wtorek, 27 lutego 2018 11:42

Ministerialne środki na zabytki - więcej wniosków poza dofinansowaniem

 
Ministerialne środki na zabytki - więcej wniosków poza dofinansowaniem fot. Rafał Wichniewicz

Poznaliśmy wyniki naboru wniosków na ochronę zabytków, które ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na liście beneficjentów znalazły się obiekty z Gniezna, choć więcej projektów nie zostało uznanych.

Tradycyjnie co roku MKiDN ogłasza ministerialny nabór wniosków od osób prywatnych i instytucji, które planują zrealizować remonty lub renowację posiadanych przez siebie zabytków. Co roku także startują w nim różni zainteresowani, którzy planują dzięki temu zastrzykowi gotówki, rozpocząć lub dokończyć prace remontowe, na które często brakuje środków z własnych przychodów. W sumie w tym roku na ww. działanie przeznaczono kwotę 112 mln 500 tys. złotych, a do naboru wystartowało ponad 800 zainteresowanych.

Po pierwszym naborze, którego wynik poznaliśmy w lutym br., dofinansowanie przyznano tylko dwóm beneficjentom:

 • 150 tys. złotych liczyć może katedra gnieźnieńska, która otrzyma je na III etap konserwacji polichromii sklepienia ściany południowej oraz zachodniej w kaplicy Dzierzgowskiego. 
 • 60 tys. złotych trafi do parafii farnej, która prowadzić będzie konserwację murów wewnętrznych poddasza (szczyt nawy głównej i zakrystii), a także termoizolację stropu.

W tym roku środków nie przyznano klasztorowi OO. Franciszkanów (etap końcowy remontu elewacji), oraz parafii pw. Matki Zbawiciela na os. Dalki, która planowała wykonać remont dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Jest to już kolejny raz, kiedy projekt tego ostatniego wnioskodawcy na to samo zadanie nie został przyjęty.

Ponadto środków nie przyznano właścicielowi prywatnemu drewnianego dworu z Miłonic, stojącego przy ul. Zamiejskiej (remont dachu, stropu, dwóch szczytów i ganku - II etap). W ubiegłym roku na ten obiekt przyznano 100 tys. złotych. Pieniędzy nie otrzymał właściciel prywatny dawnego klasztoru Bożogrobców przy ul. św. Jana, gdzie planowano dokonać renowacji więźby dachowej drewnianych stropów oraz wymiany dachówek. W ubiegłym roku ten obiekt przyznano 400 tys. złotych, których to jednak nie wykorzystano.

Nie przeszedł również wniosek parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, która planowała dokonać remontu jednej z dwóch małych wieży. Nie przyznano także środków parafii pw. św. Marcina w Dziekanowicach, która planowała naprawę wieży i części elewacji. 

Wszyscy zainteresowani, których wnioski nie zostały przyjęte, mogą wystartować w drugim naborze, który został ogłoszony, a który zostanie zamknięty 31 marca br.

6 komentarzy

 • Link do komentarza myśliciel wtorek, 27 lutego 2018 21:36 napisane przez myśliciel

  Adam . Słychać o cięciach bo zawsze są rzeczy ważne i ważniejsze . To znaczy LUDZIE !!!!

 • Link do komentarza nopisdu wtorek, 27 lutego 2018 21:31 napisane przez nopisdu

  ciekawy tata - ty niemądry człowieku, żeby nie napisać dosadniej. W piewrszej kolejnośc idź zapytać u źródła jakie sa plany a pisz głupot. Widać, że jesteś taki chłopek z klawiaturą . Idź, zobacz, zapytaj potem komentuj.

 • Link do komentarza adam z wtorek, 27 lutego 2018 17:09 napisane przez adam z

  To są jakieś "psie" kwoty. Za rządów tej "złej" PO katedra dostała kilkanaście mln, Franciszkanie ponad 6 mln (nie wspominając o innych) i było źle.

  Jeżeli jest tak cudownie w gospodarce to dlaczego ciągle słychać o jakiś cięciach? Zobaczcie ile inwestycji drogowych "poleciało". O co kaman?

 • Link do komentarza pytacz wtorek, 27 lutego 2018 16:42 napisane przez pytacz

  'Pieniędzy nie otrzymał właściciel prywatny dawnego klasztoru Bożogrobców przy ul. św. Jana, gdzie planowano dokonać renowacji więźby dachowej drewnianych stropów oraz wymiany dachówek. W ubiegłym roku ten obiekt przyznano 400 tys. złotych, których to jednak nie wykorzystano.' co to oznacza? '400 tys. złotych, których to jednak nie wykorzystano' to gdzie są te pieniądze?

 • Link do komentarza Edyta wtorek, 27 lutego 2018 15:17 napisane przez Edyta

  Ciekawy tata, wcale nie jest tak, jak myslisz. Zresztą musisz tez byc kiepskim tata zważajac na twój komentarz. Parafia nie dostala, bo srodkow bylo niewiele i po prostu, skoro nie ma dla wszystkich, to trzeba dzielic tak, by starczylo na priorytetowe remonty. Tak krawiec kraje, jak mu materii staje. I tyle w temacie, a ty sie zajmiij swoimi dziecmi, bo bedzie z tego wiekszy pozytek,niz z glupiej pisaniny.

 • Link do komentarza ciekawy tata wtorek, 27 lutego 2018 13:56 napisane przez ciekawy tata

  No proszę parafia pw. Matki Zbawiciela na os. Dalki, dotacji od Ministerstwa Kultury , na remont stolarki okiennej w swojej kaplicy, nie otrzymała. Dlaczego ? Bo widocznie Ministerstwo uznało, że nie jest to "zabytek" aż takiej klasy, by za wszelką cenę te okna, w tej kaplicy musiałyby być wymienione. Może i dobrze byłoby je wymienić, ale nie za pieniądze państwowe. Tak uznali.
  To co się teraz stanie z pieniędzmi przyznanymi tej parafii, przez Radę Miasta Gniezna ?
  Proboszcz je, mimo wszystko weźmie i wymieni za nie, choć jedno okno w swojej kaplicy ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane