czwartek, 25 stycznia 2018 10:42

Nowy wymiar Parku Trzech Kultur

 
Nowy wymiar Parku Trzech Kultur fot. Rafał Wichniewicz

Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie rewitalizacji Parku Trzech Kultur na os. Tysiąclecia. Będzie m.in. nowy plac zabaw, siłownia dla seniorów czy ścieżki dla rolkarzy.

Teren zielony, który do lat 60. stanowił cmentarz ewangelicki, nie przechodził żadnej większej rewitalizacji od początku jego utworzenia. Park, mający powierzchnię 3,6 hektara, objęty będzie całkowitą przebudową istniejącego układu ścieżek oraz wyznaczonych stref rekreacji.

Obecny układ alejek zostanie przebudowany i ułożony w równoległych osiach głównych ścieżek. Jedna prowadzić będzie od obecnie istniejącego wejścia od ul. Roosevelta, a kolejne dwie po wschodniej i zachodniej granicy parku. Ta ostatnia zyska kolejne wejście od strony skrzyżowania przy ul. Roosevelta i ul. Libelta. Ponadto, nawierzchnia alejek prowadzących wokół parku, wykonana będzie z asfaltu, co stanie się na pewno atrakcją dla rolkarzy (jedno okrążenie będzie miało długość 786 metrów). Pozostałe nawierzchnie wykonane będą z nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej. 

Główna alejka, prowadząca przez środek parku, przedzielona będzie trzema placami - pierwszy, od strony ul. Roosevelta, stanowić będzie miejsce pamięci, gdzie pojawią się trzy tablice informujące o dawnym cmentarzu. Środkowy plac zlokalizowany będzie blisko placu zabaw i siłowni zewnętrznej, a stanowić ma także strefę rekreacyjną i zostanie wzbogacony trzema zamgławiaczami, które będą wypuszczać mżawkę w upalne dni. Oznacza to też iż zniknie obecnie ogrodzony płotem dzieciniec, a pojawią się atrakcje podobne do tych z placu zabaw w Parku im. T. Kościuszki.

Ponadto kompleksowej odbudowie z odtworzeniem linii brzegowej poddany zostanie staw w północno-wschodniej części parku. 

W całym zieleńcu pojawi się 53 prostych ławek, 28 ławek łukowych, 38 koszy, 6 pojemników na psie odchody, 4 stojaki rowerowe i 6 popielnic. Nowe nasadzenia drzew obejmować będą gatunki rodzime typu dąb, lipa, klon w ilości około 50 sztuk. Poza tym pojawią się rośliny niskie, kwiaty i trawy ozdobne. Pojawią się nowe latarnie oświetlające ścieżki, a także zaplanowany jest monitoring.

- Będziemy się ubiegali o dofinansowanie zewnętrzne na ten park, m.in. z programu OSA na place zabaw, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie są pieniądze na miejscowości, które ucierpiały w wyniku nawałnicy, gdzie można uzyskać środki na nowe nasadzenia - przekazał prezydent Tomasz Budasz. Obecnie szacowany koszt rewitalizacji wynosi około 2 mln złotych, ale na pełną wycenę trzeba poczekać do rozstrzygnięcia przetargowego. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

26 komentarzy

 • Link do komentarza ciekay tata czwartek, 01 lutego 2018 11:54 napisane przez ciekay tata

  Czy plac zabaw dla małych dzieci będzie ogrodzony chociaż metrowym płotkiem by dzieci nie mogły wybiegać poza ten teren ?
  Czy na terenie parku będzie też jakaś mała bramka dla tatusiów chcących pograć z synami w piłkę nożną ?
  tak , jak to jest w dotychczasowym parku ?

 • Link do komentarza Parq piątek, 26 stycznia 2018 20:31 napisane przez Parq

  Elemele- miasto to nie tylko idealne chodniki i gładkie nawierzchnie dróg. Wolę ominąć dziurę w drodze a widzieć miasto z odnowionymi parkami, w których rodziny z dziećmi mogą cieszyć się zabawą. A ulice i chodniki są remontowane w miarę możliwości finansów i to wcale w nie małym stopniu. Oczywiście każdy chciałby miasta idealnego : z równymi drogami, bez korków, z ilością parkingów bez limitu (za darmo), lśniącego czystością, odrestaurowanymi zabytkami i kamienicami, bez dymiacych kominów itd. Najlepiej w cztery lata po wyborach. Ja też. Ale nie żyjemy w Abu Dhabi...

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanku piątek, 26 stycznia 2018 20:14 napisane przez bicie pianki bez śmietanku

  Tutejszy, nie pomyliłem, dlatego to park trzech a nie dwóch kultur. Doczytaj, proszę. Nie jestem za ideą parku, to raczej oczywiste, zniesmacza mnie po prostu zabawa na ludzkich kościach. Jeśli Ciebie to nie rusza, ok, kwestia wychowania. Trudno tutaj raczej o kompromis.

 • Link do komentarza elemeledudki piątek, 26 stycznia 2018 12:15 napisane przez elemeledudki

  Coz park za 2 mln. bedzie no i dziury w nawierzchni i chodnikach leźące w gesti UM teź ☺ Widać wlasnie to "budzenie" i wizje "budzenia" przez szefa Magistratu Pierwszej Stolicy Polski z ktorej chce raczej zrobić "skansen" !!!

 • Link do komentarza AE piątek, 26 stycznia 2018 11:18 napisane przez AE

  Czy ktoś pomyślał o parkingu w pobliżu parku ? Mieszkańcy pobliskich bloków wjazd od ul. Staszica nie mają miejsca żeby pozostawić pod blokiem własne auto . Szczególnie mieszkańcy bloku nr 61 . Często są blokowane są chodniki i wąski dojazd kiedy rodzice kiedy rodzice przywożą i odbierają dzieci ze Szkoły podstawowej nr 9 . Poza tym w szkole są również zajęcia poza lekcyjne . Zaznaczam że tereny te są własnością miasta . Czyżby włodarze miasta zapomnieli o tym . Co z nieszczęsnym, jedynym ,nie zamkniętym na całym Oś . Tysiąclecia śmietnikiem .

 • Link do komentarza tutejszy piątek, 26 stycznia 2018 11:11 napisane przez tutejszy

  @ bicie pianki bez śmietanki - Pomyliłeś tereny. Park Trzech Kultur to teren cmentarza ewangelickiego, nie żydowskiego. ewangelicy nie przykładają takiej wagi do miejsc pochówków, ale faktem jest, ze ten teren jest terenem bardzo nieodległym od ostatniego pochówku. I Twoje teksty, ze jak mija 20 lat, to się grób skopuje nie mają tutaj żadnego znaczenia. Dla jasności sprawy proponuję zapoznać się z przepisami ustawy:
  1. Użycie terenu cmentarnego po zamknięciu cmentarza na inny cel nie może nastąpić przed upływem 40 lat od dnia ostatniego pochowania zwłok na cmentarzu. Po upływie powyższego terminu wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać decyzję o użyciu terenu cmentarnego na inny cel zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, z zastrzeżeniem ust. 2.
  2.Jeżeli teren cmentarny stanowi lub stanowił uprzednio własność Kościoła Katolickiego lub innego kościoła albo związku wyznaniowego, wydanie decyzji o użyciu terenu cmentarnego na inny cel wymaga zgody właściwej władzy tego kościoła lub związku wyznaniowego.
  3.Decyzję o użyciu terenu cmentarnego, będącego uprzednio cmentarzem wyznaniowym Kościoła Katolickiego lub innego kościoła albo związku wyznaniowego, na inny cel wydaje się po zasięgnięciu opinii właściwej władzy tego kościoła lub związku wyznaniowego co do sposobu oznaczenia i upamiętnienia terenu pocmentarnego.
  4.Użycie terenu cmentarnego na inny cel jest dopuszczalne pod warunkiem zachowania pamiątek wartości historycznej, archeologicznej lub artystycznej. Pamiątki te mogą być przeniesione w odpowiednie miejsce za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeżeli cmentarz lub jego część są wpisane do rejestru zabytków, użycie terenu na inny cel wymaga zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
  5. W przypadkach uzasadnionych szczególnymi celami publicznymi właściwy ze względu na miejsce terenu cmentarnego organ może wystąpić do ministra właściwego do spraw wyznań religijnych o zwolnienie z wymogu uzyskania zgody, o której mowa w ust. 2.
  6.(skreślony).
  7.Przy zmianie przeznaczenia terenu cmentarnego szczątki zwłok znajdujące się na tym terenie powinny być przeniesione na inny cmentarz na koszt nabywcy terenu lub nowego jego użytkownika.
  UWAGA - Inne przepisy stosuje się w prawie żydowskim i cmentarzyk położony naprzeciw Lidla stanowiący obecnie zaniedbane miejsce, jakieś szopy, garażw itd. powinien zostać jak najszybciej uporządkowany , a te rudery rozebrane. To miejsce to wstyd dla władz miasta i nie myślę wcale o obecnych.

 • Link do komentarza rw piątek, 26 stycznia 2018 10:53 napisane przez rw

  bicie pianki, w takim razie pozostaje zaorać park, wyciąć drzewa, ogrodzić płotem i postawić na nowo nagrobki. Mieszkańcom powiedzmy, że nic im się nie należy, mimo iż mieszkają tu więcej lat niż wcześniej istniał sam cmentarz.

  Druga sprawa, to fakt iż cmentarz nie był pełen w momencie wygonienia ostatnich Niemców z Gniezna. Przykładowo - masowy grób, wykopany 10 lat temu, powstał na skraju ówczesnej nekropolii. Jego lokalizacja była na tej samej wysokości, gdzie rozpoczyna się dzieciniec co oznacza tyle iż pod placem zabaw wcale nie muszą być groby. No ale nic nie róbmy dla mieszkańców. Niech przy wejściu się ustawi tabliczkę - miejsce pamięci - zakaz śmiechu, zakaz zabaw, zakaz wszystkiego.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki piątek, 26 stycznia 2018 10:40 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Rw, naprawdę dla Ciebie to analogia? W kulturze katolickiej groby skopują po 20 latach gdy nieopłacona parcela, czasem pod młotek idą całe działki... U Żydów cmentarz pozostaje cmentarzem do końca świat. Ot subtelność, której udajesz, że nie dostrzegasz. I niestosownością jest bawić się na ludzkich kościach. I tu znowu subtelność, którą aby zrozumieć, trzeba mieć w sobie odrobinę empatii, która odróżnia nas jeszcze od zwierząt. Miłego dnia życzę i dobrego samopoczucia.

 • Link do komentarza GSM piątek, 26 stycznia 2018 10:21 napisane przez GSM

  Zgadzam się co do pracy Pana Marka Z. Wniosek do Zarządu napisany.

 • Link do komentarza rw piątek, 26 stycznia 2018 10:14 napisane przez rw

  bicie pianki, codziennie chodzisz po ludzkich grobach i nawet sobie z tego nie zdajesz sprawy - ul. Franciszkańska, Krzywe Koło, Łubieńskiego, Chrobrego, Kościuszki itp.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki piątek, 26 stycznia 2018 09:54 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Gom vel Hans, tam były jednak cmentarze, w dodatku nie wszystkich ekshumowano, wiec placyk zabaw w tym miejscu, zamiast jakiejś strefy refleksji, jest po prostu (delikatnie mówiąc) niesmaczny. Nie musimy powielać w tym przypadku upodobań komunistów, nie uważasz? A później idzie sygnał w świat, że Polacy to barbarzyńcy, bo nie potrafią uszanować żydowskich cmentarzy itp... Może warto tę kwestię wrażliwości wziąć chociaż po uwagę. Sama nazwa to za mało...

 • Link do komentarza Olo piątek, 26 stycznia 2018 08:25 napisane przez Olo

  Mieszkam w zasobach spółdzielni mieszkaniowej i ciekawi mnie jedna rzecz. Czy pan Marek Z jest na urlopie czy w pracy? Jeżeli w pracy to kiedy ma czas pisać tu komentarze (czyt. bzdury). My jesteśmy pracodawcami pana Mark Z. i nie życzymy sobie by w godzinach pracy zajmował się innymi sprawami niż tymi jakie wynikają z jego obowiązków służbowych. Być może jest tak mało kompetentny, że nie ma żadnych obowiązków służbowych? (to jest bardzo prawdopodobne).
  Panie prezesie Kujawa proszę sprawdzić kiedy pan Marek Z. ma czas w godzinach pracy zajmować się prywatą? W końcu to są nasze pieniądze. Może warto wziąć go do grabienia liści w parku? (choć patrzą na niego nie wiem czy by sobie poradził).

 • Link do komentarza Gom piątek, 26 stycznia 2018 02:05 napisane przez Gom

  Kolego bicie pianki bez śmietanki..... , Dobrze napisał Hans, popieram

 • Link do komentarza as czwartek, 25 stycznia 2018 21:55 napisane przez as

  Park Kulturkampfu to powinien być.

 • Link do komentarza Marek Z. czwartek, 25 stycznia 2018 21:46 napisane przez Marek Z.

  gnieznianin.
  Jeżeli ja przesadzam,, to po co zbudowano zatoki autobusowe przy pozostałych przystankach na ulicy Roosevelta?
  Projektowali je drogowcy debi........... . ?

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki czwartek, 25 stycznia 2018 20:56 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Hans, 35 lat temu był w Polsce komunizm, czy to oznacza, że ma zostać po staremu? Bez komentarza.

 • Link do komentarza gnieźnianin czwartek, 25 stycznia 2018 16:57 napisane przez gnieźnianin

  Panie Marku Z. uważam, że mocno Pan przesadza w tej kwestii.

  Każdy, który próbuje nagle wyjść zza autobusu i przejść na drugą stronę robi to na własną odpowiedzialność jak i również z głupoty. Pieszy ma obowiązek przejść przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach - czyli na przejściu dla pieszych.

  Zgadzam się z zdaniem Damiana, że jezdnia jest na tyle szeroka, że można ominąć autobus, co sam z resztą czynię i nigdy nie spotkała mnie z tym jakaś niebezpieczna sytuacja.

  Natomiast nie uważam, że ludzie wolą jeździć przez Budowlanych. Od momentu kiedy zamknięto drogę osiedlową do trzech wieżowców, która stanowiła duży skrót omijający światła na Żwirki i Wigury, na Chudoby robią się spore korki. Ludzie wolą jechać Roosevelta, bo wbrew pozorom jest szybciej. Zamiast wydawać pieniądze na dodatkową zatokę, która w tym miejscu nie jest konieczna, lepiej wydać pieniądze na BRD - doświetlenie przejść dla pieszych, które doskonale się sprawdzają.

 • Link do komentarza Hans czwartek, 25 stycznia 2018 14:09 napisane przez Hans

  Plac zabaw był w tym miejscu odkąd pamiętam, więc z 35 lat przynajmniej i nikomu nie przeszkadzał, a teraz ludzie się burzą, że jak to tak, przecież święte miejsce - bez komentarza

 • Link do komentarza Marek Z. czwartek, 25 stycznia 2018 13:57 napisane przez Marek Z.

  Damian Jak AUTOBUS stoi to każdy manewr wymijania jest NIEBEZPIECZNY . Bo ludzie często nie myślą i wychodzą nagle za stojącego autobusu. A wtedy o śmierć po kołami samochodu osobowego takiego pieszego jest bardzo prawdopodobna. A po za tym, pojazdy jadące z przeciwnego kierunku też najczęściej jadą bliżej środka jezdni, niż bliżej swojej prawej strony. Tak po prostu jest. Natomiast jeżeli z przeciwka jedzie inny autobus czy samochód ciężarowy to manewr wymijania stojącego na przystanku autobusu , staje się już całkowicie niemożliwy . Dlatego ta zatoka autobusowa jest tak potrzebna dla zachowania płynności ruchu na tej ulicy Roosevelta.
  W ciągu tej ulicy jest i tak już dosyć świateł czerwonych i przejść dla pieszych , które potrafią mocno i na długo zatrzymywać na niej ruch . Miedzy innymi z tego powodu wielu kierowców wybiera drogę przez ulice Budowlanych . Bo tam jest po prostu mniej" świateł ". ale jest tam przedszkole !!!

 • Link do komentarza Muzułmanin czwartek, 25 stycznia 2018 13:27 napisane przez Muzułmanin

  do Ł. Nie chodzi o żaden plac zabaw na dawnym żydowskim cmentarzu za czerwonym murem z pięknym żelaznym płotem, tylko o zielony skwer połączony z parkiem Trzech Kultur

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane