wtorek, 10 kwietnia 2018 16:09

Jest oferta na remont kolejki, choć znacznie wyższa

 
Jest oferta na remont kolejki, choć znacznie wyższa fot. Rafał Wichniewicz

Jedna firma zgłosiła się do zamówienia publicznego, którego celem jest przebudowa i rewitalizacja wąskotorowej linii kolejowej na odcinku Gniezno - Las Jelonek.

 

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o ogłoszeniu drugiego przetargu na wykonanie szeregu zadań na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Pierwsze rozstrzygnięcie zakończyło się wynikiem negatywnym mimo zainteresowania, jakie wyrażano wobec tego przedsięwzięcia przez podmioty zewnętrzne. We wtorek 10 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie, do którego przystąpiła ostatecznie jedna instytucja - Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Koszalińska organizacja zaproponowała wykonanie obu części zamówienia tj.:

 • poprawy warunków jezdnych na odcinku od stacji Gniezno Wąskotorowe do przystanku Las Jelonek (uzupełnienie tłucznia, podbicie toru, wymiana podkładów - dostarczonych przez inwestora, oczyszczenie rowów itp.) za kwotę 275 tys. zł
 • realizację przystanku Jelonek wraz z torem bocznym i zaprojektowaną dodatkową infrastrukturą na kwotę 275 tys. zł.

Łącznie oba zamówienia kosztować mają 550 tys. zł, a tymczasem na sfinansowanie zamówienia Starostwo Powiatowe  planowało przeznaczyć kwotę przeszło 370 tys. złotych. Ponieważ inwestor jest zdeterminowany do zrealizowania tego przedsięwzięcia, oznacza to iż w obecnym przypadku należałoby znaleźć dodatkowe źródło finansowania. Prawdopodobnie najpierw zostanie wykonane jedno z ww. zadań, po którym wykonawca mógłby przystąpić do kolejnego.

​Uzupełnienie brakujących środków mogłoby nastąpić w połowie roku w trakcie corocznego łączenia budżetu. Na tę chwilę jednak trwać będzie sprawdzanie dokumentacji oferenta, zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja co do wyboru wykonawcy. TKKW nie zadeklarował skrócenia terminu realizacji zadania - byłby to koniec sierpnia 2018 roku.


Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zostało zawiązane w 2005 roku i od samego początku postawiło sobie za cel, by uratować od zniszczenia miejscową wąskotorówkę, liczącą kilkadziesiąt kilometrów trasy. Przez pierwsze lata trwało porządkowanie zdewastowanej infrastruktury, by następnie przejść do naprawy linii, a efektem było uruchomienie w 2009 roku regularnego ruchu turystycznego, który funkcjonuje do dzisiaj i cieszy się cały czas powodzeniem.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Zbigniew. piątek, 13 kwietnia 2018 22:46 napisane przez Zbigniew.

  Remont powinien być zlecony firmom specjalistycznym a nie towarzystwu, które nie dysponuje odpowiednim sprzętem. Sam fakt,że inwestor zakupił podkłady świadczy o braku podstawowej wiedzy o poprawnym przeprowadzeniu takich inwestycji. Dobrze by było żeby inwestor zaczerpnął wiedzy w tym temacie od fachowców w dziedzinie remontów szlaków kolejowych, w takich firmach poznańskich jak TOR-POL lub DOM .

 • Link do komentarza Stachanowiec piątek, 13 kwietnia 2018 07:48 napisane przez Stachanowiec

  Wąskotorowa Turystyka Kolejowa w Gnieznie za tak duże pieniądze a miało być 140 tyś. i ten pomysł przystanku osobowego w lesie Jelonek to nieporozumienie.Może zatokę autobusową MPK warto poddać rewitalizacji przecież to też wizytówka Gniezna.A torowisko czyli tzw.poprawienie warunków jezdnych przedłużyć do Niechanowa tam już mamy Skansen pojazdów szynowych,schedę po poprzednim Operatorze.Notabene torowisko na dzień dzisiejszy nie jest własnością Starostwa.Pozostaje utrzymanie i eksploatacja taboru wąskotorowego który przez okres użyczenia TMG poddawany był wyłacznie kosmetyce zewnętrznej.Turystyka Kolejowa tam gdzie są turyści także Gnieznianie czyli Powidz - Anastazewo. A może tak dla ożywienia m.Gniezna podjąć działania do utworzenia na terenach po byłej Cukrowni Wielkopolskiego Centrum Rozrywki i Kolejka miałaby gwarantowaną liczbę pasażerów a i dla Królików znalazłoby się miejsce.Niedziele handlowe się kończą,Obywatele stają się zagubieni.Porządki czas rozpocząć.

 • Link do komentarza onyx czwartek, 12 kwietnia 2018 08:19 napisane przez onyx

  katastrofa kolejowa pisze pod publikę, czy na zlecenie? porównaj budżety obu samorządów, zadania statutowe, możliwości dofinansowania zewnętrznego, a także aspekty własnościowe kolejki oraz jej sytuację dwa lata temu w momencie przejmowania.

 • Link do komentarza Katastrofa kolejowa środa, 11 kwietnia 2018 23:29 napisane przez Katastrofa kolejowa

  Pomysł avalona jest tak samo piękny jak odrealniony i w sferze marzeń zarazem. Nie trudno było Piotrowi Fisherowi się tym pomysłem zachwycić bo sam również fruwa w przestworzach. Koszty takich inwestycji byłyby na tyle wysokie i z tak niską stopą zwrotu (zarówno finansową jak i promocyjną), że pomysły te na dzień dzisiejszy nie mają racji bytu. Powiat płacze nad inwestycją w ukochaną perełkę Modrzejewskiego - kolej, i nad wydaniem 200 tys.zł więcej na inwestycję, która raptem może przyczynić się do powrotu małymi krokami wąskotorówki, a w tym czasie kilkukrotnie wyższe pieniądze w Mieście wykorzystywane są jako wkład własny przy ogromnych dotacjach m.in.z Unii ale i Ministerstw, na różne inwestycje i rewitalizację. Jeden obóz śpi, a drugi próbuje budzić to miasto.

 • Link do komentarza obserwator środa, 11 kwietnia 2018 15:38 napisane przez obserwator

  Pytacie po co kolejka? No przecież trzeba było zorganizować pracę dla Radnego Modrzejewskiego czyli człowieka Pana Senatora R. Gawła, który poza zaspokojeniem swoich potrzeb i pozorowaniem działań tak naprawdę niczego nie zrobił ... mając znacznie większe pieniądze niż TMG.

 • Link do komentarza Porządek środa, 11 kwietnia 2018 09:38 napisane przez Porządek

  Takich kolejek w Polsce Piotrze jest sporo więc to żadna atrakcja wyróżniająca Gniezno. A te wyśmiewane króliki są jedyne w swiom rodzaju, czy się sprawdzą? Zobaczymy. O kolejce wiemy że niestety nie sprawdziła się. Z różnych względów,ekonomicznych,turystyxznych, umiejscowienia geograficznego, ale także umiejscowienia na liście priorytetów kolejnych władz.Osobiście uważam że czynione na kolejkę nakłady finansowe, w kontekście innych zadań publicznych samorządu powiatowego, są niewspólmiernie wysokie do potencjalnych i niepewnych uzyskanych korzyści.

 • Link do komentarza tajwaniok środa, 11 kwietnia 2018 08:59 napisane przez tajwaniok

  Mieszkańcy Grunwaldu już szemrzą, że im odebrano miejsca do parkowania i suszenia bielizny, odkąd zaczęto tory czyścić

 • Link do komentarza Piotr Fischer środa, 11 kwietnia 2018 00:07 napisane przez Piotr Fischer

  Do avalon- podzielam w 100% Twój pogląd przedstawiony w komentarzu. Jest tak racjonalny, ze trudno cokolwiek innego napisać. Bardzo nieśmiało stawiam jednak jedno pytanie - co ma być atrakcją Gniezna, ewentualnie przyciągającą turystów, Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa czy te cholerne i obrzydliwe Budaszowe króliki.Wyrażam przekonanie, ze nowe władze samorządowe Miasta i Powiatu ( a może i nie tylko ) będą potrafiły zawrzeć porozumienie, którego efektem końcowym będzie zwiększenie atrakcji turystycznych Miasta i Powiatu.

 • Link do komentarza Porządek wtorek, 10 kwietnia 2018 21:50 napisane przez Porządek

  Kolejka e Rewalu, nadmorskiej miejscowości, poczytajcie ile w nią utopiono pieniędzy i z jakim skutkiem? Wtedy może niektórzy ekonomiści przestaną obrażać a rozpoczną merytoryczną dyskusję.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 10 kwietnia 2018 21:38 napisane przez avalon

  Jeżeli ta ciuchcia nie znajdzie zastosowania komercyjnego, każda wydana na ten cel złotówka jest wydana na złom który i tak trafi do huty.
  Reanimacja trupa skończy się likwidacją w momencie, gdy koszt remontu bądź dopuszczenia do ruchu przekroczy akceptowaną wartość.
  Kolej nie jest tylko parą pogiętych szyn i podkładów między nimi. To także koszt zakupu, utrzymania, przeglądów i remontów lokomotyw oraz wagonów, koszt utrzymania budynków, i pozostałej infrastruktury - wszystkie są w tragicznym stanie.
  Każdy remont czy konserwacja to tylko próba utrzymania ulotnej, wakacyjnej atrakcji używanej kilka razy w roku.

  Miałoby to sens, gdyby w miejscu tej ruiny powstała nowoczesna linia wąskotorowa z Powidza do stacji Gniezno, zakończonej dodatkowym peronem z przedłużonym tunelem. Współczesne szynobusy powinny jeździć nową trasą jako kolej podmiejska z prędkością 70-100 km/h. Opcją mógłby być remont fragmentu linii do Kłecka i dodanie na nim trzeciej szyny dla pojazdów wąskotorowych. Linia Witkowo-Gniezno-Kłecko z kilkoma przystankami na terenie Gniezna byłaby atrakcyjna dla pasażerów. Wybrane kursy powinny jeździć do Powidza. Opcją powinna być rozbudowa do Skorzęcina.
  Po nowej trasie mógłby kursować zabytkowy skład z parowozem lub "rumunem".
  Na terenie obecnej stacji wąskotorowej mogłoby powstać coś w rodzaju mini muzeum w plenerze z warsztatami obsługi szynobusów.

 • Link do komentarza Kolejarz wtorek, 10 kwietnia 2018 21:21 napisane przez Kolejarz

  Mieć taką atrakcję i o nią nie zadbac? Człowieku lecz sie!

 • Link do komentarza Marek wtorek, 10 kwietnia 2018 21:08 napisane przez Marek

  Sam jestes zenada kokejka piwinna zostac w gnieznie

 • Link do komentarza kazio wtorek, 10 kwietnia 2018 19:51 napisane przez kazio

  Nic w tym nadzwyczajnego. Jak czytam sobie rozstrzygniecia przetargow, to zwykle oferty sa wyzsze nawet o 40 procent od zamowienia. Mam nadzieje, ze w tym przypadku GPS tez zrobi konferencje, ze to skandal haha

 • Link do komentarza Porządek wtorek, 10 kwietnia 2018 16:30 napisane przez Porządek

  Nie ma na podwyżki dla pracowników a kolejką która powinna być zlikwidowana się zajmujemy. Żenana do entej potęgi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane