Wydrukuj tę stronę
czwartek, 21 czerwca 2018 09:46

Gnieźnianie wybrali „Wenecję” i plac zabaw na os. Ustronie

 
Gnieźnianie wybrali „Wenecję” i plac zabaw na os. Ustronie archiwum redakcji

Poznaliśmy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim na 2019 rok. Wzięło w nim udział o wiele mniej mieszkańców, a najwięcej głosów oddano na dwa tytułowe projekty.

W sumie 3943 osoby zagłosowały w tegorocznym budżecie obywatelskim, którego pomysły zgłoszone przez mieszkańców, zostaną zrealizowane w przyszłym roku. To o dwa tysiące mniej od ubiegłorocznego, kiedy to wzięło w nim udział 6 tysięcy osób. Dodajmy jednak iż odbywało się to wówczas w atmosferze sporej kontrowersji, o czym pisaliśmy m.in. tutaj.

W głosowaniu najwięcej kart wypełniono w Internecie - 1378. Na drugim miejscu był Urząd Miejski - 799, a kolejne: biblioteka przy ul. Staszica - 732, Szkoła Podstawowa nr 12 - 384, dzień promocyjny na Rynku - 163, MOK - 125, SP nr 8 - 111, GOSiR przy ul. bł. Jolenty - 95, Strefa Kibica - 85, SP nr 3 - 46 i biblioteka na os. Orła Białego - 25. W sumie głosowało 2082 kobiet i 1861 mężczyzn.

Ostatecznie zwycięskim okazał się być projekt "Wenecja - powrót do życia", na który oddano 1653 głosy. Zakłada on wykonanie schodów, ścieżek, oświetlenia terenu, prac w zakresie odnowy zieleni, stworzenia małej sceny oraz strefy hamaków. Koszt wyniesie 520 tys. złotych: - Obejmie to fragment od strony ul. Jeziornej. To jest teren należący do Miasta, ale już w tej chwili jesteśmy po sprawach sądowych i właścicielem pozostałego terenu (położonego wyżej, w kierunku ul. Cierpięgi - przyp. red.) jest obecnie Skarb Państwa, który reprezentuje Starostwo Powiatowe i już wystąpiono do sądu o wpis do ksiąg wieczystych. Następnym etapem będzie wystąpienie Miasta do Wojewody o komunalizację i spodziewamy się, że cały teren nad Jeziorem Jelonek najpóźniej do końca przyszłego roku powinien stać się terenem należącym do Miasta - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Drugi projekt, który zdobył 1145 głosy, to "Plac zabaw dla dzieci wraz z przebudową boiska piłkarskiego przy ul. Sikorskiego". Zakłada on utworzenie strefy dla dzieci małych oraz starszych, modernizację boiska: wymianę bramek, nawierzchni, zamocowanie piłkochwytów i ławek. Projekt zakłada przeniesienie toru speedrowerowego w okolicę ulicy Parkowej. Koszt tego zadania wyniesie 370 tys. złotych. 

Ponieważ koszt obu projektów wynosi w sumie 890 złotych, podjęto decyzję o zwiększeniu środków na to zadanie w przyszłorocznym budżecie. Zaplanowanych w tym roku było bowiem 700 tys. złotych.

Wyniki pozostałych projektów:

  • zakup profesjonalnego boiska do gry w paintball - 591
  • budowa zewnętrznej ścianki wspinaczkowej - 700
  • "Strażnica Królów" - wieża widokowa na panoramę Gniezna - 760
  • rekreacyjno-wypoczynkowa adaptacja terenu przy ul. Czeremchowej - 956
  • rewitalizacja placu zabaw przy ul. Armii Krajowej - 609
  • Pomnik Niedźwiedzia Wojtka w Parku Miejskim im. Gen. W. Andersa - 448
  • warsztaty rozwojowe "Nowe perspektywy" - 226
  • budowa minitoru żużlowego oraz toru dla pit bike - 597

22 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec