piątek, 09 marca 2018 08:25

Most w Kłecku do remontu

 
Most w Kłecku do remontu źródło: UMWW

Jeszcze w tym roku przeprawa nad Małą Wełną wymagać będzie kapitalnego remontu. To oznacza utrudnienia na dość ruchliwej trasie, jaką jest szosa z Gniezna do Wągrowca.

Droga wojewódzka nr 190 od kilku lat przechodzi różnego rozmiaru remonty. W 2017 roku prace pochłonęły 1,5 mln złotych i objęły wymianę nawierzchni na odcinku o długości 2,7 km między Kłeckiem i Kłeckiem-Kolonia, a także przebudowami chodników na ul. Gnieźnieńskiej w Kłecku oraz w Działyniu. 

Tymczasem w 2018 roku w Kłecku powstanie nowy most na rzecze Mała Wełna. Ta stosunkowo niewielka przeprawa, pobudowana w 1958 roku nad Małą Wełną, znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym (część konstrukcji przez lata mocno osiadła w podmokłym gruncie). W związku z tym konieczna jest całkowita rozbiórka obiektu. W jego miejscu pojawi się analogiczna, jednoprzęsłowa konstrukcja, wykonana z żelbetowych belek, zespolonych z płytą i osadzonych na palach posadowionych na głębokości dochodzącej do 13 metrów. Dzięki temu, cała inwestycja będzie miała najwyższą klasę nośności, utrzymującą nacisk do 50 ton. Ponadto wzmocnione zostaną brzegi rzeki, a także dno zostanie ułożone narzutem kamiennym

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu Gminy Kłecko i Urzędu Marszałkowskiego, w trakcie którego rozmawiano nie tylko o samej inwestycji, co o problemach, jakie się z tym wiążą. Na niedawnej sesji Rady Gminy poruszono bowiem problem objazdów, które oznaczałyby nakładanie przez mieszkańców (a także tranzyt) do kilkudziesięciu kilometrów drogi (przez Mieleszyn lub Sławno czy Kamionek). Jak zapowiedziano w tym tygodniu, zarówno burmistrz Adam Serwatka jak i dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Katarzyński zapowiedzieli starania o budowę przeprawy tymczasowej dla lokalnego ruchu samochodowego, a także kładki dla pieszych.

Przebudowa mostu kosztować ma 3,8 mln złotych, a zakończona ma zostać najpóźniej w ostatnich dniach listopada 2018 roku. Wykonawcą jest sopocka spółka Most.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane