poniedziałek, 19 marca 2018 13:15

Parking ciągle stoi pusty, więc ile powinno się stać za darmo?

 
Parking ciągle stoi pusty, więc ile powinno się stać za darmo? fot. Rafał Wichniewicz

Parking przy cmentarzu św. Piotra, który od kilku tygodni funkcjonuje jako płatny, wciąż świeci pustkami. Radni proponują, by wydłużyć na nim czas darmowego postoju.

Teren ten został zagospodarowany na parking w ubiegłym roku. Miasto Gniezno na to zadanie wydało 430 tys. złotych, ale o ile początkowo miał być to plac ogólnodostępny, o tyle w ostatecznym rozrachunku zdecydowano, że wprowadzi się na nim opłaty za postój. Te zaczęły obowiązywać od 1 lutego br. choć ostatecznie wprowadzono też ulgę - pierwsze 45 minut postoju jest darmowe. Jak podkreślano, wprowadzenie opłat miało zapobiec wykorzystywaniu parkingu przez mieszkańców do pozostawiania na nim swoich samochodów przez cały czas. Dlatego, po wyznaczonych godzinach obowiązującej odpłatności, postój jest darmowy.

Tymczasem od 1 lutego parking przeważnie świeci pustkami. Jedynie w czasie pogrzebów zapełnia się samochodami, które stoją znacznie dłużej niż ww. darmowe 45 minut. Problemów związanych z tym parkingiem jest jednak więcej - jak zwrócili nam uwagę mieszkańcy, sam wjazd został zdaniem wielu źle przemyślany. W efekcie, jadąc od ul. Kłeckoskiej, samochody stają przed szlabanem tak, że po wyciągnięciu ręki z okna brakuje jeszcze kilkudziesięciu centymetrów do wciśnięcia przycisku na urządzeniu wydającego bilet. Rozwiązania są w tym momencie dwa - trzeba pojazdem "wykręcić" z przeciwnego pasa ruchu ul. Powstańców Wielkopolskich, by stanąć równolegle przy urządzeniu, albo... wysiąść z pojazdu i dopiero wtedy wcisnąć przycisk. Z tego drugiego, wciąż mało komfortowego rozwiązania, korzysta większość kierowców. Tymczasem nie same kwestie techniczne były tematem dyskusji na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska.


- Ten parking, od momentu jak jest szlaban, to stoi pusty. Nikt tam nie parkuje. Chcieliśmy tam mieć parking, jest już gotowy, ale nikt tam nie wjeżdża i ja to obserwuję o różnych porach dnia. Jeżeli jest pogrzeb na cmentarzu, to być może tam parkują, ale nie jest to zbyt przyjemne, kiedy słyszę, że 45 minut jest za darmo. Przychodzą do mnie różne opinie od ludzi, że Miasto jeszcze łupi na tych opłatach. Skoro my to zbudowaliśmy z podatków, to może powinniśmy zwiększyć ten czas lub nawet zlikwidować te opłaty - stwierdził radny Ryszard Niemann na czwartkowym posiedzeniu komisji. Radna Teresa Niewiadomska przyznała: - Przypuszczam, że powodem tego, że ludzie tam nie parkują jest to, że iż nie wiedzą iż 45 minut jest za darmo. Wiceprezydent Jarosław Grobelny przyznał iż faktycznie problemem może być brak jasno podanej informacji o tym, ale podobnie było na parkingu pod targowiskiem i dzisiaj wszyscy są już przyzwyczajeni do półgodzinnego darmowego postoju: - Jak popatrzymy na miejsca parkingowe przy cmentarzach - jak jest pogrzeb, to są zajęte. To się zwiększy w okresie wiosenno-letnim, bo tych osób odwiedzających będzie więcej - przekonywał Jarosław Grobelny.

Radny Jan Szarzyński stwierdził: - Mam taką sugestię, żeby to były dwie godziny za darmo. Do głosu dołączył radny Marek Bartkowicz: - Wydaje mi się, że cmentarz, szpital itp. są wyłączone z czasu. Jak idę do urzędu, to mam tam jakiś czas, by coś załatwić. Natomiast cmentarz czy szpital, my poświęcamy w nich czas nie licząc go. Ustawianie opłat przy cmentarzu jest takim wejściem z butami w przestrzeń, która do tej pory była poza czasem. Z tego powodu tam moim zdaniem nie powinno być w ogóle opłat. Wiceprezydent odparł: - Tu chodzi też o pewną rotację miejsc. Ryszard Niemann stwierdził iż nie ma kto rotować gdyż nikt tam teraz nie parkuje i zaproponował, by faktycznie zrobić możliwość parkowania za darmo.

Radny Sławomir Graczyk stwierdził iż należy dać czas do przemyślenia całej kwestii: - Być może nie całkowicie bezpłatnie, bo pierwszą ideą było to, by ludzie tam nie zrobili sobie parkingu stawiając na kilka dni. Dlatego proponuję 1,5 godziny, bo to jest zupełnie wystarczające, by jechać na pogrzeb. To jest wystarczające, by odbyć całą ceremonię, pożegnać się z rodziną, odebrać kondolencje i wrócić. Ryszard Niemann przyznał iż jakikolwiek wniosek w sprawie wydłużenia tego czasu lub likwidacji opłaty powinien zostać podjęty jak najszybciej, by już przed Wielkanocą mieszkańcy mogli spokojnie dojechać na cmentarz. Radny Marcin Jagodziński zaproponował, podobnie jak Jan Szarzyński, by to były dwie godziny. - To byłoby najbardziej realne, bo ceremonia trwa, a tu nagle na końcu rzucać wiązankę i lecę bo czas się kończy - próbował przekonać Jan Szarzyński.

- Właśnie w sytuacji takiej, kiedy jest natłok w okresie świątecznym, to jak zostawimy parking samemu sobie, to będziemy na nim mieli wszystko - handlujących zniczami i zajęty będzie od rana do wieczora, a ten, kto przyjedzie. Oczywiście można wyznaczyć miejsca do handlu, ale ktoś może handlować z samochodu. Regulamin co prawda zabrania tego, ale Straż Miejska dawała mandaty już takim osobom, ale jednocześnie im się opłacało dostać mandat i stać dalej niż opuścić miejsce - stwierdził Jarosław Grobelny i dodał dalej iż propozycje radnych zarówno o darmowym parkowaniu jak i wydłużenia czasu darmowego postoju, zostaną przekazane prezydentowi. Przyznał też iż trzeba będzie zamieścić dodatkowe informacje o zasadach korzystania z parkingu tak, by były czytelne dla nadjeżdżających kierowców. O ostatecznej decyzji w ww. sprawie dowiemy się zapewne w niedługim czasie.

26 komentarzy

 • Link do komentarza turysta niedziela, 25 marca 2018 16:36 napisane przez turysta

  przede wszystkim nie ma WYRAŹNEJ informacji, ile minut za darmo i ile kosztuje 1h!! owszem informacja jest po drugiej stronie kasy literkami takimi, że musiałem założyć okulary....
  ps.
  o wjeździe na parking nie wspomnę, bo takiego partactwa to juz dawno nie widziałem, automat nie widzi auta, trzeba robić manewry, żeby auto "zobaczył" i wydał bilecik, co przecież otwiera szlaban....
  PARTACTWO na całej linii i do tego CHCIWOŚĆ!

 • Link do komentarza mieszkanka wtorek, 20 marca 2018 14:14 napisane przez mieszkanka

  Parking powinien być płatny i tyle, jak nie było płatności to był pełen i to wcale nie chodzi o okolicznych mieszkańców, a dojeżdżających do pracy - którzy zbierają się w jednym miejscu a potem jadą dalej razem dla nich ten parking był super.
  Faktycznie 2 godziny urządzałoby odwiedzających może nawet 3? Ale do tego zakaz parkowania na ul. Kłeckowskiej bo naród nasz taki już jest jakby mogli to na cmentarz wjadą byle bliżej i taniej .....
  Co do parkingu pod targowiskiem - na początku też mało było parkujących dziś zdarza się że brak miejsca ale mnie osobiście denerwują zarezerwowane miejsca na tym parkingu - kompletnie tego nie rozumiem dlaczego po co i komu? W soboty nie ma miejsca dla innych aut a te "opłacone" puste są ... dla kogo?

 • Link do komentarza Hans wtorek, 20 marca 2018 09:26 napisane przez Hans

  Porównywanie Gniezna do Torunia, dobre sobie. I skąd Gniezno miałoby wziąć pieniądze na wkład własny? Widać, jak znacie się na środkach unijnych o których tak chętnie się wypowiadacie
  Porównywajcie z miastami, które można porównywać - Inowrocław, Stargard, Siemianowice Śląskie, Mysłowice

 • Link do komentarza dobra rada wtorek, 20 marca 2018 09:24 napisane przez dobra rada

  To miejsce można wykorzystać na lądowisko helikopterów , wystarczy te dwie lampy ze środka usnąć i będzie gotowe.

 • Link do komentarza ? wtorek, 20 marca 2018 09:05 napisane przez ?

  pytanie do kogoś kto oczywiście otrzymuje ten słynny "informator miasta" czy jak to się tam nazywa, czy w tym informatorze też zamieszczają takie info o wydaniu kasy na wybudowanie parkingu z którego nikt nie korzysta ?

 • Link do komentarza Aga wtorek, 20 marca 2018 09:01 napisane przez Aga

  Płatny parking na uboczu. Co to jest pazerność władz miasta ? Czy totalna bezmyslność

 • Link do komentarza wybudzony po trzech latach wtorek, 20 marca 2018 08:56 napisane przez wybudzony po trzech latach

  Czy nie prościej i z rozumem było zrobić tańszy parking bez tych barierek i urządzeń ale za to darmowy dla przyjeżdżających na cmentarz no bo kto inny tam jeszcze zaparkuje ? może przejezdny się zatrzyma na chwilę by odpocząć i spojrzeć na katedrę ? Tyle kasy wydano i to się marnuje, ta kostka zacznie zarastać zielskiem , te barierki i mechanizmy zaczną rdzewieć , ech gospodarza nam trzeba.

 • Link do komentarza :-)))))))))))) wtorek, 20 marca 2018 08:49 napisane przez :-))))))))))))

  Mnie to wcale nie dziwi, to przecież tylko Gniezno. Bareja wiecznie żywy.

 • Link do komentarza Tadeusz wtorek, 20 marca 2018 08:30 napisane przez Tadeusz

  @Hans - przy tej obfitości funduszy unijnych dla naszego kraju gdzie inne miasta naprawdę z tego korzystają , podane przez ciebie kwoty brzmią jak jakiś żart. Powstanie strefy ekonomicznej tak wyszydzanej za poprzedniej kadencji jest raczej spadkiem po prezydencie Kowalskim, Budasz obiecywał co innego , zdaje się że miało to być powi ekszenie terenów inwestycyjnych, porozumieniami z gminą itd. a okazuje się że na konferencji prasowej jego specjalistka nawet nie wiedziała ile dotąd powstało miejsc pracy w tej strefie otrzymanej w spadku. Ponad 500 miejsc do parkowania , tyle że nie dla szukających miejsca w centrum gdy potrzeba coś załatwić w banku , na poczcie czy aptece. To parkingi dla prywatnych kamienic a ten pod cmentarzem to nie wiadomo dla kogo bo z pewnością nie dla ludzi pozostających w smutku, to kpina żeby za podatki tych żałobników zrobić coś na czym chce się na nich zarabiać. Przy okazji ulg dla prywatnych kamienic, czy ci co mają domy jednorodzinne w Gnieźnie to jakiś gorszy sort mieszkańców tego miasta, też płacimy podatki do kasy urzędu , też chcemy ulg za remonty naszych domów.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahah wtorek, 20 marca 2018 08:13 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahah

  magistrat powinien wydać nakaz że pogrzeb ma trwać 45 minut łącznie z wejściem żałobników i wyjściem z cmentarza , i koniecznie tablicę z nakazem umieścić na bramie cmentarza

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 19 marca 2018 22:36 napisane przez wyborca

  @poniedziałek, 19 marca 2018 14:56 napisane przez Hans

  Pan (i) zapomniał dopisać ile nas podatników kosztowały te rządy.
  Ile Budasz i koalicja PO-SLD zarabia w UM i spółkach miejskich.

 • Link do komentarza babcia Rózia poniedziałek, 19 marca 2018 21:09 napisane przez babcia Rózia

  elemeledudki i inne dudki - parking płatny ma przynosić dochody, to jasne, jak słońce. A ten parking żadnych dochodów przynosić nigdy nie będzie, bo eksploatacja urządzeń zapewne przewyższa przychód. Zatem jedyne rozwiązanie tutaj to likwidacja opłat i wprowadzenie czasowego parkowania. To takie proste, że aż nie zrozumiałe dla radnych - bezradnych tego miasta. Ale uwaga! Rotacja musi być kontrolowana, każdy kto przyjeżdża wstawia za szybę kartkę z godziną przyjazdu ( na zachodzie sa specjalne zegary, dlaczego u nas nie ma?) Zacofane Gniezno, zacofane władze i bałagan.

 • Link do komentarza ythyt544 poniedziałek, 19 marca 2018 21:01 napisane przez ythyt544

  Hansie ! No już nie przynudzaj z tą KAWKą bo to program rządowy, a te pozyskane kwoty unijne to śmiech przy obecnych możliwościach , zobacz jaką kasę dostają inne miasta , jakie tam idą środki na komunikację , Toruń dostał unijnych 195 mln zł na sam rozwój komunikacji publicznej , proporcjonalnie do Torunia to Gniezno powinno pozyskać na MPK ok. 65 mln zł a ty wychwalasz 11,5 mln zł ? Strefa za Kowalskiego powstawała to krzyczeliście że to bagno.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 19 marca 2018 20:44 napisane przez Mieszkaniec

  Po prostu polaczkom szkoda wydać 2 zł na parking. No, ale na fajki 15 zł to już tak.

 • Link do komentarza elemeledudki poniedziałek, 19 marca 2018 19:42 napisane przez elemeledudki

  @Gosia i @szofer ja nic nie porównuje po prostu przytoczyłem w komentarzu iż w jednym z miast które odwiedzam jest taki sam system parkowania. Co do usytułowania i czytania auta przez system aut no cóż widać iż ktoś z UM to odebrał i stwierdził iż jest OK. Jednak że nie jest to powodem do całkowitego zniesienia opłat za czas parkowania na tym parkingu bo można zrobić 2 godzin y za free i to wystarczy. Nie może być tak że wsio ma być za darmo bo każdy by chciał tak wsio za free ja też

 • Link do komentarza Oli poniedziałek, 19 marca 2018 17:22 napisane przez Oli

  O kle wiem,cmentarz jest otwarty w pewnych godzinach.Zimowa pora krocej,letnia nieco dluzej.Zatem parkjng nkechaj sie stanie bezplatny w godzinach otwarcia cmentarza.Po zmroku tam juz nikt nie zajrzy,a wtedy bedzie platny,wiec nikt z lkkalnych mieszkancow nie bedzie parkowal wieczorami i noca,Proste roziwazanie. Jezelk ktos ma starsza babuszke w rodzinie i kna zechce odwiedzic w dzien groby najblizszych,to tak: pk wjezdzie na parkjng pierwszy kwadrans na wypakowanie sie z auta,drugi kwadrans na wpakowanie sie dk auta,dwa kwadranse na wczlapanie sie babci pk schodach,zatem 45 minut juz nie wystarcza na zapalenie zniczy,ulozenie kwiatkow. WIDCZNIE RADNI nie maja starszych osob w rodzinie,skoro uchwalaja uchwaly nie grajace nijak z rzeczywistoscia

 • Link do komentarza qwerty poniedziałek, 19 marca 2018 16:42 napisane przez qwerty

  Sobota po 13tej. Pogrzeb. Na parkingu pusto a wzdłuż Kłeckoskiej po obydwu stronach kilkanaście aut - głównie nr rej. PO i PZ. Rozwiązanie to darmowe 2 godziny i tablica informująca o tym z daleka przyjezdnych spoza Gniezna, że do 2 godzin jest za darmo.

 • Link do komentarza Gosia poniedziałek, 19 marca 2018 15:49 napisane przez Gosia

  elemeledudki - takie mądry to ci powiem-napisze, że jak się zadajesz od strony Kłeckoskiej na ten parking to automat wyświetla że nie widzi auta i wtedy zaczynają się manewry, żeby automat "zobaczył " pojazd! - to po pierwsze a po drugie pytanie kto ma tu parkować jak nie idący na cmentarz!? Przy Krzyża parking - ten pod wiaduktem - jest skandalem - tam powinny być abonamenty i czasówka - tam całymi dniami parkują mieszkańcy z Żuław - a żałobnicy o których tak się martwią radni nie mają gdzie zaparkować - ten parking pod obwodnicą rozwiązał za to problem deweloperom z Żuław którzy normalnie musieliby o tym pomyśleć przy projektowaniu budynków wielorodzinnych a tak chyba za free zalatwili to z miastem.... to jest skandal!

 • Link do komentarza szofer poniedziałek, 19 marca 2018 15:45 napisane przez szofer

  elemeledudki - nie porównuj wiecznie pustego parkingu cmentarnego do parkingu przed sanatorium. To po pierwsze. A po drugie - rotacja owszem, ale co najmniej dwugodzinna. choć z tymi autami na sprzedaż czy innym handlem, sprawa jest prosta do ukrócenia, więc nie wymyślaj czegoś, czego nie ma i nie może być. Moim zdaniem parking powinien być całkowicie bezpłatny, ale rotacyjny. Wtedy nikt nie będzie stał dłużej niż przewiduje uchwała, a wokół w ogóle tam nie ma mieszkańców, którzy by z niego korzystali, bo nie ma bloków, a każdy, kto ma własny dom, ma własne podwórko czy garaż. Naprawdę jazda to jest przy cmentarzu św. Krzyża, bo on, czyli ten parking służy mieszkańcom, a nie cmentarzowi. Tam trzeba natychmiast wprowadzić rotację, przynajmniej w godzinach od *;)0 -18:00. potem niech sobie mieszkańcy stawiają na noc. Ale to jest jak widać zbyt trudny problem, jak dla tej magistrackiej władzy gnieźnieńskiej.

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 19 marca 2018 15:17 napisane przez EagleEye

  Jutro skończy sie trzeci tydzień jak "nie dziala" automat kasowy na parkingu pod targowiskiem. Podkreślam "trzeci tydzień" ! ! ! Co na to pan v-ce bo chyba cos tam w UM jest nie halo a klienci sa zdezorientowani co jest grane bo pooklejane jest tam coś kartkami jak za krola świeczka. Ciekawe jak ma ktoś zapłacić jak wjedzie na parking okolo poludnia i wyjezdza około 17 godziny (10 zł) jak inkasenci sa aź do godziny 16. Teraz prosze sobie policzyć ile kasy ucieka przez nieudolność UM. Mozna jakieś info z dzialu PR co jest tam grane bo widac jak to miasto jest zarzadzane

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane