środa, 11 kwietnia 2018 16:07

160 wadiów na 22 działki programu „Mój własny dom w Gnieźnie”

  UM
160 wadiów na 22 działki programu „Mój własny dom w Gnieźnie” fot. Rafał Wichniewicz

Kolejne 22 działki w okolicach ul. Orzeszkowej znalazły swoich wieczystych użytkowników. W środę odbyły się przetargi na wszystkie nieruchomości wystawione w ramach przetargu.

11 kwietnia w Urzędzie Miejskim miał miejsce przetarg ustny nieograniczony na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości niezabudowanych położonych w rejonie ulicy E. Orzeszkowej w ramach programu „Mój własny dom w Gnieźnie”. Wystawionych zostało 22 działek, położonych przy wytyczonych ulicach: Gombrowicza, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Staffa i Fiedlera. Zainteresowanie nabyciem działek wykazało 38 osób, które wpłaciły wymagane wadium. Każdy mógł je wpłacić na dowolną ilość działek, jednak zgodnie z zasadami programu można było zostać nabywcą tylko jednej z oferowanych działek. Na każdą z nich wpłynęło od 3 do 17 wadiów.

Zdecydowana większość działek była przedmiotem emocjonującej licytacji, najbardziej pożądane działki sprzedano za kwotę nawet dwukrotnie przewyższającą cenę wywoławczą. Do sprzedaży przeznaczono działki, których cena wywoławcza wynosiła około 1 mln 200 tys. zł netto. Łączna wylicytowana cena nabycia działek wyniosła około 2 mln 600 tys. zł netto, przy czym nabywcy przed podpisaniem aktu notarialnego wpłacają 15% wylicytowanej ceny, resztę wnosząc w formie rat rocznych w wysokości 1%. Podczas dzisiejszych licytacji nabywców znalazło 20 z 22 oferowanych nieruchomości. Działki, które nie znalazły nabywców były przeznaczone do licytacji jako ostanie i osoby, które wniosły na nie wadium, zostały już wcześniej nabywcami innych działek.

Przypomnijmy iż program „Mój własny dom w Gnieźnie” powstał z myślą o mieszkańcach Gniezna, którzy marzą o własnym domu, a zbyt wysoka cena działek budowlanych stanowiła dla nich barierę nie do pokonania. Jak wielokrotnie podkreślał prezydent Tomasz Budasz, program ma zachęcić mieszkańców do budowania domów na terenie Gniezna, a niekoniecznie w gminach ościennych.

Program polega na oddawaniu w użytkowanie wieczyste działki w drodze przetargu nieograniczonego. Nabywcy przed podpisaniem aktu notarialnego wpłacają 15% wylicytowanej ceny, resztę wnosząc w formie rat rocznych w wysokości 1%. By skorzystać z programu należy spełnić kilka warunków m.in. skończyć budowę, zameldować się i zamieszkać w terminie 6 lat od dnia zawarcia umowy.

Kolejne przetargi w ramach programu „Mój własny dom w Gnieźnie” odbędą się we wrześniu 2018 r. Planowana III edycja programu obejmie kilkanaście działek w okolicy ul. Orzeszkowej (w tym dwie, które nie znalazły nabywców podczas licytacji 11 kwietnia br.) oraz działki w okolicach ul. Kawiary i Szewskiej.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 12 kwietnia 2018 13:05 napisane przez Obserwator

  P. Regino Pani zdaniem pracownicy UM to powinni mieszkać w namiotach ? Ogłoszono licytacje każdy może brać w niej udział. Ale proszę się nie bać. Nie każdego pracownika Urzędu na to stać.

 • Link do komentarza lech czwartek, 12 kwietnia 2018 12:50 napisane przez lech

  podsumowując . "program mieszkanie dla młodych " akurat w naszym Gnieźnie ciągle nie działa !!!
  A szkoda, bo tak potrzeba tu młodych rąk do pracy . A tak młodzi ludzie nie mając mieszkań to ciągle będą wyjeżdżali do Poznania , Swarzędza czy Wrześni bo tam chociaż więcej zarobią .

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 12 kwietnia 2018 12:09 napisane przez wyborca

  ad. zaciekawiony - to podają media i krąży taka fama o tym, że Budasz chce sam do wyborów, bo ma dość posłuszeństwa wobec wiadomo kogo.

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 12 kwietnia 2018 11:52 napisane przez EagleEye

  Za to w niejakim Jarocinie oddawane są mieszkania z rządowego programu potocznie nazywanym "Mieszkanie Plus" . Wlaśnie po to wpadł szef Magistratu na taki pomysł aby w Gnieźnie osiedlali sie tzw. nowobogaccy a nie zwykli nowi mieszkańcy.Niestety ale widać iż obecny szef Magistratu to zwykly karierowicz ktory przy kaźdym swoim wywodzie na sesji RM "wbija pinezke" czemu przyklaskuje "ponarańczowo-czerwona" koalicja.
  Do tego najlepsze jest to ze do nowo budowanych blokow przy ul.Cymsa przydział otrzymaja nie czekajacy w kolejce na lokal mieszkańcy lecz ci ktorzy wynajmują obecnie lokal od miasta czyli dostana nowe a stare i zdewastowane lokale opuszcza.Widze ze trzeba jeszcze swoich osiedlic tam do puki mamy władze

 • Link do komentarza Hans czwartek, 12 kwietnia 2018 11:20 napisane przez Hans

  Fajnie, że wreszcie jest jakiś pomysł na kontrę do budowania się w gminie Gniezno - bo tak sie mądrzy buduja za granicami miasta i nie płacą tu podatków, a z wszystkich bonusuów które daje miasto i tak korzystają

 • Link do komentarza zaciekawiony czwartek, 12 kwietnia 2018 10:31 napisane przez zaciekawiony

  Gdybym to ja był gospodarzem miasta, to te działki, jak i wiele innych już dawno znalazlyby nabywców zupelnie w innym systemie. No, ale nie będę podpowiadal wladzy, co ma robic, bo przez te wszystkie, a szczegolnie ostatnie lata wladza pokazuje, że jest wszechwiedząca i czyni takie posunięcia, że głowa boli.
  PS. A co z tymi wyborami? Prawda to, że Budasz odcina się od byłego (na szczęście) senatora? I prawda to, że były senator chce poprzeć gnieźnienską zwolenniczkę aborcji na życzenie?

 • Link do komentarza lech1978 czwartek, 12 kwietnia 2018 10:17 napisane przez lech1978

  Odpowiedz do mieszkańca

  Nie chcesz , nie kupuj w tym rejonie działki, nie krytykuj.
  Podziel się informacją gdzie są działki na granicach Gniezna za 50 tys?

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 12 kwietnia 2018 09:42 napisane przez Kupszcza

  Kilku urzędników będących pod egidą PO zakupiło tam nieruchomości. Ale nie o tym chciałam. Popieram przedmowce. Kochani. Program przestaje być atrakcyjny dla osób o średnich lub niższych dochodach przez licytacje. Jeżeli cena działki dojdzie do np. 300 tys. Zł to od razu trzeba zapłacić 45 tys. Zł. Czyli nie mało jak na niby tak korzystny program na każdą kieszeń. A co roku jeden procent. I to nie są duże działki. Raczej mniejsze. Dochodzi obowiązek pobudowania się w ciągu 6 lat. Coś się stanie i lipa.

 • Link do komentarza Regina czwartek, 12 kwietnia 2018 07:31 napisane przez Regina

  obywatelu, słyszałam że tam kupowali mieszkający w Gnieźnie i nawet zatrudnieni w UM, to o jaką szansę tobie chodzi ?

 • Link do komentarza młody czwartek, 12 kwietnia 2018 07:18 napisane przez młody

  Mam pytanie. Jaki był wiek nabywców tych działek? Czy rzeczywiście byli to ludzie młodzi tj do 35 lat ? Czy dzięki tym "sprzedażą" rzeczywiście zatrzymamy Młodych Ludzi w naszym Gnieźnie ? ?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 11 kwietnia 2018 22:38 napisane przez mieszkaniec

  obywatel, z czego się tak cieszysz? działki przy torach, żadna rewelacja. I jeszcze to ograniczenie, to tylko dzierżawa wieczystego użytkowania. I cena bardzo wysoka. Skoro, za 20 działek wylicytowano 2 mln 600 tysięcy netto, to jest z Vatem około 3 mln 200 tysięcy czyli jedna działka wcale nie taka atrakcyjna kosztuje około 150 tysięcy złotych. Z czego 15 % daje 24 tysiące a corocznie 1600 złotych (+ odsetki?) i tak prawie do końca życia, bo nic nie pisze się o umorzeniu. A na granicy Gniezna piękne uzbrojone działki stoją w cenie 50-80 tysięcy złotych z Vatem i bez konieczności budowy koniecznie z zamieszkaniem.

 • Link do komentarza obywatel środa, 11 kwietnia 2018 20:29 napisane przez obywatel

  Świetny pomysł. Dzięki temu jest szansa, że ludzie zamieszkają w Gnieźnie! Byłem sceptycznie nastawiony do Budasza, a widać, że daje radę!

 • Link do komentarza zapytanie środa, 11 kwietnia 2018 17:54 napisane przez zapytanie

  Ile wyniosla cena najwyżej wylicytowanej dzialki?

 • Link do komentarza zaniepokojony parafianin środa, 11 kwietnia 2018 17:09 napisane przez zaniepokojony parafianin

  NO NO. Zrobi się problem dla nowej parafii przy ulicy Orzeszkowej. Ten nowy budowany kościół choć jeszcze nie oddany do użytku może byc od samego początku ...za mały !!

 • Link do komentarza humanista środa, 11 kwietnia 2018 16:13 napisane przez humanista

  Szczęśliwym nabywcom trafnej inwestycji życzę.
  Gniezno to dobra lokalizacja, naród zacny po za nielicznymi.
  Skiereszewo zamieszkują życzliwi ludzie.
  Niech Wam się darzy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane