poniedziałek, 19 lutego 2018 11:33

Remont Starego Ratusza - jak wygląda postęp prac?

 
Remont Starego Ratusza - jak wygląda postęp prac? fot. Rafał Wichniewicz

Od kilku miesięcy trwają prace przy renowacji zabytkowego Starego Ratusza przy ul. Chrobrego. Obecnie najintensywniejsze prace przebiegają przede wszystkim na pierwszym piętrze budynku.

Remont i adaptacja pomieszczeń gmachu, stojącego u zbiegu ul. Chrobrego i Rzeźnickiej, cały czas przebiega na najwyższych obrotach. Ukończone zostały już wnętrza, w których mieści się nowa siedziba Urzędu Stanu Cywilnego, a obecnie prace obejmują głównie pierwsze piętro budynku, w którym mieści się Sala Kryształowa, Sala Sesyjna oraz gdzie znajdowało się Biuro Rady Miasta. W chwili obecnej, z zaplanowanych prac została wykonana nowa klatka schodowa w części D (od ul. Rzeźnickiej), gdzie wybudowano także nowy szyb windowy. Ta część zyskała także nadbudowę w celu pomieszczenia instalacji windowej oraz klapy oddymiającej klatkę schodową. Dolną część budynku zajmuje USC. 

Ponadto prace trwają także w wielu innych pomieszczeniach, które zostaną zaadoptowane na cele kulturalne - wystawiennicze, wizualne, kinowe. W przyszłym Historycznym Gabinecie Prezydenta Gniezna układana jest już podłoga, trwa gruntowanie ścian w Sali Kryształowej, a w pozostałych pomieszczeniach układane są instalacje wentylacyjne, ciepłownicze oraz elektryczne. Wymieniona została już częściowo stolarka okienna i drzwiowa, powstały toalety oraz serwerownia. Intensywne prace trwają na poddaszu, gdzie wymiany doczekało się pokrycie dachowe, układana jest izolacja, a częściowo wymieniona musiała zostać cała konstrukcja nośna.

Jednocześnie Urząd Miejski czeka na decyzję ministerstwa w sprawie wykreślenia lub pozostawienia w ewidencji budynku nr C, którego stan techniczny jest katastrofalny (zobacz więcej). Decyzja powinna zapaść do początku marca. 

Po remoncie ratusza, z 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, 1,8 tys. metrów kwadratowych zostanie przeznaczone na cele kulturalne - powstanie oferta dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów, osób niepełnosprawnych oraz turystów. Założeniem jest by Stary Ratusz był obiektem otwartym, w którym odbywać się będą koncerty, pokazy filmowe, wystawy, spotkania literackie itp. We wnętrzach budynku powstanie także Dom Powstańca z pamiątkami po powstańcach wielkopolskich, które obecnie znajdują się w likwidowanym Gimnazjum nr 2. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Luis środa, 21 lutego 2018 16:59 napisane przez Luis

    teraz już wiadomo jak pomarańczowe kaski przewędrowały ze szpitala do ratusza

  • Link do komentarza budowlaniec wtorek, 20 lutego 2018 13:36 napisane przez budowlaniec

    O nie wiedziałem, że Prezydent jest geodetą :-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022