Jesteś tutaj:Gospodarka Gnieźnianie wybrali „Wenecję” i plac zabaw na os. Ustronie
czwartek, 21 czerwca 2018 09:46

Gnieźnianie wybrali „Wenecję” i plac zabaw na os. Ustronie

 
Gnieźnianie wybrali „Wenecję” i plac zabaw na os. Ustronie archiwum redakcji

Poznaliśmy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim na 2019 rok. Wzięło w nim udział o wiele mniej mieszkańców, a najwięcej głosów oddano na dwa tytułowe projekty.

W sumie 3943 osoby zagłosowały w tegorocznym budżecie obywatelskim, którego pomysły zgłoszone przez mieszkańców, zostaną zrealizowane w przyszłym roku. To o dwa tysiące mniej od ubiegłorocznego, kiedy to wzięło w nim udział 6 tysięcy osób. Dodajmy jednak iż odbywało się to wówczas w atmosferze sporej kontrowersji, o czym pisaliśmy m.in. tutaj.

W głosowaniu najwięcej kart wypełniono w Internecie - 1378. Na drugim miejscu był Urząd Miejski - 799, a kolejne: biblioteka przy ul. Staszica - 732, Szkoła Podstawowa nr 12 - 384, dzień promocyjny na Rynku - 163, MOK - 125, SP nr 8 - 111, GOSiR przy ul. bł. Jolenty - 95, Strefa Kibica - 85, SP nr 3 - 46 i biblioteka na os. Orła Białego - 25. W sumie głosowało 2082 kobiet i 1861 mężczyzn.

Ostatecznie zwycięskim okazał się być projekt "Wenecja - powrót do życia", na który oddano 1653 głosy. Zakłada on wykonanie schodów, ścieżek, oświetlenia terenu, prac w zakresie odnowy zieleni, stworzenia małej sceny oraz strefy hamaków. Koszt wyniesie 520 tys. złotych: - Obejmie to fragment od strony ul. Jeziornej. To jest teren należący do Miasta, ale już w tej chwili jesteśmy po sprawach sądowych i właścicielem pozostałego terenu (położonego wyżej, w kierunku ul. Cierpięgi - przyp. red.) jest obecnie Skarb Państwa, który reprezentuje Starostwo Powiatowe i już wystąpiono do sądu o wpis do ksiąg wieczystych. Następnym etapem będzie wystąpienie Miasta do Wojewody o komunalizację i spodziewamy się, że cały teren nad Jeziorem Jelonek najpóźniej do końca przyszłego roku powinien stać się terenem należącym do Miasta - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Drugi projekt, który zdobył 1145 głosy, to "Plac zabaw dla dzieci wraz z przebudową boiska piłkarskiego przy ul. Sikorskiego". Zakłada on utworzenie strefy dla dzieci małych oraz starszych, modernizację boiska: wymianę bramek, nawierzchni, zamocowanie piłkochwytów i ławek. Projekt zakłada przeniesienie toru speedrowerowego w okolicę ulicy Parkowej. Koszt tego zadania wyniesie 370 tys. złotych. 

Ponieważ koszt obu projektów wynosi w sumie 890 złotych, podjęto decyzję o zwiększeniu środków na to zadanie w przyszłorocznym budżecie. Zaplanowanych w tym roku było bowiem 700 tys. złotych.

Wyniki pozostałych projektów:

 • zakup profesjonalnego boiska do gry w paintball - 591
 • budowa zewnętrznej ścianki wspinaczkowej - 700
 • "Strażnica Królów" - wieża widokowa na panoramę Gniezna - 760
 • rekreacyjno-wypoczynkowa adaptacja terenu przy ul. Czeremchowej - 956
 • rewitalizacja placu zabaw przy ul. Armii Krajowej - 609
 • Pomnik Niedźwiedzia Wojtka w Parku Miejskim im. Gen. W. Andersa - 448
 • warsztaty rozwojowe "Nowe perspektywy" - 226
 • budowa minitoru żużlowego oraz toru dla pit bike - 597

22 komentarzy

 • Link do komentarza Zenada środa, 04 lipca 2018 14:43 napisane przez Zenada

  Polacy to tylko kłócić sie potrafią. Sami w zyciu nic nie osiągneli, ale wytykać błędy komus innemu kto pracuje po 18 godzin dziennie i nie ma czasu dla rodziny to najłatwiej.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 24 czerwca 2018 20:35 napisane przez mieszkaniec

  Wenecjo, wypraszać to możesz sobie i swojej rodzinie, a od spraw społecznych mieszkańców Ģniezna Tobie wara! Jeżeli nieprawdą jest, że Budasz obiecał Wenecję w swoim programie wyborczym, to proszę, spróbuj udowodnić, a wystrychniesz nie tylko swojego pana na dudka. Kompromitacja tego urzędu sięga zenitu. Żadnej konkretnej wizji na kilkanaście lat do przodu, błyskotkami omamić można tylko nie wymagający plebs, natomiast gnieżnianie są ludźmi rozsądnymi i patrzą dalej w przyszłość swoich pokoleń, niż krótkowzroczny szef magistratu ze swoimi przytakiwaczami.

 • Link do komentarza qwertz niedziela, 24 czerwca 2018 19:28 napisane przez qwertz

  Ciekawe kto na placu na Ustroniu będzie się bawił, bo poza obecnym małym placem zabaw teren jest martwy, nieużywane latami piaszczyste boisko zarosło trawą gdyż młodzież woli spędzać czas wolny w domach.

 • Link do komentarza Z.dzicha sobota, 23 czerwca 2018 15:07 napisane przez Z.dzicha

  Ciekawe czy z latarni coś będzie czy tylko dzionki z kolesiami zrobiły sobie ustawke że najpierw niby przedszkole na placyku a za jakiś czaś lokal obok też sie zajmie i techno prywata.

 • Link do komentarza podatnik-wyborca sobota, 23 czerwca 2018 08:12 napisane przez podatnik-wyborca

  @Wyborca2 - zdaje się że od 2013 roku obowiązuje ustawa o segregowaniu śmieci, więc nie pisz o latach stagnacji w naszym kochanym mieście, chyba że myślisz o latach 2014-2018. Nie dość że nie obniżono opłat to jeszcze je podniesiono bo zaniedbano pobór opłat od wszystkich. Na dobrą sprawę do dzisiaj nie wiemy nic o tej sprawie , czy ustalono niepłacących, kto zawinił , jakie są konsekwencje, czy odzyskano zaległości itd.

 • Link do komentarza hahahaha sobota, 23 czerwca 2018 07:47 napisane przez hahahaha

  Do Wyborca 2. Za to sowite nagradzanie i utrzymanie stołków dla pielęgnujących kilkanaście lat stagnacji, udaje się całkiem nieźle. Przyznasz że każdy z poprzedników też realizował część planu.

 • Link do komentarza Wyborca 2 piątek, 22 czerwca 2018 13:25 napisane przez Wyborca 2

  Do wyborca. Kilkanaście lat stagnacji w naszym kochanym mieście nie uda się nadrobić w 4 lata. Przecież część programu Prezydneta jest realizowana. Dajmy szansę dokończyć. Co do królików to nie myli się tylko ten kto nic nie robi.

 • Link do komentarza Wenecja piątek, 22 czerwca 2018 12:19 napisane przez Wenecja

  Odpowiedź do " urzędasa"
  Wypraszam sobie insynuacje, że pan Budasz miał coś wspólnego z projektem Wenecja powrót do życia. Przygotowałam go osobiście, własnoręcznie i nikt mi nie pomagał. Dlatego takie oskarżenia to podlość.

 • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 22 czerwca 2018 10:55 napisane przez Koryfeusz

  Minitor by wygrał gdyby kibice wzięli te swoje komórki i zagłosowali przez internet. Prosta czynność, chyba to potrafią? Są tak aktywni w kibicowaniu Startowi to mogli ich wesprzeć głosując. Dlaczego tego nie zrobili? Przecież to nie jest skomplikowana czynność wykraczająca poza ich poziom. Takich klub ma kibiców, na mecze przyjdą, ale żeby w czymś innym wesprzeć to już nie.

 • Link do komentarza WŚCIEKŁY piątek, 22 czerwca 2018 10:26 napisane przez WŚCIEKŁY

  urzedas masz rację. WENECJA to było na siłę forsowane koło ratunkowe Budasza. I zapewne dlatego musieli na nią zagłosować wszyscy urzędnicy magistratu i straży miejskiej. Natomiast plac zabaw na Ustroniu, to była już kiełbasa wyborcza Jagodzińskiego z SLD. Tak samo, jak w zeszłym roku stawek na Kazimierza. Stawek, który w tym roku posłuży Kujawie ze spółdzielni Z SLD w kampanii wyborczej na tym osiedlu. Tak to ciągle w Gnieźnie wygląda. Ott do czego służy w Gnieźnie Budżet Obywatelski. A zlikwidować go zupełnie do chol.... bo to jest tylko jeden wielki przekręt.

 • Link do komentarza urzędas piątek, 22 czerwca 2018 10:25 napisane przez urzędas

  @Zośka -do kogo ty sie zwracasz w tym urzędzie. Przecież tam jest jedno dyletanctwo. Jeżeli ktos wierzy w uczciwe glosowanie, to znaczy że nie rozumie na czym polega caly sztab wizerunkowy tego prezydenta. Wszystko jest przez nich kontrolowane, opracowywwne są peany na cześć szefa, pisane są ( często wprawdzie bardzo nieudolnie) komentarze wychwalające ich idola etc. Budasz jest ideałem tylko wirtualnie. Natomiast w realu kompletna klapa tej prezydentury od której swoim oswiadczeniem sam sie odcina szukajac nowych sprzymierzeńców. Kto ma oczy, niechaj widzi,

 • Link do komentarza ZośkaD piątek, 22 czerwca 2018 09:12 napisane przez ZośkaD

  Cieszę się, że Wenecja wygrała, bo chciałam na ten projekt głosować. Jednak Urząd Miejski udostępnił do głosowania niezabezpieczoną stronę WWW i życzył sobie aby podawać na niej nazwisko wraz z PESEL-em. Dziwię się, ze aż 1378 osób głosowało w ten sposób podając swój PESEL na tacy czającym się w necie hakerom. Ja zrezygnowałam....
  Panie Prezydencie - proszę zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych obywateli to z pewnością głosów będzie więcej.

 • Link do komentarza pan z Winiar piątek, 22 czerwca 2018 07:15 napisane przez pan z Winiar

  cieć " chodził", ale na szczęście chociaż część spółdzielców zmądrzała i nie podpisała podkładanych im z numerem 3 kwestionariuszy. Mam nadzieję, że ta dobra umysłowa koniunktura gnieźnian utrzyma się do najbliższych samorządowych wyborów. I rozsądni ludzie z Winiar nie zagłosują na Zdzisława Kujawę., Bo ten wieczny prezes mając "tyle za uszami", znowu postanowił kandydować do rady miasta Gniezna.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 21 czerwca 2018 19:25 napisane przez avalon

  Całe Gniezno głosuje zaledwie na kilka małych projektów i może zrealizować tylko dwa z nich? W mojej dzielnicy, którą zamieszkuje łącznie 72 tysiące osób, są cztery osiedla administracyjne. Co roku tylko na moim osiedlu (32 tysiące mieszkańców) wybieranych jest kilka sporych zadań, takich jak np. budowa parkingu, przebudowa jakiejś ulicy osiedlowej, plac zabaw czy wybieg dla psów. Dlaczego o tym pisze? Gniezno ma tylko nieco mniej mieszkańców niż moja dzielnica, ale środki na tzw. budżet obywatelski są wielokrotnie niższe. Hipotetycznie, gdyby Gniezno było dzielnicą mojego miasta, mogłoby zrealizować wszystkie zgłoszone projekty w jednym roku bez głosowania... To jest przepaść.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 21 czerwca 2018 18:35 napisane przez wyborca

  Diagnoza jest prosta - nie wykorzystano dozorców bo .......... no właśnie dlaczego ? czyżby ktoś się wystraszył ? ale czego ? a może faktycznie uprzednio nastąpiło jakieś przegięcie np. z ochroną danych osobowych i może tamtą sprawę wymiar sprawiedliwości winien zbadać ? No a druga sprawa i przy okazji taka refleksja dla naszych włodarzy - otóż tak niska frekwencja chyba daje do myślenia gdzie ludzie mają te całe igrzyska, te króliki, ten piasek na Rynku itd. Ludzie zagłosowali na młodego wysportowanego kandydata na prezydenta z nadzieją na ten program :
  Program wyborczy Tomasza Budasza – kandydata na Prezydenta Miasta Gniezna
  1. Gniezno miastem nowych możliwości.
  • skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych na inwestycje miejskie w ramach perspektywy 2014-2020;
  • rozwój terenów przemysłowych w oparciu o współprace z gminami ościennymi – porozumienie w celu utworzenia Gnieźnieńskiej Strefy Gospodarczej;
  • nowe możliwości rozwojowe: porozumienie z gminą Gniezno, a w dłuższej perspektywie zgodne połączenie miasta i gminy, w celu pozyskania terenów inwestycyjnych;
  • podniesienie rangi Gniezna; utworzenie Sądu Gospodarczego i przywrócenie Ośrodka Egzaminacyjnego Kierowców;
  • wykorzystanie potencjału drogowego drogi S-5 w celu utworzenia nowoczesnych centrów logistycznych;
  • porozumienie z władzami Wrześni w celu przygotowania kadr, szkolenia zawodowego, organizacji transportu i lokalizacji kooperantów pod inwestycje Volkswagena;
  • współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, inwestorami i przedstawicielami szkół wyższych; powołanie Gnieźnieńskiej Rady Biznesu i Nauki;
  • rozwój spółek komunalnych; dokończenie inwestycji: zakładu utylizacji odpadów (URBIS) i oczyszczalni ścieków (PWiK), zakup nowych autobusów wraz z modernizacją zajezdni autobusowej (MPK);
  • aktualizacja i opracowywanie nowych planów zagospodarowania przestrzennego; sklepy wielkopowierzchniowe na obrzeżach;
  • obniżenie opłaty za wywóz śmieci dla osób segregujących odpady;
  • wykorzystanie pracy skazanych w celu uporządkowania i utrzymania czystości miasta.
  a tu się okazuje że coś jest inaczej, że to poza Gnieznem jest lepiej płatna i stabilna praca, że to poza Gnieznem przybywa tysięcy miejsc pracy, że za śmieci przyszło płacić więcej bo ktoś zaniedbał ściąganie opłat i o ironio ten ktoś dostaje spore nagrody. Młody i wysportowany zdaje się że przytył przez te cztery lata, jednak powinien zejść na ziemię i zrozumieć że jak gnieźnianie na miejscu będą mieli stabilne i dobrze opłacane miejsca pracy, lub jak kto woli - gdy mieszkańcy będą bogaci to i miasto odżyje i się rozwinie bo pieniądz nakręci to wszystko i to jest sposób na zmiany. Dać wędki a nie ryby ! i na to wskazuje taka frekwencja. Ciekawe będą te najbliższe wybory, ciekawe bo tak faktycznie w 2014 roku młody i wysportowany nie odniósł jakiegoś spektakularnego zwycięstwa a obecnie zawiedzionych jest sporo z tego co słychać i widać.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 21 czerwca 2018 18:17 napisane przez urzędas

  Czy wy wszyscy nie widzicie, że Wenecja to bylo koło ratunkowe dla Budasza, który nie wywiązał sie z obietnicy wyborczej i wcisnąl Weneję w budżet obywatelski? Z góry bylo wiadomo, że Weneja wygra!

 • Link do komentarza Szymon czwartek, 21 czerwca 2018 17:15 napisane przez Szymon

  mało głosów bo "cieć" nie chodził ? :) bez urazy dla tych panów :)

 • Link do komentarza Ola czwartek, 21 czerwca 2018 16:56 napisane przez Ola

  Nowe głosowanie już dobiegło końca, a zeszłoroczna inwestycja (dot. okolic stawku na os. Kazimierza Wielkiego) jest nawet nietknięta.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 21 czerwca 2018 15:16 napisane przez Koryfeusz

  Zdziwiony jestem, że minitor tak mało głosów zdobył. Przy tylu kibicach i reklamie tego pomysłu to tych głosów powinno być więcej. Przecież na tyle tysięcy kibiców to chociaż z połowa ma komórki z dostępem do internetu i mogli więc bez problemu zagłosować. Trzeba jednak chcieć.
  Poza tym głosujących tego roku było ogółem trochę mało. Może trzeba zmienić formułę tego całego budżetu obywatelskiego?

 • Link do komentarza Jarek K czwartek, 21 czerwca 2018 13:14 napisane przez Jarek K

  I tak "dozorca"chodził z kartami do głosowania...
  Jednak zadziałało RODO i oddano mniej głosów.
  Trzymam kciuki z Weneję!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane