wtorek, 19 czerwca 2018 10:00

Park Trzech Kultur zamknięty - rusza rewitalizacja

 
Park Trzech Kultur zamknięty - rusza rewitalizacja fot. Rafał Wichniewicz

Rozpoczynają się prace przy odnowie parku położonego na os. Tysiąclecia. Przez najbliższych kilka miesięcy zieleniec będzie zamknięty dla mieszkańców.

Przypomnijmy iż jakiś czas temu informowaliśmy o założeniach przebudowy Parku Trzech Kultur, który po raz pierwszy od jego powstania w latach 60. XX wieku, ma przejść gruntowną przebudowę z dostosowaniem tego terenu do potrzeb mieszkańców. Zieleniec, który stanowił dawniej cmentarz ewangelicki, został przekształcony w park w ramach czynów społecznych i przez lata był znany gnieźnianom jako Park XX-lecia PRL. Od lat jednak wymagał on większych nakładów, szczególnie alejki, które w wielu miejscach zwyczajnie nie istniały, a tworzyły je wydeptane przez mieszkańców ścieżki. 

Właśnie ruszyła rewitalizacja całego zieleńca, który od tej pory, aż do jesieni br. będzie zamknięty i ogrodzony. Nieczynny będzie także plac zabaw, który również zostanie znacznie przebudowany.

Podczas prowadzonych prac, dzieci z osiedla w tym czasie będą mogły korzystać z innych miejsc rekreacji - przy Szkole Podstawowej nr 7 oraz Szkole Podstawowej nr 6 (codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00). 

Rewitalizacja parku obejmie całą powierzchnię, od ul. Roosevelta aż w kierunku przedszkola (zobacz założenia projektu). Na jego terenie powstaną nowe alejki, dostosowane do ruchu pieszego, który obecnie przemieszcza się przez ten teren w określonych kierunkach. Większość alejek wykonana zostanie z nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej. Wokół jednak poprowadzona zostanie ścieżka asfaltowa, co na pewno będzie korzyścią dla rolkarzy. Na terenie parku znajdą się strefy rekreacji dla dzieci, seniorów, a także miejsce pamięci, informujące o istniejącym tu wcześniej cmentarzu. Staw w parku zostanie odnowiony, a rewitalizacji poddana zostanie cała zieleń, która częściowo została uszkodzona w trakcie ubiegłorocznej nawałnicy. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 2 mln 948 tys. złotych brutto, a zakończenie przewidziano na jesień br.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 21 czerwca 2018 21:10 napisane przez Gnieźnianin

  Jak widać wiele uwag jest od mieszkańców a ile z nich zostanie uwzględnionych, czy raczej będą to realizacje projektów alienacyjnych.

 • Link do komentarza Stefano środa, 20 czerwca 2018 09:52 napisane przez Stefano

  Do Tysiąclecie górą! Co wy w kółko o tej plaży? Plaża to jest nad rzekami, jeziorami czy morzem, a nie na terenie po starym cmentarzu!

 • Link do komentarza Tysiąclecie górą ! środa, 20 czerwca 2018 07:46 napisane przez Tysiąclecie górą !

  Alejki wcale nie będą dostosowane do ruchu pieszego , który dotąd prowadził przez ten park. Dzieci idący do szkoły z bloków przy Roosevelta , w kierunku szkoły na Paczkowskiego i tak będą sobie skracały drogę przez te nowe trawniki, bo o nich zupełnie zapomniano ! W ogóle to należny zauważyć, , że w "nowym parku" będzie o polowe mniej alejek spacerowych niż dotąd w nim istniało. Nie ma też zaplanowanego żadnego terenu, gdzie można by urządzić PLAŻĘ jak na Rynku w centrum !

 • Link do komentarza masa krytyczna środa, 20 czerwca 2018 07:27 napisane przez masa krytyczna

  Dziękujemy panu Budaszowi za dziury w asfalcie w uliczce osiedlowej na Łokietka przed blokiem nr10. A pani Małgosia ze swoim dyrektorem Ostachem niech dalej wydaje miliony na nowe parki. A do zdjęcia proszę bardziej wypinać piersi !

 • Link do komentarza Z okolicy wtorek, 19 czerwca 2018 22:11 napisane przez Z okolicy

  @mieszkaniec ul. Libelta - nie będzie tam hasania, bo tam nadal leża pochowani ludzie. Przecież wszystkich nie wywieźli!

 • Link do komentarza mieszkaniec ulicy Libelta wtorek, 19 czerwca 2018 11:26 napisane przez mieszkaniec ulicy Libelta

  Jak widać z planu zamieszczonego wyżej ( plac- trójkąt zaznaczony kolorem białym), plac zabaw dla dzieci będzie w nowym parku po rewitalizacji PIĘĆ RAZY MNIEJSZY od dotychczasowego. Na terenie przeznaczonym dla małych dzieci nie będzie też już boiska trawiastego z małymi bramkami , gdzie nasze dzieci tak lubiły sobie z ojcami pokopać w piłkę nożną . Nie widzę też osobnego miejsca gdzie miała by powstać istniejąca dotąd w tym parku strefa SENIORA Szkoda ,że tego wszystkiego już w nowym parku nie będzie

 • Link do komentarza stały czytelnik wtorek, 19 czerwca 2018 10:39 napisane przez stały czytelnik

  Polska norma. Robi się akcję, urządza park lub inne miejsca rekreacji wysiłkiem społeczników, ale przede wszystkim wielu milionów naszych pieniędzy. Urzędująca władza przypina sobie medale i ? Długie lata nic. Kompletne zero. nawet nie sprząta się cyklicznie takich miejsc. Parki zarastają, alejki pełne są chwastów, płoty rdzewieją, brud, smród i mogiła. No i przychodzi czas kompletnej ruiny. Jest kolejna władza i ogłasza szumnie WIELKIE REWITALIZACJE. Nowe projekty, duże miliony, kolejne medale i co? Będzie cisza aż do kolejnego zrujnowania zrewitalizowanych obiektów. I tak w kółko. A nie prościej by było sprzątać na bieżąco? Minęły ponad trzy lata tej kadencji , w których te sprawy leżały odłogiem po to, by - znowu przypomnę fanom władzy - dokonać w roku wyborczym wielkiego HURRA i w listopadzie oddać elektoratowi cacko, o którym na pewno po wyborach na kolejne lata się zupełnie zapomni. Ciekawe, czy rewitalizacją jest objęty także wygląd piwiarni na tym terenie?

 • Link do komentarza misiakisia wtorek, 19 czerwca 2018 10:13 napisane przez misiakisia

  Dziekujem panu Tomaszkowi ze dziury w asfalcie na ul.Warszawskiej i ul.Mickiewicza i innych miejscach zostana gdyz wiadomo pani Małgosia musi sie wykazac wydawaniem milionow aby jej pensja w skali roku mogla wzrosnać o kolejne 30 tys zl rok do roku bo jak była łaskawa dopiero po roku ujawniła oświadczenie majatkowe z 2017 rok z kwota dochodu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane