środa, 04 kwietnia 2018 11:38

Południowa „obwodnica” z decyzją środowiskową

 
Południowa „obwodnica” z decyzją środowiskową źródło: Google Street View

Wydano pierwszą opinię administracyjną, która poprzedza dalsze kroki zmierzające do pozyskania pozwolenia na budowę nowej drogi, łączącej ul. Wrzesińską z ul. Witkowską.

Zgodnie z obwieszczeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, pod koniec marca br. wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 w Gnieźnie". Jest to pierwszy etap procesu, poprzedzającego m.in. decyzję o warunkach zabudowy czy pozwolenia na budowę. 

Przypomnijmy iż w efekcie przeprowadzonych analiz oraz konsultacji społecznych, które miały miejsce w 2017 roku, zadecydowano o wybraniu II wariantu budowy drogi o długości przeszło 2 kilometrów. Zgodnie z treścią decyzji środowiskowej, realizacja tego przedsięwzięcia wiązać się będzie z wycinką drzew i krzewów w pasie o szerokości 15 metrów, częściowo na terenie Lasu Miejskiego oraz dalej w rejonie Lasu Jelonek. Przewiduje się iż usunięty zostanie drzewostan na powierzchni około 2,32 hektara - około 959 drzew o obwodzie do 180 cm (częściowo uszkodzonych przez nawałnicę). Gatunkami dominującymi są: sosna w wieku 8-119 lat oraz dąb szypułkowy w wieku 90 lat. Ponadto do wycinki przeznaczonych zostanie około 0,89 hektarów powierzchni zakrzewień i podszytu.

Na przebiegu przyszłej drogi stwierdzono także 2 typy cennych siedlisk przyrodniczych - las brzozowo-dębowy i grąd środkowoeuropejski oraz subkontynentalny. Zauważono także występowanie 4 gatunków roślin objętych ochroną częściową, a także 33 gatunków zwierząt objętych ochroną całkowitą lub częściową. Najliczniej występują ptaki, m.in. dzięcioł czarny, dzierlatka, a w odległości ok. 100 metrów od miejsca realizacji przedsięwzięcia zauważono gniazdo bociana białego. Ponadto przeniesionych ma zostać 6 mrowisk, które znajdują się na szlaku planowanej inwestycji. W związku z tym, że realizacja przedsięwzięcia wiąże się ze zniszczeniem osobników i siedlisk gatunków chronionych, należy wystąpić do RDOŚ o odpowiednie odstępstwa od zakazów ustawowych.

- Mając na względzie lokalizację przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi oraz realizację przedsięwzięcia zgodnie z założeniami opisanymi w k.i.p. oraz warunkami jakie zostaną nałożone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedliska - czytamy w podsumowaniu decyzji, która kończy się stwierdzeniem: - Uwzględniając powyższe ustalono, że realizacja przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko. W związku z tym nie stwierdzono potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.

Nowa droga docelowo ma zostać wykonana najpóźniej do 2021 roku. Z treścią decyzji środowiskowej można zapoznać się w załączniku poniżej. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Maciej piątek, 06 kwietnia 2018 15:32 napisane przez Maciej

  Obwodnica przez ul Kokoszki do Kostrzewskiego jak juz jeden gnieźnianin wspomniał to co bedzie teraz realizowane to tępota lub głupota.

 • Link do komentarza aro środa, 04 kwietnia 2018 21:48 napisane przez aro

  Najlepiej niech cały las miejski zaleją betonem i swoje mózgi przy okazji też bo chyba są puste.

 • Link do komentarza Czytelnik środa, 04 kwietnia 2018 20:58 napisane przez Czytelnik

  Prezydent obiecał obudzić miasto, a radny z ulicy Artyleryjskiej miasto usypia.

 • Link do komentarza Zenek środa, 04 kwietnia 2018 19:32 napisane przez Zenek

  Też dawno temu pisałem, że obwodnica powinna iść całkowicie poza miastem lun na skraju. Po co dzielić ten i tak zniszczony już przez nawałnice las na pół.
  Albo drugi wariant, który został zablokowany obwodnica ul. Artyleryjska dalej przez osiedle Grunwaldzkie do nowej ul. Osiniec.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 04 kwietnia 2018 15:28 napisane przez Gnieźnianin

  Istnieje bardzo dobra lokalizacja topograficzna dla przeprowadzenia obwodnicy z ulicy Kostrzewskiego przez ulice Kokoszki, za ulicą Leszczynową, za Nadleśnictwem, za Wodociągami do Jelonka i dalej do Jankówka, więc dlaczego taki wariant nie jest brany pod uwagę. Już kiedyś zadałem takie pytanie na tym forum, ale bez odpowiedzi, czy i tym razem też tak będzie ?

 • Link do komentarza kacper środa, 04 kwietnia 2018 14:49 napisane przez kacper

  Do Kilo. Popieram całkowicie. Czy ta władza kompletnie zgłupiała. Czy oni nie mają mapy przed oczami. Wprowadzić ruch z Witkowskiej w tym miejscu na ul. Wrzesińską to jest marnotrawstwo pieniędzy i brak jakiejkolwiek koncepcji na rozwiązanie przyszłościowe. To wprowadzenie ruchu ciężkiego w ulicę Kostrzewskiego i dalej do centrum miasta. Czy ta decyzja środowiskowa obejmuje też mieszkańców zamieszkujących Pustachowę i Centrum pod względem hałasu i smogu. A może jest jakieś lobby za tym przedsięwzięciem, bo przecież za potężne pieniądze przy ul. Wrzesińskiej i Kostrzewskiego powstaną dwie stacje paliw i trzeba im podesłać klientów. A mieszkańcy, a co tam, oni są potrzebni tylko w dniu wyborów.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT środa, 04 kwietnia 2018 14:08 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Obwodnicę południową Gniezna moim zdaniem powinno się rozpocząć od zjazdu z S 5 i to już w Fałkowie. Wtedy całkowicie ominęlibyśmy ulicę Poznańską , ulicę Swarzędzką i ulicę Orzeszkowej. (Bo ulica Orzeszkowej przy dzisiejszym tempie budowy bloków w tym rejonie, za chwilę też się stanie wąskim gardłem miasta Gniezna) .
  A co do dalszego biegu tej obwodnicy, to uważam , że powinna ona przebiegać przez wsie Fałkowo, Baranowo , Pawłowo , Żydowo, Żelazkowo i Wierzbiczany .
  Ale to są zapewne tylko marzenia. Bo Gmina Gniezno nie jest wstanie sprostać takiemu wyzwaniu. Chyba, że na horyzoncie pojawi się jakiś młody, niesamowicie przedsiębiorczy WÓJT , który dostrzeże w takiej obwodnicy możliwość rozwoju gospodarczego całej swojej gminy.

 • Link do komentarza Kilo środa, 04 kwietnia 2018 12:55 napisane przez Kilo

  Inwestycja w taką koncepcję drogi to dla mnie szok i szczyt głupoty.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022