wtorek, 22 maja 2018 11:04

Ul. Laubitza doczeka się przebudowy

 
Ul. Laubitza doczeka się przebudowy źródło: Google Street View

Wyboista, miejscami dziurawa i zastawiona samochodami - tytułowa droga na os. Ustronie, doczeka się w końcu remontu. Do końca roku na najbardziej zniszczonym odcinku powstanie nowa nawierzchnia, zatoki parkingowe oraz chodniki.

Miasto Gniezno ogłosiło właśnie przetarg na prace budowlane, które obejmą odcinek ul. Laubitza o długości 360 metrów, znajdujący się pomiędzy wjazdem na teren przed kościołem pw. bł. Bogumiła a ul. Sikorskiego. To najbardziej zdegradowany odcinek tej ulicy, która stanowi dojazd do znacznej części domów na os. Ustronie. Do tej pory droga funkcjonuje w takim samym kształcie, w jakim została wybudowana kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu znaczną jej część mieszkańcy "przekształcili" w parking, gdyż na terenach osiedla brakuje miejsc postojowych. To powoduje znaczne zawężenie przejazdu. Wkrótce wszystko zostanie jednak uregulowane.

W założeniu jest gruntowne przebudowanie ww. odcinka, łącznie z chodnikami i zjazdami do posesji oraz na drogi wewnętrzne. W ramach prowadzonych prac powstanie ulica w zupełnie nowym kształcie - dotychczasowa jezdnia oraz chodniki zostaną częściowo zwężone do optymalnych parametrów. Pozwoli to na pobudowanie miejsc parkingowych równoległych oraz prostopadłych na znacznym odcinku drogi. W związku z tym wyciętych musi zostać pięć niewielkich drzewek liściastych.

Sama jezdnia zyska szerokość 6,5 metra z poszerzeniem na łukach i wykonana zostanie z betonu asfaltowego. Remontowi poddana zostanie również instalacja odwadniająca ten odcinek ulicy. 

Po stronie prawej (patrząc od strony kościoła), w miejscu istniejącego chodnika, pobudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów, wykonany również z betonu asfaltowego, co na pewno poprawi komfort jazdy rowerem w tej części miasta, a także stanie się atrakcją dla młodszych miłośników rolek. Sama ścieżka rowerowa, dwukierunkowa, zostanie wytyczona na pasie od strony ulicy (szerokość 2 metry). Co więcej, projekt organizacji ruchu na ul. Laubitza zakłada wymalowanie ścieżki rowerowej także na odnowionym kilka lat temu odcinku chodnika między ul. Sikorskiego a ul. Roosevelta. 

Miejsca postojowe, których powstanie w sumie 101, także będą wykonane z kostki brukowej. Przy okazji dokona się nasadzeń pięciu nowych drzewek.

Cała inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje przebudowę jezdni i kanalizacji deszczowej, a drugi budowę ścieżki rowerowej, miejsc postojowych, a także chodników i pasów zieleni. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia przewiduje wykonanie pierwszego etapu do 31 października 2018 roku, a całości - do 2 stycznia 2019 r.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 07 sierpnia 2018 06:10 napisane przez Mieszkaniec

  Jak nazywa się firma która teraz wykonuje pracę (ciężkim sprzętem) na ulicy Laubitza?

 • Link do komentarza zainteresowany tematem czwartek, 24 maja 2018 14:55 napisane przez zainteresowany tematem

  Tak pamiętam. O remoncie ulicy Laubitza mówiło się już w 2011 roku . I wtedy już ulica ta została wpisana planu wieloletniego. A potem jej remont podzielono na dwa etapy. A następnie jeszcze ten drugi etap remontu przekładano i odkładano. I ostatecznie zostanie ta ulica Laubitza do końca wyremontowana. No, ale ile to trwało !! Ale w związku z tym, że remont ten zainicjowano jeszcze za prezydenta Kowalskiego, to nie rozumiem, dlaczego tak chwali się nim prezydent Tomasz Budasz ? W końcu Budasz tylko odkładał w czasie i opóźniał jeszcze drugi etap remontu tej ulicy. I za co, wobec tego mieszkańcy "Ustronia" mają mu być wdzięczni ? Łaskę robi prezydent Tomasz Budasz , że w końcu ten remont dokończy?

 • Link do komentarza pomysłodawca środa, 23 maja 2018 10:53 napisane przez pomysłodawca

  Ten remont drugiego odcinka ulicy Laubitza czekał na swoją kolej aż 5 lat !! Żeby tak inni mieszkańcy Gniezna mieli tyle cierpliwości do swojego prezydenta miasta, co mieszkańcy Ustronia. W końcu ta ulica doprowadzi nas aż do samego kościoła Błogosławionego Bogumiła. Hura !! Cieszmy się !! . Radujmy się !!! Alleluja !!

 • Link do komentarza Mieszkaniec Ustronia środa, 23 maja 2018 08:07 napisane przez Mieszkaniec Ustronia

  ZeMi. Dla ciebie wszystko co się robi w mieście kojarzy się z wyborami. Wyluzuj gościu. Jest to bardzo długo oczekiwany remont. Wreszcie ten prezydent uznał ,że tereny spółdzielcze też znajdują się na obszarze miasta i chwała mu za to. Każdy kto to krytykuje to PÓŁGŁÓWEK.

 • Link do komentarza ZeMi wtorek, 22 maja 2018 16:49 napisane przez ZeMi

  Kolejne działania pod elektorat . PÓŁŚRODEK....

 • Link do komentarza mieszkanka wtorek, 22 maja 2018 14:39 napisane przez mieszkanka

  nareszcie :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022