piątek, 09 lutego 2018 10:58

Kolej przekazała 5 mln złotych na przebudowę ostatniego wiaduktu

 
Kolej przekazała 5 mln złotych na przebudowę ostatniego wiaduktu fot. Rafał Wichniewicz

Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z Miastem Gnieznem na przekazanie 5 mln złotych, które trafią na przebudowę ostatniego wąskiego gardła na ul. Pod Trzema Mostami.

Dopięte zostały długie starania Miasta Gniezna, w sprawie pozyskania dodatkowych środków na najdroższą inwestycję miejską ostatnich lat. Przypomnijmy iż w połowie grudnia 2017 roku jako pierwsi poinformowaliśmy, że dopięte zostały rozmowy pomiędzy PLK a Magistratem w sprawie dofinansowania przebudowy obiektu inżynieryjnego, na którym odbywa się czynny ruch kolejowy. Przez lata temat ten wracał, a kolej bardzo długo nie chciała przystąpić do realizacji inwestycji z uwagi na dobry stan konstrukcji, pobudowanej w trakcie II wojny światowej. Ostatecznie, dzięki podjętym staraniom oraz zaangażowaniu posła Zbigniewa Dolaty, udało się pozyskać kwotę prawie 5 mln złotych.

- Trudno było znaleźć program, w ramach którego PKP mogłoby dofinansować to zadanie. Po pierwsze wiadukt istniał, a po drugie był w na tyle dobrym stanie, że przez najbliższe lata nie planowano jego przebudowy. Co gorsza, zbliżał się objazd, który jest prowadzony przez Gniezno do Warszawy. Wówczas, przez kilka miesięcy rozmów zyskaliśmy takie zapewnienie, że jak tylko wyszukamy innego źródła finansowania, to wrócimy do rozmów. W pewnym momencie pojawiło się światło w tunelu, którym był konkurs marszałkowski na drogi gminne, doprowadzające ruch samochodowy do stref przemysłowych - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny, odkrywając kulisy starań. Przypomnijmy iż rzeczony konkurs Miasto Gniezno wygrało, choć pierwotnie nie znalazło się na liście do dofinansowania. W ten sposób udało się w marcu 2017 roku pozyskać 18 milionów złotych, które są przeznaczone na nie tylko przebudowę wiaduktu (poszerzenie i pogłębienie światła przejazdu), ale także budowę nowej drogi aż do ul. Osiniec: - Umowa jest wyjątkowo skomplikowanym dokumentem, który nie tylko mówi, co kto włoży do tej inwestycji, ale też jakie są zadania obu stron. Jest to przedsięwzięcie realizowane na czynnym obiekcie kolejowym, co stwarza duże problemy organizacyjne, ale początkowo ustalono kwotę nieco niższą, a w ramach negocjacji trwających do ostatniej chwili udało się przekonać PKP do kwoty 5 milionów, co pozwoliło spiąć cały montaż finansowy - dodał wiceprezydent.

Całkowity koszt przebudowy układu komunikacyjnego po przetargu ze stycznia br., wynieść ma 36 mln złotych. Przekazane 5 milionów złotych przeznaczone zostaną wyłącznie na sam wiadukt: - Jesteśmy zakładem otwartym i musimy współistnieć ze społecznościami lokalnymi. To przyświecało nam w negocjacjach i tak jak przekazano, technicznie ten obiekt był dla nas sprawny. Jednak zdajemy sobie sprawę iż kolej staje się partnerem i nie mamy dzielić miasta na pół, dlatego wsparliśmy tę inicjatywę, która wyszła od gospodarzy miasta. To będzie naszym wspólnym sukcesem - przekazał Wojciech Grześkowiak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Poznaniu.

- Ten projekt już się realizuje dzięki wewnętrznemu przekonaniu władz samorządowych i naszej współpracy od pół roku, bo przekonanie musiało być poprzedzone koncepcjami. To już wypracowujemy razem, kiedy jest rzucony problem społeczny i my jesteśmy odpowiedzialni ku temu, by służyć społeczeństwu - tak podchodzimy do tego  - powiedział Andrzej Skarbiński, zastępca Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Poznaniu. 

W działania na rzecz pozyskania środków zaangażował się także poseł Zbigniew Dolata: - Chciałbym pogratulować Miastu, panom prezydentom tej inwestycji, która po podpisaniu umowy ma pełne źródło finansowania i jest przesądzona. Nikogo nie trzeba przekonywać w Gnieźnie iż mieszkańcy czekali dziesiątki lat od momentu zbudowania tych wiaduktów na takie rozwiązanie komunikacyjne dla tej części miasta. Myślę, że ta inwestycja po jej realizacji usprawni ruch w naszym mieście - przekazał parlamentarzysta.

Inwestycja samego układu komunikacyjnego zaczną się we wrześniu 2018 roku, jednak termin ewentualnego zamknięcia wiaduktu na czas prowadzonych prac nie jest jeszcze znany.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Anastazja niedziela, 11 lutego 2018 22:28 napisane przez Anastazja

  POwyborco przeczytaj sobie komentarz "zdziwionego", to może spadniesz na cztery łapy. Żyję na tym świecie już dość długo i jak widzę nic się nie zmienia. Tylko układy, załatwianie i chwalenie się przed wyborcami. A nie można by tak prościej, normalnie, bez tych zabiegów, składać wnioski, oczekiwać rozpatrzenia zgodnie z potrzebami i sprawiedliwością, a nie wyrywać fundusze, może są bardziej potrzebne innym, a może bez problemu właśnie to nasz wniosek będzie najważniejszy? No, ale nie będzie wtedy wdzięczności, wzajemnego zobowiązania i pokazu, niestety pychy. No bo jednak "załatwianie" to okazja do dziękczynienia. Nie moja bajka!

 • Link do komentarza POwyborca niedziela, 11 lutego 2018 17:55 napisane przez POwyborca

  Racje trzeba przyznać, że w każdego działaniach można znaleźć uchybienia, ale przyznac trzeba szacunek posłowi oraz podziękowac za to co zrobił, nie rzuca słów na wiatr, ale widze tu samych oponentów, którzy nie mogą przeżyć, iż jak rządzili nic nie robili, a tu rządzenie idzie z działanie. Brawa dla Prezydenta i Posła

 • Link do komentarza POwyborca niedziela, 11 lutego 2018 17:55 napisane przez POwyborca

  Racje trzeba przyznać, że w każdego działaniach można znaleźć uchybienia, ale przyznac trzeba szacunek posłowi oraz podziękowac za to co zrobił, nie rzuca słów na wiatr, ale widze tu samych oponentów, którzy nie mogą przeżyć, iż jak rządzili nic nie robili, a tu rządzenie idzie z działanie. Brawa dla Prezydenta i Posła

 • Link do komentarza rezigiusz niedziela, 11 lutego 2018 05:41 napisane przez rezigiusz

  @smutek ja dobrze o tym wiem.Dlatego napisalem ze moze się bardzo zdziwic tym bardziej i to dzieki bogu nie on bedzie decydował kto bedzie na listach wyborczych w samorzadach. Coź czas pokaźe ale myślę iź kariera tego posła w natepnych wyborach skończy sie.

 • Link do komentarza smutek sobota, 10 lutego 2018 18:43 napisane przez smutek

  Ad. rezigiusz - gdyby posłowi Dolacie zależało na Polsce, to dążyłby do zjednoczenia PiSu w Gnieźnie. No, ale on ma swoją wierną, ale mierną grupę poddanych. Nienawidzi takich, którzy mogą zagrozić mu w drodze do dalszej kariery.

 • Link do komentarza zdziwiony sobota, 10 lutego 2018 11:43 napisane przez zdziwiony

  Panie Dolata,a ja sądziłem, że skonczyły sie czasy "zalatwiania" i, że każde miasto, każdy powiat ma równe szanse. A tu sie okazuje, że Gniezno bez Dolaty ani rusz. Po prostu klapa.

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 10 lutego 2018 07:57 napisane przez rezigiusz

  Widze źe Tomek i Zbyszek nie ukrywają iź sa "kolegami z badmintonowego boiska". Coś mi sie wtdaje źe przy tzw. potocznie zielonym stoliku podzielono juź władze w Pierwszej Stolicy Polski. Obaj panowie mogą sie bardzo przeliczyć i źle myśleć iz na układy nie ma rady. Otoź jest urna wyborcza i obojgu źadne wspolne fotografie juz ni pomoga. Dziwie teź sie osobiscie iz pan Poseł Dolata fotografuje sie z zacieklym przeciwnikiem PiS-u ktiry to przy kaźdej okazji na Sesjach RM dokłada rządowi RP.

 • Link do komentarza Dziękuję bardzo piątek, 09 lutego 2018 20:08 napisane przez Dziękuję bardzo

  Dolata wspiera działania Budasza z PO a Gru......ski z PO zaciera ręce

 • Link do komentarza Teodor piątek, 09 lutego 2018 18:09 napisane przez Teodor

  Jak znam życie "pomoc" posła Dolaty polegała na tym, że nie zadzwonił do prezesa, i nie naskarżył że spółka państwowa kasę na miasto władane przez nie-pisowego prezydenta chce dać ;) Poza tym pewnie palcem nie kiwnął

 • Link do komentarza Wyborca powiatowy piątek, 09 lutego 2018 16:57 napisane przez Wyborca powiatowy

  Dolacie na sercu leży tylko powiat. Miasto sobie odpuscil. Ale gdyby nie PSL i ZG, to ani powiatu by nie miał. Taki z niego strateg.

 • Link do komentarza Maniek piątek, 09 lutego 2018 15:55 napisane przez Maniek

  Żeby nie poseł Dolata, to Gniezno by upadło!

 • Link do komentarza emil piątek, 09 lutego 2018 15:06 napisane przez emil

  Wiadomo nie od dziś, że Dolata z Budaszem to koledzy. Dobrze, że poseł wspomógł przebudowę "Trzech mostów", choć to pokazuje, ze Dolace bliżej do PO niż do PiS. Ciekawe co na to prezes?

 • Link do komentarza tekatka piątek, 09 lutego 2018 11:59 napisane przez tekatka

  Dolata wspólnie z Budaszem? To się nie dzieje... :o

 • Link do komentarza Fejm piątek, 09 lutego 2018 11:23 napisane przez Fejm

  A ten dolata to co tam robi? Fejm?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane