media (np. prąd na klatce). Może Zenon nas jeszcze uświadomi gdzie możemy się zgłaszać po te mieszkania nawet 4 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej ?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 03 stycznia 2018 08:45 napisane przez Mieszkaniec

  Może warto sprzedając działki deweloperom zobowiązać ich do naprawy infrastruktury drogowej przy danej działce. Wiem, że jest to obowiązek gminy, no ale u Nas z tym jest problem. Miasto działkę sprzedaje za grubą kasę, ale o drogach dojazdu nikt nie myśli. Podobnie sytuacja wygląda z nadzorowaniem danych inwestycji, samochody wyjeżdżające z budowy często wynoszą na drogę mnóstwo błota i nikt tego nie sprząta (ul. Wrzesińska)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane