poniedziałek, 15 stycznia 2018 11:27

Znamy wykonawcę przebudowy „trzeciego mostu”

 
Znamy wykonawcę przebudowy „trzeciego mostu” archiwum redakcji

Kwota znacznie przekracza założenia finansowe, ale inwestycji nie można już dłużej odkładać - poznaliśmy wykonawcę poszerzenia i pogłębienia światła dla trzeciego wiaduktu na ul. Pod Trzema Mostami.

To inwestycja, której realizacja trwać będzie przez najbliższe półtora roku. Przypomnijmy iż przebudowa układu drogowego w rejonie tzw. "trzech mostów" rozpoczęła się już w połowie ubiegłego roku, kiedy to przystąpiono do rozbiórki dwóch nieczynnych wiaduktów kolejowych. Dzięki temu poszerzone zagłębienie pozwoli zmieścić nową drogę, którą planuje się zrealizować w ramach dofinansowania zewnętrznego (17 mln 888 tys. zł).

Cały projekt, planowany początkowo do realizacji w okresie roku, z uwagi na znacznie większe wymagania finansowe wykonawców, musiał zostać wydłużony. Tym samym w 2018 roku wykonana zostanie nowa droga, łącząca ul. Słoneczną z ul. Osiniec (między fabryką baterii a bazą PKS), a po zakończeniu tego etapu, zadanie obejmie poszerzenie i pogłębienie trzeciego, istniejącego wiaduktu na ul. Pod Trzema Mostami wraz z budową nowej drogi oraz chodnika i ścieżki rowerowej. Granicznym terminem realizacji jest 15 sierpnia 2019 roku.

Do postępowania, wyznaczonego na 6 grudnia 2017 roku, oferty złożyły dwie firmy - Alusta S.A. na kwotę 39 mln 944 tys. złotych brutto oraz Strabag Sp. z o.o. na kwotę 36 mln 20 tys. złotych brutto. Obie firmy zobowiązały się dotrzymać terminu wykonania zamówienia do 26 lipca 2019 roku. Jednocześnie Miasto Gniezno poinformowało iż zamierza na to zadanie przeznaczyć 30 mln 300 tys. złotych brutto.

12 stycznia 2018 roku podano informację o wybraniu najkorzystniejszej oferty. Zgodnie z oczekiwaniami została nim firma Strabag S.A., która w kryterium "cena" otrzymała większą ilość punktów, a także jako jedyna spełniła założenia kryterium pn. "doświadczenie kierownika budowy branży mostowej". 

Choć zadanie przekracza założenia finansowe Miasta Gniezna, to jednak jeszcze w połowie grudnia ub. roku informowaliśmy, że PKP PLK planuje dołożyć się do przedsięwzięcia w kwocie około 5 mln złotych brutto (zobacz więcej). O dalszych działaniach przy tej inwestycji będziemy informować.

11 komentarzy

 • Link do komentarza AA wtorek, 23 stycznia 2018 17:59 napisane przez AA

  A ja mam pytanie jak długo będzie zamknięta droga pod 3 mostami? Trzeba będzie objeżdżać kawał drogi.....

 • Link do komentarza tutejszy wtorek, 16 stycznia 2018 13:35 napisane przez tutejszy

  Nadal w tej Polsce robi się wszystko na trzy czwarte. Nigdy nie ma pieniędzy na cos porządnego. A jak sie jeździ po Europie to dech zapierają wiadukty, tunele, także te w górach i pod wodą. Tam można, a u nas nigdy nie?

 • Link do komentarza kolejorz wtorek, 16 stycznia 2018 13:06 napisane przez kolejorz

  ciupaga, tajemnicą poliszynela jest, że czeka nas generalny remont wiaduktu nad torami w ciągu ul. Warszawskiej. Czeka, bo najpierw chcą zrobić normalny przejazd ul. Pod Trzema Mostami, a dopiero potem zabrać się za wiadukt, który będzie musiał zostać zamknięty co najmniej na pół roku. Jak był robiony 20 lat temu, to nie było takiego ruchu, jak mamy teraz.

 • Link do komentarza ciupaga wtorek, 16 stycznia 2018 11:44 napisane przez ciupaga

  kolejorz - jaki obecnie problem stanowi to miejsce? Żaden bo stoi się tam max z 3 minuty. Jakieś wielgachne korki też tam się nie tworzą.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna wtorek, 16 stycznia 2018 11:34 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  Ludzie proszę nie negujcie już tego co się dzieje. A dzieje się w tym temacie bardzo dobrze!!! Powstanie w końcu coś, na co czekaliśmy kilkanaście lat i chwała za to prezydentowi , że się odważył ten temat dźwignąć !! Może nie wszystko w tym rozwiązaniu jest idealne. Ale i tak będzie to największa i najważniejsza inwestycja Gniezna od wielu lat !! I inwestycja ta poprawi komunikację w tej wschodniej części miasta diametralnie. Teraz tylko trzeba szybko podjąć starania by GALERIĘ PIASTOWĄ (przy ulicy Witkowskiej) połączyć jak najszybciej z tym ciągiem komunikacyjnym. Bo jak się tego nie zrobi , to na moście dworcowym będzie ciągle kilometrowy korek aż do ulicy Warszawskiej. Podobne korki będą na ulicy Witkowskiej i Wrzesińskiej.

 • Link do komentarza kolejorz wtorek, 16 stycznia 2018 10:08 napisane przez kolejorz

  uzasadnij określenie "niepotrzebna inwestycja"

 • Link do komentarza ciupaga wtorek, 16 stycznia 2018 08:55 napisane przez ciupaga

  Taka trochę niepotrzebna mi się wydaje ta inwestycja. Lepiej byłoby się skupić na zrobieniu czegoś w zachodniej części miasta i zrobieniu głównej komunikacji drogowej wzdłuż torów.

 • Link do komentarza user wtorek, 16 stycznia 2018 08:35 napisane przez user

  Tunel albo wiadukt na końcówce Chrobrego?! Przy tej ilości kilkunastu torów albo i grubo powyżej 20 jakie musiał by ten wiadukt (nie mówiąc o tunelu) ominąć to za tą kwotę ewentualnie mógłbyś filary postawić.

 • Link do komentarza SmarowaczTłoku poniedziałek, 15 stycznia 2018 23:01 napisane przez SmarowaczTłoku

  termin dość zaostrzony, jak na konstrukcję tego typu. W zasadzie to wygląda bardziej jak tunel, aniżeli wiadukt, ale jak już jesteśmy na nim, to nie jest to porównywalna inwestycja do tej, która miała miejsce niedawno w Pobiedziskach czy kilka lat temu na Zawadach w Poznaniu. Tu mamy pięć czynnych torów i życzę naprawdę spięcia całości, by to się udało i by wiadukt był równie trwały jak te, które zbudowali tu Niemcy

 • Link do komentarza elemeledudki poniedziałek, 15 stycznia 2018 12:39 napisane przez elemeledudki

  Tylko źeby te 3 mln. zł róźnicy nie odbiły się na efekcie końcowym tej przebudowy. Bo kwota róźnicy jest dość duźa jak dla mnie jako laika w tej kwestii

 • Link do komentarza szofer poniedziałek, 15 stycznia 2018 12:20 napisane przez szofer

  Za takie pieniądze trzeba było pomyśleć o nowym wiadukcie albo tunelu przy składnicy złomu na koncówce ulicy Chrobrego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane