Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 kwietnia 2018 17:00

Galeria otwarta, ale co z komunikacją?

 
Galeria otwarta, ale co z komunikacją? źródło: Google Street View

W trakcie otwarcia nowego centrum handlowego u zbiegu ul. Witkowskiej i Składowej, padły deklaracje przebudowy układu komunikacyjnego w tym rejonie. Na co można liczyć?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy wykonywany był nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym powstała Galeria Piastova (co nastąpiło jeszcze w 2014 roku), mówiło się nieoficjalnie o współpracy w dodatkowym zakresie. Dotyczyła ona wsparcia przez inwestora działań m.in. przy przebudowie Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków, która jest odkładana od wielu lat, a na przeszkodzie której stoi wiele aspektów, choć głównie pieniądze. Na wspomnianym skrzyżowaniu schodzą się drogi należące do trzech zarządców - wojewódzki (ul. Witkowska i Warszawska), powiatowy (ul. Wrzesińska) oraz miejski (ul. Polna i Składowa). Czar wstępnego porozumienia prysł w momencie, kiedy teren po dawnym zakładzie stolarki budowlanej przejął inny właściciel. 

Do momentu, kiedy nie rozpoczęły się działania zmierzające do budowy obecnego centrum handlowego, temat był wciąż na bocznym torze. W trakcie posiedzeń komisji miejskich (zwłaszcza w ostatnich miesiącach) niejednokrotnie padały pytania o kwestię rozwiązań komunikacyjnych w tym rejonie, ale władze zawsze zarzekały się iż rozmowy z inwestorem są trudne, ale to od nich zależy, czy cokolwiek zostanie w tym kierunku zrobione. Zdawano sobie przy tym sprawę, że nowy obiekt wielkopowierzchniowy oznaczać będzie zwiększony ruch na wszystkich drogach dojazdowych do tego miejsca.

W trakcie otwarcia Galerii Piastova 5 kwietnia po obu stronach (Miasta Gniezna oraz Napollo - właściciela centrum handlowego) padły deklaracje co do kontynuacji podjętych działań. Jak oficjalnie przekazano, spółka PKB Invest zadeklarowała partycypację w kosztach remontu ul. Składowej, budowy chodnika i stworzenia lewoskrętu z ul. Witkowskiej do galerii. Inwestycja zostanie wykonana jeszcze w 2018 roku. 

Ponadto koszty przebudowy Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków (poszerzenia i włączenia do niego ul. Składowej) poniosą Miasto Gniezno, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a także firma Napollo. W 2018 roku powstanie dokumentacja, natomiast wykonanie inwestycji planowane jest na 2019 roku.

13 komentarzy