piątek, 04 maja 2018 14:02

Plac przed teatrem w okrojonej wersji - ruszył kolejny przetarg

 
Plac przed teatrem w okrojonej wersji - ruszył kolejny przetarg źródło: Demiurg

Teatr im. A. Fredry ponownie, po dłuższej przerwie, ogłosił przetarg na przebudowę frontonu i terenu między swoją siedzibą, a ul. Mickiewicza. Projekt został jednak nieco zmieniony.

Przed ponad rokiem informowaliśmy o planowanej przebudowie przyteatralnego placu, prezentując wizualizacje oczekiwanego efektu. Z dość zaawansowanego projektu nie udało się do tej pory nic zrealizować, a przyczyna tego jest prozaiczna - inwestycję spotkało to samo, co wiele innych przedsięwzięć budowlanych, a więc wzrost cen wykonawstwa na rynku budowlanym. W efekcie, mimo złożonych ofert, nie udało się wybrać wykonawcy z uwagi na zbyt drogie propozycje, jakie złożono. W związku z tym pomysł odłożono w czasie.

Obecnie Teatr im. A. Fredry ponownie ogłosił przetarg na wykonanie zadania, jednakże w porównaniu do ubiegłorocznego projektu, jest on okrojony o budynek kubaturowy, który miał zostać dobudowany do gmachu kamienicy szczytowej, stojącej od strony ul. Chrobrego. Z realizacji tego jednego zadania zrezygnowano, pozostawiając pozostałą część planów bez zmian (zobacz ubiegłoroczny projekt). Podobnie jak i w poprzednim przypadku, tak i teraz projektem zajęła się poznańska firma Demiurg. 

W przedmiocie zamówienia znajduje się przebudowa placu przed teatrem oraz renowacja elewacji (inwestycja nie obejmuje chodnika i terenu zatoki autobusowej). W związku z tym wycięte zostaną wszystkie drzewa, istniejące na obszarze obu trawników przy budynku, zlikwidowane zostaną murki oporowe, a następnie wybrany zostanie pozostały grunt. Cała nawierzchnia placu zostanie zniwelowana, a teren zostanie nieznacznie pochylony na całej szerokości, umożliwiając spływ wód opadowych. Jednocześnie pozwoli to na zlikwidowanie schodów, które obecnie prowadzą do teatru. Akcentem zieleni będą azyle stworzone w formie wysp z nasadzeniami, a także drzewa przy drodze prowadzącej do bramy teatru w południowej części placu.

W projekcie pozostawiono realizację dwóch obiektów w formie betonowych skarp o wysokości niecałych 3 metrów, z których większa, po lewej stronie placu (patrząc na fronton), będzie miała jedną ściankę wykorzystaną jako fontannę z wodą spływającą do koryta umieszczonego przy nawierzchni. Od strony ul. Mickiewicza na skarpie znajdzie się wytłoczone logo teatru. Pod tą swojego rodzaju piramidą stworzona zostanie komora technologiczna dla urządzeń naprowadzających wodę. 

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z płyt betonowych o wymiarach 20x120 cm i o grubości 10 cm w kolorze popielatym. Poprzecinana ona będzie liniowymi korytkami w formie krytych studzienek, służącymi do odprowadzania wody. Ponadto, zgodnie z pierwotnymi założeniami, w nawierzchnię wbudowane zostaną także oprawy oświetleniowe. Włazy kanałowe zostaną przykryte pokrywami z logiem teatru. Ponadto pojawią się ławki, tablice informacyjne, kosze na odpady. W sumie inwestycja obejmie 1654 metry kwadratowe powierzchni, z czego 16,1% będzie przeznaczone pod zieleń.

W ramach inwestycji pomnik Aleksandra Fredry zostanie przeniesiony na dziedziniec wewnętrzny teatru, tuż za arkadowym wejściem. Sam fronton także ulegnie remontowi, który polegać będzie na gruntownej konserwacji. Zamiast obecnego napisu pojawi się nowy, ze stali nierdzewnej, który w nocy będzie dodatkowo podświetlony.

Zainteresowani wykonawstwem mogą składać oferty do 15 maja br., a na realizację zadania firma lub konsorcjum, wyłonione w przetargu, będzie miał około 5,5 miesiąca. W planie postępowań o udzielanie zamówień publicznych zawarto iż orientacyjna cena ww. zadania wyniesie 1 mln 900 tys. złotych netto.

źródło wizualizacji: Demiurg

38 komentarzy

 • Link do komentarza tutejszy poniedziałek, 09 lipca 2018 21:00 napisane przez tutejszy

  Lolek, każdy sądzi wg siebie. Jak widać tęsknisz za wsia i chlewem, bo my, gnieznianie mamy bardziej wysublimowane gusty.

 • Link do komentarza Lolek poniedziałek, 09 lipca 2018 18:18 napisane przez Lolek

  Nie da się czytać tego gnieźnieńskiego narzekania. Przeprowadzić się zawsze można na wieś i spać za stodołą lub chlewem.

 • Link do komentarza antonio czwartek, 10 maja 2018 09:12 napisane przez antonio

  @iluminati: skoro koledze wszystko w tym temacie wisi, to po co zaangażowanie w tej dyskusji. Pomieszanie z poplątaniem. z pozdrowieniami

 • Link do komentarza iluminati środa, 09 maja 2018 16:10 napisane przez iluminati

  wisi mi symbolika piramidy, tak jak wisi mi opinia niejakiego antonio. nick na przekór, żeby sprowokować właśnie typowego fanatyka, co jak widać świetnie wychodzi bez większego wysiłku :D

 • Link do komentarza antonio środa, 09 maja 2018 10:41 napisane przez antonio

  @iluminati: czy kolega podważa fakt, że to masoni postawili piramidę przed Luwrem w Paryżu? Ja napisałem tylko o skojarzeniu z tym faktem, bo jakoś nie zauważyłem żeby ktokolwiek inny skojarzył te piramidy z czymkolwiek innym. Nikt nie raczył powiedzieć czemu akurat piramidy i proszę abyś nie użył argumentu o współczesnej sztuce, bo wszyscy dzisiaj widzą jaka ona jest. Tylko ci, którzy mają problem z Panem Bogiem chętnie używają pojęć typu "fanatycy religijni". A poza tym gratuluję nicka "iluminati", bardzo wymowny

 • Link do komentarza sikora wtorek, 08 maja 2018 20:32 napisane przez sikora

  Kiepski jestes iluminati. Jasnowidz z ciebie żaden. Jestem po prostu sikora i sikorą tutaj pozostanę. Wiedzę posiadam dość rozległą w temacie i dkatego się odezwalam. Ciekawe z kim mnie tak dzielnie połączyłeś w tej dyskusji? Ponownie zapraszam do lektury nad symboliką. Zaręczam, że jest ciekawa.

 • Link do komentarza iluminati wtorek, 08 maja 2018 18:24 napisane przez iluminati

  sikora, tak się spodziewałem komentarza tej samej osoby, ale pod innym pseudo i się nie zawiodłem. Bo przecież jak nie dyskutować poważnie, skoro można po prostu ad personam. Świat się z takich śmieje, tyle. Dosłownie - piramidalna głupota :D Co nie zmienia faktu, że projekt dla placu moim zdaniem brzydki, ale szukać w tym kontekstów potrafi tylko fanatyk religijny.

 • Link do komentarza sikora wtorek, 08 maja 2018 15:51 napisane przez sikora

  iluminati,, przedszkolaku, weź się za naukę i zacznij czytać poważne opracowania dotyczące tematów, na które tak chętnie się wypowiadasz.

 • Link do komentarza iluminati wtorek, 08 maja 2018 14:58 napisane przez iluminati

  łojesu, antonio, a gdyby to była piramidka schodkowa, to co? czyim symbolem by została? xD śmiechu warte

 • Link do komentarza antonio wtorek, 08 maja 2018 12:29 napisane przez antonio

  nie powiem wprost, ale mam tylko jedno skojarzenie z piramidkami: na myśl przychodzi mi ta postawiona w Paryżu przed Luwrem. Wiadomo kto ja tam postawił i czego jest symbolem, a te barany brną w tym kierunku. żałosne towarzystwo

 • Link do komentarza apytajnik wtorek, 08 maja 2018 10:44 napisane przez apytajnik

  Miras, na miejscu prezydenta wystąpilbym do marszałka, co tak szasta publicznym groszem, o zwrot miejskiego wkładu finansowego w zakup teatru! No i niech ten marszałek rzuci kasę na miejskie mieszkania, co zajmuje teatr. Dlaczego tej sprawy nie uregulować. I jakim prawem jedna instytucja ma mieszkania od miasta, a inne nie i każe sie im kupować za własne pieniadze?

 • Link do komentarza stały wtorek, 08 maja 2018 10:01 napisane przez stały

  PO królikach, PO zawalonych kubłach (śmieci) na gnieźnieńskich podwórkach, PO wybotonowanym Gnieźnie czas na rozliczenie przy urnach wyborczych.

 • Link do komentarza qmaty wtorek, 08 maja 2018 09:00 napisane przez qmaty

  może od razu wyrżnijmy wszystkie drzewa w centrum i zróbmy tam place? po kiego grzyba w ogóle zieleń, skoro ją cały czas rugujemy? śmiechu warty projekt - zamiast "tlenodawczych" drzew dostaniemy wodorosty w jakiś donicach.

 • Link do komentarza Miras poniedziałek, 07 maja 2018 21:43 napisane przez Miras

  To ja czegoś nie rozumiem. Teatr nie miał pieniędzy na wykup budynku, a platformerski marszałek dał im blisko dwa miliony na jakies egipskie dziwactwo w rodzaju piramid? Tak się trwoni społeczne pieniądze. A miasto nadal brudne, zaniedbane, króliki w chwastach i w ogole same zielsko zamiast choćby pospolitej trawy. Czy ta wladza nie widzi tego syfu? Jak u nich wygląda w domu i przed domem?

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 07 maja 2018 17:16 napisane przez czytelnik

  Z tego, co wiadomo, to żyją potomkowie parceli po zbombardowanym budynku na zbiegu Chrobrego i Mickiewicza. Wystarczy trochę dobrej woli i odszukać ludzi, ktorym wojna i potem czasy komunistow wyrządziły tak wiele krzywdy!

 • Link do komentarza Porządek poniedziałek, 07 maja 2018 12:59 napisane przez Porządek

  @ urzędach najlepiej nic nie budować. Wy tak lubicie.

 • Link do komentarza szperacz poniedziałek, 07 maja 2018 11:56 napisane przez szperacz

  cyt "- Nie oddajemy tego terenu na własność, czyli pozostanie on we władaniu miasta. Dajemy je w użytkowanie na 20 lat instytucji poważnej, którą cenimy i która wnosi wartość dodaną, czyniąc miasto bardziej kulturalnymi od tych miast, które tych instytucji nie mają. Teatr otrzymując tę działkę, planuje zainwestować - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Przypomnijmy, że w styczniu br. przedstawiciele teatru informowali, że placówka otrzymała dofinansowanie w kwocie 1 mln 700 tys. złotych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W ramach tej inwestycji remontowi ma zostać poddana cała elewacja gmachu wraz z frontonem oraz przede wszystkim placem przed wejściem: - Inspiracją dla tego terenu był plac Des Terreaux w Lyonie i myślę, że jest to dosyć ambitne przedsięwzięcie. "Estetyczny plac zapraszający do teatru, buduje nastrój miasta o fontanny oraz usystematyzowaną zieleń, jako atrakcja wielu miejskich placów, tworzy atmosferę sprzyjającą spotkaniom mieszkańców i turystów" - tak jest w fiszce projektowej złożonej u marszałka - stwierdził wiceprezydent."

  Sprawa stała się jasna....prezydent oddał w dzierżawę grunty a teatr betonuje..... PO róbta co chceta !!!

 • Link do komentarza niezadowolony poniedziałek, 07 maja 2018 11:49 napisane przez niezadowolony

  ANI NA TE PIRAMIDY WEJŚĆ ! Ani zrobić sobie przy nich zdjęcie ! Ani to ładne , ani efektowne. Zupełnie chybiony projekt na wykorzystanie takliego dużego placu !!

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 07 maja 2018 09:52 napisane przez urzędas

  No i sprawa jasna. Ten teren nie należy notarialnie do teatru, tylko został "uźyczony" na krótki okres czasu! Który już biegnie od paru lat. I co potem? Przyjdzie inna władza, która będzie miała inną wizję i co dalej? A kto będzie utrzymywał ten plac będący w "użyczeniu" teatru? Teatr ma jednak kasę, czy obowiązek ten spadnie na Miasto? Szereg wątpliwości, na które brak jasnych i prawnie uwarunkowanych wyjaśnień. Społeczeństwo ma prawo do pełnej wiedzy na temat ponoszenia kosztów ze społecznej kasy!

 • Link do komentarza mastaf poniedziałek, 07 maja 2018 07:51 napisane przez mastaf

  s'il vous plait:

  http://gniezno24.com/gospodarka/item/6875-plac-przed-teatrem-trafi-do-nowego-gospodarza

  ale to jest trudne poszukać informacji na taki temat:)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane