Wydrukuj tę stronę
czwartek, 29 marca 2018 10:16

Uznane odwołania na dofinansowanie zabytków

 
Kościół w Niechanowie Kościół w Niechanowie źródło: Google Street View

Trzy projekty z naszego regionu, na które w pierwszym naborze nie przyznano ministerialnych środków na wykonanie renowacji, dzięki odwołaniu teraz je otrzymają.

Pod koniec lutego informowaliśmy o przyznaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowań, realizowanych w ramach programu ochrony zabytków. Wówczas też okazało się iż do naszego regionu trafi niewielka kwota w wysokości 210 tys. złotych, która została przyznana parafii katedralnej na III etap konserwacji polichromii sklepienia w kaplicy Dzierzgowskiego (150 tys. zł) oraz parafii farnej na konserwację murów wewnętrznych poddasza oraz termoizolację stropu (60 tys. zł). 

Wnioskodawcy, których projekty nie zyskały dofinansowania, mieli szansę na złożenie odwołania. W naszym regionie było to kilka różnych zadań, dotyczących zarówno instytucji, jak i prywatnych przedsięwzięć. Decyzją ministerstwa, pozytywnie zdecydowano się rozpatrzyć trzy odwołania na kwotę łączną 480 tys. złotych:

  • Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie, która planuje wykonać remont drewnianej elewacji świątyni z XVIIII wieku. Dofinansowanie przyznano na kwotę 180 tys. złotych.
  • Parafii pw. św. Marcina w Dziekanowicach, która planuje wykonać naprawę wieży i części elewacji (elementy dachu, w tym pokrycie, ściany, strop, konstrukcja i tynki) w świątyni stojącej w Lednogórze. Kwota dofinansowania wynosi 200 tys. złotych.
  • Inwestycja prywatna - dwór drewniany Walewskich i Kochanowskich z Miłonic, pochodzący z XVIII wieku, stojący przy ul. Zamiejskiej. Środki w kwocie 100 tys. złotych przeznaczone zostaną na remont dachu, stropu, dwóch szczytów i ganku. Jest to drugi etap prac przy tym budynku.

Do 31 marca br. trwa drugi nabór wniosków w ramach tego samego programu. O tym, czy pojawią się w nim projekty z powiatu gnieźnieńskiego, będziemy informować.

32 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec