czwartek, 29 marca 2018 12:23

„Nowa” Dolina Pojednania - w tym roku fontanna

 
„Nowa” Dolina Pojednania - w tym roku fontanna wizualizacja projektu

W najbliższych miesiącach wykonane zostaną pierwsze prace przy rewitalizacji Doliny Pojednania - w tym roku wykonane zostanie największe zadanie - budowa nowej fontanny.

Od czasu odgrodzenia terenu położonego w wąwozie między klasztorem OO. Franciszkanów a kościołem św. Jana w 2016 roku, do tej pory na tym terenie przeprowadzono jedynie remont schodów, a także w ramach inwestycji przeprowadzonej przy sądzie, zlikwidowano zaniedbany taras widokowy. W tym roku wykonany zostanie pierwszy etap zadania, którym jest budowa fontanny w miejscu dotychczasowej, zapuszczonej niecki, powstałej w 2000 roku. 

W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie nowej fontanny, która powstanie tu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i półkolistym placem o nawierzchni granitowej - woda będzie tryskać z poziomu posadzki, podobnie jak ma to miejsce obecnie w Parku im. T. Kościuszki. Koszt zadania zaplanowany jest na 500 tys. złotych, a zakończenie prac ma nastąpić w czerwcu 2018 roku.

Pozostałe zadania, zmierzające do przebudowy Doliny Pojednania, wykonane zostaną w 2019 roku. Docelowo bowiem ma zostać ona podzielona na trzy strefy: siłownię zewnętrzną, strefę relaksu oraz plac zabaw. Na to zadanie ma zostać przeznaczona podobna kwota środków. 

Poza tym planowany jest remont schodów od strony północnej, wykonanie alejek spacerowych, oświetlenie, wykonanie kanalizacji teletechnicznej pod monitoring, a także nasadzenia roślin. Całkowity koszt rewitalizacji Doliny Pojednania pochłonie 2 mln złotych.

28 komentarzy

 • Link do komentarza zasmucony mieszkaniec piątek, 27 lipca 2018 17:57 napisane przez zasmucony mieszkaniec

  Komentatorze ToJa - Ja o krupie, a pan o d***e. Nie pisałem w stosunku do Urbisu o estetyce, a, o szkaradzieństwach naszego miasta, o psuciu jego historycznego wizerunku, o głupotach typu plaża na Rynku. te sprawy leżą w gestii prezydenta miasta i to on będzie się z nich tłumaczył wyborcom. Natomiast administrowanie budynkami przez Urbis będzie przedmiotem odrębnej analizy i już dziś wiadomo, że ta spółka sobie z tym po prostu jakoś nie radzi. Nawet nie wie, kto mieszka w ich zasobach śląc pisma do lokatorów przebywających już dawno w zaświatach.

 • Link do komentarza ToJa piątek, 27 lipca 2018 09:53 napisane przez ToJa

  do zasmucony mieszkaniec - Fakty poproszę o źle administrowanych domach komunalnych, a nie czcze gadanie wynikające tylko z niechęci do Budasza. Jeśli te fakty wyglądają jak "latające szczury" to już dziękuję. A może była mowa o gołębiach?? Ale one są wszędzie. W kwestii estetyki miasta jest wiele to zrobienia, zgadzam się. Brudne i wyjątkowo zaniedbane ulice rzeczywiście w Gnieźnie są, ale one należą przede wszystkim do powiatu i innych zarządców. A poczucie piękna jest sprawą subiektywną i to, że ktoś nazywa coś szkaradnym i obrzydliwym nie znaczy, że takie faktycznie jest. Paranoja przedwyborcza? To chyba dobrze świadczy o Budaszu, że większość z tych działań, które zaplanował na I kadencję, zamierza je w tym czasie zrealizować. Pański wpis to kolejna nieudolna próba dyskredytacji prezydenta. Na szczęście pozytywne zmiany jakie wprowadził w mieście obronią go jesienią podczas wyborów.

 • Link do komentarza tojakamil czwartek, 26 lipca 2018 23:13 napisane przez tojakamil

  Przy akceptacji tych wszystkich inwestycji zabrakło refleksji nad stanem obecnych obiektów. Przykładem niech będą place zabaw. Powstanie kolejny, niewielki, może rzeczywiście brakujący w tym miejscu... Jest jednak ale, czy któryś z decydentów, pracowników UM, rady miasta itp. był z dziećmi na placu zabaw przy ul. 3 maja lub ul. Armii Krajowej. Ja z racji tego, że posiadam dwójkę szkrabów jestem niejako zmuszony odwiedzać te miejsca.
  Mało bezpiecznie i strasznie obskórnie.
  Polecam jednemu z redaktorów zrobić rewizję i sesję zdjęciową.

 • Link do komentarza Figo Fagot czwartek, 26 lipca 2018 16:56 napisane przez Figo Fagot

  Hałas, pyły itd. A dlaczego wiedząc o tych remontach nie ubezpieczyla się od szkodliwych warunków? Jak w tej piosence: " mądry polak po szkodzie, dlatego tyle mądrości jest w tym narodzie"

 • Link do komentarza misiakisia czwartek, 26 lipca 2018 13:05 napisane przez misiakisia

  @onyx dobrze zauważyłeś "syf" jest ale na wszystkich ulicach miasta i pudrowanie skwerków nic nie da jak ogół jest zasyfiały.Chyba temu nie zaprzeczysz

 • Link do komentarza zasmucony mieszkaniec czwartek, 26 lipca 2018 10:04 napisane przez zasmucony mieszkaniec

  To już paranoja przedwyborcza. Dobry gospodarz najpierw remontuje dom, potem go upiększa, a na koniec sadzi kwiatki na zewnątrz. Ale w Gnieźnie nie ma dobrego gospodarza. Bo Budasz stawia pokraczne zwierzaki na brudnych i wyjątkowo zaniedbanych ulicach, lokuje niehigieniczną i obrzydliwą "plażę" na rynkowym bruku, buduje kolejną fontannę, a domy komunalne i te będące pod opieką jego komunalnej spółki sypią się, są źle administrowane, jest bałagan, służby nie wiedzą kto w nich mieszka, miasto zionie smrodem odchodów, po centrum biegają szczury, tak panie prezydencie, latają szczury! A pan się bawi w hocki-klocki, które pana zdaniem mają pokazać gnieźnianom, jaki pan to dobry i dba o miasto. Bo w tej smutnej rzeczywistosci fontanny są nam jak najbardziej potrzebne:-(((

 • Link do komentarza omen czwartek, 26 lipca 2018 08:38 napisane przez omen

  a mieszkance nie przeszkadzało, jak budowano przez kilka miesięcy dobry browar? albo jak rozkuwano stary taras widokowy na dolinie? Wkrótce skończą hałasować, nie ma co przeżywać. Centrum miasta to nie wieś

 • Link do komentarza mieszkanka środa, 25 lipca 2018 17:52 napisane przez mieszkanka

  Ludzie przez to wiercenie od 7.00 d 18.00 na dolinie nie idzie życ!!!!!!! mieszkam nieopodal a huk kucia i wiercenia doprowadza do szałuuuuuu!!!! mam małe dziecko, ktore nie śpi cały dzień przez ten hałas!!!! to nieludzkie!!!

 • Link do komentarza a1rh- wtorek, 01 maja 2018 12:17 napisane przez a1rh-

  Plac zabaw i siłownię pod chmurką niech dla swoich mieszkańców zrobią deweloperzy, którzy budują na Żuławach. Mają rację Ci, którzy proponują amfiteatr, gdyż Dolina Pojednania aż się prosi o taką inwestycję, a nie duperele przedwyborcze. Oby głos mówiący o losach prezydentów budowniczych fontann w naszym mieście był proroczy i tak, jak poprzednik, który zostawił miasto brudne i zapyziałe, również aktualnie panujący pan na ratuszu - mistrz dezorganizacji komunikacyjnej na Witkowskiej, zatrudniania kolesi i ekwilibrystyki przedwyborczej - odszedł w wyniku jesiennych wyborów w niebyt polityczny wraz ze swoją formacją, do której jakoś ostatnio się nie przyznaje.a

 • Link do komentarza zmartwiona wtorek, 01 maja 2018 00:22 napisane przez zmartwiona

  Moim zdaniem przydalo by sie zrobil ladnie wenecje tam plac zabaw dla dzieci lezaki na gorce super by sie komponowaly takie jak w parku przy dworcu i siolownia tez by sue przydala oraz nowe lawki najlepiej z oparciem by starsi ludzie mogli przysiasc i odpoczac Panie prezydencie jeszcze pomyslec o wenecji

 • Link do komentarza Piotr niedziela, 01 kwietnia 2018 18:15 napisane przez Piotr

  2 mln złotych, to dość dużo jak na fontannę i siłownię pod gołym niebem. Proszę nie zapomnieć o toaletach dla ludzi i czworonogów, ponieważ i jedni i drudzy załatwiają się gdzie popadnie.

 • Link do komentarza St sobota, 31 marca 2018 16:52 napisane przez St

  Takie ulepszenia, ale po co? Dla wprowadzanych tam psów? Żenada

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 31 marca 2018 15:41 napisane przez mieszkaniec

  Ekspresem do wyborów. Zrobić szybko, bo gawiedzi się to spodoba, a że potem o to się latami nie dba, to będą kolejne rewitalizacje. Nie dbać, nie sprzątać, nie konserwować, zapuścić, by kolejny pan i władca Gniezna za parę lat miał swoje priorytety wyborcze. Tak wygląda Polska w wydaniu dotychczasowych prezydentów Gniezna ( UW, PO, SLD,PO)

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT sobota, 31 marca 2018 11:57 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Olsztyn, na terenie swojego Starego Miasta, tuz przy zamku, na którym mieszkał sam Mikołaj Kopernik, też ma mały, kameralny AMFITEATR. Dlaczego od takich kulturalnych miast nie weźmiemy przykładu jako Gniezno ?

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT sobota, 31 marca 2018 09:38 napisane przez Marek ZYGMUNT

  W tej DOLINIE POJEDNANIA o naturalnym kształcie bocznych wzniesień znakomicie by się wkomponował centralny amfiteatr Starego Miasta . Brakuje tam tylko klasycznej sceny i bocznych ław z kamienia dla ludu gnieźnieńskiego ( takich jak mieli rzymianie w swoich amfiteatrach) . Brakuje tam takiej sceny, jaka jest chociażby w warszawskich Łazienkach. Sceny z symbolami pierwszych historycznych PIASTÓW. Obok przecież prawie nikt nie mieszka. A Ojcowie Franciszkanie zapewne sami chętnie przedstawiliby na tej scenie historię Męki Pańskiej.
  Ale KULTURA nigdy nie miała priorytetu u naszego Prezydenta . A wielka szkoda.

 • Link do komentarza dd sobota, 31 marca 2018 07:03 napisane przez dd

  siłownię zewnętrzną, strefę relaksu oraz plac zabaw to powinni zrobić na terenach przyległych do jeziora Jelonek , natomiast Dolina Pojednania z racji ukształtowania oraz innych pozytywnych cech powinna zostać wykorzystana do całkiem innych celów i to takich które autentycznie zrobiłyby furorę nie tylko wśród mieszkańców ale i przyjezdnych

 • Link do komentarza Anula piątek, 30 marca 2018 19:04 napisane przez Anula

  Jak ten prezydent boi się przegranych wyborów, że na siłę uszczęśliwia dla własnego splendoru mieszkańców. Kto to na siłę wymyślił?! pijarowcy??? na dodatek z naszej kasy? Robili konsultacje społeczne, czy tak sobie sami postanowili ze sztabem własnych naukowców?

 • Link do komentarza onyx piątek, 30 marca 2018 17:42 napisane przez onyx

  frustrat wilczek aka piesełek już szczeka, a tymczasem jak zrobią dolinę to mieszkańcy żuław, świętokrzyskiej czy powstających tu wciąż nowych domów wreszcie zyskają coś dla siebie i swojego wolnego czasu. Syf w dolinie pojednania był od pierwszego dnia po tym jak uciekły oficjele z 2000 roku. Zostawiono to tak samemu sobie, a pamiętne dęby już dawno rozsypały się w proch, niecka była pełna śmieci, a zbocze z wejściem z kamieni rozsypało się po kilku latach. Wspomniany taras widokowy, wiecznie zaszczany, to był teren dzierżawiony od sądu i sąd zwyczajnie postanowił ten obszar sobie odebrać w ramach rewitalizacji otoczenia. Miastu nic do tego.

 • Link do komentarza wilk piątek, 30 marca 2018 14:34 napisane przez wilk

  Taras widokowy to była ładna rzecz,należałoby tylko i aż tylko dobrze go pilnować i dbać !!!! Dolina powinna być perełką historyczną !!!!! Po co komu tam siłownia i plac zabaw w historycznym,jakże pięknym miejscu !!!!Mógłby tam powstać okazały POMNIK np. Mieszka I i Dąbrówki,a nie bez sensu i składu siłownia i plac zabaw,wystarczy ,że to mamy w parku Kościuszki !!! Kolejny raz dowodzi to,że rajcy na czele z prezydentem mają GALIMATIAS w głowach !!!!! A fontanna..........przypomnę,że poprzedni prezydent wybudował takową na rynku i ........przegrał wybory !!!!!! Oby teraz było podobnie,bo taka profanacja tego pięknego miejsca to skandal !!!

 • Link do komentarza POGARDZANY  MIESZKANIEC GNIEZNA piątek, 30 marca 2018 06:56 napisane przez POGARDZANY MIESZKANIEC GNIEZNA

  I znowu prezydent daje sie poznać jako absolutny AUTOKRATA !!!!.
  Nikogo, w żaden sposób z mieszkańców Gniezna nie zapytał, co by chcieli w tym miejscu widzieć ? .
  Z nikim nie skonsultował swojego "pomysłu".
  Nikomu tej swoje koncepcji "rewitalizacji " , nawet nie przedstawił.
  A w ogóle czy prezydent wie co oznacza słowo "REWITALIZACJA"?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane