wtorek, 16 stycznia 2018 13:00

W centrum miasta powstanie nowy skwer

 
Skrzyżowanie ul. Łubieńskiego i Dąbrówki - tu powstanie nowy skwer Skrzyżowanie ul. Łubieńskiego i Dąbrówki - tu powstanie nowy skwer źródło: Google Street View

Plac znajdujący się przed II LO jeszcze w tym roku ulegnie przeobrażeniu. Samochody będą musiały ustąpić pieszym, a nad otoczeniem "czuwać" będzie król.

To największa inwestycja budowlana, związana z powstającym Traktem Królewskim. O ile pozostałym rzeźbom, które pojawią się na jego trasie, nie trzeba poświęcić dużych nakładów pracy, o tyle teren u zbiegu ul. Łubieńskiego i Dąbrówki zupełnie zmieni swój charakter. 

Dotychczas istniejąca tu "wyspa", oddzielająca pasy ruchu w kierunku ul. Wyszyńskiego i rzadko używanego zjazdu z ul. Dąbrówki w kierunku II LO, zostanie połączona z chodnikiem po południowej stronie ulicy. Tym samym zniknie kilka miejsc parkingowych, ale w zamian mieszkańcy zyskają nowy skwer. Przedsięwzięcie wykonywać będzie - zgodnie z ukończonym przetargiem na infrastrukturę drogową Traktu Królewskiego - firma Niko z Gniezna.

Zgodnie z założeniami przetargu, dotychczas istniejący zjazd w prawo z ul. Dąbrówki zostanie zlikwidowany. W zamian za to pojawi się kilka miejsc do prostopadłego parkowania na ul. Dąbrówki. Jednocześnie dotychczasowa "wyspa" zamieni się w "półwysep" - dojście do niej będzie od strony istniejącego chodnika. 

Nowy skwer będzie składał się z krótkiej alejki, prowadzącej do rzeźby króla Bolesława Śmiałego, która będzie stała w jego górnym krańcu. Po drodze ustawione zostaną ławki, a także pojawi się zieleń - trawy, róże, liliowce i bukszpan. Nie zabraknie także śmietników oraz stojaków do rowerów.

Nawierzchnia chodnika wykonana będzie z kostki brukowej, podobnej do tej, jaka pojawiła się w ostatnim czasie na ul. Chrobrego. Z uwagi na powiększenie terenu pod ruch pieszy, zwężony zostanie wyjazd z ul. Łubieńskiego, a ponadto skrócone zostanie przejście dla pieszych, dzięki czemu będzie można je bezpieczniej (niż do tej pory) pokonać. Cały skwer zyska także nowe oświetlenie. 

Zgodnie z założeniami przetargowymi, prace w rejonie skweru powinny się zakończyć do listopada 2018 roku, jednak z uwagi na konieczność połączenia tego zadania z ustawieniem rzeźby króla, prace przy przebudowie będą musiały być wykonane wcześniej.

16 komentarzy

 • Link do komentarza Ł czwartek, 25 stycznia 2018 11:25 napisane przez Ł

  Odbudowa Źródełka Trojga Dzieci jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Wobec opisywanego w artykule przedsięwzięcia jestem sceptyczny - z kilku powodów:
  1) „wyspa” nie jest najlepszym miejscem na pomnik polskiego monarchy,
  2) postać Bolesława Śmiałego wzbudza spory; koronacja w Gnieźnie nie może być uznawana za wystarczający powód budowy pomnika (a zdaje się, że było to główne kryterium);
  3) nie wierzę w to, że uda się wznieść pomnik na zadowalającym poziomie artystycznym (zwłaszcza jeśli uwzględnimy okoliczność, iż godnych następców np. Marcina Rożka nie widać)

 • Link do komentarza MIESZKANIEC środa, 17 stycznia 2018 20:21 napisane przez MIESZKANIEC

  No właśnie-fontanna taka jaka pierwotnie w tym miejscu była,a nie jakaś ochyda podobna do tej co na Rynku stoi.

 • Link do komentarza Mati środa, 17 stycznia 2018 18:35 napisane przez Mati

  Ludzie... Co wy z tym Chrobrym? Na Dąbrówki stanie rzeźba Śmiałego. Króla Bolesława Śmiałego. Czytać ze zrozumieniem nie nauczyli? Bolesław Śmiały a Chrobry to nie ta sama osoba! Więc przestańcie drzeć mordy, bo żal czytać te wasze pseudo wywody.... Wiecznie w d... źle i zawsze najmądrzejsi. Żenada.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 17 stycznia 2018 17:15 napisane przez Kierowca

  Sabu. Może na świecie jest tak jak piszesz. No ale w Gnieźnie główny tranzyt skierowany jest przez centrum ul. Lecha, ul. Sobieskiego itd. Nawet tiry często jeżdżą przez ul. Dąbrówki. Natomiast co do pomysłu UM to fajny, ale szkoda, że i tak wąskie ulice są jeszcze bardziej zwężane.

 • Link do komentarza z centrum środa, 17 stycznia 2018 11:07 napisane przez z centrum

  A nie łaska pogonić ludzi, którzy stworzyli (niestety) wspólnotę z tego pięknego budynku na narożniku Dąbrówki i Łubieńskiego, by zadbali o wygląd tej nieruchomości? T, Kto w ich imieniu administruje tym budynkiem, że nie potrafi ich przekonać do odnowienia elewacji? Te wszystkie skwery, króle, króliki i co tam jeszcze to psu na budę będą warte, jak takie odrapane budynki będą stanowiły ich tło w centrum miasta. O chacie na Wyszyńskiego, to już nawet nie warto wspominać. Ludzie nie mają poczucia estetyki, może trzeba im zrobić lekcję?

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki środa, 17 stycznia 2018 08:51 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Uhonorowanie królów ok, chciałoby się westchnąć, wreszcie! Ale króliki to porażka, tłumaczenie, że mają etymologicznie cokolwiek wspólnego z królami to skrajna głupota. Szkoda, że deprecjonujemy się do "letniej rezydencji" polskich władców. I faktycznie, zamiast gryzoni, lepszy byłby szlak królowych. A tak, mamy pijar barejowski. Tam był miś, u nas królik. My tym królikiem mówimy niedowiarkom...

 • Link do komentarza litości!!! wtorek, 16 stycznia 2018 22:20 napisane przez litości!!!

  Król Bolesław Chrobry już stoi koło katedry, a rzeczywiście księżnej Dąbrówki nie mamy. No, ale kto w tym magistracie umie pomyśleć, bo o radnych to nawet nie warto wspominać. I jak turysta przypadkowo zajrzy do tego Gniezna i zobaczy króla Chrobrego na ul. Dąbrówki, to już nie pójdzie koło katedry, bo pomyśli, ze już zwiedził, co miał do zwiedzenia, obejrzał, co miał do obejrzenia i sfotografował, co miał do sfotografowania.

 • Link do komentarza zawiedziony wtorek, 16 stycznia 2018 20:29 napisane przez zawiedziony

  Król w tym miejscu ? Przy ulicy Dąbrówki? Przy liceum Dąbrówki?
  Logika by nakazywała na tym skwerze ustawić rzeźbę postaci pierwszej chrześcijańskiej księżnej , żony Mieszka I.
  Dlaczego zdecydowano inaczej?
  Dlaczego kobiet nie docenia się w historii Polski?
  Przecież to dzięki przyjazdowi Dąbrówki do Gniezna, Chrześcijaństwo rozpoczęło długą drogę cywilizowania tych ziem zgodnie z tradycjami łacińskimi i kulturą zachodnią.
  Czyż nie? Nie ma dla tego króla innego miejsca w naszym mieście ?

 • Link do komentarza historyk wtorek, 16 stycznia 2018 18:20 napisane przez historyk

  Jestem za wszelkimi rozsądnymi zmianami. Więc mam pytanie: jakiej wielkości będzie ten król? Bo jeżeli swoimi wymiarami będzie nawiązywać do królików, to już dzisiaj składam veto. król Bolesław Chrobry był okazałym, mężnym człowiekiem, który umocnił suwerenność i niezależność państwa. Państwo, o którym pierwsze wzmianki pojawiały się ok 60 lat wcześniej stało się znaczącym królestwem w Europie. Dlatego jego postać w jakimkolwiek miejscu nie może być karykaturą jego osoby!

 • Link do komentarza sabu wtorek, 16 stycznia 2018 16:04 napisane przez sabu

  @Bibi wszystkie miasta czy to w Polsce czy na świecie wywalają z centrum samochody. Centrum miasta ma być dla ludzi a nie dla samochodów.

 • Link do komentarza Micio wtorek, 16 stycznia 2018 15:50 napisane przez Micio

  Super ŁAWKI przy tak ruchliwej ulicy...

 • Link do komentarza adonim wtorek, 16 stycznia 2018 14:43 napisane przez adonim

  Szkoda, że nikt nie chce (celowo) celebrować naszej jeszcze starszej - Lechickiej (Sarmackiej) historii. Król Lech, Krak czy Królowa Wanda.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 16 stycznia 2018 14:26 napisane przez mieszkaniec

  Z odcinka ulicy Dąbrówki między ul. Grzybowo a Franciszkanską powinny także zniknać miejsca parkingowe, które nie slużą wcale dojeżdżajacym do centrum, a stanowią stale miejsce parkowania kilku mieszkanców lub tam pracujacym. O ile prezydent zdecyduje się te miejsca jednak pozostawic jako parkingowe, to powinny one byc bezwzględnie tylko czasowymi. Tak jest w centrach miast w calej Europie! Nie potrafię zrozumieć dlaczego prezydent tak broni sie przed tym cywilizacyjnym wynalazkiem ułatwiającym życie mieszkancom i turystom! To samo dotyczy ulicy Chrobrego.

 • Link do komentarza z Gniezna wtorek, 16 stycznia 2018 13:33 napisane przez z Gniezna

  no właśnie a co z fontanną, była kiedyś ....reszta projektu wg mnie jest całkiem rozsądna....

 • Link do komentarza Bibi wtorek, 16 stycznia 2018 13:21 napisane przez Bibi

  Niech zabiorą wszystkie miejsca parkingowe zrobią ławeczki przynajmniej będzie czego pilnować a"zmęczeni" piwkiem będa mieli gdzie przycupnąć i papieroska zapalić

 • Link do komentarza Maciej wtorek, 16 stycznia 2018 13:08 napisane przez Maciej

  Szkoda ze nie będzie fontanny bo chyba kiedys byla.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane